Data modyfikacji:

Późne odcięcie pępowiny

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Pępowina nie powinna zostać odcięta od razu po porodzie, ale dopiero, gdy przestanie tętnić. Dopiero  wtedy cała krew z łożyska spłynie do dziecka. Późne odcięcie pępowiny może mieć korzystny wpływ na zdrowie noworodka. Podejrzewa się, że zbyt wczesne przecięcie pępowiny po porodzie może doprowadzić do chwilowego niedokrwienia mózgu lub anemii, a w konsekwencji do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka.

 

odcięcie pępowiny

         fot. Alex Hockett/Unsplash

Pępowina - co to jest 

Pępowina to zespół naczyń, który łączy płód z matką i umożliwia odżywianie go składnikami odżywczymi z krwi matki oraz usuwanie produktów przemiany materii płodu poprzez nerki matki. Początkowo pępowina składa się z czterech naczyń, ale jedna żyła zanika po 8 tygodniu ciąży. Do końca ciąży pozostają w pępowinie trzy naczynia: dwie tętnice i jedna żyła (pępowina trójnaczyniowa).

Rzadziej występuje również pępowina dwunaczyniowa - zwykle takie sytuacje nie są groźne dla matki i dziecka. Obecnie można ocenić czy przepływy pępowinowe są wystarczające dla prawidłowego rozwoju ciąży.

Naczynia pępowinowe są otoczone sztywną, nieunerwioną tkanką, która je chroni. Z jednej strony łączą się z dzieckiem (w miejscu, gdzie każdy z nas ma pępek) a z drugiej strony opasują łożysko dzieląc się na coraz mniejsze naczynia. Pępowinę pokrywa tzw. galareta Whartona, która chroni ją przed uciskiem, a także uniemożliwia zaciśnięcie się jej w węzeł i zablokowanie przepływu krwi przez naczynia. Nawet 30 proc. dzieci rodzi się owiniętych pępowiną wokół szyi. Badania dowodzą, że pępowina po porodzie oddaje dziecku jeszcze sporą ilość krwi, która znajduje się łożysku. Ten proces trwa kilka minut, po czym galareta Whartona zaczyna obkurczać naczynia na skutek kontaktu z chłodniejszym niż wnętrze ciała otoczeniem i pępowina przestaje tętnić, kurczy się i  bieleje. Jest nieunerwiona, więc jej odcięcie nie boli ani matki, ani dziecka.

 

Objętość krwi obwodowej noworodka wynosi ok. jednej filiżanki. Zabranie mu nawet 30 proc. z tej niewielkiej ilości nie może pozostać bez wpływu na jego zdrowie. Dlatego w swoim planie porodu zawarłam prośbę o odpępnienie dopiero po ustaniu tętnienia. To trwało zaledwie kilka minut. Dziękuję swojej położnej, że to uszanowała - powiedziała portalowi Dzidziusiowo.pl Marta, która niedawno urodziła swoją drugą córkę.

 

Późne odcięcie pępowiny - korzyści dla dziecka

Standard opieki okołoporodowej nakazuje, aby zaciśnięcie i odcięcie pępowiny odbyło się po ustaniu tętnienia, gdy poród naturalny odbył się bez zakłóceń i pozwala na to stan zdrowia matki. Mimo to istnieją rozbieżności w definiowaniu późnego odpępniania, a wśród specjalistów nadal nie ma jednoznaczności w określaniu długości okresu, jaki zawiera się pomiędzy narodzinami a przecięciem pępowiny. Doświadczenia położnych pracujących w domach narodzin oraz przyjmujących porody domowe, mówią, że aby dziecko odczuło korzyści późnego odpępnienia wystarczy, by odczekać po porodzie zaledwie 5 minut.

 


Dlaczego warto poczekać z odcięciem pępowiny

 • specjaliści uważają, że wczesne odpępnienie może spowodować chwilowe niedokrwienie mózgu i utrzymującą się hipowolemię i anemię, co w rezultacie prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń szybko rozwijających się struktur mózgu

 • badacze zajmujący się genezą autyzmu podejrzewają, że jedną z przyczyn jego występowania może być krótkie niedotlenienie mózgu z powodu niewystarczającego przepływu krwi związanego z wczesnym przecięciem pępowiny (dodatkowym argumentem na poparcie tej tezy jest fakt, że wśród chłopców występuje większy odsetek dzieci z zaburzeniami zachowania, autyzmem i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Wynika to prawdopodobnie z tego, że u chłopców wyższy metabolizm wymaga zaopatrzenia w większą o 10 proc. ilość krwi niż u dziewczynek)
   
 • nieodpowiednie zaopatrzenie w krew mózgu dziecka może w skrajnych przypadkach prowadzić do porażenia mózgowego i opóźnienia rozwoju umysłowego
   
 • późne odpępnienie zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii u niemowląt o 33 proc.
 •  


  Krew pępowinowa szczególnie cenna dla wcześniaków

  Dostępne są już wyniki badań dotyczące późnego odpępniania dzieci przedwcześnie urodzonych i wynika z nich, że dla noworodków, które przychodzą na świat przed terminem istotna jest każda sekunda zanim pępowina zostanie odcięta. Udowodniono, że później odpępnione wcześniaki liczby krwotoków dokomorowych i niższego wskaźnika zakażeń. Późniejsze przecięcie pępowiny po porodzie rzadziej wymagało u dzieci wentylacji mechanicznej i podawania surfaktantu, a także miały one lepiej dotlenione tkanki.

   

  Czytaj również:

  Plan porodu - co to jest, jak go napisać i po co jest nam potrzebny

   

   

   

   

   

   

   

  Komentarze
  07-09-2018
  Ocena:
  Wow, nie wiedziałam tego! Nikt o tym nie mówił, ani ginekolog ani na szkole rodzenia. Dziękuję za ten artykuł!
  pród

  Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

  2021-04-16
  Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
  pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

  Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

  2021-03-31
  Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
  wielowodzie w ciąży

  Wody płodowe - wielowodzie

  2021-03-11
  W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
  cesarskie cięcie

  Ile można mieć cesarskich cięć?

  2021-03-10
  Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.
  Objawy porodu, jakie są najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu?

  Objawy porodu, jakie są najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu?

  2021-03-09
  Jakie objawy porodu oznaczają, że to już? Kiedy jechać do szpitala, a kiedy można jeszcze czekać? Opisujemy najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu. Sprawdź,...
  jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

  Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

  2021-03-09
  Niedługo ma się zacząć poród, a ty nie wiesz jak go rozpoznać? Sprawdź jakie objawy są przy porodzie pozornym, a jakie przy rozpoczęciu się prawdziwego porodu.
  Plastry silikonowe na bliznę po cesarce

  Plastry silikonowe - najlepszy sposób na bliznę po cesarce

  2021-02-05
  Blizna po cesarce jest zmorą wielu kobiet, ale wcale nie musi być. Sprawdź jak można się jej pozbyć już po 2 - 3 miesiącach od porodu, wygodnie, bez kolejnych operacji i przede wszystkim skutecznie.