Data modyfikacji:

Wody płodowe - płyn owodniowy

Autor: Magdalena Szewczyk

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, dlaczego w czasie ciąży mamy wody płodowe i jaką rolę odgrywają one podczas ciąży? Dlaczego dziecko otoczone jest płynem owodniowym, skąd on się bierze i jaką ma funkcję do spełnienia? Wobec tego sprawdźmy i odpowiedzmy sobie na pytania.

 

wody płodowe, badanie usg

 

Skąd się biorą wody płodowe?

Wody płodowe powstają w około 38. dniu po zapłodnieniu. Tworzą się wokół zarodka, wówczas zamyka się pęcherz płodowy, a powstaje szczelny worek zbudowany z dwóch błon - kosmówki (zewnętrzna) i owodni (wewnętrzna). To właśnie dzięki owodni jest wytwarzany płyn, który gromadzi się w worku owodniowym. Płyn otaczający dziecko powstaje też z płynów ustrojowych matki i płodu. Podlega on ciągłym procesom wymiany, dlatego jest zawsze świeży. Jego całkowita wymiana następuje w ciągu trzech godzin. 

W skład wód płodowych wchodzą:

  • elementy komórkowe z owodni i płodu;
  • elektrolity i witaminy;
  • białka;
  • tłuszcze;
  • hormony;
  • aktywne enzymy.


Skład płynu podczas badania mówi dużo lekarzowi prowadzącemu ciążę, czy warunki panujące w macicy matki są zdrowe i dzięki temu maleństwo w brzuchu również.

 

Jaką rolę odgrywa płyn owodniowy?

Dzięki temu, że w płodzie występuje płyn owodniowy, płód może swobodnie poruszać się, jest chroniony przed silnymi bodźcami ze świata zewnętrznego oraz ewentualnymi urazami mechanicznymi. Co więcej wody płodowe chronią dziecko przed wahaniami temperatur, a także biorą udział w transporcie i wymianie substancji odżywczych. Obecność wód płodowych pozwala rozwijającemu się w łonie matki dziecku, sprawdzać działanie układu oddechowego i moczowego. Poza tym maluszek nie mając dostępu powietrza, wciąga wody płodowe do płuc, a potem oddaje je z powrotem. 

 

 

Produkcja i wchłanianie wód płodowych

W produkcji i wchłanianiu płynu owodniowego biorą udział: owodnia, pępowina oraz skóra, nerki, płuca i przewód pokarmowy dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży największą rolę odgrywa owodnia. Następnie (po 20. tygodniu) regulacja ilości wód odbywa się głównie przez połykanie płynu przez dziecko. Na tym etapie rozwoju, maluch wypija około 0,5 litra płynu na dobę, z czego część zużywa na odnowę tkankową, a część wydala z moczem. Reszta jest wchłaniana przez łożysko.

 


Prawidłowa ilość wód płodowych

Indeks płynu owodniowego (AFI) określa się na podstawie badania USG. Powinien wynosić od 5. do 20. wtedy lekarz stwierdza, że ilość wód płodowych jest prawidłowa. Ilość wód płodowych systematycznie wzrasta do 36. tygodnia ciąży, a następnie zaczyna stopniowo zanikać. W 40. tygodniu jego objętość wynosi około 800 ml, a następnie gwałtownie maleje. Podczas ciąży ważne jest aby ilość płynu owodniowego pozostawała w normie, gdyż zarówno zbyt mała (małowodzie) jak i nadmierna (wielowodzie) ilość wód płodowych może świadczyć o występowaniu wad rozwojowych dziecka.

 

Kolor wód płodowych

Prawidłowe wody płodowe są jasne i przejrzyste. W miarę upływu czasu stają się opalizujące, a tuż przed porodem ich barwa zmienia się na mętno-białą. Gdy dojdzie do niedotlenienia płodu, wydala on smółkę, która zanieczyszcza wody i nadaje im zielonkawe zabarwienie. Jeśli zauważasz u siebie sączenie wód płodowych, szczególnie tych zabarwionych na zielono - zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Być może właśnie zaczynasz poród!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Darren Brode All right reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
24-07-2019
Ocena:
Witam. Mam pytanie. Jestem w 22 tygodniu ciąży robiłam usg II trymestruni wyszło mi że ma 0% się plodowych czy muszę się martwić
28-08-2017
Ocena:
Moją córkę urodziłam 8 dni przed terminem. Przez całą ciążę ilość wód płodowych była w normie. Dzieciątko urodziło się zdrowe, ale bez mazi płodowej, a ilość wód płodowych to ok. 200 ml. Nie ma jednoznacznej reguły.
18-06-2017
Ocena:
ciekawa jestem ile płynu jest u mnie, ale lekarz nic nie wspominał na USG więc pewnie w normie
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?