Każdy dyskomfort, który cię niepokoi w okresie ciąży, powinnaś zgłosić swojemu lekarzowi. Ale są pewne objawy, które ciężarne kobiety ignorują, nie wiedząc, że zwiastują one coś groźnego. Na przykład świąd skóry dłoni. Większość kobiet ignoruje ten dyskretny sygnał organizmu, zganiając przypadłość na przesuszoną skórę. Szczególnie w okresie zimowym. Smarują więc problematyczne miejsca i zapominają na chwilę o dotkliwościach. Tymczasem ten z początku delikatny świąd to zapowiedz poważnego ciążowego zaburzenia.
Zastanawiasz się pewnie, co to jest zatrucie ciążowe. Dlaczego w ogóle powinnaś się nim martwić? Jest to zespół bardzo charakterystycznych i uciążliwych objawów, spowodowanych zaburzeniami wątroby i układu żółciowego. Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje gestozy – wczesną i późną. Wczesna to nudności i wymioty w porannych godzinach. Niekiedy dolegliwości mogą nasilać się przez cały dzień. Wówczas warto sięgnąć po elektrolity, które pomogą nawodnić organizm oraz suplement diety ze szczepem bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, np. Estabiom Pregna. Preparat wzmocni twoją odporność i zadba o jelita. Jednak o „prawdziwej” gestozie, czyli jej późnej odmianie, mówi się dopiero, gdy po 20. tygodniu ciąży dolegliwości nie przechodzą. Zbagatelizowane zatrucie ciążowe może mieć poważne konsekwencje. Od odklejenia się łożyska, przez przedwczesny poród czy komplikacje w jego trakcie, aż do śmierci matki.
Gestoza w ciąży to poważne zaburzenia, które mogą być – choć nie zawsze – spowodowane niewłaściwą dietą lub złym odżywieniem organizmu, zmianami hormonalnymi, predyspozycjami genetycznymi oraz dużym stresem. Na zatrucie ciążowe bardziej narażone są kobiety, które ukończyły 35 lat, a także te, które w poprzedniej ciąży miały już gestozę. Również jeśli przed ciążą cierpiałaś na cukrzycę, choroby układ krążenia, schorzenia nerek czy wątroby lub nadciśnienie, znajdujesz się w grupie ryzyka. Wielu specjalistów jest zdania, że zatrucie ciążowe może być wywoływane przez konflikt serologiczny, zaburzenia psychiczne i emocjonalne przyszłej mamy. Jednak trzeba podkreślić, że do tej pory przyczyny gestozy nie są do końca znane. I nawet jeśli żadna z opisanych chorób nigdy nie była twoim problemem, zatrucia ciążowego możesz nie uniknąć. Jak je więc rozpoznać?
Świąd skóry to tylko jeden z najmniej dokuczliwych objawów. W początkowej fazie pojawia się jedynie w nocy. Swędzi skóra stóp i dłoni. Szczególnie obszary między palcami. Później możesz odczuwać świąd skóry na brzuchu (i tak można go pomylić z dolegliwościami towarzyszącymi powstającym rozstępom) oraz udach. Drugim sygnałem, który będzie wysyłać twoje ciało to nadciśnienie tętnicze krwi. U ciężarnych stwierdza się je, gdy jest równe bądź wyższe niż 140/90 mmHg. Dlatego powinnaś mieć w domu ciśnieniomierz, np. Omron M2 Basic, i kontrolować się codziennie. Ale to nie wszystko, co niesie ze sobą gestoza. Objawy to też obrzęki (szczególnie nóg) spowodowane gromadzeniem się wody w organizmie oraz białkomocz, silne bóle głowy, ból brzucha w okolicach wątroby i zaburzenia w oddawaniu moczu.
Nie istnieje sposób, który uchroni cię przed tą przykrą dolegliwością. Dlatego pamiętaj, że gdy tylko coś wywoła twój niepokój, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.