Prolaktyna (PRL) jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, który pełni szereg różnych funkcji, z pobudzaniem rozrostu gruczołów piersiowych w czasie ciąży i w okresie laktacji na czele. Samą nazwę zawdzięcza właśnie tym procesom pro-laktacyjnym. Prolaktyna odpowiada także za utrzymanie ciąży we wczesnym jej etapie (podtrzymywanie ciałka żółtego). Zarówno nadmiar, jak i niedobór tego hormonu są bardzo częstym czynnikiem powodującym niepłodność. Dziś skupimy się na nadmiarze prolaktyny, czyli na hiperprolaktynemii. Jak się ona objawia i czym może grozić? Sprawdźmy.
Sama hiperprolaktynemia nie jest chorobą, ale może o stanie chorobowym świadczyć. Dlatego niezwykle ważne jest określenie jej przyczyny i w zależności od niej, odpowiednie postępowanie.
Wydzielana przez przysadkę mózgową prolaktyna podtrzymuje pracę ciałka żółtego oraz jest jednym z hormonów kontrolujących cykl miesiączkowy i odpowiadających za prawidłową owulację. Zaburzenia jej poziomu mogą powodować:
Głównym objawem zaburzeń w ilości produkowanego hormonu są problemy z regularnością cyklu miesiączkowego (częściej, niż co 25 lub rzadziej niż co 33 dni), wrażliwość i bolesność piersi, a nawet mlekotok. Cykle miesiączkowe są zazwyczaj bezowulacyjne, a suchość pochwy znacznie utrudnia współżycie. U zdrowych kobiet stężenie PRL wzrasta podczas ciąży oraz karmienia piersią. Kiedy prolaktyny jest za mało, u szczęśliwej mamy może dojść do zaburzeń w produkcji mleka. Gdy jest jej za dużo, para starająca się o dziecko może mieć ogromne trudności z jego poczęciem.
Sama w sobie, hiperprolaktynamia chorobą nie jest. To bardziej zespół objawów chorobowych wynikający z podwyższonego stężenia prolaktyny we krwi. To dość często występujące zaburzenie endokrynologiczne u kobiet w wieku rozrodczym.
Zakłada się, że prawidłowy poziom prolaktyny u kobiet niebędących w ciąży to 4-23 ng/ml (lub 4-23 mcg/l). U mężczyzn to przedział 3-15 ng/ml (mcg/l). U kobiet w ciąży wynik uznawany za normalny to 34-386 ng/ml (mcg/l). Hiperprolaktynemia pojawia się, gdy poziom hormonu wzrasta powyżej 25 ng/ml (bez testu obciążenia metoklopramidem), a gdy przekroczy 200 ng/ml może świadczyć o guzie przysadki mózgowej*.
* Należy pamiętać, że normy stosowane w różnych laboratoriach mogą się między sobą różnić.
Nie zawsze podwyższony poziom prolaktyny świadczy o chorobie. Jest to sytuacja prawidłowa w ciąży, podczas pierwszych miesięcy karmienia piersią, a nawet w sytuacjach stresowych. Na wyższe stężenie prolaktyny wpływają także sen, wysiłek fizyczny, czy spożycie posiłku białkowego.
Innymi przyczynami hiperprolaktynemii są:
Jakie objawy mogą wskazywać na hiperprolaktynemię?
Pomijając te najbardziej oczywiste, czyli zaburzenia miesiączkowania i problemy z płodnością, stan ten może mieć jeszcze inne objawy. Na przykład:
Są różne opinie na temat tego, kiedy najlepiej oznaczać poziom prolaktyny. Niektórzy sądzą, że nie ma znaczenia, w którym dniu cyklu wykona się badanie. Inni wręcz odwrotnie, twierdzą, że najlepiej zrobić je w drugiej połowie cyklu (zwłaszcza przy podejrzeniu hiperprolaktynemii). Tymczasem, jest to uzależnione od diagnozowanego schorzenia, a decyzję o terminie wykonania badania poziomu prolaktyny należy zostawić lekarzowi.
Przed badaniem należy mieć na uwadze, że poziom prolaktyny ulega zmianom w cyklu dobowym, podnosi się w wyniku stresu, jedzenia, seksu, menstruacji oraz owulacji. Czasami stężenie hormonu bada się po tym jak podany jest metoklopramid, czyli lek przeciwwymiotny i pobudzający perystaltykę jelit. Jest antagonistą receptorów dopaminergicznych, czyli, mówiąc prościej, pobudza wydzielanie prolaktyny i to właśnie ze względu na ten mechanizm działania wykorzystuje się go w diagnostyce hiperprolaktynemii.
Jak to działa? U zdrowej osoby, po podaniu metoklopramidu poziom stężenia PRL we krwi powinien wzrosnąć maksymalnie 6 razy. O hiperprolaktynemii czynnościowej świadczy dziesięciokrotny wzrost wyniku po obciążeniu.
Ważne jest, aby:
Poza tym, przed jakimkolwiek badaniem, warto sprawdzić jak dana placówka radzi się do niego przygotować, a także, jakie wymagania podaje lekarz kierujący na badanie.
Leczenie zależy od tego, jakie jest podłoże hiperprolaktynemii:
Objawy takie jak nieregularne cykle i mlekotok ustępują zwykle w ciągu 1-2 miesięcy od rozpoczęcia leczenia, ale samo leczenie w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka lat.
Walczycie z niepłodnością? Zachęcamy do podzielenia się swoją historią w komentarzu!
Zdjęcie: Fotolia.com by nyul
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl
Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.
W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.