Data modyfikacji:

Hemoroidy w ciąży

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Ból, pieczenie, swędzenie a czasem krew, które pojawiają się w okolicy odbytu to objawy hemoroidów, czyli powiększonych guzków krwawniczych. Z ich powodu cierpi co 4 kobieta w ciąży. Najczęściej dolegliwość pojawia się w trzecim trymestrze. Czy hemoroidom można zapobiec? Jak skutecznie je wyleczyć?

 

hemoroidy w ciąży

 

Hemoroidy pojawiają się w czasie ciąży

Nie wszyscy wiedzą, że hemoroidy są częścią fizjologicznej budowy odbytu, a ich rolą jest uszczelnianie go i ułatwienie wypróżniania. Kiedy jednak guzki krwawnicze są nadmiernie przekrwione i powiększone, przesuwają się ku dołowi, tworząc tzw. żylaki odbytu.

Choć przyczyny powstania choroby hemoroidalnej nie są znane, określono czynniki, sprzyjające tej dolegliwości. Na nieszczęście dla kobiet, jednym z nich jest ciąża. Ma to związek z powiększającą się macicą i rosnącym uciskiem na żyły. W ciąży dochodzi do zakłócenia swobodnego przepływu krwi z dolnych partii ciała (nóg i miednicy), a żyły odbytu robią się obrzmiałe. Dodatkowo częstym problemem ciężarnych są zaparcia, wynikające ze zwolnionej pracy jelit i zmian hormonalnych. Duży wysiłek przy wypróżnianiu również skutkować może powstaniem żylaków. Skłonności do hemoroidów mają także osoby prowadzące siedzący tryb życia (sprzyja im więc praca biurowa i mało ruchu).

 

Jak przebiega choroba?

Lekarze wyróżniają cztery stopnie choroby hemoroidalnej:

  • I stopień –  u pacjentki występują niewielkie krwawienia po oddaniu stolca, ale żylaki odbytu nie są widoczne. Na tak wczesnym etapie może je zobaczyć lekarz podczas badania.
  • II stopień – guzki krwawnicze uwypuklają się na zewnątrz podczas parcia, ale samoistnie powracają. Pacjentka odczuwa wówczas świąd, pieczenie i dyskomfort. Może pojawić się krwawienie.
  • III stopień – ból jest wyraźnienie odczuwalny, pojawia się również śluz i stany zapalne skóry. Guzki krwawnicze w wyniku parcia uwypuklają się, ale już samoistnie nie powracają do kanału odbytu.
  • IV stopień – guzki krwawnicze znajdują się stale na zewnątrz. Ból i krwawienie stale towarzyszą pacjentce. Dodatkowo pojawić mogą się zakrzepica i zanieczyszczenia. 

 

Najlepiej więc udać się do lekarza specjalisty, by jak najszybciej zdiagnozował chorobę i rozpoczął odpowiednie leczenie. Niezbędną będzie wizyta u proktologa, który wykona badanie per rectum (przez odbyt) w pozycji bocznej lub kolankowo-łokciowej. Lekarz przeprowadzi również wywiad, a w razie konieczności zleci dodatkowe badania (np. rektoskopię lub kolonoskopię).

 


Leczenie hemoroidów w ciąży

Z uwagi na bezpieczeństwo płodu leczenie zalecane kobietom w ciąży  jest głównie zachowawcze. Ważną rolę odgrywa dieta (stosowana również profilaktycznie) polegająca na spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik. Zapobiega to problemom gastrycznym i ułatwia wypróżnianie. Walkę z zaparciami skutecznie wspiera również picie około 2 litrów wody dziennie.  

W początkowych etapach choroby dobre efekty przynoszą nasiadówki przygotowywane z wykorzystaniem łagodzącym, przeciwzapalnych naparów – najlepiej z kory dębu i rumianku. Domowy zabieg powinien trwać nie dłużej niż 20 minut, a optymalna temperatura naparu to około 40-50 stopni Celsjusza. Ziołowe nasiadówki łagodzą swędzenie, pieczenie i przyśpieszają gojenie śluzówki. Po kąpieli intymne okolice należy delikatnie osuszyć (najlepiej jednorazowym ręcznikiem).

W uzasadnionych przypadkach lekarz zalecić może również stosowanie czopków lub maści, które złagodzą lub znieczulą dotknięte chorobą okolice. Dostępne są również preparaty, które obkurczają i uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegając zastojom i zakrzepom. Wolne je stosować w ciąży, ale oczywiście tylko w przypadku, gdy tak zdecyduje lekarz,

W zaawansowanym stadium choroby pacjentkom zlecone mogą być zabiegi krioterapii, a nawet zabiegi operacyjne. Wykorzystuje się również koagulację (naświetlania) oraz skleroterapię czyli serię ostrzykiwań guzków. W efekcie naczynia krwionośne wokół zamykają się, a guzki z czasem odpadają. Dolegliwości mijają zwykle po porodzie, choć zdarza się, że problem będzie się powtarzał. Jak podkreślają lekarze, najważniejsze jest pokonać wstyd i skrępowanie przed pierwszą wizytą, tak by jak najwcześniej rozpocząć odpowiednie leczenie.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
12-10-2016
Ocena:
Mi położna kazała kupić w aptece sztyft Criorectum . Kupiłam i powiem szcesze nie bardzo wierzyłam , bo taki kawałek plastiku i co ? A jednak czasami warto spróbować . Polecam każdej kobiecie , która wie co to znaczy męczyc się jeszcze z tym dziadostwem po porodzie.
06-09-2016
Ocena:
Ja cierpiałam strasznie dopóki nie znalałam Hemorosanu na allegro a potem smarowałam Dermosanem
03-01-2016
Ocena:
Hemoroidy rzeczywiście są paskudne, można im jednak zapobiegać, mnie zawsze babcia straszyła że powstają od siadania na zimnym, jednak trzeba pamiętać że zaparcia się do nich przyczyniają i trzeba uważać zwłaszcza w czasie ciąży kiedy są powszechne, mnie uratował dicopeg, przez 3 miesiące walczyłam z zaparciami zanim postanowiłam sobie pomóc.
01-10-2015
Ocena:
duzo lezazlam na supermami poduszce, musialam odpoczywac bo lekarz mi kazal.. poprzez skracajaca sie szyjke macicy
27-08-2015
Ocena:
Niestety mnie dotknęła ta przykra dolegliwość :/ Zastosowałam się do tych prostych rad: http://bellybestfriend.pl/baza-wiedzy/pytania-i-odpowiedzi/ii-trymestr,3.html#47 i jakoś udało mi się poradzić sobie z tym przykrym problemem...
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?