Data modyfikacji:

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity – zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające – czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
elektrolity w ciąży

Co to elektrolity?

Elektrolity to jony soli, które znajdują się w płynach naszego ciała, czyli we krwi, płynach tkankowych czy w osoczu. Do tych najważniejszych należą magnez, wapń, sód, potas i chlor. Mają one naprawdę wiele funkcji, między innymi zapewniają tkankom odpowiednie nawodnienie, dbają o właściwe ciśnienie osmotyczne i równowagę kwasowo-zasadową oraz wpływają na pracę układu nerwowego i mięśniowego. W okresie ciąży zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej jest bardzo ważne, ponieważ wpływa ona na rozwój płodu.

Elektrolity w ciąży – normy

Ogólne normy stężenia elektrolitów we krwi dorosłego człowieka prezentują się następująco:
  • sód: 136–145 mmol/l,
  • chlorki: 95–105 mmol/l,
  • potas: 3,5–5,1 mmol/l,
  • magnez: 0,7–1,1 mmol/l,
  • wapń: 2,1–2,6 mmol/l.
  • Oczywiście wyniki w okresie ciąży należy skonsultować z lekarzem – nie wolno interpretować ich samodzielnie.

    Elektrolity w ciąży – jak rozpoznać niedobór?

    Jednym z objawów niedoboru elektrolitów w ciąży, zwłaszcza magnezu, są bolesne skurcze łydek lub drżenie powieki. Inne symptomy to odwodnienie i towarzyszące mu zmęczenie – nieustępujące mimo przespanej nocy. Na niedobory szczególnie narażone są przyszłe mamy, które cierpią na nieżyt żołądkowo-jelitowy, w przebiegu którego występują wymioty i biegunka.

    Czy elektrolity w ciąży są bezpieczne?

    Elektrolity w ciąży nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się płodu ani dla przyszłej mamy. Co więcej, w wielu przypadkach są wręcz wskazane, by dziecko mogą rosnąć zdrowo. Nie zmienia to faktu, że przed włączeniem ich do diety należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

    Elektrolity – ile razy dziennie?

    O tym, ile razy dziennie należy przyjmować wybrane elektrolity, informuje ulotka informacyjna. Nie wolno samodzielnie zwiększać dawki, ponieważ nadmiar elektrolitów również może być szkodliwy.

    Najlepsze elektrolity

    Nie wiesz, jakie są najlepsze elektrolity do picia dla dorosłych? Skorzystaj z doświadczenia innych – oto produkty najwyżej oceniane w serwisie Ceneo.pl:
  • Unipro ActivLab Elektrolity
  • Elektrolity w postaci tabletek musujących o smaku pomarańczowym. Zawiera wszystkie elektrolity niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niweluje uczucie zmęczenia i likwiduje objawy niedoborów ze strony układu nerwowego.
  • Salk Stick – eletrolityczne pastylki do ssania
  • Pastylki z elektrolitami. Mają naturalny smak, nie zawierają żadnych słodzików ani barwników. W jednej porcji znajduje się 100 mg sodu, 30 mg potasu, 10 mg wapnia i 6 mg magnezu.
  • Panawit – elektrolity musujące o smaku pomarańczowo-cytrynowym
  • Elektrolity do picia dla dorosłych. Zaleca się przyjmowanie trzech tabletek dziennie, chyba że lekarz zaleci inaczej.

    Naturalne elektrolity

    A może chcesz wiedzieć, jak zrobić elektrolity? Nic prostszego – wystarczy, że połączysz ze sobą 1 litr niegazowanej wody, 2 łyżki miodu wysokiej jakości oraz pół łyżeczki zwykłej, domowej soli. Dla dodania smaku możesz do tej nawadniającej mikstury dodać trochę soku z cytryny oraz kilka świeżych liści mięty. Taki domowy, naturalny napój z elektrolitami możesz pić bez konsultacji z lekarzem – np. szklankę dziennie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.