Data publikacji:

Jakie książki dla 4-latka wybrać? Polecane tytuły

Szukasz książki dla 4-latka? Bez względu na to, czy chcesz wręczyć ją swojemu dziecku, czy maluchowi z rodziny albo znajomych – warto wybierać pozycje, które cieszą się popularnością wśród innych pociech i ich rodziców. Aby ułatwić ci znalezienie odpowiedniego tytułu, przygotowaliśmy przegląd najlepszych książek dla 4-latka do przedszkola, nauki i nie tylko. Te propozycje warto mieć na oku w trakcie zakupu nowej lektury.
jaka książka dla 4-latka?

Książki dla 4-latka – na co zwrócić uwagę w trakcie ich zakupu?

Co wziąć pod uwagę, wybierając książkę dla 4-latka? Zdecydowanie bestsellery, czyli tytuły, które w danym momencie cieszą się największą popularnością. To jeden z najlepszych sposobów, aby mieć pewność, że nowa lektura będzie trafionym wyborem. 
Nie bez znaczenia są także zainteresowania dziecka. W końcu nie kupisz maluchowi uwielbiającemu samochody pozycji o zwierzakach, prawda? Na szczęście wybór tytułów jest ogromny, dzięki czemu bez problemu znajdziesz np. książki o dinozaurach dla 4-latka, interaktywne, czyli wymagające uczestnictwa czytelnika, czy edukacyjne, które zachęcą pociechę do nauki poprzez zabawę.
Oczywiście pamiętaj, aby książka dla 4-latka miała mnóstwo obrazków i duże litery. Za mała czcionka czy duże bloki tekstu nie będą zachęcać dziecka do lektury.

Książki dla 4-latka. Ranking bestsellerów i nie tylko

Jakie książki dla 4-latka warto mieć na oku? Wybraliśmy kilka polecanych pozycji, które na pewno zachwycą każde dziecko.

„Pan Kuleczka”

Co powiesz na książkę z krótkimi opowiadaniami dla 4-latków i starszych przedszkolaków? Właśnie to ma w sobie „Pan Kuleczka”, który zachwyci dziecko nie tylko historiami, ale także barwnymi ilustracjami. To opowieść o idealnym dorosłym, który ma swoich podopiecznych – kaczkę, psa i muchę, dzięki którym nie może narzekać na nudę.

„Pettson i Findus. Biedny Pettson”

„Pettson i Findus. Biedny Pettson” to książka dla 4-latka będąca częścią serii o Pettsonie i Fundusie – staruszku i jego kocie. Tym razem historia skupia się na złym humorze seniora, z którym próbuje walczyć mruczek, rozśmieszając go na różne sposoby. Po kilku nieudanych próbach wpada na genialny pomysł i wybierają się wspólne na wędkowanie.

„Na budowie”

Znakomita propozycja dla każdego małego miłośnika budownictwa. Akcja polecanej książki dla 4-latka rozgrywa się w polskim miasteczku – Sprężynie Zdroju, w którym nie brakuje żadnego sprzętu. Jest dźwig, betoniarka, koparki i nie tylko. W środku na malucha czekają wielkoformatowe obrazki z twardego kartonu. Każda z nich skupia się na innej przygodzie. „Na budowie” otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2014 r.

„Prosiaczek Riki i przyjaciele”

To książka dla 4-latka do przedszkola, która nie tylko opowiada historię tytułowego prosiaczka, ale także jego przyjaciół. To także kolorowanka. Ilustracje przedstawiają kolejne przygody gromadki, która ponad wszystko kocha odkrywać nowe miejsca. Do książki dołączone są naklejki.

Najlepsze książki edukacyjne dla 4-latka. Te pozycje warto znać

Na szczególną uwagę zasługują książki edukacyjne, czyli do nauki dla 4-latka. To tytuły, które nie tylko bawią, ale także uczą, np. radzenia sobie z emocjami, oraz pomagają w poznawaniu nowych słów. Poniżej znajdziesz najlepsze propozycje z tej kategorii.

„Łamigłówki dla przedszkolaka. Kapitan Nauka”

Pierwszą polecaną książką edukacyjną dla 4-latka do przedszkola są łamigłówki stworzone przez Agnieszkę Bielę, Natalię i Krzysztofa Minge, Monikę Sobkowiak, Filipa Depa oraz Sarę Olszewską. To pozycja, która bawi i jednocześnie uczy – logicznego myślenia, spostrzegawczości i koncentracji. Dodatkowo pomaga rozwijać kreatywność i poszerza wiedzę o świecie. W zestawie otrzymujesz też poradnik dla opiekunów.

„Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i dla rodziców trochę też”

„Odwagi, Pinku!” to ciekawa propozycja, która, jak wskazuje jej tytuł, uczy malucha o stresie, strachu i stawianiu czoła wyzwaniom, które mimo wszystko są nieodłączną częścią życia. W przystępny sposób pokazuje, że istnieją sposoby na poradzenie sobie z trudnymi momentami. A to wszystko zamknięte w historii o uroczym Pinku.

„Ogródek warzywny. Akademia Mądrego Dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych”

Jaką książkę kupić dla 4-latka zainteresowanego przyrodą? Właśnie trafiasz na pozycję idealną. Zeszyt obserwacji przyrodniczych to najlepszy przykład na to, że nauka może być przyjemna i pełna frajdy. Nie wierzysz? Dowodzi temu fakt, że do pracy z książką dziecko potrzebuje kredek, kleju, nożyczek, farb. W pozycji zamknięto praktyczne wskazówki, dzięki którym maluch pozna sekrety pracy ogrodnika.

„C jak cesarz. Akademia Mądrego Dziecka. Literkowe przedszkole”

Zarówno „C jak cesarz”, jak i pozostałe książki do nauki dla 4-latka z serii „Literkowe przedszkole” są godne polecenia. W tej konkretnej pozycji maluch poznaje literę C i słowa, które się na nią zaczynają. I to w całkiem interesujący sposób, bo dziecko ma do dyspozycji kolorowanki, rebusy, zagadki i zabawne historie, dzięki którym nauka alfabetu staje się czystą przyjemnością.

„Czytaj z Albikiem. Mój pierwszy elementarz + elektroniczne pióro”

W naszym przeglądzie najlepszych książek edukacyjnych dla 4-latka nie mogło zabraknąć propozycji z serii „Czytaj z Albikiem”. To jeden z hitów zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców. Dlaczego? To niezwykła książka wykorzystująca specjalną technologię, dzięki której… bajki czytają się same! W tym celu dodaje się specjalne elektroniczne pióro.
W tej książce interaktywnej dla 4-latka maluch poznaje liczby, litery i kolory. Nie brakuje piosenek, dialogów i zabawnych odgłosów, dzięki którym dziecko nie będzie chciało oderwać się od nauki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka