Data modyfikacji:

8 badań, które powinnaś wykonać jeśli nie możesz zajść w ciążę

Autor: Ulanka

Chcesz mieć dziecko, ale z nieznanych Ci powodów nie możesz zajść w ciążę. Bardzo często za problemy ze spłodzeniem potomka obwinia się tylko jedną stronę. To błąd. Statystycznie przyczyny niepłodności tak samo często dotyczą kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli od dłuższego czasu (czyli dłużej, niż rok) staracie się o pociechę bez rezultatów, nie załamujcie rąk, tylko wykonajcie badania, które pozwolą ustalić przyczynę problemu. Jakie? Dziś przedstawiamy listę niezbędnych badań zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

Para nie może zajść w ciążę, jakie badania powinni wykonać

 

Na początek podstawowe badania

Zapewne ucieszy Was fakt, że aż w 80% przypadków da się wskazać konkretną przyczynę niepłodności. Znając ją możecie podjąć odpowiednie kroki ku temu, by ją wyeliminować i zostać rodzicami. Diagnoza niepłodności zawsze powinna zacząć się od wykonania podstawowych badań. Udajcie się do lekarza ginekologa (możecie iść do takiego, który ma podpisaną umowę z NFZ. Badania będą refundowane)

 

Na początku lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad - zapyta Cię o to jak przebiega miesiączka, jak wygląda owulacja, czy prowadzisz kalendarzyk małżeński. Będzie chciał wiedzieć jakie zażywasz leki, czy przyjmujesz używki (zapewne wiesz, że zarówno Ty, jak i partner powinniście odstawić je na długo przez zajściem w ciążę) i jakie choroby przebyłaś. Następnie prawdopodobnie zleci Ci wykonanie:

Równolegle do Twoich badań lekarz zleci wykonanie badań partnera. Od mężczyzn pobiera się nasienie, a następnie sprawdza ilość i jakość plemników. Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Jeśli wynik badania nie wykaże problemów z nasieniem wykonuje się kolejne, rozszerzone badania specjalistyczne. Dobrze jest również aby partner udał się do urologa, który wykona badanie jąder, przyjrzy się ich budowie i drożności.

 

Nie zdziw się jeśli lekarz wypisze Ci skierowanie jedynie na część z wyżej wymienionych badań. Często nie chcą wykonywać wszystkich badań jednorazowo, gdyż po pierwsze to przekracza przyznany im budżet z NFZ, po drugie podejrzewają wykazanie nieprawidłowości w zleconym do badania zakresie.

 

Idziemy dalej czyli badania genetyczne

Jeśli podstawowe badania nie wskażą źródła problemu, kolejnym etapem jest wykonanie badań genetycznych. Tym razem oboje z partnerem udajecie się do genetyka. On zrobi z Wami wywiad i zleci wykonanie kolejnych badań lub jeśli już wykonaliście jakieś badania genetyczne spróbuje zrobić diagnozę. Zdarza się że na spotkanie z genetykiem udaje się tylko jedna strona. To błąd, w tym przypadku musicie iść razem, gdyż lekarz na pierwszym spotkaniu będzie chciał zebrać od Was obszerny wywiad. Na początek każdy z partnerów zostaje poddany analizie kariotypu, tzn. zestawu wszystkich chromosomów. Ale błędy w chromosomach nie są jedyną przyczyną problemów z ciążą, mogą je też wywołać:

  • trombofilia - czyli tendencja do formowania się zakrzepów, które z kolei prowadzą do zwężania naczyń krwionośnych,
  • mutacja genu CYP21 - jej najczęstszym objawem jest brak miesiączki lub jej nieregularne występowanie, a konsekwencją - zaburzenia produkcji żeńskich hormonów płciowych,
  • mutacja genu SCARB1 - odpowiada za niski poziom progesteronu, żeńskiego hormonu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży,
  • mukowiscydoza - ta choroba atakuje nie tylko układ oddechowy, ale też inne narządy - w tym narządy rodne. Produkowany przez organizm gęsty śluz powoduje zatory zarówno w kanalikach płucnych, jak i nasieniowodach, dlatego należy podjąć działania zmierzające do wykluczenia tej choroby u mężczyzn (tzn. analizę genu CFTR),
  • mutacja regionu AZF na chromosomie Y, która może utrudniać tworzenie się nowych męskich komórek rozrodczych.

Również badania genetyczne są refundowane z NFZ.

 

 


Wiek może utrudniać zajście w ciążę

Starając się o dziecko spójrzmy też na wiek obojga partnerów. Okres największej płodności kobiety przypada od 20. do 25. roku życia, potem szanse na poczęcie stopniowo maleją, a po 35. roku życia obniżają się coraz szybciej. Choć statystycznie problemy z płodnością dotyczą co piątej pary, to w dużo mniejszym stopniu dotyczą one ludzi młodych. Zdecydowana większość par leczących się na niepłodność zbliża się do 40. roku życia. Jeśli zatem dawno przekroczyłaś trzydziestkę i przez rok starań o dziecko nie możesz zajść w ciążę, skonsultuj się ze specjalistą jak najwcześniej. Kobiety młodsze, mogą poczekać jeszcze kolejny rok (czyli 2 lata).

