Data modyfikacji:

Poród – najczęstsze objawy zbliżającego się porodu

Autor: Patrycja Wrotek

Jakie objawy porodu oznaczają, że to już? Kiedy jechać do szpitala, a kiedy można jeszcze czekać? Opisujemy najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu. Sprawdź, czy masz któreś z nich.

 

Objawy porodu

fot. Unsplash.com

Gdy zbliża się wyznaczony termin porodu, ciężarne nasłuchują wszelkich sygnałów płynących z ciała. Prawie każda pierworódka obawia się, czy rozpozna objawy porodu, czy zdąży, czy nie przegapi sygnałów rozpoczęcia porodu. Bez obaw! Ciało ciężarnej daje co najmniej kilka sygnałów, dzięki którym będzie wiadomo, że to już.

 

Warto pamiętać, że w wyznaczonym z miesiączki terminie porodu rodzi się tylko ok. 3 % dzieci, więc datę należy traktować orientacyjnie. "W terminie porodu" oznacza dwa tygodnie przed oraz dwa tygodnie po wyznaczonej przez lekarza prowadzącego dacie.Zwiastuny porodu

Przed porodem nasze ciało daje nam sygnały świadczące o tym, że rozwiązanie się zbliża i że dziecko szykuje się na świat. Obserwuj bacznie swoje ciało i nie lekceważ żadnego z nich. Do najczęstszych zwiastunów porodu należą:

  • obniżenie dna macicy
  • skurcze przepowiadające
  • zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy
  • objawy ze strony układu pokarmowego
  • odczucie kłucia w pochwie
  • uczucie nacisku na krocze
  • odejście wód płodowych
  • dziwne samopoczucie
  • ból w okolicy krzyżowej

Obniżenie dna macicy

Pierwsze objawy porodu rozpoczną się na długo przed godziną zero. Na 3-4 tygodnie przed porodem dno macicy obniża się, a główka dziecka przesuwa się w kierunku  kanału rodnego. Brzuch widocznie zejdzie ku dołowi, obniży się w widoczny sposób. Ciężarna odczuwa różnicę: łatwiej jest oddychać (zmniejszy się ucisk na przeponę), ale za to jeszcze częściej trzeba  korzystać z toalety (obniżona macica mocniej będzie napierać na pęcherz moczowy).

 


Skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa)

Na kilka - kilkanaście dni przed porodem ciężarna możesz odczuwa skurcze. Zazwyczaj przypominają one bóle porodowe, ale są słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Macica trenuje przed finałem. Niektóre kobiety odczuwają te skurcze dość mocno, inne w ogóle ich nie czują. Zdarza się, że ból promieniuje na nogi i dolne partie pleców - to główka maleństwa naciska na nerwy. Im bliżej porodu, tym bardziej skurcze przepowiadające przybierają na sile, mogą cechować się pewną regularnością. Od typowych skurczy porodowych różnie je jednak przede wszystkim: moc, czas trwania (skurcze porodowe ok. 1 min, skurcze przepowiadające ok. 30 sekund) oraz to, że można je złagodzić biorąc kąpiel, tabletkę rozkurczową lub zmieniając pozycję.

Czytaj również:

Twardy brzuch w ciąży

 

Zmieniona wydzielina z pochwy

Na kilka tygodni przed porodem może się zmienić wydzielina z pochwy. Śluz zazwyczaj staje się gęstszy, bardziej obfity i galaretowaty. Przed porodem mogą się pojawić różowe upławy. To normalne i nic złego się nie dzieje. Podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynka, które podbarwiają wydzielinę z pochwy.

Na 1-2 tygodnie przed porodem (u niektórych kobiet na kilka dni lub nawet godzin przed porodem) następuje wydalenie tzw. czopu śluzowego. Czop śluzowy to swoisty "korek", który zamykał szyjkę macicy i chronił dziecko przed drobnoustrojami. Jeśli wypadł czop śluzowy, wydzielina będzie śliska, bardziej elastyczna, nieco gęstsza niż surowe białko jaja kurzego. Może być bezbarwna lub mieć kolor żółtawy. Często, jeśli czop wydalony zostaje przed samym porodem, wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią, co ma związek z rozwieraniem się szyjki macicy.

 


Objawy ze strony układu pokarmowego

Często przed samym porodem ciężarna ma wilczy apetyt. W ostatnich tygodniach ciąży przyrost masy ciała zatrzymuje się, a u niektórych kobiet waga nawet spada o kilogram lub półtora.

Na kilka dni przed porodem  ciało może zacząć się oczyszczać. Biegunka to naturalne dążenie organizmu kobiety, aby pełne jelita nie przeszkadzały główce dziecka w przechodzeniu przez kanał rodny. Często biegunce towarzyszą bóle, podobne do menstruacyjnych. Przed samym porodem niektóre kobiety oprócz biegunki reagują wymiotami, to również sposób na oczyszczenie organizmu.

 


Odejście wód płodowych

Wydaje się najpewniejszą oznaką zapowiadającą poród. Odejścia wód płodowych nie można pomylić z niczym innym, przynajmniej w teorii. Pamiętajmy tylko, że wody płodowe rzadko kiedy odchodzą tak spektakularnie, jak na filmach, w których nagle bohaterka czuje ukłucie w brzuchu, a w następnej scenie spod sukienki chlusta woda. Oczywiście wszystko zależy od kobiety. U jednych woda faktycznie tryska, u innych powoli się sączy (tak jest najczęściej) jeszcze u innych pęcherz jest tak silny, że lekarz lub położna musi go przebić.

Jeśli odejdą wody, należy jechać do szpitala. Warto zwrócić uwagę, czy wody były czyste (a nie zielone lub żółte) i zapisać godzinę, o której nastąpiło odejście wód płodowych. Jeśli wody są czyste, a nie ma innych objawów porodu - nie trzeba pędzić na złamanie karku. Jeśli jednak wody nie były czyste - należy jak najszybciej skontrolować sytuację w szpitalu. Istnieje zagrożenie, że dziecko jest niedotlenione, doszło do infekcji lub innych powikłań.

 


Dziwne samopoczucie

W dniach przed porodem możesz poczuć się nieco dziwnie, inaczej niż zwykle. Jedne kobiety odczuwają strach, niepokój, inne napływ euforii. Wiele ciężarnych zaczyna sprzątać, gotować, organizować wszystko, wymyślają sobie jeszcze ostatnie zadania. Tak naprawdę każde nietypowe zachowanie w okolicach terminu porodu nie powinno dziwić. Gra hormonów na tym etapie ciąży naprawdę może dawać się we znaki.

 


Ból w okolicy krzyżowej

Kilka dni przed porodem może doskwierać ból w plecach, udach, pachwinach – to głowa dziecka zbliżając się do kanału rodnego, uciska nerwy. Brzuch może boleć tak jak przed miesiączką. Nie wszystkie z wymienionych objawów porodu muszą wystąpić jednocześnie i u każdej ciężarnej. Na szczęście w ogromnej większości przypadków porodu nie da się przegapić!

 

Czytaj również:

