3 trymestr ciąży: kiedy się zaczyna? Objawy, badania i dolegliwości

Wybierz swój tydzień ciąży:

Zobacz jak będzie rozwijało się  dziecko w trzecim trymestrze ciąży

 

Sprawdź jak będzie rozwijać się dziecko w trzecim trymestrze

 

 

Ile trwa trzeci trymestr ciąży

Ostatni, trzeci trymestr ciąży przypada między 27 a 40 tygodniem ciąży. Mowa zatem o siódmym, ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży. Ciążą może zakończyć się zarówno w 38 jak i w 42 tygodniu i nie będzie to nieprawidłowością. Dlatego czas trwania trzeciego trymestru może być różny u różnych ciężarnych.  To ostatnia prosta,ale im dalej, tym robi się trudniej. To teraz brzuch zdaje się rosnąć z dnia na dzień, a dziecko może przybrać nawet 2 kg. Intensywnie magazynuje tkankę tłuszczową, która ochroni je przed utratą ciepła po porodzie. Maluch w trzecim trymestrze jest zdolny przeżyć poza organizmem matki, ma ukształtowane wszystkie narządy. Jednak jego płuca i układ oddechowy jeszcze dojrzewają. Wcześniakom podaje się specjalne leki na przyspieszenie rozwoju płuc. Współczesna medycyna jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom urodzonym nawet na początku trzeciego trymestru. Warto jednak pamiętać, że im więcej czasu dziecko spędzi w łonie matki, tym lepiej dla niego. Wyjątkiem są szczególne sytuacje, które występują niezwykle rzadko.

Badania prenatalne w trzecim trymestrze ciąży

W ostatnim trymestrze ciąży przyszła mama nadal podlega regularnym kontrolom u lekarza ginekologa. Obowiązkowo poddać się powinna badaniu USG między 30 a 32 tygodniem ciąży. Na tym etapie lekarz bada przede wszystkim tempo wzrostu płodu oraz to, czy dziecko jest prawidłowo zaopatrzone przez łożysko we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na badaniach lekarz sprawdza zwykle, czy organizm przypadkiem nie szykuje się do przedwczesnego porodu. Sprawdzane jest ułożenie dziecka, powinno ono już skierować się główką do dołu, choć nie zawsze się tak dzieje. Można dać mu jeszcze czas lub spróbować wykonywać ćwiczenia, które mogą skłonić dziecko do obrotu.  Badane jest także ciśnienie przyszłej mamy. Zagrożeniem dla dziecka jest utrzymujące się zbyt wysokie ciśnienie. Ważna jest także kontrola poziomu cukru we krwi oraz poziomu żelaza. Choć niewielka anemia jest zjawiskiem fizjologicznym na tym etapie ciąży, poziom żelaza nie powinien spaść zbyt nisko.

 


Samopoczucie w trzecim trymestrze ciąży

Trzeci trymestr to rosnąca waga, rosnący brzuch i pogłębiające się dolegliwości, które z tego wynikają: zgaga, hemoroidy, zaparcia. Może pojawić się puchnięcie rąk i nóg, trudności z oddychaniem, duszności, rwa kulszowa, bóle kręgosłupa. Przyszła mama często biega do toalety, bo macica, która jest już naprawdę duża uciska na pęcherz i ma on mniejszą pojemność. Zwiększa się apetyt, ale zmniejsza chęć na wszelką aktywność. Mogą pojawić się problemy ze snem. Dziecko staje się coraz większe i potrafi już naprawdę mocno się rozpychać, a nawet sprawiać ból swojej przyszłej mamie.

Dieta w 7, 8 i 9 miesiącu ciąży

Rośnie zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej mamy oraz zapotrzebowanie dziecka na białko, wapń i żelazo. Tych składników nie powinno zabraknąć w diecie przyszłej mamy, a także kwasów omega-3, które są potrzebne do intensywnego rozwoju mózgu dziecka. Na tym etapie dziecko już korzysta ze swoich zmysłów- dotyku, słuchu, a nawet zauważa światło, które prześwituje przez powłoki brzuszne mamy. Mózg odbiera bodźce z narządów zmysłu.

Trzeci trymestr ciąży - na co uważać

Na tym etapie warto uważać na przykład, aby się nie przewrócić... To niestety dość prawdopodobne, bo zmienia się środek ciężkości, rozluźniają się stawy i przyszła mama może łatwo stracić równowagę. Należy dbać o dietę, aby była różnorodna i wartościowa.Warto wykonywać badanie moczu, bo pod koniec ciąży często zdarzają się infekcje układu moczowego. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów mogących sugerować infekcję pochwy. Ważne, aby wyleczyć wszelkie intymne infekcje przed porodem.W trzecim trymestrze ciąży z piersi może zacząć wypływać siara i nie jest to nic niepokojącego.Nie trzeba nic z tym robić.  Nie wyciskamy pokarmu z piersi, a jedynie dbamy o higienę brodawek. Ostatnie tygodnie ciąży warto poświęcić na lekturę na temat porodu. Ta wiedza przyda się całkiem niedługo! Wielu lekarzy zaleca obserwację ruchów płodu, warto zawsze skontrolować stan ciąży, jeśli cokolwiek nas niepokoi. Na każdej ginekologicznej izbie przyjęć może być wykonane badanie ktg,które sprawdza dobrostan płodu.