Data modyfikacji:

Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży:

34 tydzień ciąży

Autor: Serwis Dzidziusiowo
34-tydzien-kalendarza-ciazy-550x350

 

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, aż sama się dziwisz kiedy minęło te, prawie,  8 miesięcy. Brzuch w 34. tygodniu ciąży jest już naprawdę duży, ale na razie pozostaje dość wysoko. Nic dziwnego, dziecko nabiera masy z dnia na dzień, i to dosłownie. Zarówno dziecko, jak i Twoje ciało coraz intensywniej przygotowuje się na dzień porodu. Sprawdź, jak przebiega 34 tydzień ciąży. 

Rozwój ciąży - 34 tydzień

Twoje ciało zaczyna zwalniać tempo. Dotyczy to zwłaszcza układu krążenia, oddechowego, moczowego ale nie tylko. Organizm jest już tak obciążony ciążą, że naturalnie zaczyna zwalniać tempo zmian. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, Ty też zwolnij. Twoje stawy, zwłaszcza miednicy, cały czas ulegają rozluźnieniu, aby przygotować się do porodu. Przez pierwsze dwa trymestry objętość krwi w Twoim organizmie wzrosła o 50%. 34 tydzień ciąży to moment, kiedy jej ilość przestaje rosnąć. W 34. tygodniu ciąży maluch powinien przybrać docelową pozycję, w jakiej będzie przebywał w Twojej macicy do dnia porodu. Zdecydowana większość dzieci ustawia się główką w dół. Chociaż ok. 3 - 4% dzieci nie wykonuje obrotu i spoczywa pośladkami lub nóżkami na szyjce macicy. Bywa, że lekarz wspomaga płód w przyjęciu właściwej pozycji, przeprowadzając zabieg zwany „zewnętrznym obrotem na główkę”. Polega on na mechanicznym przemieszczeniu dziecka w brzuchu matki i wykonywany jest jedynie w warunkach szpitalnych.34 tydzień ciąży a skurcze

W okolicach 34. tygodnia ciąży przyszłe mamy często odczuwają coraz wyraźniejsze okresy napinania brzucha. To skurcze Braxtona-Hicka - znak, że rozwiązanie już naprawdę blisko, a Twoje ciało trenuje aby jak najlepiej przygotować się do dnia porodu.

 

Czy wiesz, że: Około 34. tygodnia ciąży łożysko osiąga pełną dojrzałość. Począwszy od tego czasu zaczyna się ono starzeć.

Rozwój dziecka - 34 tydzień

W 34. tygodniu ciąży kończy się płodowy rozwój układu oddechowego dziecka. Co prawda układ oddechowy będzie się jeszcze udoskonalał nawet po porodzie, ale gdyby Twoje dziecko miało się urodzić w tym tygodniu mogłoby już samodzielnie oddychać. Maluch nadal gromadzi tłuszcz, który będzie ogrzewał go po porodzie. 34 tydzień ciąży to czas, kiedy stanowi on już 15% całego organizmu. Włosy dziecka stają się coraz silniejsze, a czupryna coraz gęstsza. Czy dziecko urodzi się z włosami czy nie, to kwestia bardzo indywidualna. Większość maluszków ma delikatne i krótkie włoski, które w większości wytrą się w pierwszych tygodniach życia, ale są też noworodki z prawdziwie bujną grzywą. Ciekawe jak to będzie u Ciebie?

34 tydzień to moment, kiedy dziecko jest zbyt duże aby pływać swobodnie w płynie owodniowym, więc jego ruchy robią się coraz powolniejsze, ale za to lepiej wyczuwalne. Jeśli uderzenie jest silne zapewne właśnie dostałaś kopniaka, jeśli słabsze dziecko prawdopodobnie uderzyło Cię rączkami. Uwierz mi. Nawet jeśli te uderzenia są czasem bolesne, po latach będziesz wracać do tych chwil z wielką czułością. Częściej niż kopniaki i kuksańce będziesz teraz czuła jak dziecko się przeciąga. Zauważyłaś już pewne wypukłości na swoim brzuchu? To może być łokieć, stopa a może pośladki? Rosnąca waga dziecka w 34. tygodniu ciąży powoduje, że ma coraz mniej miejsca, a zatem i aktywność dziecka także ulega zmianie.34 tydzień ciąży - waga dziecka

Maleńkie paznokietki są dość ostre i sięgają już końca palców. Pamiętaj aby po porodzie zabezpieczyć rączki dziecka np. rękawiczkami aby nie podrapało sobie nimi buzi.
Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który dopomaga w zwalczaniu mniejszych infekcji. 34 tydzień ciąży to także intensywny rozwój nadnercza, które prodoukuje już hormony i adrenalinę.

