Data modyfikacji:

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Autor: Magdalena Szewczyk

Wybór lekarza prowadzącego ciążę nie jest wcale prosty. Już na samym początku pojawia się dylemat, czy lepiej udać się do lekarza prywatnego czy państwowego, który ma codzienną praktykę w szpitalu. Czy lekarz ma być kobietą czy mężczyzną? Podobnych pytań jest bez liku, a przecież wybór lekarza prowadzącego ciążę jest dla kobiety bardzo ważny. Co zrobić, aby podjąć dobrą decyzję i być spokojną przez resztę ciąży?

 

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

 

Obowiązki dobrego lekarza prowadzącego

Lekarz prowadzący ciążę powinien być otwarty i dostępny dla pacjentki o każdej porze. Wówczas kobieta ma większe poczucie bezpieczeństwa, wie że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub nagłej potrzeby (krwawienie, bolesność, skurcze) może zgłosić się bezpośrednio do niego po poradę. Jeśli nie jest możliwe otrzymanie kontaktu do lekarza warto poprosić go o wskazówkę, gdzie w przypadku niepokojących objawów najlepiej się zgłosić (przychodnia lub szpital).

 

Jaki powinien być lekarz prowadzący ciążę?

  1. Wzbudzać zaufanie – jeśli od początku lekarz nie wzbudza Twojego zaufania, zmień go!
  2. Nie może obrażać – nie pozwól, aby lekarz obrażał ciebie, partnera lub Twoje poglądy.
  3. Musi słuchać i rozwiewać wątpliwości – dobry lekarz powinien Cię wysłuchać, wesprzeć, odpowiedzieć cierpliwie na każde pytanie. Pamiętaj to on jest dla Ciebie, a nie Ty dla niego!
  4. Powinien badać przy każdej wizycie – dlatego, że nawet krótkie badanie jest w stanie uspokoić zaniepokojoną mamę, czy u jej maleństwa jest wszystko w porządku.
  5. Lekarz pomoże ci wybrać szpital, w którym urodzisz dziecko – najlepiej, żeby to był szpital, w którym pracuje. Jednak jeśli nie jest to możliwe, poproś o pomoc w wyborze docelowego szpitala np. z lekarzami z którymi współpracuje i może polecić.

 

Podstawowe zadanie lekarza

Lekarz prowadzący ciążę powinien być przede wszystkim specjalistą. Lepiej wybrać się do lekarza posiadającego specjalizację położniczą. Podstawowym jego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem płodu, regularne badanie i obserwacja pacjentki, odpowiadanie na jej pytania, tak by czuła się spokojna o dziecko. Również dzięki prawidłowej opiece, lekarz jest wstanie w razie potrzeby szybko zareagować na ewentualne wystąpienie nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

 


Pierwsza wizyta

Na pierwszej wizycie lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką. Dowiedzieć się o przebyte choroby, datę pierwszej i ostatniej miesiączki, a także dopytać o sytuację życiową przyszłej mamy m.in., na jakim stanowisku pracuje. Dobry lekarz może także spytać i sprawdzić, czy mama nie ma skłonności do depresji, zaburzeń odżywiania lub posiadania nałogów (papierosy, alkohol, narkotyki).

 

Badania w czasie ciąży

Ginekolog powinien przede wszystkim zalecić podstawowe badania laboratoryjne oraz USG. Oprócz podstawowych badań może także zlecić badania tarczycy, cytomegalii a nawet HIV. Im wyższy wiek matki tym większe ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. W związku z tym lekarz powinien obowiązkowo poinformować o wykonaniu badań prenatalnych, w kierunku wykrycia możliwych wad uwarunkowanych genetycznie. W przypadku, kiedy wykryte zostaną choroby takie jak np. cukrzyca czy choroby tarczycy, dobry lekarz prowadzący powinien skierować pacjentkę do specjalistów zajmujących się tego typu schorzeniami.  

Dobry lekarz prowadzący ciążę to taki, który słucha, pomaga, odpowiada cierpliwie na pytania i nie ocenia. Umie wesprzeć, uspokoić i jest dostępny częściej niż raz w miesiącu przez 10 minut. Nie ważne czy chodzisz do lekarza państwowo czy prywatnie, staraj się wybrać lekarza, który nie bagatelizuje nawet drobnych spraw. Lekarz powinien być ciepły, wzbudzać sympatię oraz tłumaczyć kolejne etapy ciąży. Jeśli jednak masz wątpliwości co do jego kompetencji poczytaj na forach opinie lub po prostu go zmień na innego. Nie bój się zmiany, warto zaufać swojej intuicji. 

 


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
29-01-2019
Ocena:
Miałam dużo szczęścia, bo trafiłam do wspaniałego specjalisty już od początku ciąży. Dr Michałowska, która przyjmuje w Babka Medica jest świetnym lekarzem, bardzo dba o pacjenta, poświęca dużo czasu i uwagi. Widać,że pracuje z powołaniem!
09-10-2017
Ocena:
serio, to chyba najwazniejsze ze wszystkiego, dobierze odpowiednie witaminy, zaleci odpowiednie badania, niektorzy zbyt lajtowo do tego podchodza. Mi moj powiedzial zeby przyjmowac tylko kwas foliowy, jod i dha
25-08-2016
Ocena:
wyzwania Zywieniowe w okresie 0-4 miesięcy karmienie piersią . sprawdż jak zmienia się twoje ciało i jak rozwija się zarodek między 1a 12tygodniem ciązy. zobacz jak rozwijało się twoje dziecko w drugim trmestrze ciązy jak znależć kurs poród porady i w wskazówki dotyczące rodzenia ,zapobieganie
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.