Data publikacji:

Co stosować na ból głowy w ciąży?

Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka oraz kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
ból brzucha w ciąży

Ból głowy w ciąży – przyczyny

Zanim wyjaśnimy, co na ból głowy w ciąży sprawdza się najlepiej, kilka słów o możliwych przyczynach przypadłości – wiedza ta pozwoli ci zmniejszyć częstotliwość ataków bólu w przyszłości.
Ból głowy u przyszłej mamy najczęściej ma niegroźne przyczyny, takie jak wahania hormonalne, stres i zmęczenie, niedobory snu albo niewystarczające nawodnienie organizmu. Inne powody, przez które głowa wydaje się być ściskana obręczą, to najzwyklejsze schorzenia górnego układu oddechowego, czyli np. nieżyt nosa, przeziębienie albo zapalenie oskrzeli. Przyszłe mamy bez trudu rozpoznają takie infekcje, ponieważ zazwyczaj towarzyszą im objawy takie jak kaszel, chrypka i ogólne osłabienie.
Oczywiście należy mieć na uwadze, że ból głowy może mieć związek z ciążą, a dokładniej – wynikać ze stanu przedrzucawkowego. To stan, w którym znacząco rośnie ciśnienie tętnicze i zwiększa się poziom białka w moczu. Dodatkowym objawem są zaburzenia widzenia oraz właśnie silne bóle głowy, a także obrzęki. W przypadku podejrzenia stanu przedrzucawkowego przyszła mama powinna zostać odwieziona na szpitalny oddział ratunkowy.
Niestety kobiety ciężarne również mogą zachorować na wszelkie inne choroby, takie jak guzy mózgu. Na szczęście ryzyko, że to właśnie nowotwór bądź inna groźna choroba wywołują ból głowy, jest bardzo małe.

Co na ból głowy w ciąży? Naturalne i bezpieczne sposoby

Co można wziąć na ból głowy w ciąży? Oczywiście najskuteczniej i najszybciej zadziałają leki. Zanim jednak po nie sięgniesz, wypróbuj domowe sposoby na ból – w twoim stanie są bezpieczniejsze.

Nawodnienie

Nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, że pijemy za mało wody w ciągu dnia, co skutkuje odwodnieniem. Należy też pamiętać, że w czasie ciąży zapotrzebowanie na wodę jest większe.
Staraj się wypijać minimum 2,5 litra wody dziennie. Jeśli nie przepadasz za zwykłą wodą, wybierz gazowaną albo taką z dodatkiem soku z cytryny i mięty. Możesz też wypijać 1,5 litra wody, a pozostały litr zastąpić herbatami i sokami.

Relaks

Co na ból głowy w ciąży pomaga niemal każdej przyszłej mamie? Zdecydowanie relaks. Jeśli czujesz charakterystyczny ścisk i ból, spróbuj medytacji lub jogi albo po prostu się zdrzemnij. Sen jest niezwykle ważny w twoim stanie – powinnaś spać minimum 8 godzin na dobę. Jeśli z jakichś powodów ci się to nie udało, zdrzemnij się popołudniu.

Pójście na spacer

Świeże powietrze świetnie pomaga łagodzić ból głowy, o ile jest to przypadłość o niewielkim nasileniu. Jeżeli nie masz siły na spacery, to chociaż przewietrz mieszkanie – z pewnością wkrótce poczujesz się lepiej.

Zjedzenie czegoś odżywczego

Czy wiesz, że ból głowy w ciąży może wynikać z nieodpowiedniej diety? Jeżeli masz mnóstwo obowiązków, może się zdarzyć, że np. zapomniesz zjeść śniadania – co będzie skutkowało właśnie taką przypadłością. Zwróć uwagę na swoją dietę. Zadbaj, by posiłki były regularne i zbilansowane. W twojej diecie powinno być dużo warzyw i owoców, chudego mięsa, ryb oraz pieczywa pełnoziarnistego i chudego nabiału.

Okład

Co w ciąży na ból głowy z pewnością nie zaszkodzi dziecku, a przyszłej mamie przyniesie szybką ulgę? Oczywiście chłodny okład na czoło i skronie. Zwilż ręcznik chłodną wodą, przyłóż do głowy i połóż się na chwilę. Już po kilku minutach poczujesz ulgę od bólu.
Uwaga! Pamiętaj, że zbyt niska temperatura może nasilić ból głowy, a nawet uszkodzić skórę. Nie przykładaj więc do głowy lodu w woreczku.

Masaż

Wielu przyszłym mamom w zwalczaniu bólu głowy pomaga masaż. Poproś bliską ci osobę, aby delikatnie masowała twoje skronie, czoło i tył głowy. Ty w tym czasie staraj się odpocząć.

Co na ból głowy w ciąży – leki

Może się zdarzyć, że domowe sposoby nie będą skuteczne – wówczas trzeba sięgnąć po bardziej specjalistyczne metody. Co można wziąć na ból głowy w ciąży, żeby nie zaszkodzić sobie i dziecku?
Specjaliści zalecają paracetamol. To najbardziej przebadany i najbezpieczniejszy lek, który uzyskał rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Pamiętaj jednak o maksymalnej dawce dobowej, która wynosi 4 gramy. Nie stosuj też paracetamolu przez wiele dni – jeśli ciągle boli cię głowa, udaj się do lekarza.

Co na silny ból głowy w ciąży? Przyszła mama i migrena

Jeśli przed ciążą cierpiałaś na migreny, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – istnieje spora szansa, że „odmienny stan” wyciszy tę przypadłość. Jeśli jednak tak się nie stało, a ból uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, skontaktuj się ze swoim neurologiem. Pamiętaj, że nie możesz na własną rękę zażywać leków na migrenę, ponieważ mogą one zaszkodzić dziecku.

Ból głowy w ciąży – kiedy do lekarza?

Wiesz już, co na ból głowy w czasie ciąży. Pozostaje pytanie – kiedy udać się z tą przypadłością do lekarza? Skontaktuj się ze specjalistą, gdy:
  • masz gorączkę,
  • dokuczają ci obrzęki twarzy, dłoni lub stóp,
  • źle widzisz,
  • drętwieją ci kończyny,
  • czujesz silne zmęczenie,
  • dokuczają ci zawroty głowy,
  • masz wrażenie, że twoje mięśnie robią się sztywniejsze,
  • wymiotujesz albo zemdlałaś.
  • W przypadku takich objawów (lub innych, które wydają ci się niepokojące lub nietypowe), koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub od razu udaj się na najbliższy SOR.
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.