Data modyfikacji:

Mleczny hormon - prolaktyna

Autor: Serwis Dzidziusiowo
karmienie piersią, prolaktyna

Prolaktyna normy

Nazywana "hormonem macierzyńskim", jest głównym hormonem odpowiedzialnym za syntezę mleka i karmienie piersią. Poziom prolaktyny wzrasta w trakcie ciąży, choć sama funkcja wytwarzania pokarmu jest zablokowana hormonalnie do czasu urodzenia łożyska. Poziom prolaktyny podczas porodu spada. Pod koniec porodu wzrasta gwałtownie i osiąga swój najwyższy poziom wraz z jego kresem.


Ponadto prolaktyna jest hormonem poddania się i zależności. W grupach naczelnych dominujący samiec ma najniższy poziom prolaktyny. Co więcej wytwarza ona pewien poziom niepokoju. W sytuacji karmienia piersią te cechy pobudzają czujność matki i powodują, że przedkłada ona potrzeby dziecka nad inne potrzeby. Prawidłowe normy prolaktyny - oprócz kobiet w ciąży i karmiących - to mniej niż 20 nanogramów na mililitr.

Wysoka prolaktyna lub jej znaczny nadmiar - hiperprolaktynemia - może być jednym z czynników niepłodność. 

Instynkt ojcowski

Prolaktyna jest kojarzona z opieką realizowaną zarówno przez matki, jak i przez ojców. Prolaktyna u mężczyzn otrzymała nawet dodatkową etykietkę "hormonu ojcostwa". Ojcowie, u których jest podwyższona prolaktyna, bardziej reagują na płacz swoich dzieci. Badania na zwierzętach pokazują, że wydzielanie hormonu wzmaga się przez noszenie młodych.

Prolaktyna podczas ciąży

Dziecko również produkuje hormon w trakcie ciąży. Jej wysoki poziom odkryty został w płynie owodniowym, do którego jest wydzielana przez błony płodowe, a także przez śluzówkę matczynej macicy. Istnieją dane wskazujące na to, że prolaktyna odgrywa ważną rolę w rozwoju i dojrzewaniu systemu neuro-hormonalnego płodu.

Komentarze
28-11-2019
Ocena:
Wasze rady są dla mnie bardzo cenne. W pierwszych tygodniach człowiek naprawdę niewiele wie i musi się wszystkiego nauczyć. Miałam wrażenie, że mam za mało mleka i byłam tym mocno zestresowana. Produkty na laktację są superr, zdecydowanie ratują sytuację.
29-05-2019
Ocena:
Tak jak wy chciałabym karmić piersią, dlatego wspieram swoją laktację. Czytałam, że kryzys może przy przytrafić każdej z nas, kiedy dzieci mają większy apetyt. Karmię na żądanie, również w nocy i piję lactosan mama. Dzięki temu wszystko działa jak dobrze naoliwiony zegar. Chciałabym karmić dopóki nie wrócę do pracy.
16-11-2018
Ocena:
To prawda, po trzeciej saszetce lactosnu laktacja naprawdę się zmienia, pokarmu jest dużo więcej. Jestem najlepszym przykładem, że jeśli się chce to naprawdę można karmić piersią.
16-09-2018
Ocena:
Też go regularnie piję, uważam, że to zasługa jego karmelowego posmaku. Słód jęczmienny ma dobre działanie, wspomagające kobiecą laktację. Nie wszystkie od razu mamy pokarm i czasami potrzebujemy wsparcia. Kobiety wyrzucają sobie, że nie są doskonałe. Chwiałybyśmy być idealne, tymczasem bywamy zmęczone, niedospane i zestresowane. W konsekwencji czego mamy kłopoty z karminem.
30-08-2018
Ocena:
Moja była w bardzo dobrej formie, po porodzie nie widziałam niczego poza swoim dzieckiem. Nie umiem nawet tego racjonalnie wytłumaczyć, ponieważ zachowywałam się zupełnie inaczej, niż zwykle. W pierwszych miesiącach, tak bardzo bałam się, że stracę pokarm, że codziennie piłam lactosa mama. Chciałam wiedzieć, że moje dziecko będzie miało najzdrowszy pokarm. Teraz troszkę spadło mi ciśnienie i jak mówi mój mąż, można się ze mną normalnie porozumiewać.
12-05-2018
Ocena:
Trzeba iść na badanie i toTakie z obciążeniem tzn pobierają krew i każą wziac tabletkę i po jakimś tam czasie pobierają poraz drugi.
27-04-2018
Ocena:
Podwyższona prolaktyna sprawdzana jest za pomocą jakiegoś badania? Ginekolog to robi, czy trzeba mieć jakieś skierowanie?
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.