Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, aż sama się dziwisz kiedy minęło te, prawie, 8 miesięcy. Brzuch w 34. tygodniu ciąży jest już naprawdę duży, ale na razie pozostaje dość wysoko. Nic dziwnego, dziecko nabiera masy z dnia na dzień, i to dosłownie. Zarówno dziecko, jak i Twoje ciało coraz intensywniej przygotowuje się na dzień porodu. Sprawdź, jak przebiega 34 tydzień ciąży.
Twoje ciało zaczyna zwalniać tempo. Dotyczy to zwłaszcza układu krążenia, oddechowego, moczowego ale nie tylko. Organizm jest już tak obciążony ciążą, że naturalnie zaczyna zwalniać tempo zmian. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, Ty też zwolnij. Twoje stawy, zwłaszcza miednicy, cały czas ulegają rozluźnieniu, aby przygotować się do porodu. Przez pierwsze dwa trymestry objętość krwi w Twoim organizmie wzrosła o 50%. 34 tydzień ciąży to moment, kiedy jej ilość przestaje rosnąć. W 34. tygodniu ciąży maluch powinien przybrać docelową pozycję, w jakiej będzie przebywał w Twojej macicy do dnia porodu. Zdecydowana większość dzieci ustawia się główką w dół. Chociaż ok. 3 - 4% dzieci nie wykonuje obrotu i spoczywa pośladkami lub nóżkami na szyjce macicy. Bywa, że lekarz wspomaga płód w przyjęciu właściwej pozycji, przeprowadzając zabieg zwany „zewnętrznym obrotem na główkę”. Polega on na mechanicznym przemieszczeniu dziecka w brzuchu matki i wykonywany jest jedynie w warunkach szpitalnych.
W okolicach 34. tygodnia ciąży przyszłe mamy często odczuwają coraz wyraźniejsze okresy napinania brzucha. To skurcze Braxtona-Hicka - znak, że rozwiązanie już naprawdę blisko, a Twoje ciało trenuje aby jak najlepiej przygotować się do dnia porodu.
Czy wiesz, że: Około 34. tygodnia ciąży łożysko osiąga pełną dojrzałość. Począwszy od tego czasu zaczyna się ono starzeć.
W 34. tygodniu ciąży kończy się płodowy rozwój układu oddechowego dziecka. Co prawda układ oddechowy będzie się jeszcze udoskonalał nawet po porodzie, ale gdyby Twoje dziecko miało się urodzić w tym tygodniu mogłoby już samodzielnie oddychać. Maluch nadal gromadzi tłuszcz, który będzie ogrzewał go po porodzie. 34 tydzień ciąży to czas, kiedy stanowi on już 15% całego organizmu. Włosy dziecka stają się coraz silniejsze, a czupryna coraz gęstsza. Czy dziecko urodzi się z włosami czy nie, to kwestia bardzo indywidualna. Większość maluszków ma delikatne i krótkie włoski, które w większości wytrą się w pierwszych tygodniach życia, ale są też noworodki z prawdziwie bujną grzywą. Ciekawe jak to będzie u Ciebie?
34 tydzień to moment, kiedy dziecko jest zbyt duże aby pływać swobodnie w płynie owodniowym, więc jego ruchy robią się coraz powolniejsze, ale za to lepiej wyczuwalne. Jeśli uderzenie jest silne zapewne właśnie dostałaś kopniaka, jeśli słabsze dziecko prawdopodobnie uderzyło Cię rączkami. Uwierz mi. Nawet jeśli te uderzenia są czasem bolesne, po latach będziesz wracać do tych chwil z wielką czułością. Częściej niż kopniaki i kuksańce będziesz teraz czuła jak dziecko się przeciąga. Zauważyłaś już pewne wypukłości na swoim brzuchu? To może być łokieć, stopa a może pośladki? Rosnąca waga dziecka w 34. tygodniu ciąży powoduje, że ma coraz mniej miejsca, a zatem i aktywność dziecka także ulega zmianie.
