Wody płodowe - małowodzie

Data:

Wody płodowe chronią płód przed wstrząsami i urazami, pozwalają utrzymać w macicy stałą temperaturę i umożliwiają dziecku swobodę ruchu. Stan płynu owodniowego określa kondycję malucha. Na każdym etapie ciąży, jest pewna określona ilość wód płodowych, która uznawana jest za normę. Wszelkie jej przekroczenia, czy to w górę, czy w dół, uznawane są za sytuację nieprawidłową. Dziś przyjrzymy się przypadkowi, gdy płynu owodniowego jest zbyt mało, czyli wtedy, gdy mamy do czynienia z małowodziem. 

 

małowodzie w ciąży

 

Spis treści:

Czym jest płyn owodniowy

Objawy małowodzia

Przyczyny małowodzia

Małowodzie - możliwe powikłania

Sposoby leczenia małowodzia

Czym jest płyn owodniowy

W skład płynu owodniowego wchodzi przede wszystkim woda, stanowi ona 98 procent wód płodowych. Pozostałe 2 procent to białka, tłuszcze, glukoza i hormony. Płyn owodniowy pełni wiele ważnych funkcji - stabilizuje temperaturę w macicy, chroni i amortyzuje, wycisza środowisko, w których przebywa płód. Po 15 tygodniu ciąży dziecko zaczyna połykać i filtrować płyn wydalając dzięki temu mocz. Środowisko w macicy dzięki temu, że jest szczelnie zamknięte jest wolne od bakterii. Środowisko wodne wspomaga również rozwój mięśni płodu.

 

W przeciwieństwie do sytuacji, gdy wód płodowych jest zbyt dużo (wielowodzie), może ich być po prostu za mało, bo poniżej 500 ml, lub AFI poniżej 5 cm, pomiędzy 32, a 36 tygodniu ciąży. Mówimy wtedy o małowodziu. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z bezwodziem. Jakie są przyczyny tego stanu i jaki jest wpływ niedostatecznej ilości płynu owodniowego na dziecko?

 

Objawy małowodzia

Teoretycznie, o małowodziu świadczyć może niewielki obwód brzucha w porównaniu do aktualnego wieku ciążowego. Ale tak naprawdę, stwierdzić zbyt małą ilość wód płodowych może jedynie lekarz podczas badania ultrasonograficznego. Jednak, do najczęściej występujących objawów należą:

 • wspomniany już niewielki obwód brzucha w porównaniu do wieku ciążowego,
 • mały przyrost wagi ciężarnej,
 • obfite upławy (szczególnie w przypadku pęknięcia pęcherza płodowego).

 

Przyczyny małowodzia

Zazwyczaj, z małowodziem mamy do czynienia w trzecim trymestrze ciąży (przy zachowanych błonach płodowych jest to około 3-5% ciąż), choć zdarza się także wcześniej (około 0,2% w drugim trymestrze ciąży).

Do najczęstszych przyczyn małowodzia należą:

 • niedrożność dróg wyprowadzających mocz u dziecka w łonie matki,
 • wady układu moczowego dziecka, które powodują dysfunkcje czynności nerek,
 • pęknięcie pęcherza płodowego i odpłynięcie wód płodowych,
 • zaburzenia czynności owodni i łożyska,
 • gestoza i nadciśnienie tętnicze u matki
 • opóźniony wzrost płodu,
 • przenoszenie ciąży.

Ten typ małowodzia, który związany jest z zaburzeniami pracy nerek, zazwyczaj wykrywa się już w drugim trymestrze ciąży, podczas rutynowego badania USG. Natomiast stan wywołany pęknięciem błon płodowych lub opóźnieniem rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, zwykle stwierdza się później.

 

Małowodzie - możliwe powikłania

Potencjalne zagrożenia związane z małowodziem zależą od momentu, w którym je wykryto i od tego jak szybko podjęto kroki, by mu przeciwdziałać. Zbyt mała ilość płynu owodniowego jest mało komfortowa dla dziecka - uniemożliwia mu poruszanie się i hamuje prawidłowy rozwój, gdyż w takim środowisku dziecko jest, niejako, ściśnięte w macicy.

