Data modyfikacji:

Wody płodowe - płyn owodniowy

Autor: Magdalena Szewczyk

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego w czasie ciąży mamy wody płodowe i jaką rolę odgrywają one podczas ciąży? Dlaczego dziecko otoczone jest płynem owodniowym, skąd on się bierze i jaką ma funkcję do spełnienia? Wobec tego sprawdźmy i odpowiedzmy sobie na pytania.

 

wody płodowe, badanie usg

 

Skąd się biorą wody płodowe?

Wody płodowe powstają w około 38. dniu po zapłodnieniu. Tworzą się wokół zarodka, wówczas zamyka się pęcherz płodowy, a powstaje szczelny worek zbudowany z dwóch błon - kosmówki (zewnętrzna) i owodni (wewnętrzna). To właśnie dzięki owodni jest wytwarzany płyn, który gromadzi się w worku owodniowym. Płyn otaczający dziecko powstaje też z płynów ustrojowych matki i płodu. Podlega on ciągłym procesom wymiany, dlatego jest zawsze świeży. Jego całkowita wymiana następuje w ciągu trzech godzin. 

W skład wód płodowych wchodzą:

  • elementy komórkowe z owodni i płodu;
  • elektrolity i witaminy;
  • białka;
  • tłuszcze;
  • hormony;
  • aktywne enzymy.


Skład płynu podczas badania mówi dużo lekarzowi prowadzącemu ciążę, czy warunki panujące w macicy matki są zdrowe i dzięki temu maleństwo w brzuchu również.

 

Jaką rolę odgrywa płyn owodniowy?

Dzięki temu, że w płodzie występuje płyn owodniowy, płód może swobodnie poruszać się, jest chroniony przed silnymi bodźcami ze świata zewnętrznego oraz ewentualnymi urazami mechanicznymi. Co więcej wody płodowe chronią dziecko przed wahaniami temperatur, a także biorą udział w transporcie i wymianie substancji odżywczych. Obecność wód płodowych pozwala rozwijającemu się w łonie matki dziecku, sprawdzać działanie układu oddechowego i moczowego. Poza tym maluszek nie mając dostępu powietrza, wciąga wody płodowe do płuc, a potem oddaje je z powrotem. 

 

 

Produkcja i wchłanianie wód płodowych

W produkcji i wchłanianiu płynu owodniowego biorą udział: owodnia, pępowina oraz skóra, nerki, płuca i przewód pokarmowy dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży największą rolę odgrywa owodnia. Następnie (po 20. tygodniu) regulacja ilości wód odbywa się głównie przez połykanie płynu przez dziecko. Na tym etapie rozwoju, maluch wypija około 0,5 litra płynu na dobę, z czego część zużywa na odnowę tkankową, a część wydala z moczem. Reszta jest wchłaniana przez łożysko.

 


Prawidłowa ilość wód płodowych

Indeks płynu owodniowego (AFI) określa się na podstawie badania USG. Powinien wynosić od 5. do 20. wtedy lekarz stwierdza, że ilość wód płodowych jest prawidłowa. Ilość wód płodowych systematycznie wzrasta do 36. tygodnia ciąży, a następnie zaczyna stopniowo zanikać. W 40. tygodniu jego objętość wynosi około 800 ml, a następnie gwałtownie maleje. Podczas ciąży ważne jest aby ilość płynu owodniowego pozostawała w normie, gdyż zarówno zbyt mała (małowodzie) jak i nadmierna (wielowodzie) ilość wód płodowych może świadczyć o występowaniu wad rozwojowych dziecka.

 

Kolor wód płodowych

Prawidłowe wody płodowe są jasne i przejrzyste. W miarę upływu czasu stają się opalizujące, a tuż przed porodem ich barwa zmienia się na mętno-białą. Gdy dojdzie do niedotlenienia płodu, wydala on smółkę, która zanieczyszcza wody i nadaje im zielonkawe zabarwienie. Jeśli zauważasz u siebie sączenie wód płodowych, szczególnie tych zabarwionych na zielono - zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Być może właśnie zaczynasz poród!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Darren Brode All right reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
24-07-2019
Ocena:
Witam. Mam pytanie. Jestem w 22 tygodniu ciąży robiłam usg II trymestruni wyszło mi że ma 0% się plodowych czy muszę się martwić
28-08-2017
Ocena:
Moją córkę urodziłam 8 dni przed terminem. Przez całą ciążę ilość wód płodowych była w normie. Dzieciątko urodziło się zdrowe, ale bez mazi płodowej, a ilość wód płodowych to ok. 200 ml. Nie ma jednoznacznej reguły.
18-06-2017
Ocena:
ciekawa jestem ile płynu jest u mnie, ale lekarz nic nie wspominał na USG więc pewnie w normie
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.