Data modyfikacji:

Ciąża po 30-stce

Autor: Tamara Rosłoń

Zajście w ciąże po 35. roku życia może okazać się trudniejsze niż po 25., co nie znaczy, że zupełnie niemożliwe. Wiele słyszy się o ryzyku, jakie niesie za sobą późna ciąża. Mimo to, coraz więcej kobiet, bo aż 1 na 5, decyduje się na dziecko dopiero kiedy skończy 30 lat. Choć rzeczywiście lekarze zalecają podejmować tę decyzję nieco wcześniej, dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków ciąża po 30 - stce przebiega prawidłowo, a dziecko rodzi się zdrowe.

 

ciąża po 30

 

Jak wiek wpływa na płodność?

Uznaje się, że po 35. roku życia płodność kobiety spada. Jest to prawda, gdyż jajniki w tym czasie poczynają przejawiać rzadszą skłonność do owulacji. Dodatkowo, pojawiają się zmiany w hormonach, które wpływają na zaburzenia związane z jajeczkowaniem i produkcję mniejszej ilości jaj. Ten naturalny spadek płodności występuję u każdej, nawet najbardziej zdrowej kobiety. Poza tym, jajniki rzadziej produkują w pełni zdrowe i dojrzałe jajeczka, co wpływać może na wystąpienie ryzyka pojawienia się wad genetycznych u dziecka.

 
Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Im jesteśmy starsze tym trudniej nam zajść w ciążę. Biologicznie najlepszy czas na ciążę dla kobiety to okres między 20. a 25. rokiem życia. Po 30.stce organizm jest słabszy, pojawiają się problemy hormonalne, nieraz choroby. Większość par leczących się na niepłodność to właśnie pary w okolicach 40. roku życia. Jeśli po roku bezowocnych starań para nie zachodzi w ciążę, powinna pomyśleć o szczegółowych badaniach.
 

Czy ciąża po 35. roku życia jest bezpieczna?

Kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia mogą liczyć na znacznie większą i bardziej profesjonalną pomoc medyczną, w szczególności specjalistyczne badania prenatalne, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Mimo badań prenatalnych, ryzyko wystąpienia powikłań ciąży w tej grupie jest większe niż u kobiet w wieku 20 – 30 lat. Mając świadomość ryzyka, jakie wiąże się z planowaniem potomstwa kobiety na szczęście są w stanie zapobiec ewentualnym powikłaniom i zwiększyć szansę na zdrową ciążę.

 

Sama natura reguluje ten mechanizm. Badania pokazują, że ryzyko poronienia wynosi od 12 do 15% wśród kobiet w młodszym wieku i wzrasta do ok. 25% wśród tych, które ukończyły 35 lat. Ma na to wpływ zwiększenie częstości występowania anomalii chromosomowych (np. nierównego ich podziału), co oznacza, że istnieje także ryzyko urodzenia dziecka cierpiącego na któryś z zespołów.

 

Wpływ na przebieg ciąży po 30 - stce ma także tendencja do zapadania przez nie na przewlekłe dolegliwości zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, czy cukrzyca. Jeśli przyszła matka cierpi na którąś z nich, bardzo ważne jest by stosunkowo wcześnie zadbała o właściwe leczenie.

 

Pewne ryzyko związane z późną ciążą oczywiście istnieje. Mimo to, dzięki wcześnie powziętym środkom i zadbaniu o odpowiednią opiekę medyczną, zwłaszcza badania prenatalne, ryzyko maleje, dając szansę na urodzenie całkowicie zdrowego maluszka.

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © mangostock All right reserved


Autor

Komentarze
06-02-2021
Ocena:
Nie zmniejsza się płodność po 35 roku życia. W wieku 43 lat mam lepszą niż po 30 tce.
14-05-2018
Ocena:
Przy dzisiejszym trybie to raczej normalka. Niedługo ten wiek przesunie się do 40...
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.