Data modyfikacji:

Późne odcięcie pępowiny

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Pępowina nie powinna zostać odcięta od razu po porodzie, ale dopiero, gdy przestanie tętnić. Dopiero  wtedy cała krew z łożyska spłynie do dziecka. Późne odcięcie pępowiny może mieć korzystny wpływ na zdrowie noworodka. Podejrzewa się, że zbyt wczesne przecięcie pępowiny po porodzie może doprowadzić do chwilowego niedokrwienia mózgu lub anemii, a w konsekwencji do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka.

 

odcięcie pępowiny

         fot. Alex Hockett/Unsplash

Pępowina - co to jest 

Pępowina to zespół naczyń, który łączy płód z matką i umożliwia odżywianie go składnikami odżywczymi z krwi matki oraz usuwanie produktów przemiany materii płodu poprzez nerki matki. Początkowo pępowina składa się z czterech naczyń, ale jedna żyła zanika po 8 tygodniu ciąży. Do końca ciąży pozostają w pępowinie trzy naczynia: dwie tętnice i jedna żyła (pępowina trójnaczyniowa).

Rzadziej występuje również pępowina dwunaczyniowa - zwykle takie sytuacje nie są groźne dla matki i dziecka. Obecnie można ocenić czy przepływy pępowinowe są wystarczające dla prawidłowego rozwoju ciąży.

Naczynia pępowinowe są otoczone sztywną, nieunerwioną tkanką, która je chroni. Z jednej strony łączą się z dzieckiem (w miejscu, gdzie każdy z nas ma pępek) a z drugiej strony opasują łożysko dzieląc się na coraz mniejsze naczynia. Pępowinę pokrywa tzw. galareta Whartona, która chroni ją przed uciskiem, a także uniemożliwia zaciśnięcie się jej w węzeł i zablokowanie przepływu krwi przez naczynia. Nawet 30 proc. dzieci rodzi się owiniętych pępowiną wokół szyi. Badania dowodzą, że pępowina po porodzie oddaje dziecku jeszcze sporą ilość krwi, która znajduje się łożysku. Ten proces trwa kilka minut, po czym galareta Whartona zaczyna obkurczać naczynia na skutek kontaktu z chłodniejszym niż wnętrze ciała otoczeniem i pępowina przestaje tętnić, kurczy się i  bieleje. Jest nieunerwiona, więc jej odcięcie nie boli ani matki, ani dziecka.

 

Objętość krwi obwodowej noworodka wynosi ok. jednej filiżanki. Zabranie mu nawet 30 proc. z tej niewielkiej ilości nie może pozostać bez wpływu na jego zdrowie. Dlatego w swoim planie porodu zawarłam prośbę o odpępnienie dopiero po ustaniu tętnienia. To trwało zaledwie kilka minut. Dziękuję swojej położnej, że to uszanowała - powiedziała portalowi Dzidziusiowo.pl Marta, która niedawno urodziła swoją drugą córkę.

 

Późne odcięcie pępowiny - korzyści dla dziecka

Standard opieki okołoporodowej nakazuje, aby zaciśnięcie i odcięcie pępowiny odbyło się po ustaniu tętnienia, gdy poród naturalny odbył się bez zakłóceń i pozwala na to stan zdrowia matki. Mimo to istnieją rozbieżności w definiowaniu późnego odpępniania, a wśród specjalistów nadal nie ma jednoznaczności w określaniu długości okresu, jaki zawiera się pomiędzy narodzinami a przecięciem pępowiny. Doświadczenia położnych pracujących w domach narodzin oraz przyjmujących porody domowe, mówią, że aby dziecko odczuło korzyści późnego odpępnienia wystarczy, by odczekać po porodzie zaledwie 5 minut.

 


Dlaczego warto poczekać z odcięciem pępowiny

 • specjaliści uważają, że wczesne odpępnienie może spowodować chwilowe niedokrwienie mózgu i utrzymującą się hipowolemię i anemię, co w rezultacie prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń szybko rozwijających się struktur mózgu

 • badacze zajmujący się genezą autyzmu podejrzewają, że jedną z przyczyn jego występowania może być krótkie niedotlenienie mózgu z powodu niewystarczającego przepływu krwi związanego z wczesnym przecięciem pępowiny (dodatkowym argumentem na poparcie tej tezy jest fakt, że wśród chłopców występuje większy odsetek dzieci z zaburzeniami zachowania, autyzmem i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Wynika to prawdopodobnie z tego, że u chłopców wyższy metabolizm wymaga zaopatrzenia w większą o 10 proc. ilość krwi niż u dziewczynek)
   
 • nieodpowiednie zaopatrzenie w krew mózgu dziecka może w skrajnych przypadkach prowadzić do porażenia mózgowego i opóźnienia rozwoju umysłowego
   
 • późne odpępnienie zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii u niemowląt o 33 proc.
 •  


  Krew pępowinowa szczególnie cenna dla wcześniaków

  Dostępne są już wyniki badań dotyczące późnego odpępniania dzieci przedwcześnie urodzonych i wynika z nich, że dla noworodków, które przychodzą na świat przed terminem istotna jest każda sekunda zanim pępowina zostanie odcięta. Udowodniono, że później odpępnione wcześniaki liczby krwotoków dokomorowych i niższego wskaźnika zakażeń. Późniejsze przecięcie pępowiny po porodzie rzadziej wymagało u dzieci wentylacji mechanicznej i podawania surfaktantu, a także miały one lepiej dotlenione tkanki.

   

  Czytaj również:

  Plan porodu - co to jest, jak go napisać i po co jest nam potrzebny

   

   

   

   

   

   

   

  Komentarze
  07-09-2018
  Ocena:
  Wow, nie wiedziałam tego! Nikt o tym nie mówił, ani ginekolog ani na szkole rodzenia. Dziękuję za ten artykuł!
  noworodek

  36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

  2022-07-03
  O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
  dziecko po porodzie

  Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

  2022-06-28
  W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
  koszula do porodu

  Jaka koszula do porodu?

  2022-03-19
  Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
  torba na poród

  Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

  2022-02-25
  Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
  co kupić na baby shower

  Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

  2022-01-01
  Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
  cesarskie

  Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

  2021-10-17
  Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
  porod

  Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

  2021-09-21
  Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.