Późne odcięcie pępowiny

Poród naturalny - przebieg krok po kroku


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
13-01-2021
Ocena:
Tutaj znalazłam przyczyny bólu krocza w ciąży:Zaparcia w ciążyWiele kobiet zmaga się z zaparciami przez całą ciążę. Zaparcia mogą powodować uczucie pełności lub rozpierania w pochwie, zwłaszcza gdy stolec jest twardy lub minęło kilka dni od wypróżnienia.Picie dużej ilości wody oraz jedzenie owoców i innych pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w zaparciach.Infekcje pęcherza w ciążyU niektórych kobiet ucisk lub ból mogą oznaczać infekcję pęcherza. Kobiety są bardziej narażone na infekcję pęcherza w czasie ciąży.Jeśli ucisk w pochwie lub miednicy towarzyszy trudnościom z wyjściem do łazienki, bólem podczas oddawania moczu lub gorączką , należy koniecznie zgłosić się do lekarza.Infekcje pęcherza są łatwe do wyleczenia, ale bez leczenia mogą się pogorszyć i zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych podczas ciąży.Wypadanie narządów miednicy w czasie ciążyKiedy uczucie rozpierania w pochwie jest intensywne, może to być oznaką wypadania narządów miednicy. Występuje ono, gdy narządy w miednicy lub w jej pobliżu przesuwają się w dół, czasami do pochwy lub odbytnicy.Jest to stan uleczalny, ale może powodować nietrzymanie moczu , silny ból i poważne komplikacje.Kobiety, które nagle odczuwają silny ucisk, mają trudności z kontrolowaniem jelit lub pęcherza lub zauważają, że coś wydaje się wciskać im do pochwy, powinny skonsultować się z uroginekologiem.Osłabienie szyjki macicy w ciążyNiektóre kobiety mają osłabioną szyjkę macicy, która jest czasami nazywana wiotką szyjką macicy lub niewydolnością szyjki macicy.Niektóre kobiety z tym schorzeniem mogą poronić lub rozpocząć przedwczesny poród, ponieważ szyjka macicy nie jest wystarczająco mocna, aby utrzymać macicę. W większości przypadków słabą szyjkę macicy można leczyć za pomocą wczesnej interwencji.Kobiety, które odczuwają niewyjaśniony ucisk w pochwie, szczególnie we wczesnej ciąży, mogą poprosić lekarza o zbadanie szyjki macicy. Wcześniejszy zabieg szyjki macicy lub uraz szyjki macicy, w tym powstałe podczas porodu, mogą zwiększać ryzyko osłabienia szyjki macicy.Źródło: centrum-kore.pl/bol-krocza-w-ciazy/
08-07-2020
Ocena:
Hey dziewczyny ja mam 40tydz ciąży i też mnie boli macica a w dodatku mam ukucia i często chce mi się do toalety
19-04-2020
Ocena:
Mnie tez bolała macica już od ok 25tyg. Na to nic nie poradzisz, jedynie poród...
17-04-2020
Ocena:
Witam dziewczyny ja jestem w 37 tygodniu I strasznie boli mie macica chodzić nie można co robić
31-03-2020
Ocena:
Witam ja z takim pytaniem jestem w 32+4tc od dziś, mam skurcze dole brzucha. I łydki mi spuchły co to znaczy proszę o poradę może któras miała tak
05-02-2020
Ocena:
Może nie na temat napiszę, ale jak czytam o przenoszonych ciążach o których tak spokojnie piszecie to mam dreszcze :( moj syn urodził się w terminie-w szpitalu chciano mnie "spławić" bo nie miałam żadnych oznak porodu, ale sie uparłam, lekarz dopomógł w rozwarciu, ale syn przyszedł na świat owinięty pępowina wokół szyi, miał "szelki" z pepowiny na barkach - był siny jak śliwka. Obiecałam sobie że z drugą ciąża też idę w dniu terminu, ale niestety nie zdążyłam córka tak sie poowijała, że dzień przed terminem porodu udusiła sie i zmarła w brzuszku :'(, jestem teraz w 3 ciąży - mam nadzieję, że tym razem zdążę, ale każdy dzień jest jak rolercoster, choć rozwiazanie zaplanowane jest 2tyg przed terminem, wiem że to żadna gwarancja. W zyciu nie nosilabym ciąży dłużej niż wskazany termin.
07-08-2019
Ocena:
Przy pierwszym synu strasznie chciało mi się wymiotować, ale akcja była 2 godzinna i mały był na świecie. 9 lat później przy drugim odszedł czop, ból i skurcze co 2min, więc bez badania prosto na porodówkę. Równiej w 2h się ogarneliśmy. Teraz po 8 latach 3 i ostatni syn. Brzuch nisko, masakryczne parcie na pęcherz, kilka dni do rozwiązania i pojawiło się kłucie w okolicy pachwin co jakiś czas, dosyć bolesne. Czekamy z nadzieją na równie szybkie rozwiązanie i zdrowego maluszka. Pozdrawiam przyszłe mamy i tego samego Wam życzę :-)
25-10-2018
Ocena:
To chyba już!!!
25-10-2018
Ocena:
U mnie skurcze przepowiadające się nasiliły mocno i płynnie przeszły w skurcze porodowe
26-04-2018
Ocena:
Ja mam termin na 29.04, ale dzisiaj czuję się nie co inaczej niz zazwyczaj. Mam mdłości, dziwnie się czuję jestem strasznie zmeczona. Malutka jest spokojniejsza. Mam bole brzucha przypominajace bol przy miesiaczce. Czy to już..?
04-03-2018
Ocena:
37tydzien+4dni. Od paru dni czuje mdlosci, to chyba skończy się wymiotowaniem w końcu. Ból pachwin jest okrutny, nie mogę zbytnio siedzieć np. Po turecku, leżenie również jest męczące. Czuje również coraz częstsze kłucie w pochwie. Mysle, ze niebawem urodze. Prowadzę ciąże w UK i tu nikt nie sprawdza szyjki niestety. Ale mam takie przeczucie ;) moja mama widząc mój brzuch stwierdziła, ze ,,kwestia paru dni”. Nie mogę się doczekać tego dnia, chce już zobaczyć moja córkę ;))
21-02-2018
Ocena:
U nas termin minął 19 lutego i dalej nic, robiłam test wolnego płodowego DNA z którego wykazało ze termin 24 lutego także zobaczymy, może się sprawdzi. Mieli rację mówiąc, że ciąża trwa 8 miesięcy i 184746 dni :( od czasu do czasu mam bóle krzyża, jak miałam zaparcia pół ciąży tak teraz się chyba oczyszczam, waga troszkę spadła, piersi coraz większe i co dziwne miałam problem z zatkanym nosem prawie całą ciąże, wczoraj nos mi się udrożnił, nie wiem czy to ma związek
18-02-2018
Ocena:
U nas termin minął 16.02 i również nic się nie dzieje. Prowadzę ciążę w UK więc w dzień terminu wykonano mi masaż szyjki macicy, ale to też nie przyniosło rezultatów. Mała nadal ruchliwa, kłucie i szarpanie w pochwie przy każdym ruchu, do tego nieregularne bóle krzyżowe. Czekamy niecierpliwie
18-02-2018
Ocena:
Termin porodu minął wczoraj, nic się nie dzieje, czekamy . . .
15-02-2018
Ocena:
Termin na dziś i strasznie chce mi się spać... Czop już dawno wyszedł, brzuch się stawia i mniej czuje dziecko, jutro jade na wizytę a pierwsze dziecko urodziłam w 39tc odejściem wód a teraz czekam jak głupia, każdy dzwoni i pyta "zbiera Cię coś? " Jakby mnie zbierało byłabym już w szpitalu...
15-02-2018
Ocena:
40tc i zadnych objawow :(. Termin wedlug usg 19luty według miesiączki 22 luty. Cisza
23-01-2018
Ocena:
Termin na 16.01 czop odszedł 27.12, od tygodnia rozwarcie na 3cm, upławy okropne, dzis doszlo oczyszczanie organizmu juz mam dosc 41tc mam wielszosc objawow oprocz skurczy ktore nie chca przyjsc choc robie wszystko by je miec wywolywac beda lekarze dopier 28.01 ale ja chce juz urodzic ile mozna czekac i czekac jak od 29.12 slusze od lekarzy ze juz blisko a tu nic
22-01-2018
Ocena:
Termin 01-04.02 cały dzień i noc ból brzucha, nieregularne skurcze leżeć mogę tylko na lewym boku(wtedy nie odczuwam bólu)chodzenie i podnoszenie sprawia że ból wraca
16-01-2018
Ocena:
Termin na 20.01 i mam wiwkszoac objawow. Biegunka, wydzielina, bole, ale skurczu ani pol. Czekam ze zniecierpliwieniem.
12-01-2018
Ocena:
Dzisiaj 40tc i 2dzień. Na okrągło myślę o tym kiedy ,w jakim momencie i jak się wszystko zacznie. Termin mam na 17stycznia. Chciałabym aby akurat narzeczony był w domu. Boję się ,strasznie się boję. Ale już tak bardzo bym.chciała aby wszystko się rozegrało. Skurcze te przepowiadajace miewam Ale nie takie mocne. Wydzielina również się zmieniła,oddaje stolec po każdym posiłku więc się oczyszczam. Bardzo przydane informacje tutaj,dziękuję :)