Jeśli nosisz pod sercem chłopca w 34. tygodniu ciąży dochodzi do ważnej zmiany w życiu małego mężczyzny. To w tym tygodniu jego jądra schodzą z jamy brzusznej do miejsca docelowego, czyli do moszny. Statystyki wskazują, że ok. 3,5% maluchów rodzi się z tzw. jądrami niezstąpionymi. Nie należy się zbytnio martwić, gdyż w większości przypadków jądra jeszcze przed 1. rokiem życia ustawią się tam, gdzie powinny).

JAKI JESTEM?

Twoje dziecko mierzy około 32 cm (od ciemienia do końca tułowia) i ok. 45-48 cm wyprostowane. Dziecko w 34. tygodniu ciąży waży około 2,3 kg.

 


Dolegliwości ciążowe

  • Masz wrażenie, że Twój brzuch rośnie z dnia na dzień? To nie tylko wrażenie on naprawdę rośnie co dzień. Dziecko w tym okresie błyskawicznie przybiera na wadze. Niestety nie pozostaje to bez znaczenia dla męczącej Cię zgagi. Twój żołądek zostaje jeszcze mocniej ściśnięty i przesuwa się ku górze. Do tego dochodzą hormony spowalniające trawienie. To wszystko zebrane do kupy powoduje, że cierpisz na niestrawność i zgagę.
  • Twoje oczy są opuchnięte, suche i łatwo się podrażniają. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Pomocne mogą się okazać także krople nawilżające lub suche łzy. Jeśli nosisz szkła kontaktowe, rozważ odstawienie ich na jakiś czas i używanie okularów.
  • Na skutek przesuwania się dziecka ku dołowi macicy możesz czuć mrowienie lub dziwny ucisk w okolicach miednicy.
  • W tym okresie ciąży możesz mieć problemy z koncentracją i pamięcią. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że w tym okresie dochodzi do tymczasowego kurczenia się komórek mózgowych.
  • Zauważyłaś ostatnio, że obrączka na palcu robi się jakby ciaśniejsza? To efekt obrzmienia stóp i dłoni, będący rezultatem zatrzymania wody przez organizm. Najlepiej będzie jeśli ją zdejmiesz, gdyż później palce mogą spuchnąć tak bardzo, że nie będziesz w stanie tego zrobić.34 tydzień ciąży - USG

Badanie USG w 34 tygodniu ciąży

Jeśli w 34. tygodniu ciąży wybierasz się na wizytę kontrolną z badaniem ultrasonograficznym nie spodziewaj się, że na ekranie zobaczysz całą postać dziecka. Teraz maluch jest zbyt duży aby móc go podziwiać w ten sposób. Możesz za to zobaczyć fragmenty jego ciała: rączkę, twarz, stopę. A jeśli będziesz miała trochę szczęścia i maluch będzie podczas badania aktywny, być może uda się Wam podejrzeć, jak dotyka twarzy, ziewa lub ssie palec. Spytaj lekarza prowadzącego, czy może dla Ciebie nagrać badanie na płytę DVD. Będzie to piękna pamiątka ciążowa.

Wydzielina z pochwy

Sprawdzaj regularnie wydzielinę z pochwy. Jeśli zauważysz grudki, zmianę koloru lub krew skontaktuj się z lekarzem. Co prawda grzybice są częstą dolegliwością w ciąży ale nieleczone mogą prowadzić do powikłań, a nawet być przyczyną przedwczesnego porodu.

Noś luźniejsze ubrania

Zbyt ciasne mogą dodatkowo utrudniać obieg krwi.

