Data publikacji:

Jakie narty dla 4-latki wybrać?

Jeśli rodzice uwielbiają jeździć na nartach, to naturalną siłą rzeczy będą próbować zarazić swoją pasją najmłodszych członków rodziny. W internecie można znaleźć różne informacje na temat wieku, od którego można rozpocząć naukę stawiania pierwszych kroków na stoku, jednak zazwyczaj jest to 3. albo 4. rok życia. I to właśnie z myślą o takich maluchach przygotowaliśmy ten poradnik zakupowy. Jakie narty dla 4-latki wybrać? Zapraszamy do lektury.
jakie narty dla 4-latka

Narty dla 4-latki – nowe, używane, a może wypożyczone?

Miłośnikom narciarstwa z pewnością nie trzeba mówić, jak drogi może to być sport. Zimowa aktywność na stoku często wiąże się z wydatkami rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, zwłaszcza jeśli kompletujesz sprzęt od zera. Co w przypadku dzieci – czy warto kupić nowe narty dla 4-latki?
Według nas nie, ponieważ rozmiar nart zmienia się wraz ze wzrostem dziecka. Dlatego w przypadku najmłodszych pociech, które dopiero próbują swoich sił w narciarstwie, warto zdecydować się albo na używany sprzęt, albo wypożyczyć go na miejscu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając narty dla 4-latki?

Odpowiednio dobrane narty dla 4-latki to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo twojej pociechy. Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybranie modelu dopasowanego i do wieku, i do wzrostu czy wagi dziecka, bo to one są decydującymi czynnikami.
Co ma znaczenie w przypadku nart dla 4-latki? Podobnie jak w przypadku starszych dzieci, należy zwrócić uwagę na:
 • długość nart,
 • taliowanie nart,
 • wiązania.
 • W dalszej części artykułu bierzemy pod lupę każdy z tych parametrów.

  Długość nart dla 4-latki. Co warto wiedzieć?

  Długość nart dla 4-latki jest związana z jej wzrostem. Przyjęło się, że optymalny rozmiar to ten sięgający do okolic pach. W trakcie doboru sprzętu warto kierować się dostępnymi w internecie tabletkami, które określają konkretną długość nart do wzrostu dziecka. Standardowo dziewczynki w tym wieku mają 96–110 cm. Oczywiście, niektóre z nich są wyższe, a niektóre niższe, o czym należy pamiętać podczas zakupu czy wypożyczania sprzętu.
  Przykładowo, jeśli dziewczynka ma 100 cm wzrostu, to narty powinny mieć od 80 cm do 90 cm. W przypadku niższych pociech sprawdzi się sprzęt w rozmiarze 70–80 cm, podczas gdy dla wyższych dzieci warto dobrać model mający od 90 cm do 100 cm.

  Taliowanie nart dla 4-latki

  Kolejną kwestią jest taliowanie nart dla 4-latki, czyli zakrzywienie bocznych krawędzi w taki sposób, aby miały kształt łuku. W świecie profesjonalistów nazywa się je promieniem skrętu. Dla najmłodszych pociech, które są na poziomie początkującym, poleca się narty carvingowe – szersze i stabilniejsze, idealne do zapewnienia pewności, łatwiejszego skrętu i ochrony przed upadkami.

  Wiązania w nartach dla 4-latki – jakie wybrać?

  Gdy dobierzesz już długość i taliowanie nart dla 4-latki, czas sprawdzić wiązania. To po prostu element służący do połączenia sprzętu narciarskiego z obuwiem w taki sposób, aby nie spadały podczas jazdy. Nie należy go ignorować, ponieważ niewłaściwe wiązanie niesie ze sobą poważne konsekwencje, w tym urazy i kontuzje.
  Specjaliści zalecają, aby zafundować dzieciom wiązania bezpiecznikowe, które w momencie upadku odpina buty od nart. Znaczenie ma też skala wypięcia, którą dopasowuje się do wagi pociechy. Każde 10 kg to 1 DIN, czyli jeżeli dziewczynka waży np. 15 kg, to należy zdecydować się na skalę wypięcia 1,5 DIN.

  A może krótsze albo dłuższe narty dla 4-latki? O tym warto wiedzieć

  Choć podane wyżej wymiary są uznane za standardowe, to czasami należy wybrać albo mniejsze, albo większe narty dla 4-latki. O jakich sytuacjach mowa? Krótszy sprzęt sprawdzi się u pociech, które są bardzo ostrożne i dopiero stawiają pierwsze kroki na stoku, przez co nie czują się pewnie. Podobnie jest w przypadku dziewczynek, które ważą mniej w porównaniu do swoich rówieśniczek.
  Z kolei dłuższe narty mogą sprawdzić się u dzieci, które mają już za sobą początki i nie boją się jeździć po stoku. Tego typu modele mogą przydać się również u pociech, których waga jest większa niż u rówieśników. W niektórych sytuacjach można zdecydować się także na zakup dłuższych nart po to, aby po prostu dziewczynka nie wyrosła z nich tak szybko i posłużyły jej na dłużej.

  Narty to nie wszystko. Co jeszcze kupić dla 4-latki?

  Gdy wybierzesz już narty dla 4-latki, czas na dobranie pozostałego sprzętu. Co jest jeszcze ważne? Zdecydowanie buty, które należy zawsze mierzyć na grubą skarpetę narciarską. Najlepiej kupić je stacjonarnie lub wypożyczyć, aby mieć możliwość sprawdzenia, czy obuwie dobrze leży na dziecięcej stopie.
  Oprócz butów należy kupić obowiązkowo kask, najlepiej z opcją regulacji, bez którego dziecko nie powinno w ogóle wchodzić na stok. Tu ponownie liczy się dobre dopasowane, tym razem do rozmiaru głowy.

  Polecane narty dziecięce 

  Wiesz już, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu nart dla 4-latki. Czas na konkretne produkty dla dzieci, które warto mieć na oku, jeżeli wolisz kupić nowy sprzęt, zamiast go wypożyczać.

  Zestaw narciarski Rossignol Experience W Pro Kid-X

  Idealne narty dla 4-latki. Dlaczego? Ponieważ są różowe! To sprzęt, który zagwarantuje jej maksimum komfortu i przyjemności podczas każdej wizyty na stoku. Polecany produkt zapewnia stabilność, tłumienie drgań i dynamiczną mobilność. To narty z wiązaniami, które dopasowują się do każdych warunków.

  Narty bez wiązań Völkl Racetiger Jr Yellow

  Inną propozycją są narty bez wiązań dla 4-latki albo 4-latka, które są polecane zarówno początkującym, jak i średnio zaawansowanym dzieciom. To model, który może pochwalić się lekkością i stabilnością, dzięki czemu zapewnia łatwość i przyjemność nauki jazdy.
  Autor: Katarzyna Wendzonka