Data modyfikacji:

Plan porodu - jak go napisać

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Plan porodu to dokument, w którym rodząca kobieta wyraża wszystkie swoje oczekiwania dotyczące przebiegu porodu w szpitalu. Oczekiwania te dotyczą procedur medycznych stosowanych wobec niej oraz dziecka, ale także takie informacje, jak to,  z kim kobieta chce rodzić, czy chce mieć znieczulenie lub czy chce pomocy w karmieniu piersią.

plan porodu

fot. pixabay.comCo to jest plan porodu i po co go pisać

Warto sporządzić plan porodu jeszcze w ciąży i to ze sporym wyprzedzeniem. Może to pomóc w godnym i satysfakcjonującym urodzeniu dziecka. Dodatkowo samo pisanie tego dokumentu, a co za tym idzie analiza swoich pragnień i oczekiwań związanych z narodzinami dziecka pomoże nastawić się psychicznie do porodu.  Pisząc o oczekiwaniach kobieta ma również okazję to tego, by lepiej przyjrzeć się informacjom na temat przebiegu porodu i tym samym staje się lepiej przygotowana do tego, co ją spotka.

Do opracowania planu porodu prawo dają rodzącym Standardy Opieki Okołoporodowej. Z takim dokumentem powinien zapoznać się personel medyczny sprawujący opiekę nad rodzącą kobietą w momencie przyjęcia jej do szpitala.  Jeśli jakieś punkty z planu porodu nie mogą zostać zrealizowane, personel medyczny powinien rodzącą o tym poinformować. Podczas porodu kobieta ma prawo do informacji i wyrażania świadomej zgody na każdą interwencję medyczną stosowaną wobec niej i wobec dziecka.

Jak napisać plan porodu

Część dotycząca mamy

Położne radzą plan porodu podzielić na część poświęconą mamie i dziecku. Część poświęcona mamie może być podzielona na części związane z fazami porodu. A część dotycząca dziecka informacje związane z opieką nad noworodkiem, szczepieniami i dokarmianiem.

Wstęp

Dokument można potraktować jako skrót najważniejszych informacji, które chcemy przekazać personelowi, dlatego we wstępie zawrzeć należy informacje osobowe – pesel, a także prośbę o spełnienie zawartych w dokumencie próśb i oczekiwań.

Pierwsza faza porodu

I tak napisać można, jakie są nasze oczekiwania z pierwszą fazą porodu. Na przykład: nie chcę sztucznego przyspieszania porodu, proszę o możliwość ruchu, umożliwienie partnerowi zastosowania masażu, włączenia ulubionej muzyki.Druga faza porodu

Warto zastanowić się, w jakiej pozycji chcemy, aby dziecko przyszło na świat, czy zależy nam, aby móc tę pozycję wybrać samodzielnie, czy chcemy uniknąć rutynowego nacięcia krocza (można wyrazić zgodę tylko na nacięcie tylko w razie konieczności i prosić o ochronę krocza).

Trzecia faza porodu

Jeśli zależy nam, aby to tata dziecka przeciął pępowinę – to właśnie w tym miejscu należy to napisać, jeśli zależy nam na opóźnionym odpępnieniu (po tym, jak pępowina przestanie tętnić), to też warto to uwzględnić. Kontakt skóra do skóry po porodzie fizjologicznym powinien trwać dwie godziny i powinna być to procedura standardowa, ale nie zaszkodzi zaznaczyć, że bardzo nam na tym zależy, jak również na tym, żeby karmić piersią. Na tym etapie już położna pomoże przystawić noworodka do piersi

Część dotycząca dziecka

Warto zaznaczyć, że rodzice mają być obecni przy wszystkim procedurach medycznych wykonywanych na dziecku. Taki zapis da nam pewność, że na własne oczy będziemy widzieć, co i kiedy wykonywane jest przy dziecku. Zapobiec to może na przykład pomyłkowemu powtórzeniu procedury, co się niestety zdarza. Jeśli nie zgadzamy się na nieuzasadnione dokarmianie mieszanką mlekozastępczą – warto napisać o tym wyraźnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie wyrażamy zgody na określone badania czy procedury – również nie wahajmy się o tym napisać. Zaznaczyć możemy, czy oczekujemy wykąpania dziecka w czasie pobytu w szpitalu.Dodatkowe elementy planu porodu

W plan porodu wpiszmy dodatkowe oświadczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli chcemy rodzić naturalnie, a zdarzy się cesarskie cięcie, to zapewne również chcemy mieć pełną informację  i możliwość podejmowania decyzji.  Jeśli kontakt z dzieckiem tuż po porodzie jest dla nas ważny koniecznie napiszmy, że w miarę możliwości również chcemy kontaktu skóra do skóry lub prosimy o danie ojcu możliwości kangurowania maleństwa.

Plan porodu przez cięcie cesarskie

Jeśli wiemy, że rodzić będziemy przez planowe cięcie cesarskie również mamy prawo wyrazić swoje oczekiwania i prośby do personelu i napisać plan porodu. Dwie kwestie mogą być tutaj istotne: kontakt z dzieckiem od razu po porodzie (i prośba o pomoc w umożliwieniu go) oraz wsparcie i edukacja w zakresie karmienia piersią po cięciu. Start w udana laktację może być nieco trudniejszy po cesarskim cięciu, warto zaznaczyć, że chcemy otrzymać pomoc z w tym zakresie.

 


Czytaj również:

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

 

Polecamy lektury

Znaj swoje prawa. Zachęcamy do lektury Standardów Opieki Porodowej i ich opracowań na stronie Ministerstwa Zdrowia. Znajdziesz je TUTAJ

Personel sprawujący opiekę nad kobietą i jej dzieckiem po porodzie jest zobowiązany udzielić im pomocy w  karmieniu piersią. Więcej o tym TUTAJ

 

Poniżej wzór planu porodu naszej Czytelniczki, Anny

 

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
13-06-2018
Ocena:
Właśnie piszę plan porodu i bardzo się zainspirowałam
05-06-2018
Ocena:
Tobie czy twojemu dziecku ? W pępowinie krąży około 30% krwi dziecka. Jesli zostanie odcięta za szybko, ta krew w niej zostanie a zabraknie jej dla dziecka. Grozi to anemią czy niedokrwistością.
04-06-2018
Ocena:
A czemu nie odcinać pępowiny od razu? Mi odcięli od razu
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?