Do najczęstszych powikłań małowodzia należą:

 • zahamowanie wzrostu płodu, czyli hipotrofia, skutkująca niską masą urodzeniową,
 • niedorozwój niektórych elementów tkanki płucnej (hipoplazja płuc),
 • niedotlenienie powodujące wewnątrzmaciczne obumarcie płodu,
 • zaburzenia czynności serca płodu, w wyniku ucisku na pępowinę,
 • wady układu moczowego,
 • deformacje ciała (m.in. płaska twarzoczaszka, przykurcz kolan, łokci, końsko-szpotawe stopy).

UWAGA: u dzieci z ciąży, w której wystąpiło małowodzie, ryzyko wystąpienia wad rozwojowych wynosi 4-7%.

 

 

Sposoby leczenia małowodzia

Po pierwsze, ważna jest właściwa diagnoza i określenie przyczyny zmniejszonej ilości płynu owodniowego. W niektórych przypadkach, objawy są niegroźne, a powolny przyrost masy ciała może wynikać z nieodpowiedniej diety przyszłej mamyJeśli małowodzie zostaje stwierdzone, lekarz może zalecić wcześniejsze wywołanie porodu (indukcję) lub skierować kobietę na amnioinfuzję, czyli inaczej zabieg uzupełnienia ilości płynu owodniowego. Amnioinfuzję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, drogą przezbrzuszną, bądź przezszyjkową. W lżejszych przypadkach, amnioinfuzja nie jest konieczna. Czasem wystarczy antybiotykoterapia i/lub zalecenie zwiększenia ilości przyjmowanych płynów przez ciężarną. W niektórych przypadkach, konieczna jest hospitalizacja.

 

Dobrą wiadomością dla kobiet w ciąży dotkniętych małowodziem jest fakt, że w większości wykrytych i leczonych przypadków (93-96%) nie dochodzi do zaburzeń wzrostu płodu ani innych anomalii. A wszystko kończy się urodzeniem dziecka o prawidłowym wzroście.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by Monkey Business 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
11-7-2018
Ocena:
Moja ciąża 15 tydzień, wykryto bezwodzie AFI 1. Dwa uzupełnienia w Warszawie i po dwóch dniach znowu AFI 1. Szanse na przeżycie dziecka 2% szanse że będzie zdrowe 0,02% Lekarze ogólnie nie znają przypadku takiego bezwodzia, które zakończyło się sukcesem. 31 tydz cesarskie cięcie synek żyje 1,4 kg wagi, wszystkie narządy są, oddech wymaga pomocy. Były spore problemy po urodzeniu ale dziś jest OK. Synek ma 4,5 roku.
19-1-2018
Ocena:
Ja trafiłam z małowodziem AFI 5 na patologię ciąży w 31 tc. Wcześniej nie wykryto problemu. Dziecko oceniono na 48 percentyl. Po 10 dniach picia ok. 3 l płynów dziennie ilość wód na USG wzrosła do AFI 8,5. Zostałam wypisana do domu z zaleconą cotygodniową kontrolą USG i liczeniem ruchów 2 razy dziennie. Dalej staram się dużo pić. Zobaczymy jak wszystko się potoczy.... Oby szczęśliwie.
29-10-2017
Ocena:
Stwierdzono u mnie mało wód, 3AFI jestem w 30tc. Jutro lekarze mają zadecydować co dalej... W jaki sposób można zwiększyć ilość wód? Pije 3lwody dziennie...zobaczymy czy pomoże....
Czy jest szansa, że ilość wód się zwiększy i dostanę wypis do domu, czy raczej ilość wód będzie niską już do końca ciąży?
28-8-2017
Ocena:
miałam małowodzie ,ale za moich czasów nie było usg i to wyszło przy porodzie .Wszystko było ok .Córka zdrowa( bez deformacji) i bardzo zdolna ,dziś ma 39 lat i też spodziewa sie dzidzi. W końcu będę babcią ,tylko nie chcą mi powiedzieć co będzie ,ale podświadomie czuję ,że to wnuczka.Trzymajcie kciuki bo to pierwsze" wnuczęcie".
18-5-2017
Ocena:
Krysia, trzymam mocno kciuki - będzie dobrze :)
12-5-2017
Ocena:
Ja mialam małowodzie, od 24 do 30 tyg afi 5, pozniej zmniejszylo sie do afi 2, lezałam na patologii bo wod bylo krytycznie malo. Udalo nam sie dociagnąc do 36 tyg i lekarz zrobil cc. Dziecko na szzczescie urodzilo sie zdrowiutkie :). U Was też wszystko będzie dobrze, głowa do góry - dacie rade
10-5-2017
Ocena:
mam skierowanie na amnioinfuzję. boję się bardzo