Chcesz mieć dziecko, ale z nieznanych Ci powodów nie możesz zajść w ciążę. Bardzo często za problemy ze spłodzeniem potomka obwinia się tylko jedną stronę. To błąd. Statystycznie przyczyny niepłodności tak samo często dotyczą kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli od dłuższego czasu (czyli dłużej, niż rok) staracie się o pociechę bez rezultatów, nie załamujcie rąk, tylko wykonajcie badania, które pozwolą ustalić przyczynę problemu. Jakie? Dziś przedstawiamy listę niezbędnych badań zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Zapewne ucieszy Was fakt, że aż w 80% przypadków da się wskazać konkretną przyczynę niepłodności. Znając ją możecie podjąć odpowiednie kroki ku temu, by ją wyeliminować i zostać rodzicami. Diagnoza niepłodności zawsze powinna zacząć się od wykonania podstawowych badań. Udajcie się do lekarza ginekologa (możecie iść do takiego, który ma podpisaną umowę z NFZ. Badania będą refundowane)
Na początku lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad - zapyta Cię o to jak przebiega miesiączka, jak wygląda owulacja, czy prowadzisz kalendarzyk małżeński. Będzie chciał wiedzieć jakie zażywasz leki, czy przyjmujesz używki (zapewne wiesz, że zarówno Ty, jak i partner powinniście odstawić je na długo przez zajściem w ciążę) i jakie choroby przebyłaś. Następnie prawdopodobnie zleci Ci wykonanie:
Równolegle do Twoich badań lekarz zleci wykonanie badań partnera. Od mężczyzn pobiera się nasienie, a następnie sprawdza ilość i jakość plemników. Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Jeśli wynik badania nie wykaże problemów z nasieniem wykonuje się kolejne, rozszerzone badania specjalistyczne. Dobrze jest również aby partner udał się do urologa, który wykona badanie jąder, przyjrzy się ich budowie i drożności.
Nie zdziw się jeśli lekarz wypisze Ci skierowanie jedynie na część z wyżej wymienionych badań. Często nie chcą wykonywać wszystkich badań jednorazowo, gdyż po pierwsze to przekracza przyznany im budżet z NFZ, po drugie podejrzewają wykazanie nieprawidłowości w zleconym do badania zakresie.
Jeśli podstawowe badania nie wskażą źródła problemu, kolejnym etapem jest wykonanie badań genetycznych. Tym razem oboje z partnerem udajecie się do genetyka. On zrobi z Wami wywiad i zleci wykonanie kolejnych badań lub jeśli już wykonaliście jakieś badania genetyczne spróbuje zrobić diagnozę. Zdarza się że na spotkanie z genetykiem udaje się tylko jedna strona. To błąd, w tym przypadku musicie iść razem, gdyż lekarz na pierwszym spotkaniu będzie chciał zebrać od Was obszerny wywiad. Na początek każdy z partnerów zostaje poddany analizie kariotypu, tzn. zestawu wszystkich chromosomów. Ale błędy w chromosomach nie są jedyną przyczyną problemów z ciążą, mogą je też wywołać:
Również badania genetyczne są refundowane z NFZ.
Starając się o dziecko spójrzmy też na wiek obojga partnerów. Okres największej płodności kobiety przypada od 20. do 25. roku życia, potem szanse na poczęcie stopniowo maleją, a po 35. roku życia obniżają się coraz szybciej. Choć statystycznie problemy z płodnością dotyczą co piątej pary, to w dużo mniejszym stopniu dotyczą one ludzi młodych. Zdecydowana większość par leczących się na niepłodność zbliża się do 40. roku życia. Jeśli zatem dawno przekroczyłaś trzydziestkę i przez rok starań o dziecko nie możesz zajść w ciążę, skonsultuj się ze specjalistą jak najwcześniej. Kobiety młodsze, mogą poczekać jeszcze kolejny rok (czyli 2 lata).
Regularne współżycie bez żadnego zabezpieczenia (2 do 4 razy w tygodniu), powinno zakończyć się ciążą. Jeśli nie, to para powinna poszukać przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Na szczęście w większości przypadków udaje się ją ustalić i para po odpowiedniej kuracji cieszy się rosnącym brzuszkiem. Czego i Wam życzę, drodzy czytelnicy :)
Przeczytaj również:
6 wskazówek jak przygotować się do ciąży i jak zostać mamą >>>
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Obalamy 5 największych mitów o niepłodności >>>
Zdjęcie: Pixabay.com CC0
Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.