Data modyfikacji:

Plan porodu - jak go napisać

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Plan porodu to dokument, w którym rodząca kobieta wyraża wszystkie swoje oczekiwania dotyczące przebiegu porodu w szpitalu. Oczekiwania te dotyczą procedur medycznych stosowanych wobec niej oraz dziecka, ale także takie informacje, jak to,  z kim kobieta chce rodzić, czy chce mieć znieczulenie lub czy chce pomocy w karmieniu piersią.

plan porodu

fot. pixabay.comCo to jest plan porodu i po co go pisać

Warto sporządzić plan porodu jeszcze w ciąży i to ze sporym wyprzedzeniem. Może to pomóc w godnym i satysfakcjonującym urodzeniu dziecka. Dodatkowo samo pisanie tego dokumentu, a co za tym idzie analiza swoich pragnień i oczekiwań związanych z narodzinami dziecka pomoże nastawić się psychicznie do porodu.  Pisząc o oczekiwaniach kobieta ma również okazję to tego, by lepiej przyjrzeć się informacjom na temat przebiegu porodu i tym samym staje się lepiej przygotowana do tego, co ją spotka.

Do opracowania planu porodu prawo dają rodzącym Standardy Opieki Okołoporodowej. Z takim dokumentem powinien zapoznać się personel medyczny sprawujący opiekę nad rodzącą kobietą w momencie przyjęcia jej do szpitala.  Jeśli jakieś punkty z planu porodu nie mogą zostać zrealizowane, personel medyczny powinien rodzącą o tym poinformować. Podczas porodu kobieta ma prawo do informacji i wyrażania świadomej zgody na każdą interwencję medyczną stosowaną wobec niej i wobec dziecka.

Jak napisać plan porodu

Część dotycząca mamy

Położne radzą plan porodu podzielić na część poświęconą mamie i dziecku. Część poświęcona mamie może być podzielona na części związane z fazami porodu. A część dotycząca dziecka informacje związane z opieką nad noworodkiem, szczepieniami i dokarmianiem.

Wstęp

Dokument można potraktować jako skrót najważniejszych informacji, które chcemy przekazać personelowi, dlatego we wstępie zawrzeć należy informacje osobowe – pesel, a także prośbę o spełnienie zawartych w dokumencie próśb i oczekiwań.

Pierwsza faza porodu

I tak napisać można, jakie są nasze oczekiwania z pierwszą fazą porodu. Na przykład: nie chcę sztucznego przyspieszania porodu, proszę o możliwość ruchu, umożliwienie partnerowi zastosowania masażu, włączenia ulubionej muzyki.Druga faza porodu

Warto zastanowić się, w jakiej pozycji chcemy, aby dziecko przyszło na świat, czy zależy nam, aby móc tę pozycję wybrać samodzielnie, czy chcemy uniknąć rutynowego nacięcia krocza (można wyrazić zgodę tylko na nacięcie tylko w razie konieczności i prosić o ochronę krocza).

Trzecia faza porodu

Jeśli zależy nam, aby to tata dziecka przeciął pępowinę – to właśnie w tym miejscu należy to napisać, jeśli zależy nam na opóźnionym odpępnieniu (po tym, jak pępowina przestanie tętnić), to też warto to uwzględnić. Kontakt skóra do skóry po porodzie fizjologicznym powinien trwać dwie godziny i powinna być to procedura standardowa, ale nie zaszkodzi zaznaczyć, że bardzo nam na tym zależy, jak również na tym, żeby karmić piersią. Na tym etapie już położna pomoże przystawić noworodka do piersi

Część dotycząca dziecka

Warto zaznaczyć, że rodzice mają być obecni przy wszystkim procedurach medycznych wykonywanych na dziecku. Taki zapis da nam pewność, że na własne oczy będziemy widzieć, co i kiedy wykonywane jest przy dziecku. Zapobiec to może na przykład pomyłkowemu powtórzeniu procedury, co się niestety zdarza. Jeśli nie zgadzamy się na nieuzasadnione dokarmianie mieszanką mlekozastępczą – warto napisać o tym wyraźnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie wyrażamy zgody na określone badania czy procedury – również nie wahajmy się o tym napisać. Zaznaczyć możemy, czy oczekujemy wykąpania dziecka w czasie pobytu w szpitalu.Dodatkowe elementy planu porodu

W plan porodu wpiszmy dodatkowe oświadczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli chcemy rodzić naturalnie, a zdarzy się cesarskie cięcie, to zapewne również chcemy mieć pełną informację  i możliwość podejmowania decyzji.  Jeśli kontakt z dzieckiem tuż po porodzie jest dla nas ważny koniecznie napiszmy, że w miarę możliwości również chcemy kontaktu skóra do skóry lub prosimy o danie ojcu możliwości kangurowania maleństwa.

Plan porodu przez cięcie cesarskie

Jeśli wiemy, że rodzić będziemy przez planowe cięcie cesarskie również mamy prawo wyrazić swoje oczekiwania i prośby do personelu i napisać plan porodu. Dwie kwestie mogą być tutaj istotne: kontakt z dzieckiem od razu po porodzie (i prośba o pomoc w umożliwieniu go) oraz wsparcie i edukacja w zakresie karmienia piersią po cięciu. Start w udana laktację może być nieco trudniejszy po cesarskim cięciu, warto zaznaczyć, że chcemy otrzymać pomoc z w tym zakresie.

 


Czytaj również:

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

 

Polecamy lektury

Znaj swoje prawa. Zachęcamy do lektury Standardów Opieki Porodowej i ich opracowań na stronie Ministerstwa Zdrowia. Znajdziesz je TUTAJ

Personel sprawujący opiekę nad kobietą i jej dzieckiem po porodzie jest zobowiązany udzielić im pomocy w  karmieniu piersią. Więcej o tym TUTAJ

 

Poniżej wzór planu porodu naszej Czytelniczki, Anny

 

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
13-06-2018
Ocena:
Właśnie piszę plan porodu i bardzo się zainspirowałam
05-06-2018
Ocena:
Tobie czy twojemu dziecku ? W pępowinie krąży około 30% krwi dziecka. Jesli zostanie odcięta za szybko, ta krew w niej zostanie a zabraknie jej dla dziecka. Grozi to anemią czy niedokrwistością.
04-06-2018
Ocena:
A czemu nie odcinać pępowiny od razu? Mi odcięli od razu
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.