04-01-2018
Ocena:
Jestem w 38tygodniu to moja trzecia ciaza szybko zleciało boje sie i zastanawiam jak wszystko sie potoczy pierwsza ciaza 14godzin ale obsługa szpitala wspaniala bo to pierwsza ciaza drugie po 2godz ale bolesna i dziecko duze 4200 termin mam teraz na 15,01,18,
03-01-2018
Ocena:
Również 4.01 :) a z usg 28.12. Brzuszek nisko, skurcze przepow.co jakiś czas- wszystkie objawy że ten moment się zbliza za mną. Pozostało czekanie... opadam z sił z tego powodu. Jutro sprzatanie :)
03-01-2018
Ocena:
Termin na 04.01 z OM a z usg na 10.01 brzuch opadł przed świętami do tego bóle w prawej pachwinie. Druga noc czuje delikatne i sporadyczne skurcze , częstsze wizyty w toalecie . Oby już coś się zaczęło dziać
18-12-2017
Ocena:
Ja jestem w 37 tc i dziś byłam u mojej ginekolog która powiedziała że główka dziecka jest bardzo nisko. Skurcze przepowiadające mam mniej więcej co 30 minut. A ginekolog powiedziała że może urodze jeszcze w tym tygodniu bo skróciła mi sie szyjka macicy no i ta główka jest bardzo nisko. Mam nadzieję, że wytrwam jeszcze tydzień chociaż. Pozdro ;)
15-12-2017
Ocena:
Ja termin miałam na 11 grudnia i nic się nie dzieje poza bólem pochwy. W poniedziałek mam jechać do szpitala. Mam nadzieję, że z dzidzia wszystko ok i wszystko pójdzie jak z górki. :)
02-12-2017
Ocena:
Ja niestety nie pamiętam daty OM, także wg prywatnego gina TP jest 5 marca.Bóle w okolicy spojenia łonowego i ogółem kości ogonowej wżwyż wszystko promeniuje. To moje trzecie dziecko.Tydzień temu synek obrócił się główką w dół co wyraźnie czułam... to trochę za wcześnie zwłaszcza że powinnam mieć 3 planowaną cc,ale jakoś intuicja mi podowiada że synek będzie chciał wcześniej nas powitać... jestem przerażona :( Na szczęście idę w ten pon do ginekologa, to mi powie czy szyjka się skraca czy mogę oczekiwać niespodzianki.
01-12-2017
Ocena:
Ja ma termina na 10 grudnia ale mam wrażenie ze wszystkie symptomy nadchodzącego porodu mam już za sobą a obecnie nic mi nie dolega, a chciała bym ju mieć za sobą poród i mieć maleństwo Przy sobie . Życzę wszystkim powodzenia i szybkiego rozwiązania :)
26-11-2017
Ocena:
Hej. Ja mam termin na 24 grudnia, skurcze przepowiadające od ok. 20 tc, ciąża druga, po 13 latach to już niewiele pamiętam z pierwszej. Od ponad tygodnia mam dziwną wydzielinę,galaretkowata,zielonkawa... poza tym już ledwo chodzę,jest mi ciężko. Pozdrawiam.
12-11-2017
Ocena:
Witam serdecznie. Jestem w pierwszej ciąży. W 32 tygodniu wylądowałem na patologii w związku z krótką szyjka. Dostałam sterydy i leki wraz z nakazem leżenia do 36 tygodnia. Od tego czasu staram się ruszać. Dzisiaj mamy 39 tydzień i nic. Bóle podbrzusza, twardnienie brzucha plus skurcze od lekkich po silne krzyżowe, uplawy oraz bol pachwin który nie pozwala spać mam od 32 tygodnia. Lekarz mówi że taka moja uroda i gdyby synek chciał to dawno byłby z nami. Podejrzewam że jeszcze przenoszę ciążę. Szyjka od 2 tygodni poniżej 1cm i miękka. Każda ciąża jest inna... Pozdrawiam i łącze się w bólu
29-10-2017
Ocena:
Martik sama popełniłaś błąd w słowie ludzie wiec nie oceniaj innych bo to nie jakieś forum polonistyczne. Poza tym jeśli juz wymieniasz imię Boga to troche szacunku z pisownia chociaż ! Jeśli chodzi o moja ciąże to jest juz 40 + 4 i wciąż skurcze przepowiadające co prawda coraz częstsze i mocniejsze ale nic poza tym siedzę jak na szpilkach i wyczekuje, noce nieprzespane, bo brzuch sie napina i kilka razy toaleta. W poniedziałek masowanie szyjki macicy na przyspieszenie. Oby zadziało sie juz w weekend. Juz chciałabym przytulić moje maleństwo !!!
25-09-2017
Ocena:
Apsik u mnie też już 38 tc i t dzień ;) też czekam.z niecierpliwością ;) ja poza tym że ciągle chodzę siusiu nic nie czuje :) lekkie skurcze tylko co jakieś 3 - 4 godziny no i dziś cały dzień mam biegunkę :( czytałam., że biegunka oznacza oczyszczanie się organizmu . To moja 2 ciąża ale pierwsza była prawie 9 lat temu i wogole ta ciąża jest cała inna ;) W środę jeszcze mam wizytę i mam nadzieję , że lekarz powie , że to już
25-09-2017
Ocena:
Ja zaczynam 38 tydzień. Poza skurczami przepowiadajacymi które mam już w sumie od 20 tyg żadnych oznak tego że dzidzia wybiera się na tą stronę. Od tygodnia piję herbatkę z liści malin i zażywam wiesiołka, nie wiem czy nie odstawię ich, bo od jakiś 3 dni mam wrażenie że wydzieliny z pochwy jest dużo dużo mniej a przecież powinno być na odwrót. Maleństwo rozpycha się jak szalone. Niby szyjka jest lekko rozmiękczona ale już sama nie wiem co myśleć. Chyba jak każda z Was chciałbym już być po ale też nie chcę się na nic nastawiać. Mam nadzieję że wszystko jest w porządku i Maleństwo nie da nam za długo czekać...
24-09-2017
Ocena:
Marti, tak się sklada, że pisząc z telefonu, bardzo często można zarobić błędy, ponieważ właśnie taki bywa tutaj słownik
05-09-2017
Ocena:
..kazdy.dzien do przodu jest ważny..mam wyznaczone 3 terminy ...gdyz malec jest juz dosc sporawy sporo ponad 3 kg w 37 tc podobno urodze wcześniej.tez juz panikuje klucia tam na dole ból podbrzusza maly szaleje co sprawia ogromny bol i klucia....nacisk na szyjke ktora jest miekka i b.krotka...powiem juz tak wiecznie sie stresuje placzliwa cala ciaze az nerwicy mozna sie nabawic strach.przed.porodem strach jak sobie człowiek poradzi.w nowej roli ....nie.kazdy przezywa ciaze z uśmiechem tak jakby sie moze.chcialo ...myslmy ze to hormony daja.nam popalic
04-09-2017
Ocena:
Ja mam termin z usg na 22.10 a z miesiączki 2tyg szybciej . Ostatnio mam doły giganty i nie umiem zapanować nad płaczem , jestem zmęczona ciążą i tym że ciągle coś mnie boli to moja 3 ciąża brzuch mam nisko w nocy co 2 godz latam do toalety skórcze przepowiadające mam juz od 20 tc juz miałam co godzine regularnie potem co pół i samo przeszło. Nie wiem kiedy urodzę ale bardzo bym już chciała , brzuch mocno ciągnie do dołu pachwiny bolą że czasem chodzić nie mogę mały bije po jajnikach ufff niech to się już skończy
31-08-2017
Ocena:
U mnie termin z OM na 20.10 z Usg na 07.10 to moja trzecia ciąża obecnie 33 tc ale podejrzewam że drugi synek bedzie siedział tak długo jak jego siostra o czekała tydz dłużej jak jej termi z OM syn pierwszy urodził się 2 dni przed terminem ale w 32tc z nim miałam szyjkę już 2-1-0 a w tej jak miałam wizytę w środę to dr powiedziała że szyjka długa na 3cm i twarda jak skała :(
27-08-2017
Ocena:
Jak tam moje drogie koleżanki? Dzieciątka w większości pewnie już na świecie. Moj synuś ma 3,5 miesiąca i waży 7,300. Karmimy się piersią. Próbowaliśmy się dokarmiac, ale Alanek ostatecznie zupełnie zrezygnował z butelki. Niestety chyba nabawilam się zapalenia lewej piersi. Mam nadzieję, że to nic gorszego. Jak wrócimy do pl z wakacji, to biegnę do lekarza, bo u mamy zdiagnozowano nowotwora.
16-08-2017
Ocena:
Witam :)Jestem w 34tc. miesiąc czasu leze gdyz szyjka macicy bardzo mi sie skraca.Obecnie jej dlugosci na pol palca czy to az tak tragicznie??lozysko tez mam nisko schodzace.dlugi czas biore no spe i magnez spore dawki.Ostatnio czuje sie nawet dobrze najchetniej bym sprzatala gotowala itd strasznie mnie nosi ciezko mi wylezecTylko znowu jak przejde siellpo domku czuje takie klucie w pochwie ,ciagniecie w pachwinach.Czy to jest spowodowane tym ze taka krotka mam szyjke macicy czy moze jestem przewrazliwona ?Maluszek tez jest bardzo nisko....Panikuje gdyz to moja pierwsza ciąża.
15-08-2017
Ocena:
Ja ide rodzic w czwartek 17.08 jest tj moja druga ciąża poprzez CC ...wąskie biodra mi to uniemożliwiają i brak rozwarcia przy pierwszej.Teraz rodze chlopca,ktory na dzien 7.08 wazyl 4400g...od dwoch nocy nie spie (zasypiam na godz.po czym się budze)...czuje ucisk w pachwinach i chyba juz zaczynam panikowac...pozdrawiam wszystkie rodzące
07-07-2017
Ocena:
Ja dwa tygodnie przed terminem miałam prawie wszystkie oznaki zbliżającego się porodu,łącznie ze śluzem z niteczkami krwi. Im bardziej zbliżał się termin wszystko przeszło łącznie ze skurczami przepowiadającymi. Teraz jestem już po terminie i dalej cisza, mimo chodzenia po schodach, długich spacerach z psem, sprzątaniem i codziennym seksem
23-06-2017
Ocena:
Ja miałam termin 19 czerwca czyli4 dni temu. Mam białe uplawy z pochwy i ból pachwin i dołu brzucha. Czy powinnam jechać do szpitala? Cały czas czuję ruchy dziecka.
23-06-2017
Ocena:
hej dziewczyny. ja obecnie jestem w 35 tc i dziś czuje się dziwnie. samopoczucie mam słąbe,duszno mi spac się chce i nie mam siły na nic. to moja druga ciaza. zastanawiam się czy przez te objawy nie urodze wczesniej
19-06-2017
Ocena:
Witam jestem w 34 tc , ostatnio w nocy czułam tępy ból w dole kręgosłupa oraz parcie na jajnika do tego dochodziły bóle nóg czy powinnam mieć obawy do zmartwień ? To moja pierwsza ciąża, większość osób mówi , że to skurcze przepowiadajace , ale martwi mnie fakt ze czasem w ciągu dnia kilka razu twardnieje mi brzuch. Pozdrawiam Monika ; )
12-06-2017
Ocena:
W pierwszej ciąży miałam ból pleców pachwin i ud od 37 tygodnia ciąży, urodziłam w 42 tygodniu. Teraz jestem w 35 tygodniu i znów męczy mnie ból pleców i ud.
03-06-2017
Ocena:
Witam dziewczyny ja mam termin na 21.06 ale mały waży już 3600 i ostatnio zaczyn czuć że już się przygotowuję do wyjścia :)Szczęśliwego rozwiązania i zdrówka życzę :)
31-05-2017
Ocena:
Cześć kobietki. Ja mam termin na 8.06 i zero oznak na zbliżający się poród.
31-05-2017
Ocena:
Paula witaj w klubie, ta sama data, wciaz wyspane noce, ale czesto przerywane. bardzo dobre samopoczucie, wyczekiwanie...
26-05-2017
Ocena:
Hej dziewczyny ja mam termin na 6.06, codzienne wizyty nocne w toalecie plus ogromne bóle brzucha. Od 3 tygodni sen stał się dla mnie czyms obcym. Mały waży już 2800 więc mam nadzieję że zaraz się spotkamy. Powodzenia dla Was trzymajcie się i szczęśliwych rozwiązań!
21-05-2017
Ocena:
Dagmarko ogromne gratulacje i życzę Wam dużo zdrówka! Nawet nie wuesz jak Ci zazdroszcze.Ale czuję że ja też już niebawem przytule do sb swojego syneczka. Pozdrawiam.
11-05-2017
Ocena:
Mój synek we wtorek o 22.30 przyszedł na.swiat. Bardzo krotki i trudny jednocześnie poród, ale udało mi się uniknąć szwów. A synek.3850. Trafiłam na.świetny personel w.szpitalu i jestem szczęśliwa mama. W szpitalu znalazłam się o 21 po odplynieciu wód , bez skurczy z rozwarciem na 5 cm. Cały porod wraz ze.skurczami trwał pół godziny, a synka niemalże mi wyciągnęli na siłę, ale było warto. Koooooocham Cie Moje maleństwo<3
06-05-2017
Ocena:
Aniu zgłoś sie natychmiast do szpitala. Tam sprawdza, czy Sącza ci się faktycznie. Mialam tak w poprzedniej ciąży. Pęcherz plodowy nie chcial peknac a wody sie saczyly. Porod mi wywolano, a synek urodzil sie siny. Musisz to sprawdzić, bo jesli dziecku zacznie brakowac wody, to się udusi. To bardzo ważne. A twardnienie brzucha to może skurcze przepowiadajace. Mam je od 30 tyg. ciąży. Bóle kręgosłupa także mam ogromne. O ile to samo.w sobie nie jest powodem do obaw. To raczej objaw, że twój organizm przygotowuje się do porodu, jednak saczace sie wody plodowe to powod do niepokoju. Jedz natychmiast do szpitala. Trzymam za Ciebie kciuki i za Twoje maleństwo.
06-05-2017
Ocena:
Gosia a po co w 35 tyg pijesz herbate z lisci malin? To jeszcze nie czas na rozwiazanie.
06-05-2017
Ocena:
Witam. Mam termin na 6.06 mam straszny bol w okolicach kręgosłupa, ból w dole brzucha-twardnieje, bol w udach i pachwinach juz od jakichś kilku tyg. Mam wrazenie ze Sącza mi się wody.. Ale nwm czy to to napewno.. Pomocy..
01-05-2017
Ocena:
Gosiu życzę Ci powodzenia i szczęśliwego rozwiązania. Ja czuję się gorzej z każdym dniem. Ból w krzyzach momentami niemiłosierny. Ale daję radę. Jeszcze najwyżej 3 tygodnie. Synus jest duzy, choć poprzednie dzieci w granicach 3 kg. Czekam na rozwiązanie, jak na zbawienie. Ale jestem dobrej myśli. Na myśl, że już za kilka dni wezmę moje maleństwo w ramiona, wszystko staje się maloistotne.
30-04-2017
Ocena:
Witam u mnie 35 tydzien, trzecia ciaza od tygodnia skorcze przepowiadajace tak pod wieczor ok 20 min, popuszczanie moczu przy kaszlu, stolce 4 razy dzienie, gdzie wczesniej bylo odwrotnie,zgaga minela. Ogolnie czuje sie dobrze, spedzam duzo czasu w lozku z powodu zylakow na nogach, biore vit. Pregnant care I zelazo. Przy drugiej ciazy kupilam w polsce witam DLA ciezarnych I bylaws tam vith. A. W Angli nie mozna jej przyjmowac. Pije herbatke z lisci maliny a meza prosze o masarz w okilcy krzyzowej mimo ze jeszcze nie boli. Nie moge juz sir doczekac od 2 tygodni jester na urlopie
29-04-2017
Ocena:
Ja mam termin na 20 maja. Już nie mam sily się ruszać. Nie tylam.prawie.w ciąży, a teraz nagle przybylo mi z 10 kilo. Nie utylam nigdzie. Za to mam ogromny brzuch. Mój synek jest już naprawdę duży, a kregoslup momentami rozrywa mi z bólu. Czuje promieniujacy ból w miednicy, jakby rozchodzily mi się kosci. Krzyże kilka tazy dziennie rwie mi jak chol...a. brzuch mi opadł .i choc to.moja trzecia ciąża, to pierwszy raz mam takie objawy. Czuje ze porod jest blisko. Czuje sie okropnie. Przez trzy miesiące miałam rwe kulszowa. Umieralan z bolu. Już nawet siedzenie ma krzesle sprawia mi ból i modlę sie, by porod nastapil jak najszybciej
26-04-2017
Ocena:
A mnie tez od kilku dni kluje w pachwinach,tak że jak w nocy wstaje do toalety to trzymie sie ścian. Jestem w 36 tc ,gin twierdzi,że powinnam dotrwać do 37
26-04-2017
Ocena:
U mnie również z OM 4 maja :) i drugi poród. Wczoraj od południu męczyły mnie potworne bóle krzyżowe, promieniujące na lewą nogę. Takie bóle miesiączkowe i nieregularne skurcze. Pojechałam wieczorem sprawdzić, jak tam mała, bo z syna urodziłam po 9 godzinach i zaczynało się podobnie. Z tym że wtedy akcja wyraźnie przybierała na sile... Ty razem szykuje się dłuższa męczarnia ;) Nie chciałam zostać na patologii,a na KTG skurcze były nieregularne, więc wróciłam do domu. Lekarka powiedziała,że wygląda to na początek porodu,ale nie wiadomo ile potrwa... No i czekam właśnie w domu na regularne skurcze... Raz boli bardziej,raz mniej... To prawda,że każda ciąża i poród są inne...
24-04-2017
Ocena:
Witajcie, mnie właśnie obudził silny ból w pachwinie i biegunka (gdzie wcześniej załatwienie się było niemal sukcesem) to już 38 tydzień, termnz USG na 25.04(o losie to już tylko dzień) zaś z OM na 04.05. w moim przypadku to drugie dziecko, skurcze macicy bez żadnych bóli mam już ok 2 tygodni, ze strachu już tyle czasu spać nie mogę, nie tyle boję się bólu co tego że mogę coś przeoczyć, bywa że kobiety mają tylko bóle parte i rodzą raz dwa boję się żeby nie urodzić w domu (co niemal przez całą ciążę mi się śni) pozdrawiam przyszłe mamy i trzymam kciuki, wy też trzymajcie wsparcie się przyda no zapowiada się spory synio...
17-04-2017
Ocena:
Hej. Termin też na 19.04. Trochę opuchnięte stopy i dłonie i częste nocne wizyty w toalecie a poza tym żadnych innych oznak..krzyz nie boli, pachwiny też nie, ćwiczę, robie przysiady i czekam na rozwój wydarzeń
17-04-2017
Ocena:
Mam termin na 19.04, brzuszek już nisko od kilku tygodni, do łazienki biegam bardzo często :( Boli mnie tez podbrzusze jak na okres i ostatnie dni pobolewa w krzyżu. Kłucie w pachwinach od dość dawna. Jeśli chodzi o skurcze, to czuję, że brzuch się "stawia" jednak ani nie regularnie, ani nie boleśnie. Bardzo puchną mi dłonie od ok 2-3 tygodni, rano szczególnie jest masakra - są tak sztywne i obolałe, ze ciężko utrzymać szklankę z wodą. Stopy tez ale mniej :) Mam nadzieję, że już niedługo :) Powodzenia dziewczyny!
16-04-2017
Ocena:
Hey dziewczyny I jak urodzilyscie?Ja terminal na 24 kW ale 20 mam cesarke, na razie zadnych objawow, tylko klucie w pochwie
14-04-2017
Ocena:
Pochwalcie sie sukcesami czy te objawy oznacztaly porod?
11-04-2017
Ocena:
Hej dziewczyny ja 36 tydzień mały ciągnie w dół az czasem mnie przeszywa ból tam na dole skucze kilka razy na dzień
09-04-2017
Ocena:
Hej dziewczyny kto z terminem na 15.04? Jak samopoczucie? U mnie gęsta obfita wydzielina Sskurcse przepowiadajace brzuch między nogami... ciągle bym spała..
06-04-2017
Ocena:
Hej Dziewczyny,ja tez mam termin na 14.04,ale poki co nie odczuwam zadnych objawow,zadnych skurczy przepowiadajacych.Jedynie bol pachwin i to glownie wieczorami.Natomiast kompletny brak apetytu i ogolne zmeczenie.
04-04-2017
Ocena:
Ja rowniez mam termin porodu na 14.04 czyli za 10 dni. Jednakze nic nie wskazuje na to aby Malutka zechciala przyjsc w wyznaczonym terminie:-( czasami tylko mam skurcze przepowiadajace i nic poza tym. A juz tak bardzo bym chciala miec Ja przy Sobie:-) najwidoczniej dobrze Jej w brzuszku.
31-03-2017
Ocena:
Karolina u nas też termin z om na 15.04 :-) Co raz częściej mam skurcze, ale jeszcze niebolesne, pozatym ciągły ból pachwin, czasami podbrzusza i dziś doszedł chwilowy ból spojenia :-/ raczej do 15ego będziemy już rozpakowani :-)
29-03-2017
Ocena:
Hej. Ja mam termin na 15.04 (z miesiaczki) na 21.04 z pierwszego Usg a na 9.04 z ostatniego usg
25-03-2017
Ocena:
Hej ja mam termin na 28 marca wczoraj w nocy miałam mdłości greszcze i biegunkę dziś to samo prócz greszczy wydzielina wczoraj była biała gęsta myślę że się zbliża poród co wy myślicie o tym? Dodam że jestem przeziebiona kaszel i katar z rana 37.2 gorączki... :/
25-03-2017
Ocena:
Hej ja mam termin na 13.04.2017 a obecnie 38tc... to moja druga ciąża ale zupełnie inna. Od kilkunastu dni twardnieje mi brzuch ale puszcza... ból krocza i pachwin to standard od połowy ciąży.Pojawiają się też lekkie skurcze ale nieregularne... śluz zaczął być nieco gęściejszy no i brzuch jakby sporo niżej.Nie ma lekko ale chciałabym już urodzić byle nie przenosić bo te czekanie jest męczące...
25-03-2017
Ocena:
Hej ja mam termin na 13.04.2017 a obecnie 38tc... to moja druga ciąża ale zupełnie inna. Od kilkunastu dni twardnieje mi brzuch ale puszcza... ból krocza i pachwin to standard od połowy ciąży.Pojawiają się też lekkie skurcze ale nieregularne... śluz zaczął być nieco gęściejszy mini brzuch jakby sporo niżej.Nie ma lekko ale chciałabym już urodzić byle nie przenosić bo te czekanie jest męczące...
22-03-2017
Ocena:
Aha i dodam jeszcze, że to 37 tc.
22-03-2017
Ocena:
Witam dziewczyny. Ja mam termin na 14.04, ale od jakiegoś czasu mam nisko brzuch, lekarz kazał się oszczędzać. Często mam bóle jak przed okresem, ale takie delikatne. I straszne bóle pleców, pachwin i ud. Czy to oznacza , że to już niedługo :) ? Nie mogę się doczekać, ale z drugiej strony strasznie się boję. Proszę o odpowiedź :)
18-03-2017
Ocena:
Ja mam termin na 26.29 marca ale.od wczoraj mam nudności dziwnie sie czzuje wieczorami krzyze bola jak fiks taki rwacy bol bylam wczoraj u. Lekarza mowwil ze wszysto. Sie trzyma .
18-03-2017
Ocena:
Dziewczyny pomocy . Miałam termin na 16 marzec i nic ...od 3 dni mam ciagle taki różowy śluz . Lekarka mi powiedziała ze szyjka długa i zamknięta . Co ten śluz oznacza?
16-03-2017
Ocena:
Cześć, U mnie termin 6.04. Dużo śpię, mam rozwarcie na 1,5 cm, miękką szyjkę, biały, gęsty śluz i bóle jak przy okresie. Główka drugiego synka też już nisko. :) 10 dni temu byłam w szpitalu z lekkim, jednorazowym plamieniem. Stwierdzono też rozwarcie na 2 cm i zapobiegawczo dostałam sterydy na rozwój płucek ponieważ termin z usg wyszedł na 17.04. Następnie w kolejnym badaniu stwierdzono brak rozwarcia. Po 2 dniach wyszłam i do tej pory nic poza opisanymi objawami. Ginek wczoraj stwierdził rozwarcie na 1,5 i miękką szyjkę a termin z okresu wyliczył na 6.04 bo każde z 4 usg dawało inny termin. Normalnie magia ;) pozdrawiam :)
16-03-2017
Ocena:
dziewczyny. wczoraj wieczorem odszedł mi czop sluzowy.. nie mam do tej pory żadnych skurczy ani nic.. Kiedy ja w końcu urodze bo czekam na malutką z niecierpliwością;) a termin mam na 3 kwietnia ;)
16-03-2017
Ocena:
Ja wczoraj wieczorem dwa razy na papierze po siusianiu znalazlam ciagnaca przezroczysta wydzieline. Myslicie ze to moze byc czop sluzowy.? Dodam ze dzisiaj zaczynam 38 tc . Pozdrawiam
15-03-2017
Ocena:
Witam , 38 tydzień właśnie wymiotowalam i czuję się dosłownie jak flak...Ból głowy , więc zapobiegawczo pójdę spać w razie gdybym w.nocy zaczęła rodzić będę chociaż na siłach !;)
15-03-2017
Ocena:
Hej termin mam na 28 marca dziś mylam okna strasznie boli teraz krzyż ból w kroczu od wczoraj delikatne skurcze czop mi jeszcze nie odpadł.
15-03-2017
Ocena:
Hej. Ja mam termin na 30.03 , od kilku dni czuje sie zle , slabo, ciezko. Boli mnie krzyz , krocze, zoladek. Czop mi jeszcze nie odpad ale brzuszek mam bardzo nisko. 2dni temu bylam u lekarza i nic sie nie dzieje, szyjka skrocona ale zamknieta. Od wczoraj mam czeste skorcze przepowiadajace. Bardzo sie boje porodu ale juz nie moge sie doczekac coreczki . Malutka wazy 2660g to chyba w normie. Pozdrawiam
10-03-2017
Ocena:
Anna ja też mam termin właśnie na 16.03 ale juz jestem tak obolala, że nie moge się ruszać, brzuch, pachwiny, nogi...cos strasznego.
09-03-2017
Ocena:
Hej hej . Termin na 28 marca :) od kilku dni męczy mnie bezsennosc ... nie wiem czy to stres czy moze maluszek sie szykuje szybciej na swiat :)
08-03-2017
Ocena:
Witajcie ja obecnie 38 tydzień wczoraj mała tak mocno parła na kanał rodny ból mało przyjemny ale puściło termin na 16.03
08-03-2017
Ocena:
Cześć dziewczyny ja mam termin na 16,18 marzec. Brzuch już się opuścił i średnio 2 razy dziennie się opróżniam. Śluz faktycznie zgęstniał. Już dwa razy w nocy miałam lekkie bóle jak przy okresie wiec chyba maluszek powili się pcha na świat
05-03-2017
Ocena:
Obecnie jestem w 37 tygodniu. Niby jeszcze trochę czasu do finału ale meczy mnie uporczywy ból w okolicy krocza promieniujacy na uda. W nocy prawie nie możliwe jest odwrócenie się na drugi bok. Brzuszek często twardnieje. Ogólnie nie zauważyłam aby się obniżył. Dobrze, że poród bliżej niż dalej:) powodzenia dziewczyny
01-03-2017
Ocena:
A ja mam termin na 28 marzec, w zeszłą niedzielę odszedł czop, który jeszcze po kawałku odchodził do środy.... teraz mam wilczy apetyt a po każdym posiłku się wypróżniam ..... aż zaczynam się bać.
01-03-2017
Ocena:
Witajcie ja mam termin na 2 marzec i cisza....
28-02-2017
Ocena:
Ja też czekam 1 marzec
28-02-2017
Ocena:
Witam ja mam termin na 1marzec i jak na razie nic sie nie dzieje ;)
27-02-2017
Ocena:
Hej, ja mam termin na 7 marca i jak narazie też nic się nie zapowiada:)
27-02-2017
Ocena:
Witam jest jakas mamusia z terminem 7 marzec?jak się czujecie ?u mnie nic się nie dzieje a już nie mogę się doczekać.Pozdrawiam
25-02-2017
Ocena:
Witam. Kolejny (2) dzień z biegunką.. od kilku dni czuje ucisk (kłucie) w pochwie gdy chodzę. Termin na 9,12 i az 18 marzec wg trzech lekarzy
