Data modyfikacji:

Poród naturalny – przebieg krok po kroku

Autor: Katarzyna Moryc

Na ten moment czekałaś aż dziewięć miesięcy. Jednak im bliżej rozwiązania, tym większy jest Twój niepokój? Bo, jak to będzie? Czy wszystko pójdzie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe? Ile będzie trwał poród? Czy będzie bardzo bolało? Do tego te mrożące krew w żyłach opowieści koleżanek… Czasem masz wrażenie, że nie dasz sobie rady, a strach z każdą chwilą odbiera Ci siły. Zanim wpadniesz w panikę, zobacz, co Cię czeka krok po kroku, a przekonasz się, że nie taki poród straszny. Poza tym, gdyby faktycznie było tak źle, czy nie sądzisz, że nasz gatunek po prostu by wyginął? :)

poród naturalny 4 fazy

 

Przyjmuje się, że poród naturalny dzieli się na 4 następujące po sobie okresy, zwane również fazami porodu. Każda z nich ma inne zadania i czym innym się charakteryzuje. Sprawdź, co będzie się działo z Tobą i maleństwem, faza po fazie, krok po kroku.  

 

1. Pierwsza faza porodu - rozwieranie szyjki macicy

W tej fazie pojawiają się pierwsze, delikatne skurcze macicy. Są raczej rzadkie i niebyt bolesne. Możesz je nawet przespać, jeśli pojawią się w nocy. Z czasem zaczynają się one jednak nasilać i stają się coraz częstsze. Pod koniec tego etapu pojawiają się, mniej więcej, co 2 minuty i trwają po około 60 sekund. W trakcie skurczów wydłużone w czasie ciąży mięśnie macicy zaczynają się kurczyć, zmniejszając jej rozmiary. Proces obkurczania zaczyna się zwykle od szczytu macicy i powoli rozszerza się ku dołowi. W efekcie pojawia się rozwarcie. Dochodzi do przerwania błon płodowych i wypłynięcia płynu owodniowego przez szyjkę macicy. Jeśli ból, który odczuwasz, jest wyjątkowo solidny, jest to moment na podanie znieczulenia zewnątrzoponowego.

Skurcze macicy trwają zwykle aż do momentu, gdy średnica otworu szyjki osiągnie pełne rozwarcie - 10 cm, czyli rozwarcie na 5 palców. W tym czasie dziecko szykuje się do wyjścia, przyciąga kończyny do tułowia, a główkę do klatki piersiowej.

Pierwszy etap porodu jest najdłuższy, bo trwa od 6 do nawet 18 godzin (zależy od indywidualnych predyspozycji rodzącej i liczby przebytych porodów). Najprostszym sposobem na jego przyspieszanie jest utrzymywanie kobiety w ruchu tak długo, jak długo jest ona w stanie chodzić. Ruch ten polega zwykle na spacerowaniu, ćwiczeniach rozciągających na piłce lekarskiej i trenowaniu oddechu, tak potrzebnego w późniejszym etapie. Dlatego nie rezygnuj z ruchu – nie musisz leżeć, staraj się spacerować i próbuj zmieniać pozycje tak, by było Ci najwygodniej. Pamiętaj też o prawidłowym oddychaniu!

W tej fazie porodu kobieta przeważnie przechodzi serię zmian nastroju: zaczyna od podniecenia wynikającego z faktu, „że już czas”, przechodzi przez powagę, koncentrację i skupienie - gdy skurcze coraz bardziej jej dokuczają, aż do chwili zwątpienia i lęku przed nieznanym. Te zmiany nastrojów są zjawiskiem całkowicie normalnym, choć i niezwykle silnym.

Podobno doświadczonej położnej wystarczy obserwacja kobiety rodzącej i jej nastroju, żeby wiedzieć, jak postępuje poród. Nie musi nawet badać rozwarcia. Gdy kobieta krzyczy, że już ma dosyć, że nie chce rodzić, położna wie doskonale, że pierwszy etap porodu właśnie dobiega końca.

