Data publikacji:

Badania prenatalne - Biopsja trofoblastu

Autor: Sylwia Wanowicz

Biopsja trofoblastu, zwana też biopsją kosmówki, jest jedną z najnowocześniejszych technik prenatalnych, dzięki której można wykazać czy istnieje zagrożenie wystąpienia u płodu niektórych spośród najczęstszych chorób genetycznych. To badanie prenatalne pozwala oszacować ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zespół Downa, zespół Turnera, hemofilia A i B, anemia sierpowata, czy mukowiscydoza.

 

biopsja trofoblastu

 

Biopsja trofoblastu – na czym polega?

Biopsję trofoblastu zaleca się wykonywać między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki temu, że przeprowadza się ją tak wcześnie (w porównaniu do innych badań prenatalnych), pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Dzięki temu rodzice oraz lekarze zyskują więcej czasu na przeprowadzenie koniecznych, a trwających nawet do kilku tygodni badań molekularnych.

Zabieg przeprowadza się zazwyczaj na fotelu ginekologicznym lub łóżku porodowym. W celu pobrania z błony płodowej komórek trofoblastu (wierzchniej warstwy kosmówki), lekarz wprowadza igłę biopsyjną poprzez powłokę brzuszną. Pobranie materiałów do badań następuje przez zassanie odrobiny trofoblastu do pipety z pomocą podciśnienia. Pobrany materiał zostaje poddany szczegółowej analizie laboratoryjnej, a w miejscu nakłucia zakłada się jałowy opatrunek. Wyniki analizy badania znane są zazwyczaj już po kilku dobach.

 

W jakich sytuacjach zaleca się przeprowadzenie badania?

Biopsji, podobnie jak i innych inwazyjnych badań prenatalnych, nie wykonuje się, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zaleca się ją natomiast kobietom, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, bądź tym, w których rodzinie występowały już wady genetyczne.

 

 

Możliwe powikłań badań prenatalnych

Ryzyko powikłań, jakie wiąże się z biopsją trofoblastu, porównywalne jest do tego, jakie niesie ze sobą amniopunkcja. Niemniej jednak, jakiekolwiek powikłania, o ile zadba się o właściwą opiekę medyczną, zdarzają się bardzo rzadko.

Po zabiegu ciężarna powinna odpoczywać przez 24 godziny, a przynajmniej postarać się w ogóle nie przemęczać. W przeciwnym razie mogą wystąpić bóle, a nawet krwawienie z macicy. Jeśli do niego dojdzie, kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż może okazać się, że nastąpiła infekcja lub doszło do wypłynięcia płynu owodniowego.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alliance All right reserved


Autor

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Bardzo pomocny artykuł, dziękuję
badanie gbs w ciąży

Badanie GBS w ciąży: co to jest, jak się przygotować? GBS a współżycie. Wszystko na temat GBS

2022-11-16
Wykonanie badania GBS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jest to badanie mające na celu wykryć, czy kobieta w ciąży jest zarażona paciorkowcem w pochwie. Podczas porodu bakteria ta może przenieść się na dziecko. Badanie GBS wykonać należy pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania GBS!
Progesteron w ciąży. Jakie normy?

Progesteron w ciąży. Jakie normy? Co oznacza zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

2021-08-14
O tym, czy ciąża będzie rozwijała się prawidłowo, decydują nie tylko geny, ale również hormony – między innymi progesteron. Sprawdź, jaką dokładnie rolę odgrywa progesteron w ciąży, o czym świadczy jego zbyt wysoki lub zbyt niski poziom i czy można go wyrównać.
badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży. Co oznaczają wyniki?

2021-06-18
Choć ciąża to piękny stan, w czasie jej trwania organizm jest bardziej podatny na wystąpienie pewnych chorób – przykładem jest choćby cukrzyca. Aby ją rozpoznać, niezbędne jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Wyjaśniamy, jak przebiega badanie glukozy w ciąży, kiedy należy je wykonać i dlaczego jest to tak ważne.
jakich badań nie wolno robić w ciąży

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

2020-09-02
W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie moż...
cytologia nowa metoda

Cytologia - badanie, które ratuje życie

2019-11-19
Dlaczego zaawansowany rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo, podczas, gdy są kraje w Europie, gdzie lekarze nie mają już okazji widywać zaawansowanych stadiów...
usg wady genetyczne

Wady genetyczne płodu

2019-08-01
O wadach genetycznych płodu staramy się nawet nie myśleć. Jeśli nawet podczas badania prenatalnego, gdzieś tam w środku pojawia się lęk i niepokój, to i tak prz...
USG genetyczne

USG genetyczne w ciąży - jak przebiega, kiedy je zrobić

2019-04-26
Zastanawiasz się jak wygląda Twoje dziecko? Czy jest zdrowe i dobrze się rozwija? A może obawiasz się że może być obciążone wadą genetyczną? Na te wszystkie pyt...