Data modyfikacji:

FSH i LH

Autor: Magdalena Szewczyk

Do zajścia w ciążę nie potrzeba tylko jajeczka oraz plemnika. Bardzo ważne są także hormony, które muszą prawidłowo funkcjonować zarówno u kobiety jak i mężczyzny, aby mogło dojść do zapłodnienia. Dlatego bardzo dużą rolę w staraniach o dziecko odgrywają produkowane przez przysadkę mózgową hormony gonadotropowe: folitropina i lutropina. Określenie ich poziomu we krwi pozwala na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych dysfunkcji w pracy żeńskich jajników oraz męskich jąder.

FSH i LH to niezbędne do zajścia w ciążę hormony, które musz

 

FSH i LH u kobiet

Cykl owulacyjny nadzorowany jest przez podwzgórze, przysadkę i jajniki. Gdy podwzgórze wyśle do przysadki odpowiedni sygnał, ta produkuje trzy rodzaje hormonów gonadotropowych, które wpływają na funkcje narządów płciowych:

  • Folitropinę - FSH
  • Lutropinę, czyli hormon luteizujący - LH
  • Prolaktynę - PRL.

Cykl menstruacyjny dzielimy na dwie fazy: folikularną i lutealną, które są przedzielone szczytem wydzielania (dni płodne) obydwu hormonów (folitropiny i lutropiny) tzw. pikiem. U kobiet poziom FSH oraz LH zmienia się w zależności od fazy cyklu, a jajeczkowanie następuje krótko po piku, czyli około połowy cyklu.

 

To właśnie pod wpływem folitropiny w jajniku wzrasta i dojrzewa pęcherzyk Graafa i produkowane są estrogeny. Natomiast LH pobudza owulację. To pod jego wpływem pęknięty pęcherzyk Graffa zmienia się w ciałko żółte, które zaczyna wydzielać progesteron. Hormon ten sprawia również, że błona śluzowa macicy rozpulchnia się, a w przypadku gdy nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, złuszcza się i zostaje wydalona w trakcie miesiączki.

 

 

FSH i LH u mężczyzn

U mężczyzn folitropina powoduje powiększenie cewek nasiennych i pobudza produkcję plemników. LH natomiast, stymuluje wydzielanie testosteronu w jądrach. Stężenie obydwu gonadotropin u panów utrzymuje się na stałym poziomie. Badanie obu hormonów u mężczyzny można wykonać w każdej chwili, ponieważ hormony produkowane są przez cały czas.

 

Badanie poziomu FSH i LH

Poziom LH i FSH bada się miedzy 2., a 5. dniem cyklu - przeważnie w 3. dniu. Często LH oznacza się także później, aby wykryć przedowulacyjny pik poziomu lutropiny.

Normy hormonów:

  • FSH w 2.-4. dniu cyklu - 3-12 mIU/ml*
  • LH w 2.-4. dniu cyklu - 2-13 mIU/ml*
  • Pik LH - 20 mIU/ml*

Poziom FSH niższy niż 3 mIU/ml może świadczyć o niewydolności przysadki, a wyższe niż 12 mlU/ml o wyczerpującej się rezerwie jajnikowej.

* Należy pamiętać, że normy stosowane w różnych laboratoriach mogą różnić się między sobą.


Na co zwrócić uwagę?

Bardzo istotna jest zależność pomiędzy stężeniami obu hormonów. Stosunek poziomu LH do poziomu FSH powinien oscylować około 1. Mniejszy może świadczyć o niewydolności przysadki, a wyższy o zespole policystycznych jajników. Chcąc ocenić przyczynę niepłodności badanie folitopiny często wykonuje się razem z innymi badaniami poziomu hormonów: testosteronu, estradiolu, progesteronu. Pomaga ono ustalić przyczynę niskiej liczby plemników w nasieniu, nieregularnych cykli miesiączkowych oraz rozpoznać choroby przysadki mózgowej, jajników i jąder.

 

Badania poziomu hormonów są refundowane przez NFZ, jednak aby móc je wykonać bezpłatnie należy mieć skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa lub endokrynologa. Koszty badań wykonywanych prywatnie uzależnione są od laboratorium i wahają się między 15-50 zł/ jeden hormon.

 

Zdjęcie: Fotolia by © fotoblin All rights reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
01-06-2017
Ocena:
Witam serdecznie moje wyniki w 3 dc to fsh 5.10 a lh 3.98 Jak to zinterpretować? Pozdrawiam
24-05-2016
Ocena:
Witam,jestem po badaniu w pierwszej fazie cyklu:FSH 7,84 mIU/mL i LH 4,42 mIU/mLDo lekarza idę z pełnymi padaniami z następnych faz, jednak czy na tej podstawie mogę już coś wnioskować?
11-11-2013
Ocena:
Dzień dobry moje wyniki robione w 6 dniu cyklu to FSH 11,85 mIU/mL i LH 5,85 mIU/mL. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Boję się iść do lekarza :(
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym prob

Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

2018-02-25
Odczuwasz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia cyklu miesiączkowego? Porozmawiaj z lekarzem są to najczęstsze objawy schorze...
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...
mięśniaki macicy, choroby macicy, macica

Mięśniaki macicy - Dzidziusiowo.pl

2017-08-03
Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydując...