Ciąża po 30-stce

Data:

Zajście w ciąże po 35. roku życia może okazać się trudniejsze niż po 25., co nie znaczy, że zupełnie niemożliwe. Wiele słyszy się o ryzyku, jakie niesie za sobą późna ciąża. Mimo to, coraz więcej kobiet, bo aż 1 na 5, decyduje się na dziecko dopiero kiedy skończy 30 lat. Choć rzeczywiście lekarze zalecają podejmować tę decyzję nieco wcześniej, dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków ciąża po 30 - stce przebiega prawidłowo, a dziecko rodzi się zdrowe.

 

ciąża po 30

 

Jak wiek wpływa na płodność?

Uznaje się, że po 35. roku życia płodność kobiety spada. Jest to prawda, gdyż jajniki w tym czasie poczynają przejawiać rzadszą skłonność do owulacji. Dodatkowo, pojawiają się zmiany w hormonach, które wpływają na zaburzenia związane z jajeczkowaniem i produkcję mniejszej ilości jaj. Ten naturalny spadek płodności występuję u każdej, nawet najbardziej zdrowej kobiety. Poza tym, jajniki rzadziej produkują w pełni zdrowe i dojrzałe jajeczka, co wpływać może na wystąpienie ryzyka pojawienia się wad genetycznych u dziecka.

 
Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Im jesteśmy starsze tym trudniej nam zajść w ciążę. Biologicznie najlepszy czas na ciążę dla kobiety to okres między 20. a 25. rokiem życia. Po 30.stce organizm jest słabszy, pojawiają się problemy hormonalne, nieraz choroby. Większość par leczących się na niepłodność to właśnie pary w okolicach 40. roku życia. Jeśli po roku bezowocnych starań para nie zachodzi w ciążę, powinna pomyśleć o szczegółowych badaniach.
 

Czy ciąża po 35. roku życia jest bezpieczna?

Kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia mogą liczyć na znacznie większą i bardziej profesjonalną pomoc medyczną, w szczególności specjalistyczne badania prenatalne, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Mimo badań prenatalnych, ryzyko wystąpienia powikłań ciąży w tej grupie jest większe niż u kobiet w wieku 20 – 30 lat. Mając świadomość ryzyka, jakie wiąże się z planowaniem potomstwa kobiety na szczęście są w stanie zapobiec ewentualnym powikłaniom i zwiększyć szansę na zdrową ciążę.

 

Sama natura reguluje ten mechanizm. Badania pokazują, że ryzyko poronienia wynosi od 12 do 15% wśród kobiet w młodszym wieku i wzrasta do ok. 25% wśród tych, które ukończyły 35 lat. Ma na to wpływ zwiększenie częstości występowania anomalii chromosomowych (np. nierównego ich podziału), co oznacza, że istnieje także ryzyko urodzenia dziecka cierpiącego na któryś z zespołów.

 

Wpływ na przebieg ciąży po 30 - stce ma także tendencja do zapadania przez nie na przewlekłe dolegliwości zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, czy cukrzyca. Jeśli przyszła matka cierpi na którąś z nich, bardzo ważne jest by stosunkowo wcześnie zadbała o właściwe leczenie.

 

Pewne ryzyko związane z późną ciążą oczywiście istnieje. Mimo to, dzięki wcześnie powziętym środkom i zadbaniu o odpowiednią opiekę medyczną, zwłaszcza badania prenatalne, ryzyko maleje, dając szansę na urodzenie całkowicie zdrowego maluszka.

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © mangostock All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
6-2-2021
Ocena:
Nie zmniejsza się płodność po 35 roku życia. W wieku 43 lat mam lepszą niż po 30 tce.
14-5-2018
Ocena:
Przy dzisiejszym trybie to raczej normalka. Niedługo ten wiek przesunie się do 40...