24-02-2017
Ocena:
Hej dziewczyny
24-02-2017
Ocena:
Witam jestem w 38tyg.odnkilku dni mam twardy brzuszek. Ale już od godziny czuje dziwne jakby ciągnięcie w udach i pachwinach czy to może być jedną z oznak zbliżającego się porodu?
22-02-2017
Ocena:
Cześć kobietki. Jestem w 36 tygodniu ciąży, termin mam na 28 marca. Mam skróconą szyjke macicy od 34 tygodnia bez rozwarcia. Mam za sobą jeden poród cc. 7 lat temu Córka miała położenie posladkowe. Bardzo się boję. Nawet nie wiem co to są bóle porodowe. Mąż pracuje za granicą, przyjeżdża 5 marca. Na codzień sama jestem z córką. Najbardziej boję się, że zacznę rodzic w nocy, a mąż nie zdąży przyjechać. Całą ciążę źle się czuję począwszy od wymiotów skończywszy na zgadze. Masakra jakaś. Powiedzcie proszę, czy jeśli boli mnie krocze i szyjka macicy jest skrócona, bardziej prawdopodobne jest, że urodze dużo szybciej?
20-02-2017
Ocena:
Kobitki nie panikujcie strach i lek to najgorsze co moze byc pamietajcie ze im bardziej macie napiete miesnie dlatego ze sie.denerwujecie tym bardziej narasta bol wczasie porodu .... obecnie jestem w 37 tyg ciazy czekam.na malenstwo .. a pierwszy porod tez mialam wywolywany i wcale nie bylo zle porod caly trwal 6 godzin wiec glowa do gory nie jest tak strasznie
19-02-2017
Ocena:
Witam mi już termin minął 17.02.i cisza w czwartek mam wizyte i będą mnie na szpital kierować i tego sie boje że wywoływany poród jest gorszy :(
19-02-2017
Ocena:
Dokładnie. To czekanie jest pod koniec najgorsze a przy tym czas wolno płynie. Kiedy to nastąpi
18-02-2017
Ocena:
Ja mam na dziś termin. Na razie cisza. To czekanie jest najgorsze ☺
18-02-2017
Ocena:
Termin na 25 luty. Dziśrrozwolnienie i bólw kroczu . Czyżby coś się działo
17-02-2017
Ocena:
Ja mam termin na 5 marzec,ale myślę że będzie to znacznie szybciej. Pierwsze dziecko urodziałam w 38 tyg . I mogę się pochwalić ,ze druga ciąża moja jest znacznie inna lepsza. Całkiem niedawno byłam na pierwszej wizycie a tu już ostatnia. Wszystkiego dobrego kobietki!!! :)
17-02-2017
Ocena:
Ja mam terimin na 7 marzec ale dzis obudzilam sie z biegunka i lekkimi skurczami moze organizm sie oczyszcza. Wczoraj obnizyl mi sie brzuch tak z godziny na godzinę skonczyl mi sie wlaśnie 37 tydzień myślę ze na dniach sie urodzi taka moja ciezarnej intuicja ☺
16-02-2017
Ocena:
hej,mój termin z om mina 10 lutego teraz czekam na termin z usg 3 marzec. Szczerze powiedziawszy już jestem trochę zmęczona moim stanem tym bardziej, że załapałam mega katar którego nie mogę się pozbyć
15-02-2017
Ocena:
Witajcie. Ja mam termin na 31 marca ale przyznaje, że nie mogę się doczekać. To co czuję teraz to ogromne zmęczenie, ciągły ból głowy, czasami ból kręgosłupa. Coraz częściej bóle w dole brzucha o ciągłym odwiedzaniu toalety, nieprzespanych nocach i bólu żołądka bez względu na to co i ile bym nie zjadła nie wspominając. I właśnie ten ból żołądka najbardziej mnie martwi.. też tak miałyście/macie?
08-02-2017
Ocena:
Witam. Ja pierwsze dziecko urodziłam w 36 tygodniu. Trafiłam do szpitala w 30 tygodniu z rozwarcie mi 4cm. Poród powstrzymali. Do 36 jakoś doleżałam. Poród 25 min. :-) Teraz jestem w 31 tygodniu, od 22 tyg leżę, w 26 tyg sterydy, dziś szyjki zero, ostatnie kilka dni ból w pachwinach... Nie znam dnia ani godziny a córcia mogłaby w brzuszku jeszcze chociaż z miesiąc posiedzieć...
07-02-2017
Ocena:
ja tez mam termin na 18 luty a dzieciatko jeszcze w brzuszku oby niedlugo!:) brzuch sie obnizyl podobno i dziecko sie juz ulozylo w kanale takze pozostaje czekac:)
03-02-2017
Ocena:
A ja mam termin na 28 luty. Brzuch twardnieje mi od polowy ciazy ale bezbolesnie i przechodzi po ok pol minuty. Dzidzius sie wierci zwlaszcza jak ide spac chyba wciska sie w ten kanal szyjki i boli wtedy wkladam 2 poduszki pod pupe by bobas spadl nizej - pomaga, za to wtedy podsadza mi żoladek do gory i mam zgage :)
03-02-2017
Ocena:
Ja mam termin na 9 lutego. Brzuszek twardy
02-02-2017
Ocena:
Zagląda tu jeszcze ktoś?ja mam termin na 18 luty lekarz mówi że już się zbliża a ja mam wrażenie że czas stanął w miejscu .kiedy to będzie?:(
26-01-2017
Ocena:
dzieki ruchy czuje ale brzuch niemienknie nawet po kompieli
26-01-2017
Ocena:
Anna a ruchy wyczuwasz prawidlowo jesli tak to moze dzidzius sie tak napina ale skurcze treningowe nie ma co sie martwic na zapas dopoki bolom nie towarzyszy krwawienie to jest ok zawsze mozesz podjechac na sor wybadaja co tam sie dzieje wytlumacza i albo zostawia albo puszcza najwazniejsze zeby cie uspokoili ze z dzidzia wszystko ok
26-01-2017
Ocena:
Termin mam na 12.02 brzuszek twardnieje skurczyki sa nieregularne i raczej malo bolesne jak na te porodowe jesli galaretowata wydzielina to czop to odszedl ponad dwa tyg temu i nic poza tym hustawka nastrojow uderzenia goraca bol w kroczu ucisk i klucie jakby ktos igielki wbijal momentami dlugi nieustajacy bol podbrzusza plus bol krzyza promieniujacy do posladkow i nog i tak od okolo dwoch tyg i lekarz mowi ze do porodu to jeszcze jeszcze szyjka trzyma rozwarcia brak wody plodowe ok lozysko II stopnia pozdrawiam i zycze cierpliwosci w oczekiwaniu ktorej i, mi samejbrakuje powodzenia
26-01-2017
Ocena:
ja mam termin na 18 lutego i mam bardzo twardy brzuch nie wiem co robić
26-01-2017
Ocena:
Mam termin na 16.02, dzieciątko ulozone pośladkowo niestety. Skurcze sie pojawiają, wydzielina tez. Mam b. malo wód - 4 af i leze na patologii. Mala ma 3400 g. Ponoc mam rodzic sn. Poprzedni porod byl ponad 7 lat temu. Boje sie, bo wydawalo mi sie ze takie ulozenie to wskazanie do cc. Póki co mam czekać aż akcja się zacznie.... :(
25-01-2017
Ocena:
Ja mam termin na 14 luty...dziś czyje się okropnie synek szaleje ,mam skrcze i bóle krzyża i krocza ledwo chodze...
23-01-2017
Ocena:
Życzę szczęśliwych porodów i zdrowych bobasków. :)Moja mała za niedługo kończy kończy 6 miesiąc:)
23-01-2017
Ocena:
A ja już mam to wszystko za sobą co Wy drogie dziewczyny:
22-01-2017
Ocena:
Ja 7 luty :-D i nic.
22-01-2017
Ocena:
Ja mam termin na 2 luty ale mam wrażenie ze czop mi odchodzi od srody. Pojawiają mi się od 2 tyg bol jak przy okresie dziś się obudzilam z bólem pleców i brzucha i wzielam nospe to przeszło i poszlam spać dalej rano zauważyłam ze więcej wydzieliny z pochwy mi się wydziela taka przezroczysta i chyba galaretowata a tak to nic innego się nie dzieje :/ a juz bym synka chciała mieć przy sobie :)
18-01-2017
Ocena:
Termin 13 luty. Mam podobne objawy, jak poprzedniczka ktora ma termin na 16 lutego. Organizm sie oczyszcza, brzuch twardy,pojawiaja sie uplawy i ogolnie czuje sie inaczej niz zwykle...
18-01-2017
Ocena:
Hej, ja za to mam termin na 8 lutego. Raz na jakiś czas miewam skurcze takie jak przed okresem no i śluzu mam o wiele więcej. Tak poza tym to nic się nie dzieje..
18-01-2017
Ocena:
Ja mam termin na 16.02 ale czuje ze moge urodzic jeszcze w styczniu :o organizm caly czas sie oczyszcza, nic nie moge jesc bo biegam do toalety, mam mleczne uplawy, boli mnie krzyz i uda jak przy okresie i macica ciagle twarda :/
18-01-2017
Ocena:
Hej, ja również mam termin na 7 luty :)
18-01-2017
Ocena:
hej Mamy , ja mam termin na 7.02 ,ale czuje ,ze to lada dzien :) powodzenia !
18-01-2017
Ocena:
Hej Wam, jestem w 31 tygodniu, pierwszy syn urodził się 13 lat temu w 42 tygodniu, był duży, zdrowy i donoszony. Najwazniejsze, to cierpliwie czekac, aż dzidzia będzie gotowa:). Pozdrawiam.Ania
11-01-2017
Ocena:
ja mam termin na 21 stycznia ale czuje ze to lada chwila się zacznie to mój drugi synuś :) Powodzenia dla wszystkich Mam :)
11-01-2017
Ocena:
U mnie dzis juz 8 dzien po terminie :( troche nerwow i stresu jest...mam nadzieje ze obedzie sie bez wywolywania :(
08-01-2017
Ocena:
Ja termin na 12.01 i cisza. Zadnych symptonow przepowiadajacych...zadnych skurczy. To czekanie jest meczace..
31-12-2016
Ocena:
Ja mam termin na 18.01, ale juz z chęcią zobaczylabym swojego synka.
31-12-2016
Ocena:
Zmartwiona nie denerwuj się, "termin" to tak naprawdę pojęcie względne, twój synek sam zdecyduje kiedy wyjść. Jeżeli niepokoi Cię wydzielina to pojedź na Sor do szpitala i oni ocenią jak jest faktycznie. Ja mam termin na 15 stycznia a od ponad tyg chodzę z rozwarciem i mam nadzieję że jeszcze potrzymam synka w sobie :-) moja córka ma prawie 2 latka i mam co przy niej robić he he he więc syn niech sobie siedzi w brzuchu ile jeszcze chce . Powodzenia życzę
31-12-2016
Ocena:
Cześć dziewczyny. Termin porodu który wyznaczyl lekarz mam na dzisiaj od kilku dni leci mi mleczna rzadka wydzielina rano gdy wstaje jest tego tak dużo ze czasem myślę czy to wody nie odeszly. Od wczoraj mam biegunkę i jeden skurcz na godzinę brzuszek się już trochę opuszcza. Ale teraz drugi problem bo termin wedlug USG mam na 27 styczeń i lekarz mówi ze raczej ten wedlug USG jest tym terminem wlasciwym. Nie wiem co myśleć i robić chciala bym już mieć synka przy sobie :(
25-12-2016
Ocena:
Mon trzymam kciuki
21-12-2016
Ocena:
ja mam termin na 29.12 chcialabym juz urodzic
19-12-2016
Ocena:
No niestety nie zna się dnia ani godziny
19-12-2016
Ocena:
Ja mam juz 3 raz falszywy alarm
15-12-2016
Ocena:
Witam wszystkie przyszle mamuśki:-). Od wczoraj mam biegunkę i od czasu do czasu promieniujący ból w podbrzuszu. Termin porodu 22.12. Zastanawiam się czy czasem nie urodze wcześniej.
30-07-2016
Ocena:
Witam Cie Andzia i koleżanki, ja też już po :). We czwartek przyjechałam na wywołanie porodu.Przyjeli mnie po 2 godzinach,dostałam oksydowane i było super skurcze regularne ale szyjka się nie rozwijała więc podali mi coś na te szyjki, po tym skurcze przestały istnieć. 2ga dawka oksytocyny skurcze nieregularne mijającego aż wogule ustawy:) szok. Więc o cesarka .Moja mała się urodziła o 20:30 we czwartek, 3100g 50 cm.Tak na serio z tego wszystkiego to bolało mnie wbijanie weflonu w rękę bo mi żyły pękały i był problem.Córka dostała 10 punktów i jestem szczęśliwa. Andzia może jakaś wymiana kontaktu?
28-07-2016
Ocena:
Hej. jestem już po. dziś wróciłam z synkiem do domu a jutro termin :) w niedziele wieczorem pojechałam do szpitala bo zaczely sączyć sie wody plod.jednak po zbadaniu lekarz stwierdził ze wszystko zamknięte dlatego czekamy na bóle.no i tak czekałam cały poniedz. w szpitalu i dopiero w nocy po 2 zaczeły sie skurcze.rano we wtorek o 8.30 były już na tyle bolesne że mnie wzieli na porodówke. a 0 10.13 był już wiktorek.bez wywołania bez nacięcia.jestem szczęśliwa i w pęłni sił. a ty jak tam Kaszmir? pozdr
28-07-2016
Ocena:
Witam;) Ja jestem w 35 tygodniu a corcia wazy juz 3100 a to moja pierwsza ciąża . Powiem ze sie przerazilam bo lekaz powiedzial ze duza corcia sie szykuje. Co dzien mam skorcze rano lub wieczorem. Czuje ucisk i kłucie w pochwie. W nocy wstaje na siusiu bo inaczej pęcherz boli. . .czuje ze nie donoszę do 3 wrzesnia.
23-07-2016
Ocena:
Dziękuję Andzia, ja to całe mieszkanie wysprzatalam 2 razy ,szafki,garderoba ,okna co się da.... i cisza .W czwartek (2 dni temu)jak byłam u lekarki to badała mnie i powiedziała że wszystko szczelnie zamknięte i po prostu muszę czekać... to i czekam .Ja też życzę Ci szybkiego i nie bolesnego rozwiązania a może to już... jak byś mogła to daj znać. Pozdrawiam Cię.
23-07-2016
Ocena:
ja jestem w trzeciej ciązy ;) córka ur 11 dni po terminie syn 9 dni po terminie. i najgorsze było to czekanie i wywoływanie kroplówami itp. mam cicha nadzieje że teraz będzie inaczej ;) może do jutra urodzę...?właśnie spaceruje po całym mieszkaniu i skacze na piłce bo tak mi kazali robić gdy byłam drugi raz na porodówce. jestem dobrej myśli.tylko gdzie te skurcze?????????? tobie też radzę dużo się ruszać i może coś się zacznie dziać :) ja np wczoraj myłam okna i podłogi..życzę powodzenia-Tobie(do Kaszmir) i sobie :)
23-07-2016
Ocena:
Mi ciężko coś mówić bo jestem w podobnej sytuacji, tylko że umie się NIC nie dzieje zaczęłam 2 dni temu 40 tydzień. Byłam też na ktg i ani jednego skurczu nie mam dziecko rośnie ma już 3200 g ,co jestem przerażona bo pierwsza córkę urodziłam 2550g. A tu wychodzi na to że pochodzę parę dni jeszcze z brzuszkiem :) :( .
23-07-2016
Ocena:
a u mnie rano chyba został wydalony ten czop bo zauważyłam gęstą wydzielinę z krwią...jestem na początku 40 tyg ciąży.już południe i nic poza tym się nie dzieje.chodzę i robię to co zwykle w domu.trochę uciska mnie w dole brzucha i delikatne skurcze co pół godz i nic poza tym.ale czekam na te mocniejsze.nie pojadę tak wcześnie do szpitala...a wy co myślicie?to się już zaczęło czy może za kilka dni nawet...?
17-07-2016
Ocena:
Dziś miałam dzień pełen niespodzianek! O 7 rano obudził mnie ból jak na okres aż zaczęłam się zastanawiać czy faktycznie zaraz nie dostanę
16-07-2016
Ocena:
Karolina.K to jest moja druga ciąża, pierwsza córkę urodziłam 15 lat temu za parę dni ma urodziny:) A w tej to tak codziennie coś innego ,ból pleców to już nawet polubiłam, do bóul w kroczu jeszcze mi trochę zejdzie .Ale 2 dni temu zauważyłam że dosyć sporo obniżył mi się brzuch:) i mam straszny ucisk .No czekam.....
15-07-2016
Ocena:
Kaszmir, u mnie w pierwszej ciąży tez tak było, że co chwile mnie lapalo i puszczało, aż termin minął w 41 tyg, to pamiętam był poniedziałek pojechałam na ktg i się okazało że mam silne skurcze a bóli i rozwarcia zero, na piątek miałam ze skierowaniem stawić się na wywołanie w szpitalu, ale mój lekarz jak zobaczył odczyt z ktg to był przekonany że pojadę tylko po rzeczy i wrócę z bólami, a tu nic! Minęło półtora doby. Znowu pojawiły się bóle, brzuch napięty i postawiony doczekalam do 23 trochę pod przymusem siostry ( która po prostu nie dawała mi spokoju) pojechalam na IP chociaż bóle zdążyły mi minąć to mnie zostawili. Położna z nocy stwierdziła, że jak nic rano puszą mnie do domu, dopiero kolejna ranna zmiana się kapnęła, że poród trwa, zrobili mi cc bo syn obwinął się pępowiną i tętno mu bardzo spadło, ale dziekowalam bogu, że byłam w szpitalu i że synek żyje i jest zdrowy.
15-07-2016
Ocena:
Cześć dziewczyny, u mnie zaczyna się 38 tydzień, będzie cesarka planowana na 1.08. Bo córcia ma juz ponad 3500, a nie urodze większego dzieciatka bez ryzyka. Mała mama a dzieci po 4 kg :-) czop sluzowy odchodził mi od 5.07 do 13.07 i się zastanawiam czy do tego cc dotrwam, wczoraj mialam silne bóle podbrzusza, pachwin i jajników i biegunkę z zupełnego zaskoczenia i zastanawiam się czy to przypadkiem nie sprawka malutkiej główki wstawiającej się w kanał, dzisiaj kłucie w kroczu jakby ni ktoś szpile wbijał i ciągnięcie w pachwinach. Ciekawe jak długo jeszcze?
14-07-2016
Ocena:
Ja mam dziś 39 tydz.Czuje się świetnie, poza spuchnietymi nogami :) ale da się wytrzymać i czekam żeby się coś pojawiło.... moja dzidzia wazy 2800 znajomi mi mówią że wyglądam na 6 miesiąc a nie 9.Pozdrawiam
13-07-2016
Ocena:
Witam,Jestem w 37 tyg. Ciąży i mój synek wazy 3700 g. i chciałabym dociągnąć do 38 tyg ale czuje ze brzuch mi pęka. Jutro mam wizytę u swojego lekarza ciekawe co mi powie. Pozdrawiam
10-07-2016
Ocena:
Witajcie ja jestem w 38 tyg.ciazy i mam taki dziwny ucisk w kroczu, czuje jak się główka rusza tzn wieści :) parę dni temu miałam często skurcze przepowiadajace ale teraz znikły. Wolny stolec mam ale nie jakoś często. ..Pewnie nikt tego już nie czyta bo posty są już stare ale ja tu popiszemy trochę :) może któraś to przeczyta i porównaj że swoimi objawami. Pojechałam wczoraj na ktg bo miałam skurcze i mi przeszły :) przy zapisie.Mysle że pochodzę jeszcze z brzuchem.
30-05-2016
Ocena:
To moja druga ciąża pierwsze dziecko urodziłam na samym początku 37 tyg . Teraz jestem w 32 tyg. Już widocznie obniżył mi się brzuch , mam źle samopoczucie , szybko się denerwuje bez powodu , czuje się ciągle senna i straciłam apetyt a nawet zaczęłam wymiotowac . Bóle w podbrzuszu i w krzyżu też się pojawiły . Czy to nie za wcześnie ? Czy to oznacza że mogę urodzić lada moment ? Bardzo się martwię jak każda mataka chcę aby moje dziecko było gotowe na przyjście na świat i dotrwalo chciaz do 36 tyg . Dodam jeszcze że na badaniu wyszło ze mam skrucona szyjke ...
20-05-2016
Ocena:
ja juz koncze 36 tydzien to moja druga ciaza zauwazyłam ze brzuch jakby mi sie obnizył z jakies dwa dni temu tak nagle bylam nie tak dawno u lekarza to powiedział ze wszystko pozamykane i brzuszek wysoko, ostatnio mam złe samopoczucie biegunki skurcze jak na okres i totalne zmeczenie, sama juz nie wiem czy coraz blizej mi do tego porodu czy jednak nie;/
24-10-2015
Ocena:
Ja na parę dni przed porodem czułam jak dziecko pchało się główką w kanał rodny. Niemiłe uczucie takiego jakby ucisku, parcia dziecka. W dniu porodu rano odszedł mi czop śluzowy a wieczorem odeszły mi wody
12-10-2015
Ocena:
a ja trzy razy rodziłam i trzy razy miałam spektakularne i filmowe odejście wód płodowych.... bliżej nieokreślone przeczucie, również się pojawiło..co do innych naturalnych objawów tez miały miejsce, ale nie wszystkie w. opisane,
27-08-2015
Ocena:
Mój termin porodu minął 21 sierpnia, jutro wybieram się do lekarza, mam nadzieję że już zostawią mnie na oddziale i dadzą coś na wywołanie porodu, bo nie wydaje mi się żeby mały miał sam z siebie wyjść na zewnątrz, przynajmniej nic na to nie wskazuje a pani doktor nastraszyła mnie że może ważyć ponad 4kg więc wolałabym żeby już nie rósł w brzuszku...
25-08-2015
Ocena:
Biegunka oznacza zbliżający się poród, czyli już tuż tuż :) organizm przygotowuje się do tego, co ma się wydarzyć – dzięki temu łatwiej będzie Ci wypierać dziecko. :)Ja mam termin na 28 sierpnia, jeżeli nie urodzę mam jechać do szpitala 3 września. U mnie bardzo lekkie są te skurcze. Możliwe, że ich nie czuje a są ???
22-08-2015
Ocena:
Witam od przed wczoraj meczy mnie biegunka co to może oznaczać? Czy to jest zwiastun porodu? Bylam w wczoraj u lekarza to powiedzial abym jadla bulke z masłem i gorzka herbatę pila. Czy któraś z was tez tak miała? A termin porodu mam na 27 sierpnia
21-08-2015
Ocena:
ja dzisiaj ogladalam filmik o symptomach porodu. zobaczcie sobie. https://www.youtube.com/watch?v=D_fLv6JTH7o
18-08-2015
Ocena:
Witam wszystkie przyszłe mamusie :) Jestem w 40 tc i zero objawów nadchodzącego porodu. Wcześniej mnie okropnie bolało krocze, okolice ud, puchły mi stopy a teraz nic. Czasem zaboli mnie podbrzusze jak na okres. Wczoraj wieczorem leżałam na łóżku i zaczął mnie delikatnie brzuszek boleć czułam jak mała główką kręciła i nagle poczułam taki kłujący ból w kroczu i uczucie jakbym popuściła. Poszłam do toalety a tam troszkę na wkładce było białej gęstej wydzieliny . Dziewczyny i stąd moje pytanie co to jest? Możliwe, że to część czopu? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam ;)
15-08-2015
Ocena:
do wszystkich kobiet.. sluchajcie wiem ze latwo sie mowi zwlaszcza gdy ma sie juz to dwukrotnie za soba ale spokojnie. po pierwsze mi np pomagaly slowa nie w stylu bedzie dobrze tylko raczej co ma byc to bedzie. lub inne to przezyly to i ja dam rade. kazda z nas marzy o dzieciach ale na mysl o porodzie sie boi. spokojnie -strach ma tyllo wielkie oczy..po pierwsze dzidzia i wy sie rozumiecie i oboje najlepiej sie czujecie -wiec to warto zapamietac -obserwacja. wsluchajcie sie w swoj organizm. znajoma namawiala mnie na to zeby placic za prywatny pokoj opieke polozna itp bo ona tak miala. i tylko cyframi mi sypala a ja jej krotko.. sorry ale ja podchodze do tego inaczej-dziecko nie patrzy na to w jakich warunkach przyjdzie na swiat czy w wodzie czy w zwyklym publicznym szpitalu czy na wypasie. i sie skonczylo namawianie. bo powiedzialam ze dla dziecka najwazniejsza jest milosc bliskosc bezpieczenstwo spokoj. a to zalezy od nas samych a nie lekarzy. lekarze sa od tego by w razie sytuacji roznych -nam pomoc. i mowie to z pelna odpowiedzialnoscia jako osoba ktora sie ich boi i nie ufa. bo juz pare rzeczy mi popsuli w innych dziedzinach medycyny. na szczescie porod to nie za duza filozofia dziala w kazdym organizmie zywym -zwierzeciu. i mozna sie tu na mnie obrazic ale taka prawda czy jak kura znosi jajko ktos jej pomaga-nie. jak klacz rodzi zrebie?-nie. itd. wiec kobity uwierzcie w siebie a wszystko pojdzie tak jak ma byc. kiedys lekarzy nie bylo.teraz sa wiec na pewno duzo nam latwiej to wszystko przejsc. kiedys usg nie bylo i co -zyje. teraz mamy wszystko na wypasie i boimy sie barfziej niz nasze mamy. gdzie kiedys naprawde nie bylo wiadomo az tyle. mam 27lat rodzilam oboje dzieci w tym samym szpitalu. ten sam brzuch i macica a zupelnie dwa rozne porody i inne objawy przed. ale powiem Wam jedno. kobieta to czuje ze juz sie zbliza lub ze juz czas. a porodu to w ogole nie da sie przegapic. trzeba sie tylko dobrze nastawic psychicznie i sluchac poloznej lub lekarza podczas porodu. a to ze ktos rodzi w godzine ktos inny w trzy dni. kwestia tak naprawde naszej indywidualnosci. i zapamietajcie jedno:natury nie da sie oszukac. i nie raz ktos nie ma wszystkich ww objawow a rodzi a inna ma dokladnie te same objawy i sie "meczy" dluzej. to nie zalezne od nas ani od lekarzy -oni nam tylko moga ulzyc. ale jak najwiecej porodow naturalnych i cwiczcie miesnie kegla. przed i po porodzie. to ulatwia sprawe -naprawde. gimnastyka okolic miednicy to super sprawa dla przyszlych badz przyszlych chetnych mam :) buziaki
10-07-2015
Ocena:
Witam dziewczyny, jestem w 29tygodniu ciazy wiem ze to za wczesnie ale u mnie zauwazylam ze obnizyl mi sie brzuch, mam uczucie czasami jakby ucisk na szyjke, mialam okropne bole po bokach brzucha ale moja pani ginekolog powiedziala ze to normalne, mam straszne bole kregoslupa. Czesto jestem tak zmeczona ze nie moge wstac z lozka. Chodze co 5 min do toalety. Boje sie ze urodze za wczesnie
09-04-2015
Ocena:
Kobietki jestem w 32 tygodniu ciąży i z dobry tydzień jak nie lepiej mam bóle krocza i ud przy wstawania. Byłam na wcześniejszej wizycie u lekarza bo robił mi się twardy brzuch. O ucisku na pęcherz nie wspomne i wydaje mi się ze jest juz lekko niżej brzuch. Lekarz twierdzi ze jestwwszystko dobrze ale ja się bboję ze urodze wcześniej
04-03-2015
Ocena:
Do Zmęczona - Zmęczona, trzymam kciuki, to już końcówka! Byłaś może na KTG, jakieś skurcze się zapisywały? Pozdrawiam i udanego porodu życzę i zdrowia dla Ciebie i maleństwa.
28-02-2015
Ocena:
Jestem w 40 tyg. Szyjka skrócona ale nie wygładzona... Wszystkie objawy oprócz odejścia czopa... Jestem już wykończona... Rozwarcia nie ma... Wszystkiego próbowałam... Mycie okien, sprzątanie, spacery, nawet przysiady robiłam a bobas jak nie chciał tak nie chce wyjść.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?