 

2. Druga faza porodu - parcie

Szyjka macicy jest już w pełni rozwarta, wody odeszły, a Ty zaczniesz odczuwać nagły przypływ sił. U kobiet rodzących po raz pierwszy, druga faza porodu trwa zazwyczaj około 2 godzin. U pań, które już wcześniej rodziły, faza ta może trwać znacznie krócej, bo około 30 minut.

Dziecko będzie wypychane z Twojego brzucha przez kanał rodny, zarówno poprzez skurcze macicy, jak i przez bardzo silne, wypychające ruchy przepony, czyli parcie. Co więcej, parcie można zwiększyć jeśli zrobisz lekki skłon do przodu i napniesz mięśnie brzucha. W skłonie może pomóc Ci partner lub osoba towarzysząca, podciągając Cię za barki. Podczas wypierania dziecka niezwykle ważne jest prawidłowe oddychanie. Nie tylko dotlenia ono dziecko, ale także eliminuje zatrzymywanie powietrza w policzkach i pękanie naczynek krwionośnych na twarzy oraz w gałkach ocznych.

W tej fazie porodu lekarz może wykonać episiotomię, czyli nacięcie krocza

Faza ta kończy się wraz z wylądowaniem maluszka na brzuchu mamy.

 

 

3. Trzecia faza porodu – faza łożyskowa

Gdy noworodek jest już na świecie, macica rodzi łożysko i błony płodowe. Ból i zmęczenie zastępuje w tym czasie poczucie spełnienia. Będziesz odczuwała potrzebę niewielkiego parcia. Pod wpływem bezbolesnych skurczów, równie bezboleśnie rodzi się łożysko. Łożysko musi być dokładnie usunięte, dlatego położna sprawdza, czy jest ono całe i kompletne. Jeśli łożysko nie zostanie wydalone w całości, może zajść potrzeba wyłyżeczkowania jamy macicy. 

 


4. Czwarta faza porodu - wczesny okres poporodowy

Czwarta - ostatnia już faza porodu to okres ścisłego nadzoru nad mamą i dzieckiem, jeszcze na sali porodowej.

Zaraz po przyjściu na świat, dziecko poddawane jest ocenie. Waży się je i mierzy, wykonywany jest też test APGAR. Jeśli u malucha nie stwierdzi się żadnych nieprawidłowości i szkrab otrzyma wystarczającą ilość punktów APGAR (8-10), oddawany jest mamie i może zostać po raz pierwszy nakarmiony Twoim mlekiem.

Jest to też czas na dokładną obserwację Twojego stanu zdrowia – sprawdza się, jak kurczy się Twoja macica, czy nie występuje krwotok, a jeśli popękałaś, lub wykonano nacięcie krocza, następuje jego opatrzenie.

W tym czasie mogą nastąpić zwiększone krwawienie, spadek ciśnienia, czy omdlenie. Dlatego obserwacja jest tak ważna. Personel szpitala pomoże Ci także przystawić dziecko do piersi.

To magiczny czas, ponieważ następuje pierwszy bliski kontakt mamy z dzieckiem. Jeśli wszystko w porządku, przez te 2 godziny dziecko cały czas jest przy Tobie, najlepiej, w kontakcie „skóra do skóry”.

 

I co? Było warto, prawda? 

 

