Data publikacji:

Najważniejsze badania w I trymestrze ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Ciąża jest nie tylko wspaniałym czasem oczekiwania na narodziny maluszka i intensywnych przygotowań. To okres, w którym kobieta powinna w sposób szczególny dbać o swoje zdrowie. Jej stan i samopoczucie wpływają bezpośrednio na życie i rozwój dziecka, więc troska musi być podwójna. Ponadto ciąża to kluczowy w rozwoju małego człowieka czas. Stąd konieczność przeprowadzania tak wielu badań i wielokrotnego upewniania się, że wszystko przebiega zgodnie z planem. 

 

badania w ciąży, jakie badania zrobić w ciąży, badania u kob

 

Już w I trymestrze ciąży przyszła mama kilkukrotnie odwiedza lekarza. To właśnie pod opieką specjalisty należy ciążę potwierdzić, a następnie powinno się przeprowadzić bardziej szczegółowe, specjalistyczne badania. 

 

Potwierdzenie ciąży

Pierwszym testem, jaki przyszła mama najczęściej przeprowadza, jest samodzielnie wykonany, domowy test ciążowy. Apteczne testy mogą wykryć ciążę już po 10 dniach od zapłodnienia, ale uzyskany wynik nigdy nie jest w 100 proc. wiarygodny. Zbyt wcześnie wykonane, mogą dać wynik fałszywie negatywny, dlatego w razie wątpliwości warto je powtórzyć. 

Dla potwierdzenia ciąży, niektóre panie wykonują w laboratorium badanie na oznaczenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej hCG we krwi. Badanie przeprowadzone na etapie bardzo wczesnej ciąży powinno mieć oznaczenie ilościowe. O prawdopodobnym, prawidłowym rozwoju ciąży świadczy podwojenie ilości hCG w badaniu przeprowadzonym w odstępie 48 godzin od poprzedniego, a także rosnąca ilość progesteronu w odstępach kilkudniowych.

Jeśli otrzymałaś pozytywny wynik testu ciążowego, lub we własnym zakresie udałaś się do laboratorium na zbadanie krwi z oznaczeniem hCG lub progesteronu, musisz potwierdzić ciążę u ginekologa, najlepiej będącego położnikiem. Idealnym czasem na wizytę jest 6-8 tydzień po ostatniej miesiączce. Wcześniej ciąża może być jeszcze słabo widoczna. Twoja cierpliwość może zostać nagrodzona usłyszeniem bicia serduszka rozwijającego się już maleństwa! Dopochwowe badanie ultrasonograficzne zobrazuje umiejscowienie zarodka w macicy, jego pojedynczość lub mnogość oraz pozwoli upewnić się, że początki ciąży przebiegają prawidłowo. Gdy lekarz potwierdzi ciążę, założy kartę przebiegu ciąży i przeprowadzi pierwsze badania: pobierze próbkę do cytologii, ewentualnie posiew z dróg rodnych, zbada ciśnienie tętnicze. Poprosi też o sprawdzenie wagi ciała. Będąc już w I trymestrze ciąży, otrzymasz skierowanie na liczne badania laboratoryjne.

Plik skierowań do laboratorium

Jeśli niektóre badania zostały wykonane niedawno, nie trzeba będzie ich powtarzać. Zdarza się, że nie wszyscy lekarze wystawiają skierowania na takie same dodatkowe badania. Lista badań do przeprowadzenie nie zawsze więc pokrywa się u wszystkich kobiet w ciąży.
Najważniejszymi badaniami są:

 • Grupa krwi, czynnik Rh i alloprzeciwciała (przeciwciała odpornościowe),
 • Morfologia krwi,
 • Glukoza na czczo,
 • Badanie ogólne moczu,
 • Przeciwciała w kierunku: toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki,
 • WR – badanie w kierunku kiły,
 • HBs – badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B,
 • HCV – badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C,
 • Badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV.

 

Badania prenatalne

W uzasadnionych sytuacjach, gdy istnieje ryzyko wystąpienia u dziecka chorób genetycznych, już w I trymestrze ciąży można przeprowadzić badania prenatalne, m.in.:

 • Biopsja kosmówki – wykonuje się w 11-12 tygodniu ciąży. Do badań pobierane są fragmenty kosmówki, z której rozwija się łożysko. Ryzyko poronienia podczas badania wynosi 1-2 proc.
 • Test PAPP-A – wykonuje się pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne.

Tekst: Anna Chmielewska

 

Zdjęcia: fotolia.pl

Komentarze
16-03-2018
Ocena:
Szkoda, że dostępność badań prenatalnych jest wciąż w Polsce w sumie dość niewielka i to z bardzo różnych przyczyn. Moim zdaniem badania prenatalne powinny być refundowane i obowiązkowe w ciąży - przynajmniej w pewnym zakresie.
12-03-2018
Ocena:
Bardzo ciekawy artykuł. Może napiszecie też coś o badaniach prenatalnych ?
29-05-2016
Ocena:
Po 10 tyg. warto zrobić test IONA jest on całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny, może nie jest obowiązkowy ale to ważne badanie
27-08-2015
Ocena:
Doświadczona ginekolog - położnik o wszystkich badaniach w ciąży: http://bellybestfriend.pl/wywiad/badania-w-ciazy-rozmowa-z-doswiadczonym-ginekologiem-poloznikiem-dr-anetta-karwacka,4.htmlwyczerpująco i na temat :-)
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...