Data publikacji:

Hemoroidy w ciąży

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Ból, pieczenie, swędzenie a czasem krew, które pojawiają się w okolicy odbytu to objawy hemoroidów, czyli powiększonych guzków krwawniczych. Z ich powodu cierpi co 4 kobieta w ciąży. Najczęściej dolegliwość pojawia się w trzecim trymestrze. Czy hemoroidom można zapobiec? Jak skutecznie je wyleczyć?

 

hemoroidy w ciąży

 

Hemoroidy pojawiają się w czasie ciąży

Nie wszyscy wiedzą, że hemoroidy są częścią fizjologicznej budowy odbytu, a ich rolą jest uszczelnianie go i ułatwienie wypróżniania. Kiedy jednak guzki krwawnicze są nadmiernie przekrwione i powiększone, przesuwają się ku dołowi, tworząc tzw. żylaki odbytu.

Choć przyczyny powstania choroby hemoroidalnej nie są znane, określono czynniki, sprzyjające tej dolegliwości. Na nieszczęście dla kobiet, jednym z nich jest ciąża. Ma to związek z powiększającą się macicą i rosnącym uciskiem na żyły. W ciąży dochodzi do zakłócenia swobodnego przepływu krwi z dolnych partii ciała (nóg i miednicy), a żyły odbytu robią się obrzmiałe. Dodatkowo częstym problemem ciężarnych są zaparcia, wynikające ze zwolnionej pracy jelit i zmian hormonalnych. Duży wysiłek przy wypróżnianiu również skutkować może powstaniem żylaków. Skłonności do hemoroidów mają także osoby prowadzące siedzący tryb życia (sprzyja im więc praca biurowa i mało ruchu).

 

Jak przebiega choroba?

Lekarze wyróżniają cztery stopnie choroby hemoroidalnej:

  • I stopień –  u pacjentki występują niewielkie krwawienia po oddaniu stolca, ale żylaki odbytu nie są widoczne. Na tak wczesnym etapie może je zobaczyć lekarz podczas badania.
  • II stopień – guzki krwawnicze uwypuklają się na zewnątrz podczas parcia, ale samoistnie powracają. Pacjentka odczuwa wówczas świąd, pieczenie i dyskomfort. Może pojawić się krwawienie.
  • III stopień – ból jest wyraźnienie odczuwalny, pojawia się również śluz i stany zapalne skóry. Guzki krwawnicze w wyniku parcia uwypuklają się, ale już samoistnie nie powracają do kanału odbytu.
  • IV stopień – guzki krwawnicze znajdują się stale na zewnątrz. Ból i krwawienie stale towarzyszą pacjentce. Dodatkowo pojawić mogą się zakrzepica i zanieczyszczenia. 

 

Najlepiej więc udać się do lekarza specjalisty, by jak najszybciej zdiagnozował chorobę i rozpoczął odpowiednie leczenie. Niezbędną będzie wizyta u proktologa, który wykona badanie per rectum (przez odbyt) w pozycji bocznej lub kolankowo-łokciowej. Lekarz przeprowadzi również wywiad, a w razie konieczności zleci dodatkowe badania (np. rektoskopię lub kolonoskopię).

 

 

Leczenie hemoroidów w ciąży

Z uwagi na bezpieczeństwo płodu leczenie zalecane kobietom w ciąży  jest głównie zachowawcze. Ważną rolę odgrywa dieta (stosowana również profilaktycznie) polegająca na spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik. Zapobiega to problemom gastrycznym i ułatwia wypróżnianie. Walkę z zaparciami skutecznie wspiera również picie około 2 litrów wody dziennie.  

W początkowych etapach choroby dobre efekty przynoszą nasiadówki przygotowywane z wykorzystaniem łagodzącym, przeciwzapalnych naparów – najlepiej z kory dębu i rumianku. Domowy zabieg powinien trwać nie dłużej niż 20 minut, a optymalna temperatura naparu to około 40-50 stopni Celsjusza. Ziołowe nasiadówki łagodzą swędzenie, pieczenie i przyśpieszają gojenie śluzówki. Po kąpieli intymne okolice należy delikatnie osuszyć (najlepiej jednorazowym ręcznikiem).

W uzasadnionych przypadkach lekarz zalecić może również stosowanie czopków lub maści, które złagodzą lub znieczulą dotknięte chorobą okolice. Dostępne są również preparaty, które obkurczają i uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegając zastojom i zakrzepom. Wolne je stosować w ciąży, ale oczywiście tylko w przypadku, gdy tak zdecyduje lekarz,

W zaawansowanym stadium choroby pacjentkom zlecone mogą być zabiegi krioterapii, a nawet zabiegi operacyjne. Wykorzystuje się również koagulację (naświetlania) oraz skleroterapię czyli serię ostrzykiwań guzków. W efekcie naczynia krwionośne wokół zamykają się, a guzki z czasem odpadają. Dolegliwości mijają zwykle po porodzie, choć zdarza się, że problem będzie się powtarzał. Jak podkreślają lekarze, najważniejsze jest pokonać wstyd i skrępowanie przed pierwszą wizytą, tak by jak najwcześniej rozpocząć odpowiednie leczenie.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
12-10-2016
Ocena:
Mi położna kazała kupić w aptece sztyft Criorectum . Kupiłam i powiem szcesze nie bardzo wierzyłam , bo taki kawałek plastiku i co ? A jednak czasami warto spróbować . Polecam każdej kobiecie , która wie co to znaczy męczyc się jeszcze z tym dziadostwem po porodzie.
06-09-2016
Ocena:
Ja cierpiałam strasznie dopóki nie znalałam Hemorosanu na allegro a potem smarowałam Dermosanem
03-01-2016
Ocena:
Hemoroidy rzeczywiście są paskudne, można im jednak zapobiegać, mnie zawsze babcia straszyła że powstają od siadania na zimnym, jednak trzeba pamiętać że zaparcia się do nich przyczyniają i trzeba uważać zwłaszcza w czasie ciąży kiedy są powszechne, mnie uratował dicopeg, przez 3 miesiące walczyłam z zaparciami zanim postanowiłam sobie pomóc.
01-10-2015
Ocena:
duzo lezazlam na supermami poduszce, musialam odpoczywac bo lekarz mi kazal.. poprzez skracajaca sie szyjke macicy
27-08-2015
Ocena:
Niestety mnie dotknęła ta przykra dolegliwość :/ Zastosowałam się do tych prostych rad: http://bellybestfriend.pl/baza-wiedzy/pytania-i-odpowiedzi/ii-trymestr,3.html#47 i jakoś udało mi się poradzić sobie z tym przykrym problemem...
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.
czego unikać w ciąży?

Czego nie robić w ciąży? Lista rzeczy, których należy unikać aby nie poronić

2021-02-18
Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Niektórzy będą Cię rozpieszczać i wyręczać niemal we wszystkim czego spróbujesz się dotknąć. Inni, przekonani, że...
wysypka w ciąży

Wysypka w ciąży

2020-11-15
Okres ciąży to ogromne zmiany w organizmie kobiety. Hormony buzują, skóra się rozciąga, zmienia się funkcjonowanie niemal każdego narządu. Z tymi zmianami wiążą się również problemy skórne w tym także wysypki.
ciąża a koronawirus

Ciąża a koronawirus - czy istnieje zagrożenie?

2020-10-01
Wybuch epidemii koronawirusa w marcu wywołał ogólny lęk przed zachorowaniem wśród społeczeństwa. Zarażenia obawiają się również kobiety w ciąży. Czy rozwój płod...