 

Regularne współżycie bez żadnego zabezpieczenia (2 do 4 razy w tygodniu), powinno zakończyć się ciążą. Jeśli nie, to para powinna poszukać przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Na szczęście w większości przypadków udaje się ją ustalić i para po odpowiedniej kuracji cieszy się rosnącym brzuszkiem. Czego i Wam życzę, drodzy czytelnicy :)

 

Przeczytaj również:

6 wskazówek jak przygotować się do ciąży i jak zostać mamą >>>

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Obalamy 5 największych mitów o niepłodności >>>

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
30-09-2020
Ocena:
mam 30 lat, z mezem staramy sie o dziecko od 1,5 roku niestety bez efektu. Od poł roku lecze sie w klinice Invicta, jestem po pierwszej insemiacji i nic. Lekarce przed insemiancja zadalam pytanie lekarce co moze byc przycyzna niestety odpowiedz jaka usłyszałam to NIE WIEM. Wyniki dobre u meza jedynie to lekarka twierdzi ze slaba ruchliwosc jest
09-08-2020
Ocena:
Bardzo fajny artykuł
04-07-2020
Ocena:
Mam 30 lat, z mężem staramy się o dziecko 4 lata. Mieliśmy wykonane wyżej wymienione badania. Wyniki bardzo dobre. Miałam zrobiona laparoskopie i histeroskopie, które wykluczyły bezpłodność. Przy laparoskopii wyszła endometrioza, ale mialam wycięte wszystkie ogniska endometrium. Od laparoskopii minął rok, w dalszym ciągu nie umiem zajść w ciążę. Jestem załamana na ta chwile, mam dość ciągłych wizyt, badań, pobytów w szpitalu. Czuje wielka niesprawiedliwość w tym, że się staramy, nie pijemy, nie palimy, prowadzimy zdrowy tryb życia i nie mamy dziecka, a niektóre pary, które nie chcą dziecka, piją, palą i te dzieci się rodza a potem są bite i poniewierane bo im przeszkadzają! Oczywiście nie mówię, że wszędzie tak jest. :/
18-06-2020
Ocena:
Mam 33 lata , mąż 34 , od 2 lat staramy się i nic , badania nas obu ok , Lekarze rozkładają ręce bo żaden nie potrafi znaleźć przyczyny, znaleźliśmy klinika w Innsbrucku i tam zaczynamy nasze starania od nowa , jednak nie mam już siły, ani nadziei
14-04-2019
Ocena:
Ja miałam usuniętego polipa w grudniu z szyjki macicy i tez nie mogę zajść upragniona ciąże
11-10-2018
Ocena:
Ja nie rozumiem czemu ludzie nie badają się regularnie, na przykład starsze osoby jak moi rodzice. Dopiero jak w akcji Zdrowa Jesień im pobrałam bony i wysłałam to się wybrali. Mama dzięki temu dowiedziała się że ma problemy z tarczycą i już jest pod opieką lekarza
30-09-2018
Ocena:
Witam.ja juz te wszystkie badania robilam.maz sie badal-ok. Jestem juz 5cykl po laparoskopii i nadal nic.... jestem zalamana...co ze mna jest nie tak?????
01-10-2017
Ocena:
9 lat starałam się o dziecko .Nie pamiętam ile lekarze mnie chcieli pomóc i nic ...W końcu trafiłam do Pana Profesora G.Jakiel . Laparoskopia ...stymulacja owulacji jedna...druga i udało się !!!!!!!Mamy córeczkę !!!Może to brzmi jak reklama i nie można takiej treści tutaj publikować ale tak bardzo pragnie żeby Pan Profesor jeszcze komuś pomógł !!!Od pierwszej wizyty do pozytywnego testu ciążowego minęło 9 miesięcy .Starajcie się dziewczyny!!Uda się !!!!!Nam się udało i wam też powinno !!!
17-09-2017
Ocena:
A ja mam 26lat i od 5 lat stramy się o udane in vitro brak efektów i nadzieja coraz bardziej słabsza a życie nie nabiera blasku lecz rozczarowanie i brak chęci do życia.
14-09-2017
Ocena:
Witam ja staram sie od 12 miesiecy i nic nie moge zajść w ciążę jestem załamana ....
06-07-2017
Ocena:
Dziewczyny, przede wszystkim cierpliowsc i dobra nastawienie! My z mezem staralismy sie o dziecko pol roku. Warto za znaczyc, ze po trzech miesiacach staran zaczelam suplementowac pregne plus, ktora bralam tez przez cala ciaze. Głowa do gory, ja, moj mąz i synek trzymamy za Was kciuki!
27-04-2017
Ocena:
Ja też z mężem od 9 miesięcy staramy się o dziecko i nic nie wychodzi i też mam już 29 lat :-(
27-04-2017
Ocena:
Witam,Doskonale Cię rozumiem ja z męzem staramy się od roku i nic, jestem załamana
08-01-2017
Ocena:
Witam,Dopiero nie dawno zalogowałam się do państwa portalu. Przeczytałam artykuł i trochę się przestraszyłam i podłamałam.Mam 29 lat , od jakiś 6 miesięcy staramy się z mężem o maluszka. Niestety narazie bez efektów. Postanowiłam zrobić dokłądną diagnostykę. Narazie krew mocz, czekam na wizytę u ginekologa i usg narządów rodnych. Szukam jakiejś pomocy natchnienia bo już powoli tracę nadzieję mam. :(