Mleczny hormon - prolaktyna

Data:

Prolaktyna, zwana również "mlecznym hormonem", wytwarzana jest w przysadce mózgowej i odpowiada m.in. za prawidłowy przebieg menstruacji, pobudzanie gruczołów mlekowych, a po zapłodnieniu - umożliwia utrzymanie ciąży.

karmienie piersią, prolaktyna

Prolaktyna normy

Nazywana "hormonem macierzyńskim", jest głównym hormonem odpowiedzialnym za syntezę mleka i karmienie piersią. Poziom prolaktyny wzrasta w trakcie ciąży, choć sama funkcja wytwarzania pokarmu jest zablokowana hormonalnie do czasu urodzenia łożyska. Poziom prolaktyny podczas porodu spada. Pod koniec porodu wzrasta gwałtownie i osiąga swój najwyższy poziom wraz z jego kresem.


Ponadto prolaktyna jest hormonem poddania się i zależności. W grupach naczelnych dominujący samiec ma najniższy poziom prolaktyny. Co więcej wytwarza ona pewien poziom niepokoju. W sytuacji karmienia piersią te cechy pobudzają czujność matki i powodują, że przedkłada ona potrzeby dziecka nad inne potrzeby. Prawidłowe normy prolaktyny - oprócz kobiet w ciąży i karmiących - to mniej niż 20 nanogramów na mililitr.

Wysoka prolaktyna lub jej znaczny nadmiar - hiperprolaktynemia - może być jednym z czynników niepłodność. 

Instynkt ojcowski

Prolaktyna jest kojarzona z opieką realizowaną zarówno przez matki, jak i przez ojców. Prolaktyna u mężczyzn otrzymała nawet dodatkową etykietkę "hormonu ojcostwa". Ojcowie, u których jest podwyższona prolaktyna, bardziej reagują na płacz swoich dzieci. Badania na zwierzętach pokazują, że wydzielanie hormonu wzmaga się przez noszenie młodych.

Prolaktyna podczas ciąży

Dziecko również produkuje hormon w trakcie ciąży. Jej wysoki poziom odkryty został w płynie owodniowym, do którego jest wydzielana przez błony płodowe, a także przez śluzówkę matczynej macicy. Istnieją dane wskazujące na to, że prolaktyna odgrywa ważną rolę w rozwoju i dojrzewaniu systemu neuro-hormonalnego płodu.

rodzić po ludzkuŹródło: Fundacja Rodzić po Ludzku

Zdjęcie: Fotolia by © Dmitriy Melnikov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-11-2019
Ocena:
Wasze rady są dla mnie bardzo cenne. W pierwszych tygodniach człowiek naprawdę niewiele wie i musi się wszystkiego nauczyć. Miałam wrażenie, że mam za mało mleka i byłam tym mocno zestresowana. Produkty na laktację są superr, zdecydowanie ratują sytuację.
29-5-2019
Ocena:
Tak jak wy chciałabym karmić piersią, dlatego wspieram swoją laktację. Czytałam, że kryzys może przy przytrafić każdej z nas, kiedy dzieci mają większy apetyt. Karmię na żądanie, również w nocy i piję lactosan mama. Dzięki temu wszystko działa jak dobrze naoliwiony zegar. Chciałabym karmić dopóki nie wrócę do pracy.
16-11-2018
Ocena:
To prawda, po trzeciej saszetce lactosnu laktacja naprawdę się zmienia, pokarmu jest dużo więcej. Jestem najlepszym przykładem, że jeśli się chce to naprawdę można karmić piersią.
16-9-2018
Ocena:
Też go regularnie piję, uważam, że to zasługa jego karmelowego posmaku. Słód jęczmienny ma dobre działanie, wspomagające kobiecą laktację. Nie wszystkie od razu mamy pokarm i czasami potrzebujemy wsparcia. Kobiety wyrzucają sobie, że nie są doskonałe. Chwiałybyśmy być idealne, tymczasem bywamy zmęczone, niedospane i zestresowane. W konsekwencji czego mamy kłopoty z karminem.
30-8-2018
Ocena:
Moja była w bardzo dobrej formie, po porodzie nie widziałam niczego poza swoim dzieckiem. Nie umiem nawet tego racjonalnie wytłumaczyć, ponieważ zachowywałam się zupełnie inaczej, niż zwykle. W pierwszych miesiącach, tak bardzo bałam się, że stracę pokarm, że codziennie piłam lactosa mama. Chciałam wiedzieć, że moje dziecko będzie miało najzdrowszy pokarm. Teraz troszkę spadło mi ciśnienie i jak mówi mój mąż, można się ze mną normalnie porozumiewać.
12-5-2018
Ocena:
Trzeba iść na badanie i to
Takie z obciążeniem tzn pobierają krew i każą wziac tabletkę i po jakimś tam czasie pobierają poraz drugi.
27-4-2018
Ocena:
Podwyższona prolaktyna sprawdzana jest za pomocą jakiegoś badania? Ginekolog to robi, czy trzeba mieć jakieś skierowanie?