Zdjęcie: fotolia.com by Rafael Ben-Ari


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
18-03-2019
Ocena:
Wczoraj urodziłam wiec jestem bardzo „na świeżo”
09-02-2019
Ocena:
Pierwszy poród był mega długi i bardzo bolesny. Drugi wydawał mi się jeszcze boleśniejszy ale był za to szybki. Powiem wam z perspektywy czasu, że poród to jest nic z tym co was czeka później. Kolki u dzieci i nieprzespane noce - to okropny stres. Tak więc nie przejmujcie się porodem. A do szpitala proponuje zabrac dodatkowo opaskę na oczy bo nie wiem jak gdzie indziej ale tam gdzie ja rodziłam śpi się później z dzieckiem przy zapalonym świetle. A gdyby dziecko dużo płakało to ściągnąć aplikacje z dźwiękiem suszarki i puszczać. Życzę powodzenia
09-02-2019
Ocena:
Pierwszy poród był mega długi i bardzo bolesny. Drugi wydawał mi się jeszcze boleśniejszy ale był za to szybki. Powiem wam z perspektywy czasu, że poród to jest nic z tym co was czeka później. Kolki u dzieci i nieprzespane noce - to okropny stres. Tak więc nie przejmujcie się porodem. A do szpitala proponuje zabrac dodatkowo opaskę na oczy bo nie wiem jak gdzie indziej ale tam gdzie ja rodziłam śpi się później z dzieckiem przy zapalonym świetle. A gdyby dziecko dużo płakało to ściągnąć aplikacje z dźwiękiem suszarki i puszczać. Życzę powodzenia
19-10-2018
Ocena:
u mnie szybko, wody odeszły, do szpitala i rozwarcie szybko się pojawiło, poród i po wszystkim. pozniej zeby się szybciej zregenerować to sposowałam spray z motherlove, który łagodził ból
03-07-2018
Ocena:
Do keasa : co to za stwierdzone przez Ciebie bzdury ze krocze nie peka przy porodzie naturalnym?? :D... powiem ze owszem peka przy porodzie naturalnym i to czasami rozlegle a czasami nawet peka i potrzeba tez jeszcze naciecia krocza.. kazdy porod jest kuriozalnie inny.. nie kazdy taki jak Twoj o ile go juz przezylas :)
29-05-2018
Ocena:
Ja urodziłam trójkę zdrowych synów, których kocham. Będę jednak szczera, w dwóch pierwszych przypadkach poród przeciągał się niemiłosiernie. Doszłam do wniosku, że trzeciego porodu chyba nie przeżyje...użyłam żelu położniczego Gynotal i nie było tak ciężko. Dziewczyny, naprawdę nie warto się męczyć, jak się okazuje poród nie musi być przykrym doświadczeniem.
15-03-2018
Ocena:
Ja rodziłam 2 razy. Pierwszy poród przebiegł dość szybko, drugi ( po 2 latach) jeszcze szybciej. Ból w trakcie jest , ale mogę powiedzieć, że jak nie skupiasz się na nim, żartujesz, to naprawdę szybciej mija. Teraz czeka mnie 3- ci poród po 8 latach. Oby równie gładko poszło. To co jest jeszcze b. istotne to nastawienie personelu med. Życzę wam miłych,oddanych pacjentkom i kompetentnych położnych :-)i lekarzy
13-03-2018
Ocena:
Wszystko super tylko jak pozbyć się traumy po porodzie kleszczowym?
11-03-2018
Ocena:
Druga faza porodu u pierworodny to nawet 2 godziny? ?? urodziłam 5tke i jestem w szoku, że skurcze parte mogą trwać 2 godziny...mój pierwszy syn - 20 min (porod długi ponad 12 godz, pierwszej fazy, oksydowane i dwa masaże szyjki), drugi, 1 faza 5godz, 2 faza 10 min, trzeci: 1faza 4 godz, 2 faza 5 min, czwarty niemal tak samo, piąty 1 faza 3 godz, 2 faza ! uwaga: 3 min! skąd te 2 godziny? ?!!
02-01-2018
Ocena:
A mnie się przypomniało jak po porodzie wszystkie pielęgniarki poszły i zostawiły mnie samą. Byłam potwornie zmęczona i co chwilę zasypiałam. Raz na czas przychodziła pielęgniarka i się darła "że jak zasnę to mogę się już nie obudzić
09-08-2017
Ocena:
