Data modyfikacji:

Mleczny hormon - prolaktyna

Autor: Serwis Dzidziusiowo
karmienie piersią, prolaktyna

Prolaktyna normy

Nazywana "hormonem macierzyńskim", jest głównym hormonem odpowiedzialnym za syntezę mleka i karmienie piersią. Poziom prolaktyny wzrasta w trakcie ciąży, choć sama funkcja wytwarzania pokarmu jest zablokowana hormonalnie do czasu urodzenia łożyska. Poziom prolaktyny podczas porodu spada. Pod koniec porodu wzrasta gwałtownie i osiąga swój najwyższy poziom wraz z jego kresem.


Ponadto prolaktyna jest hormonem poddania się i zależności. W grupach naczelnych dominujący samiec ma najniższy poziom prolaktyny. Co więcej wytwarza ona pewien poziom niepokoju. W sytuacji karmienia piersią te cechy pobudzają czujność matki i powodują, że przedkłada ona potrzeby dziecka nad inne potrzeby. Prawidłowe normy prolaktyny - oprócz kobiet w ciąży i karmiących - to mniej niż 20 nanogramów na mililitr.

Wysoka prolaktyna lub jej znaczny nadmiar - hiperprolaktynemia - może być jednym z czynników niepłodność. 

Instynkt ojcowski

Prolaktyna jest kojarzona z opieką realizowaną zarówno przez matki, jak i przez ojców. Prolaktyna u mężczyzn otrzymała nawet dodatkową etykietkę "hormonu ojcostwa". Ojcowie, u których jest podwyższona prolaktyna, bardziej reagują na płacz swoich dzieci. Badania na zwierzętach pokazują, że wydzielanie hormonu wzmaga się przez noszenie młodych.

Prolaktyna podczas ciąży

Dziecko również produkuje hormon w trakcie ciąży. Jej wysoki poziom odkryty został w płynie owodniowym, do którego jest wydzielana przez błony płodowe, a także przez śluzówkę matczynej macicy. Istnieją dane wskazujące na to, że prolaktyna odgrywa ważną rolę w rozwoju i dojrzewaniu systemu neuro-hormonalnego płodu.

Komentarze
28-11-2019
Ocena:
Wasze rady są dla mnie bardzo cenne. W pierwszych tygodniach człowiek naprawdę niewiele wie i musi się wszystkiego nauczyć. Miałam wrażenie, że mam za mało mleka i byłam tym mocno zestresowana. Produkty na laktację są superr, zdecydowanie ratują sytuację.
29-05-2019
Ocena:
Tak jak wy chciałabym karmić piersią, dlatego wspieram swoją laktację. Czytałam, że kryzys może przy przytrafić każdej z nas, kiedy dzieci mają większy apetyt. Karmię na żądanie, również w nocy i piję lactosan mama. Dzięki temu wszystko działa jak dobrze naoliwiony zegar. Chciałabym karmić dopóki nie wrócę do pracy.
16-11-2018
Ocena:
To prawda, po trzeciej saszetce lactosnu laktacja naprawdę się zmienia, pokarmu jest dużo więcej. Jestem najlepszym przykładem, że jeśli się chce to naprawdę można karmić piersią.
16-09-2018
Ocena:
Też go regularnie piję, uważam, że to zasługa jego karmelowego posmaku. Słód jęczmienny ma dobre działanie, wspomagające kobiecą laktację. Nie wszystkie od razu mamy pokarm i czasami potrzebujemy wsparcia. Kobiety wyrzucają sobie, że nie są doskonałe. Chwiałybyśmy być idealne, tymczasem bywamy zmęczone, niedospane i zestresowane. W konsekwencji czego mamy kłopoty z karminem.
30-08-2018
Ocena:
Moja była w bardzo dobrej formie, po porodzie nie widziałam niczego poza swoim dzieckiem. Nie umiem nawet tego racjonalnie wytłumaczyć, ponieważ zachowywałam się zupełnie inaczej, niż zwykle. W pierwszych miesiącach, tak bardzo bałam się, że stracę pokarm, że codziennie piłam lactosa mama. Chciałam wiedzieć, że moje dziecko będzie miało najzdrowszy pokarm. Teraz troszkę spadło mi ciśnienie i jak mówi mój mąż, można się ze mną normalnie porozumiewać.
12-05-2018
Ocena:
Trzeba iść na badanie i toTakie z obciążeniem tzn pobierają krew i każą wziac tabletkę i po jakimś tam czasie pobierają poraz drugi.
27-04-2018
Ocena:
Podwyższona prolaktyna sprawdzana jest za pomocą jakiegoś badania? Ginekolog to robi, czy trzeba mieć jakieś skierowanie?
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.