Jakie objawy porodu oznaczają, że to już? Kiedy jechać do szpitala, a kiedy można jeszcze czekać? Opisujemy najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu. Sprawdź, czy masz któreś z nich.
fot. Unsplash.com
Gdy zbliża się wyznaczony termin porodu, ciężarne nasłuchują wszelkich sygnałów płynących z ciała. Prawie każda pierworódka obawia się, czy rozpozna objawy porodu, czy zdąży, czy nie przegapi sygnałów rozpoczęcia porodu. Bez obaw! Ciało ciężarnej daje co najmniej kilka sygnałów, dzięki którym będzie wiadomo, że to już.
Warto pamiętać, że w wyznaczonym z miesiączki terminie porodu rodzi się tylko ok. 3 % dzieci, więc datę należy traktować orientacyjnie. "W terminie porodu" oznacza dwa tygodnie przed oraz dwa tygodnie po wyznaczonej przez lekarza prowadzącego dacie.
Przed porodem nasze ciało daje nam sygnały świadczące o tym, że rozwiązanie się zbliża i że dziecko szykuje się na świat. Obserwuj bacznie swoje ciało i nie lekceważ żadnego z nich. Do najczęstszych zwiastunów porodu należą:
Pierwsze objawy porodu rozpoczną się na długo przed godziną zero. Na 3-4 tygodnie przed porodem dno macicy obniża się, a główka dziecka przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Brzuch widocznie zejdzie ku dołowi, obniży się w widoczny sposób. Ciężarna odczuwa różnicę: łatwiej jest oddychać (zmniejszy się ucisk na przeponę), ale za to jeszcze częściej trzeba korzystać z toalety (obniżona macica mocniej będzie napierać na pęcherz moczowy).
Na kilka - kilkanaście dni przed porodem ciężarna możesz odczuwa skurcze. Zazwyczaj przypominają one bóle porodowe, ale są słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Macica trenuje przed finałem. Niektóre kobiety odczuwają te skurcze dość mocno, inne w ogóle ich nie czują. Zdarza się, że ból promieniuje na nogi i dolne partie pleców - to główka maleństwa naciska na nerwy. Im bliżej porodu, tym bardziej skurcze przepowiadające przybierają na sile, mogą cechować się pewną regularnością. Od typowych skurczy porodowych różnie je jednak przede wszystkim: moc, czas trwania (skurcze porodowe ok. 1 min, skurcze przepowiadające ok. 30 sekund) oraz to, że można je złagodzić biorąc kąpiel, tabletkę rozkurczową lub zmieniając pozycję.
Czytaj również:
Na kilka tygodni przed porodem może się zmienić wydzielina z pochwy. Śluz zazwyczaj staje się gęstszy, bardziej obfity i galaretowaty. Przed porodem mogą się pojawić różowe upławy. To normalne i nic złego się nie dzieje. Podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynka, które podbarwiają wydzielinę z pochwy.
Na 1-2 tygodnie przed porodem (u niektórych kobiet na kilka dni lub nawet godzin przed porodem) następuje wydalenie tzw. czopu śluzowego. Czop śluzowy to swoisty "korek", który zamykał szyjkę macicy i chronił dziecko przed drobnoustrojami. Jeśli wypadł czop śluzowy, wydzielina będzie śliska, bardziej elastyczna, nieco gęstsza niż surowe białko jaja kurzego. Może być bezbarwna lub mieć kolor żółtawy. Często, jeśli czop wydalony zostaje przed samym porodem, wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią, co ma związek z rozwieraniem się szyjki macicy.
Często przed samym porodem ciężarna ma wilczy apetyt. W ostatnich tygodniach ciąży przyrost masy ciała zatrzymuje się, a u niektórych kobiet waga nawet spada o kilogram lub półtora.
Na kilka dni przed porodem ciało może zacząć się oczyszczać. Biegunka to naturalne dążenie organizmu kobiety, aby pełne jelita nie przeszkadzały główce dziecka w przechodzeniu przez kanał rodny. Często biegunce towarzyszą bóle, podobne do menstruacyjnych. Przed samym porodem niektóre kobiety oprócz biegunki reagują wymiotami, to również sposób na oczyszczenie organizmu.
Wydaje się najpewniejszą oznaką zapowiadającą poród. Odejścia wód płodowych nie można pomylić z niczym innym, przynajmniej w teorii. Pamiętajmy tylko, że wody płodowe rzadko kiedy odchodzą tak spektakularnie, jak na filmach, w których nagle bohaterka czuje ukłucie w brzuchu, a w następnej scenie spod sukienki chlusta woda. Oczywiście wszystko zależy od kobiety. U jednych woda faktycznie tryska, u innych powoli się sączy (tak jest najczęściej) jeszcze u innych pęcherz jest tak silny, że lekarz lub położna musi go przebić.
Jeśli odejdą wody, należy jechać do szpitala. Warto zwrócić uwagę, czy wody były czyste (a nie zielone lub żółte) i zapisać godzinę, o której nastąpiło odejście wód płodowych. Jeśli wody są czyste, a nie ma innych objawów porodu - nie trzeba pędzić na złamanie karku. Jeśli jednak wody nie były czyste - należy jak najszybciej skontrolować sytuację w szpitalu. Istnieje zagrożenie, że dziecko jest niedotlenione, doszło do infekcji lub innych powikłań.
W dniach przed porodem możesz poczuć się nieco dziwnie, inaczej niż zwykle. Jedne kobiety odczuwają strach, niepokój, inne napływ euforii. Wiele ciężarnych zaczyna sprzątać, gotować, organizować wszystko, wymyślają sobie jeszcze ostatnie zadania. Tak naprawdę każde nietypowe zachowanie w okolicach terminu porodu nie powinno dziwić. Gra hormonów na tym etapie ciąży naprawdę może dawać się we znaki.
Kilka dni przed porodem może doskwierać ból w plecach, udach, pachwinach – to głowa dziecka zbliżając się do kanału rodnego, uciska nerwy. Brzuch może boleć tak jak przed miesiączką. Nie wszystkie z wymienionych objawów porodu muszą wystąpić jednocześnie i u każdej ciężarnej. Na szczęście w ogromnej większości przypadków porodu nie da się przegapić!
Czytaj również:
Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".