Data modyfikacji:

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski progesteron

Okres ciąży to czas ogromnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Jednym z najważniejszych hormonów, które odgrywają istotną rolę w tym procesie, jest progesteron. To dzięki niemu błona śluzowa macicy jest przygotowana na zagnieżdżenie się zarodka, a także umożliwia rozwój łożyska. W tym artykule omówimy, czym jest progesteron, jakie są jego normy w ciąży oraz kiedy należy go badać. Znajdziesz tu również informacje na temat tego, co oznacza, kiedy jest go za dużo lub za mało. Zapraszamy do lektury!
progesteron w ciąży

Progesteron – co to?

Progesteron (luteina) to hormon wydzielany przez ciałko żółte w fazie lutealnej cyklu miesięcznego lub przez łożysko (po 2–3 miesiącach trwania ciąży).
Progesteron stymuluje macicę do wydzielania substancji niezbędnych do zagnieżdżenia i rozwoju zarodka. Hormon ten wspiera prawidłowe zagnieżdżenie embrionu w błonie śluzowej macicy, a także podtrzymuje ciążę, m.in. zapobiegając przedwczesnym skurczom. Progesteron wspomaga również rozwój gruczołów mlecznych, wspomagając laktację.

Progesteron – kiedy badać?

Badanie poziomu progesteronu nie jest rutynowe i lekarze nie wysyłają na nie każdej kobiety. Na badanie kierowane są jednak często te panie, które przede wszystkim mają lub w przeszłości miały problem z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem, a także skarżą się na plamienia. U kobiet będących w ciąży sprawdzenie poziomu progesteronu może być pomocne przy monitoringu rozwoju ciąży i wykrywaniu różnych nieprawidłowości (np. ciąży pozamacicznej).

Progesteron – przygotowanie do badania

Badanie progesteronu przypomina zwykłą morfologię. Aby poznać poziom progesteronu, personel medyczny pobiera krew, zwykle z żyły łokciowej. Pacjentka nie musi być na czczo, jednak mimo wszystko warto powstrzymać się 8–12 godzin od jedzenia przed badaniem, dzięki czemu lekarz będzie mógł również sprawdzić inne wartości, np. poziom glukozy we krwi. Warto wykonywać badanie w godzinach porannych i w podobnym czasie, a kilka godzin przed nim unikać wzmożonego wysiłku fizycznego i kofeiny. Wyniki zazwyczaj są dostępne w ciągu doby.

Jaki poziom progesteronu świadczy o ciąży?

Poziom progesteronu na początku ciąży może być nawet dwa razy wyższy niż u kobiety nie ciężarnej i wynosić 11,0–44,3 ng/ml (przy 1,83–23,9 ng/ml bez zapłodnienia). Badanie poziomu progesteronu nie jest jednak przeprowadzane do ustalenia, czy kobieta jest w ciąży – do tego służy badanie beta-HCG.

Normy progesteronu w ciąży

Normy progesteronu w ciąży są różne w zależności od trymestru. W pierwszym jest to 11,0–44,3 ng/ml, w drugim to 25,4–83,3 ng/ml, a w trzecim trymestrze: 58,7–214 ng/ml. Należy jednak pamiętać, że te normy będą się między sobą nieznacznie różnić w zależności od laboratorium, w którym zostało wykonane badanie.

Wysoki progesteron – objawy

Wysoki poziom progesteronu może objawiać się wysokimi wahaniami nastroju i drażliwością, nadmierną sennością i zmęczeniem, zawrotami głowy, nudnościami lub problemami z trawieniem. Może być oznaką ciąży mnogiej, nadczynności nadnerczy lub problemów hormonalnych.

Niski progesteron – objawy

Niedobór progesteronu w ciąży może objawiać się plamieniami z dróg rodnych, bólem brzucha oraz skurczami. Może on świadczyć o ciąży pozamacicznej lub zwiększać ryzyko poronienia. W takich sytuacjach lekarz może zalecić przyjmowanie syntetycznego progesteronu (np. w formie tabletek). Jest to całkowicie bezpieczna metoda dla rozwijającego się w łonie dziecka.
Zdjęcie: Envato Elements