Data modyfikacji:

Ciąża po 30-stce

Autor: Tamara Rosłoń

Zajście w ciąże po 35. roku życia może okazać się trudniejsze niż po 25., co nie znaczy, że zupełnie niemożliwe. Wiele słyszy się o ryzyku, jakie niesie za sobą późna ciąża. Mimo to, coraz więcej kobiet, bo aż 1 na 5, decyduje się na dziecko dopiero kiedy skończy 30 lat. Choć rzeczywiście lekarze zalecają podejmować tę decyzję nieco wcześniej, dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków ciąża po 30 - stce przebiega prawidłowo, a dziecko rodzi się zdrowe.

 

ciąża po 30

 

Jak wiek wpływa na płodność?

Uznaje się, że po 35. roku życia płodność kobiety spada. Jest to prawda, gdyż jajniki w tym czasie poczynają przejawiać rzadszą skłonność do owulacji. Dodatkowo, pojawiają się zmiany w hormonach, które wpływają na zaburzenia związane z jajeczkowaniem i produkcję mniejszej ilości jaj. Ten naturalny spadek płodności występuję u każdej, nawet najbardziej zdrowej kobiety. Poza tym, jajniki rzadziej produkują w pełni zdrowe i dojrzałe jajeczka, co wpływać może na wystąpienie ryzyka pojawienia się wad genetycznych u dziecka.

 
Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Im jesteśmy starsze tym trudniej nam zajść w ciążę. Biologicznie najlepszy czas na ciążę dla kobiety to okres między 20. a 25. rokiem życia. Po 30.stce organizm jest słabszy, pojawiają się problemy hormonalne, nieraz choroby. Większość par leczących się na niepłodność to właśnie pary w okolicach 40. roku życia. Jeśli po roku bezowocnych starań para nie zachodzi w ciążę, powinna pomyśleć o szczegółowych badaniach.
 

Czy ciąża po 35. roku życia jest bezpieczna?

Kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia mogą liczyć na znacznie większą i bardziej profesjonalną pomoc medyczną, w szczególności specjalistyczne badania prenatalne, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Mimo badań prenatalnych, ryzyko wystąpienia powikłań ciąży w tej grupie jest większe niż u kobiet w wieku 20 – 30 lat. Mając świadomość ryzyka, jakie wiąże się z planowaniem potomstwa kobiety na szczęście są w stanie zapobiec ewentualnym powikłaniom i zwiększyć szansę na zdrową ciążę.

 

Sama natura reguluje ten mechanizm. Badania pokazują, że ryzyko poronienia wynosi od 12 do 15% wśród kobiet w młodszym wieku i wzrasta do ok. 25% wśród tych, które ukończyły 35 lat. Ma na to wpływ zwiększenie częstości występowania anomalii chromosomowych (np. nierównego ich podziału), co oznacza, że istnieje także ryzyko urodzenia dziecka cierpiącego na któryś z zespołów.

 

Wpływ na przebieg ciąży po 30 - stce ma także tendencja do zapadania przez nie na przewlekłe dolegliwości zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, czy cukrzyca. Jeśli przyszła matka cierpi na którąś z nich, bardzo ważne jest by stosunkowo wcześnie zadbała o właściwe leczenie.

 

Pewne ryzyko związane z późną ciążą oczywiście istnieje. Mimo to, dzięki wcześnie powziętym środkom i zadbaniu o odpowiednią opiekę medyczną, zwłaszcza badania prenatalne, ryzyko maleje, dając szansę na urodzenie całkowicie zdrowego maluszka.

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © mangostock All right reserved


Autor

Komentarze
06-02-2021
Ocena:
Nie zmniejsza się płodność po 35 roku życia. W wieku 43 lat mam lepszą niż po 30 tce.
14-05-2018
Ocena:
Przy dzisiejszym trybie to raczej normalka. Niedługo ten wiek przesunie się do 40...
co kupić kobiecie w ciąży

Co kupić kobiecie w ciąży? Propozycje prezentów dla kobiety w ciąży

2021-10-25
Wybierasz się w odwiedziny do ciężarnej? Świetnie, pamiętaj jednak, że nie wypada przyjść z pustymi rękoma, ponadto nie wszystkie upominki będą mile widziane. Sprawdź, co kupić kobiecie w ciąży, aby nie sprawić jej zawodu i nie wprawić… w zakłopotanie.
ciąża

Pomysł na sesję ciążową w domu

2021-10-06
Ciąża to wyjątkowy czas, który warto uwiecznić na fotografiach. Niestety nie każda kobieta może lub chce korzystać z usług profesjonalnego fotografa – co wcale nie oznacza, że musi ona zrezygnować z tego typu pamiątki. Przygotowaliśmy dla ciebie ciekawe pomysły na sesję ciążową w domu – któryś z nich z pewnością przypadnie ci do gustu.
wymioty

Sposób na mdłości w ciąży

2021-10-05
Ciąża to piękny, ale jednocześnie trudny stan – na samym jego początku wiele kobiet musi zmierzyć się z uporczywymi mdłościami. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie sprawdź, jakie sposoby na mdłości w ciąży uznawane są za najskuteczniejsze.
ciąża

Poradniki dla kobiet w ciąży. Polecane książki

2021-10-04
Ciąża to niezwykły czas, który z jednej strony zachwyca, z drugiej budzi liczne niepokoje i wątpliwości. Jeśli pragniesz rozwiać je wszystkie i dowiedzieć się niemal wszystkiego o rozwoju malca w twoim brzuchu, porodzie i pierwszych tygodniach życia dziecka – sięgnij po poradnik dla kobiet w ciąży. Oto pozycje, które są godne polecenia.
moda w ciazy

Moda w ciąży, czyli jakie ubrania dla ciężarnych?

2021-09-17
Szczęśliwie minęły już czasy, w których przyszłe mamy zakrywały swoje brzuchy niekształtnymi, zdecydowanie zbyt wielkimi ubraniami. Obecnie ciążowe ubrania są nie tylko piękne, ale i naprawdę wygodne. Sprawdź, co obecnie lansuje moda w ciąży i zacznij inspirować się nowymi, ciekawymi trendami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2021-08-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2021-08-27
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.