Wybór lekarza prowadzącego ciążę nie jest wcale prosty. Już na samym początku pojawia się dylemat, czy lepiej udać się do lekarza prywatnego czy państwowego, który ma codzienną praktykę w szpitalu. Czy lekarz ma być kobietą czy mężczyzną? Podobnych pytań jest bez liku, a przecież wybór lekarza prowadzącego ciążę jest dla kobiety bardzo ważny. Co zrobić, aby podjąć dobrą decyzję i być spokojną przez resztę ciąży?
Lekarz prowadzący ciążę powinien być otwarty i dostępny dla pacjentki o każdej porze. Wówczas kobieta ma większe poczucie bezpieczeństwa, wie że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub nagłej potrzeby (krwawienie, bolesność, skurcze) może zgłosić się bezpośrednio do niego po poradę. Jeśli nie jest możliwe otrzymanie kontaktu do lekarza warto poprosić go o wskazówkę, gdzie w przypadku niepokojących objawów najlepiej się zgłosić (przychodnia lub szpital).
Lekarz prowadzący ciążę powinien być przede wszystkim specjalistą. Lepiej wybrać się do lekarza posiadającego specjalizację położniczą. Podstawowym jego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem płodu, regularne badanie i obserwacja pacjentki, odpowiadanie na jej pytania, tak by czuła się spokojna o dziecko. Również dzięki prawidłowej opiece, lekarz jest wstanie w razie potrzeby szybko zareagować na ewentualne wystąpienie nieprawidłowości w przebiegu ciąży.
Na pierwszej wizycie lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką. Dowiedzieć się o przebyte choroby, datę pierwszej i ostatniej miesiączki, a także dopytać o sytuację życiową przyszłej mamy m.in., na jakim stanowisku pracuje. Dobry lekarz może także spytać i sprawdzić, czy mama nie ma skłonności do depresji, zaburzeń odżywiania lub posiadania nałogów (papierosy, alkohol, narkotyki).
Ginekolog powinien przede wszystkim zalecić podstawowe badania laboratoryjne oraz USG. Oprócz podstawowych badań może także zlecić badania tarczycy, cytomegalii a nawet HIV. Im wyższy wiek matki tym większe ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. W związku z tym lekarz powinien obowiązkowo poinformować o wykonaniu badań prenatalnych, w kierunku wykrycia możliwych wad uwarunkowanych genetycznie. W przypadku, kiedy wykryte zostaną choroby takie jak np. cukrzyca czy choroby tarczycy, dobry lekarz prowadzący powinien skierować pacjentkę do specjalistów zajmujących się tego typu schorzeniami.
Dobry lekarz prowadzący ciążę to taki, który słucha, pomaga, odpowiada cierpliwie na pytania i nie ocenia. Umie wesprzeć, uspokoić i jest dostępny częściej niż raz w miesiącu przez 10 minut. Nie ważne czy chodzisz do lekarza państwowo czy prywatnie, staraj się wybrać lekarza, który nie bagatelizuje nawet drobnych spraw. Lekarz powinien być ciepły, wzbudzać sympatię oraz tłumaczyć kolejne etapy ciąży. Jeśli jednak masz wątpliwości co do jego kompetencji poczytaj na forach opinie lub po prostu go zmień na innego. Nie bój się zmiany, warto zaufać swojej intuicji.
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.