Plan porodu to dokument, w którym rodząca kobieta wyraża wszystkie swoje oczekiwania dotyczące przebiegu porodu w szpitalu. Oczekiwania te dotyczą procedur medycznych stosowanych wobec niej oraz dziecka, ale także takie informacje, jak to, z kim kobieta chce rodzić, czy chce mieć znieczulenie lub czy chce pomocy w karmieniu piersią.
fot. pixabay.com
Warto sporządzić plan porodu jeszcze w ciąży i to ze sporym wyprzedzeniem. Może to pomóc w godnym i satysfakcjonującym urodzeniu dziecka. Dodatkowo samo pisanie tego dokumentu, a co za tym idzie analiza swoich pragnień i oczekiwań związanych z narodzinami dziecka pomoże nastawić się psychicznie do porodu. Pisząc o oczekiwaniach kobieta ma również okazję to tego, by lepiej przyjrzeć się informacjom na temat przebiegu porodu i tym samym staje się lepiej przygotowana do tego, co ją spotka.
Do opracowania planu porodu prawo dają rodzącym Standardy Opieki Okołoporodowej. Z takim dokumentem powinien zapoznać się personel medyczny sprawujący opiekę nad rodzącą kobietą w momencie przyjęcia jej do szpitala. Jeśli jakieś punkty z planu porodu nie mogą zostać zrealizowane, personel medyczny powinien rodzącą o tym poinformować. Podczas porodu kobieta ma prawo do informacji i wyrażania świadomej zgody na każdą interwencję medyczną stosowaną wobec niej i wobec dziecka.
Położne radzą plan porodu podzielić na część poświęconą mamie i dziecku. Część poświęcona mamie może być podzielona na części związane z fazami porodu. A część dotycząca dziecka informacje związane z opieką nad noworodkiem, szczepieniami i dokarmianiem.
Dokument można potraktować jako skrót najważniejszych informacji, które chcemy przekazać personelowi, dlatego we wstępie zawrzeć należy informacje osobowe – pesel, a także prośbę o spełnienie zawartych w dokumencie próśb i oczekiwań.
I tak napisać można, jakie są nasze oczekiwania z pierwszą fazą porodu. Na przykład: nie chcę sztucznego przyspieszania porodu, proszę o możliwość ruchu, umożliwienie partnerowi zastosowania masażu, włączenia ulubionej muzyki.
Warto zastanowić się, w jakiej pozycji chcemy, aby dziecko przyszło na świat, czy zależy nam, aby móc tę pozycję wybrać samodzielnie, czy chcemy uniknąć rutynowego nacięcia krocza (można wyrazić zgodę tylko na nacięcie tylko w razie konieczności i prosić o ochronę krocza).
Jeśli zależy nam, aby to tata dziecka przeciął pępowinę – to właśnie w tym miejscu należy to napisać, jeśli zależy nam na opóźnionym odpępnieniu (po tym, jak pępowina przestanie tętnić), to też warto to uwzględnić. Kontakt skóra do skóry po porodzie fizjologicznym powinien trwać dwie godziny i powinna być to procedura standardowa, ale nie zaszkodzi zaznaczyć, że bardzo nam na tym zależy, jak również na tym, żeby karmić piersią. Na tym etapie już położna pomoże przystawić noworodka do piersi
Warto zaznaczyć, że rodzice mają być obecni przy wszystkim procedurach medycznych wykonywanych na dziecku. Taki zapis da nam pewność, że na własne oczy będziemy widzieć, co i kiedy wykonywane jest przy dziecku. Zapobiec to może na przykład pomyłkowemu powtórzeniu procedury, co się niestety zdarza. Jeśli nie zgadzamy się na nieuzasadnione dokarmianie mieszanką mlekozastępczą – warto napisać o tym wyraźnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie wyrażamy zgody na określone badania czy procedury – również nie wahajmy się o tym napisać. Zaznaczyć możemy, czy oczekujemy wykąpania dziecka w czasie pobytu w szpitalu.
W plan porodu wpiszmy dodatkowe oświadczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli chcemy rodzić naturalnie, a zdarzy się cesarskie cięcie, to zapewne również chcemy mieć pełną informację i możliwość podejmowania decyzji. Jeśli kontakt z dzieckiem tuż po porodzie jest dla nas ważny koniecznie napiszmy, że w miarę możliwości również chcemy kontaktu skóra do skóry lub prosimy o danie ojcu możliwości kangurowania maleństwa.
Jeśli wiemy, że rodzić będziemy przez planowe cięcie cesarskie również mamy prawo wyrazić swoje oczekiwania i prośby do personelu i napisać plan porodu. Dwie kwestie mogą być tutaj istotne: kontakt z dzieckiem od razu po porodzie (i prośba o pomoc w umożliwieniu go) oraz wsparcie i edukacja w zakresie karmienia piersią po cięciu. Start w udana laktację może być nieco trudniejszy po cesarskim cięciu, warto zaznaczyć, że chcemy otrzymać pomoc z w tym zakresie.
Czytaj również:
Poród naturalny - przebieg krok po kroku
Polecamy lektury
Znaj swoje prawa. Zachęcamy do lektury Standardów Opieki Porodowej i ich opracowań na stronie Ministerstwa Zdrowia. Znajdziesz je TUTAJ
Personel sprawujący opiekę nad kobietą i jej dzieckiem po porodzie jest zobowiązany udzielić im pomocy w karmieniu piersią. Więcej o tym TUTAJ
Poniżej wzór planu porodu naszej Czytelniczki, Anny
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.