Data modyfikacji:

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Autor: Magdalena Szewczyk

Wybór lekarza prowadzącego ciążę nie jest wcale prosty. Już na samym początku pojawia się dylemat, czy lepiej udać się do lekarza prywatnego czy państwowego, który ma codzienną praktykę w szpitalu. Czy lekarz ma być kobietą czy mężczyzną? Podobnych pytań jest bez liku, a przecież wybór lekarza prowadzącego ciążę jest dla kobiety bardzo ważny. Co zrobić, aby podjąć dobrą decyzję i być spokojną przez resztę ciąży?

 

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

 

Obowiązki dobrego lekarza prowadzącego

Lekarz prowadzący ciążę powinien być otwarty i dostępny dla pacjentki o każdej porze. Wówczas kobieta ma większe poczucie bezpieczeństwa, wie że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub nagłej potrzeby (krwawienie, bolesność, skurcze) może zgłosić się bezpośrednio do niego po poradę. Jeśli nie jest możliwe otrzymanie kontaktu do lekarza warto poprosić go o wskazówkę, gdzie w przypadku niepokojących objawów najlepiej się zgłosić (przychodnia lub szpital).

 

Jaki powinien być lekarz prowadzący ciążę?

  1. Wzbudzać zaufanie – jeśli od początku lekarz nie wzbudza Twojego zaufania, zmień go!
  2. Nie może obrażać – nie pozwól, aby lekarz obrażał ciebie, partnera lub Twoje poglądy.
  3. Musi słuchać i rozwiewać wątpliwości – dobry lekarz powinien Cię wysłuchać, wesprzeć, odpowiedzieć cierpliwie na każde pytanie. Pamiętaj to on jest dla Ciebie, a nie Ty dla niego!
  4. Powinien badać przy każdej wizycie – dlatego, że nawet krótkie badanie jest w stanie uspokoić zaniepokojoną mamę, czy u jej maleństwa jest wszystko w porządku.
  5. Lekarz pomoże ci wybrać szpital, w którym urodzisz dziecko – najlepiej, żeby to był szpital, w którym pracuje. Jednak jeśli nie jest to możliwe, poproś o pomoc w wyborze docelowego szpitala np. z lekarzami z którymi współpracuje i może polecić.

 

Podstawowe zadanie lekarza

Lekarz prowadzący ciążę powinien być przede wszystkim specjalistą. Lepiej wybrać się do lekarza posiadającego specjalizację położniczą. Podstawowym jego zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym rozwojem płodu, regularne badanie i obserwacja pacjentki, odpowiadanie na jej pytania, tak by czuła się spokojna o dziecko. Również dzięki prawidłowej opiece, lekarz jest wstanie w razie potrzeby szybko zareagować na ewentualne wystąpienie nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

 


Pierwsza wizyta

Na pierwszej wizycie lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką. Dowiedzieć się o przebyte choroby, datę pierwszej i ostatniej miesiączki, a także dopytać o sytuację życiową przyszłej mamy m.in., na jakim stanowisku pracuje. Dobry lekarz może także spytać i sprawdzić, czy mama nie ma skłonności do depresji, zaburzeń odżywiania lub posiadania nałogów (papierosy, alkohol, narkotyki).

 

Badania w czasie ciąży

Ginekolog powinien przede wszystkim zalecić podstawowe badania laboratoryjne oraz USG. Oprócz podstawowych badań może także zlecić badania tarczycy, cytomegalii a nawet HIV. Im wyższy wiek matki tym większe ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. W związku z tym lekarz powinien obowiązkowo poinformować o wykonaniu badań prenatalnych, w kierunku wykrycia możliwych wad uwarunkowanych genetycznie. W przypadku, kiedy wykryte zostaną choroby takie jak np. cukrzyca czy choroby tarczycy, dobry lekarz prowadzący powinien skierować pacjentkę do specjalistów zajmujących się tego typu schorzeniami.  

Dobry lekarz prowadzący ciążę to taki, który słucha, pomaga, odpowiada cierpliwie na pytania i nie ocenia. Umie wesprzeć, uspokoić i jest dostępny częściej niż raz w miesiącu przez 10 minut. Nie ważne czy chodzisz do lekarza państwowo czy prywatnie, staraj się wybrać lekarza, który nie bagatelizuje nawet drobnych spraw. Lekarz powinien być ciepły, wzbudzać sympatię oraz tłumaczyć kolejne etapy ciąży. Jeśli jednak masz wątpliwości co do jego kompetencji poczytaj na forach opinie lub po prostu go zmień na innego. Nie bój się zmiany, warto zaufać swojej intuicji. 

 


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
29-01-2019
Ocena:
Miałam dużo szczęścia, bo trafiłam do wspaniałego specjalisty już od początku ciąży. Dr Michałowska, która przyjmuje w Babka Medica jest świetnym lekarzem, bardzo dba o pacjenta, poświęca dużo czasu i uwagi. Widać,że pracuje z powołaniem!
09-10-2017
Ocena:
serio, to chyba najwazniejsze ze wszystkiego, dobierze odpowiednie witaminy, zaleci odpowiednie badania, niektorzy zbyt lajtowo do tego podchodza. Mi moj powiedzial zeby przyjmowac tylko kwas foliowy, jod i dha
25-08-2016
Ocena:
wyzwania Zywieniowe w okresie 0-4 miesięcy karmienie piersią . sprawdż jak zmienia się twoje ciało i jak rozwija się zarodek między 1a 12tygodniem ciązy. zobacz jak rozwijało się twoje dziecko w drugim trmestrze ciązy jak znależć kurs poród porady i w wskazówki dotyczące rodzenia ,zapobieganie
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.