Pamiętaj o wyborze szpitala

Jeśli jeszcze nie wybrałaś szpitala, w którym chcesz rodzić, 34 tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie rozpoznania placówek. Spytaj mam, które znasz co by Ci poleciły, przejedź się na wybraną porodówkę i sprawdź czy szpital Ci odpowiada. Pomyśl także o dojeździe do niego – czy będzie on w miarę sprawny, czy na trasie nie ma żadnych korków, sprawdźcie gdzie znajduje się parking.

Dziwne napięcie w dole brzucha

Jeśli odczuwasz skurcze przepowiadające i obawiasz się, czy to nie jest już poród, najlepiej zmień pozycję. Skurcze przepowiadające powinny ustąpić.34 tydzień ciąży bliźniaczej

34. tydzień ciąży to dobry czas na przyjście na świat wieloraczków. Być może postanowią zostać w brzuszku jeszcze przez pewien czas. Jednakże przeciętnie rodzą się właśnie w tym tygodniu. Ponieważ bliźniaki ważą zwykle około 2000g są idealnymi kandydatami do naturalnego porodu. W ciąży pojedynczej w większości przypadków dziecko przed porodem układa się główką w dół. W ciąży bliźniaczej 34 tydzień może wyglądać nieco inaczej. Jedno z bliźniąt prawdopodobnie ułoży się głową w dół, podczas gdy ciało drugiego dopasowuje się tak, jak tylko się da. Pierwsze rodzi się dziecko znajdujące się bliżej wyjścia kanału rodnego.

Sprawdź koniecznie!

Co powinnaś zabrać do szpitala? >>>

Urządzamy pokój noworodka >>>


Autor

Komentarze
14-04-2020
Ocena:
Zacza się 34 tydzień z mezem już nie możemy się doczekać kiedy nasza mała księżniczka będzie z nami to moja 2 ciaza pierwsza straciłam w 10 tyg. Lekarz mówi że narazie wszystko dobrze poza tym że mała jest ułożona posladkowo ale jej pozycja może się jeszcze zmienić zanim nadejdzie czas rozwiązania po woli zastanawiam się gdzie rodzic czy w Sokółce czy w Augustowie ktory że szpitali polecacie
26-06-2019
Ocena:
Moja Majka ma 2040 g Jest zdrowa :-) co najważniejsze Serduszko na ktg idealne Długość kości udowej 7 cm Od ok 2-3 mies ułożona jest główka w dół Moja waga sprzed porodu 53,3 kg teraz 61 kg od 3 miesiecy mi nic nie przybywa tylko mała 600 g na 4 tyg przybiera Coraz częściej mam napięty brzuch a tu jeszcze 5 tygodni Oby do 2.08.2019 r :-)
27-07-2017
Ocena:
Dziś się zaczął 34 tydzień. Córeczka zdrowa i duża, waży 2320g :)
10-11-2016
Ocena:
Witajcie.Mam pytanie czy po pobraniu wymazu z pochwy w 34 tc ciąży może lecieć krew?
22-10-2015
Ocena:
W przypadku gdy macie mały brzuszek tak jak w moim przypadku ruchy odczuwa się znacznie mocniej. Brzuch jest trochę obolały od kopania dzidziusia. Często zaczyna się proces, w którym pojawia się mleko - tak jest w moim przypadku. jest to dość uciążliwe i bolesne, piersi są bardziej wrażliwe i napuchnięte. Można odczuwać stałe uczycie pełnego pęcherza, lecz nie zawsze tak jest. Po prostu maluszek ma mało miejsca i uciska go coraz mocniej. Co wieczór pojawia się zgaga, nie potrafię tego wytłumaczyć, ponieważ nigdy wcześniej nie miałam jej. Palący przełyk i gardło mocno doskwiera przy próbie zaśnięcia. Często także budzę się w nocy ze skurczami w nogach i kręgosłupie. Jest to chwilowe lecz bardzo bolesne. Poza tym euforia przed zbliżającym się końcem jest o wiele większa niż same dolegliwości :D Jedna sprawa, która mnie niepokoiła do niedawna to czkawka maluszka. Na początku myślałam iż to bicie serduszka lecz to na pewno czkawka. Pojawia się w moim przypadku co wieczór i co rano. Jest to dziwne uczucie lecz przeczytałam w poradniku, że to całkiem normalny proces. Maluszek uczy się połykania.