Maleńkie paznokietki są dość ostre i sięgają już końca palców. Pamiętaj aby po porodzie zabezpieczyć rączki dziecka np. rękawiczkami aby nie podrapało sobie nimi buzi.
Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który dopomaga w zwalczaniu mniejszych infekcji. 34 tydzień ciąży to także intensywny rozwój nadnercza, które prodoukuje już hormony i adrenalinę.
Jeśli nosisz pod sercem chłopca w 34. tygodniu ciąży dochodzi do ważnej zmiany w życiu małego mężczyzny. To w tym tygodniu jego jądra schodzą z jamy brzusznej do miejsca docelowego, czyli do moszny. Statystyki wskazują, że ok. 3,5% maluchów rodzi się z tzw. jądrami niezstąpionymi. Nie należy się zbytnio martwić, gdyż w większości przypadków jądra jeszcze przed 1. rokiem życia ustawią się tam, gdzie powinny).
JAKI JESTEM?
Twoje dziecko mierzy około 32 cm (od ciemienia do końca tułowia) i ok. 45-48 cm wyprostowane. Dziecko w 34. tygodniu ciąży waży około 2,3 kg.
Badanie USG w 34 tygodniu ciąży
Jeśli w 34. tygodniu ciąży wybierasz się na wizytę kontrolną z badaniem ultrasonograficznym nie spodziewaj się, że na ekranie zobaczysz całą postać dziecka. Teraz maluch jest zbyt duży aby móc go podziwiać w ten sposób. Możesz za to zobaczyć fragmenty jego ciała: rączkę, twarz, stopę. A jeśli będziesz miała trochę szczęścia i maluch będzie podczas badania aktywny, być może uda się Wam podejrzeć, jak dotyka twarzy, ziewa lub ssie palec. Spytaj lekarza prowadzącego, czy może dla Ciebie nagrać badanie na płytę DVD. Będzie to piękna pamiątka ciążowa.
Wydzielina z pochwy
Sprawdzaj regularnie wydzielinę z pochwy. Jeśli zauważysz grudki, zmianę koloru lub krew skontaktuj się z lekarzem. Co prawda grzybice są częstą dolegliwością w ciąży ale nieleczone mogą prowadzić do powikłań, a nawet być przyczyną przedwczesnego porodu.
Noś luźniejsze ubrania
Zbyt ciasne mogą dodatkowo utrudniać obieg krwi.
Pamiętaj o wyborze szpitala
Jeśli jeszcze nie wybrałaś szpitala, w którym chcesz rodzić, 34 tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie rozpoznania placówek. Spytaj mam, które znasz co by Ci poleciły, przejedź się na wybraną porodówkę i sprawdź czy szpital Ci odpowiada. Pomyśl także o dojeździe do niego – czy będzie on w miarę sprawny, czy na trasie nie ma żadnych korków, sprawdźcie gdzie znajduje się parking.
Dziwne napięcie w dole brzucha
Jeśli odczuwasz skurcze przepowiadające i obawiasz się, czy to nie jest już poród, najlepiej zmień pozycję. Skurcze przepowiadające powinny ustąpić.
34. tydzień ciąży to dobry czas na przyjście na świat wieloraczków. Być może postanowią zostać w brzuszku jeszcze przez pewien czas. Jednakże przeciętnie rodzą się właśnie w tym tygodniu. Ponieważ bliźniaki ważą zwykle około 2000g są idealnymi kandydatami do naturalnego porodu. W ciąży pojedynczej w większości przypadków dziecko przed porodem układa się główką w dół. W ciąży bliźniaczej 34 tydzień może wyglądać nieco inaczej. Jedno z bliźniąt prawdopodobnie ułoży się głową w dół, podczas gdy ciało drugiego dopasowuje się tak, jak tylko się da. Pierwsze rodzi się dziecko znajdujące się bliżej wyjścia kanału rodnego.
Sprawdź koniecznie!