Witam serdecznie. Mam 25 lat i rodziłam pierwszy raz. Bardzo się bałam tego porodu, nie wiedziałam jak on będzie przebiegał. W trakcie trwania porodu miałam bardzo silne bóle krzyżowe, ale sam poród nie był aż taki zły. Nastawiłam się pozytywnie psychicznie i wszystko było ok. Dużo też daje osoba towarzysząca podczas porodu jak i przed. Masz świadomość że jest ktoś taki kto powie Ci miłe słowo, potrzyma za rękę.
01-07-2017
Ocena:
Moje nieregularne skurcze zaczęły sie o 2:30 nad ranem . Były do opanowania, spokojnie leżałam i czekałam. Do szpitala w którym chciałam rodzic było 100km dlatego kiedy skurcze zaczęły byc silniejsze pojechaliśmy było przed godzina 8 . Przyjęta zostałam z 1,5 cm rozwarcia przed godzina 11. Poród był straszny, nie da sie nawet tego opisać. Byle były okropne . Urodziłam córkę o 21:11. Poród liczono mi od godziny 15 . Sama faza parcia trwała 26minut. Córka ważyła 4,020 kg, zostałam nacięta . Bardzo zle wspominam ten czas . Acz kolwiek ten ból sie zapomina kiedy w ramionach trzyma sie swój mały cud . Po porodzie mówiłam ze nie chce więcej dzieci ale minęły juz ponad 2 miesiące i myśle ze JesCze zdecyduje sie na kolejne dziecko . Pozdrawiam
25-05-2017
Ocena:
Pamiętam jak strasznie bałam się porodu... a to już minęły dwa miesiące. W szkole rodzenia i ginekolog zalecali jechać do szpitala jak będą skurcze co 5 minut. Teraz już wiem, że nigdy więcej. Miałam skurcze co 10/15 minut i urodziłam po trzech godzinach od pojawienia się w szpitalu. Skurcze pojawiły mi się w nocy we wtorek (nie aż tak bolesne jak czytałam i słyszałam) a w czwartek urodziłam. O 13:00 pojawiłam się w szpitalu a o 16:05 (po 15 minutach parcia) pojawiła się na świecie Milenka. Nie pamiętam bólu ale wiem, że twierdziłam, że nigdy więcej :):):) Jazda bez trzymanki. Najgorsze jednak było zakładanie szwów - koszmar. Pomimo znieczulenia strasznie bolało.Powodzenia przyszłe Mamusie.
08-04-2017
Ocena:
ja rodzilam naturalnie majac 35 lat moj syn byl duzy wazyl 4,205 kg powinni mi zrobic cesarke a nie zrobili teraz mam obnizone nazady rodne ,nietrzymanie moczu i zle zostalam zszyta lekaze maja to gdzies zostaje mi tylko naprawienie tego u prywatnego chirurga za koszt plus-minus 10 tysiecy zl
02-04-2017
Ocena:
Ja rodziłam dwa razy. Pierwszy poród to 1 godzina i 20 minut. Drugie dziecko 2 godziny. Pamiętam jak położna śmiała się i mówiła że mój mąż powinien przejść kurs. Bo możemy nie zdążyć do szpitala przy kolejnym dziecku.
10-02-2017
Ocena:
Ja nie będę rodzic,bo jestem facetem,ale nie mam pojęcia co należy zrobić w sytuacji nagłego porodu z łożyskiem i pępowiną.
13-01-2017
Ocena:
ja rodziłam 100 procent naturalnie 30 i 20 lat temu i jeszcze na tę myśl chce mi się rzygać .A położne to były jak lucyfery !!!! koszmar !!!!
05-01-2017
Ocena:
Lepiej się przyznajcie, która z was urodziła w pełni naturalnie, to znaczy bez żadnych interwencji medycznych?Obecnie różne artykuły przygotowują tylko do porodu w szpitalu i nastawiają kobiety na różne zabiegi, który powinny być sporadyczne (nacięcie krocza to patologia bo krocze nie pęka jeśli poród jest prowadzony naturalnie). W dodatku lękliwie kobiety boją się nawet przeciąć pępowinę (co Łucja napisała).Poród bez asysty można również zaplanować, ale postępują tak jedynie świadome kobiety, które nie boją się porodu.
28-12-2016
Ocena:
Nie ma się czego obawiać, urodziłam dwoje dzieci, czekam na trzeciego brzdąca. Boję się, bo chyba nikt na całkowitym luzie nie podchodzi do porodu, ale każdy poród jest inny- mój pierwszy trwał 13 godzin, drugi 8, teraz mam nadzieję na jeszcze krótszy. Najlepiej skupić się na tej małej istotne, która za chwilę przytulny. Powodzenia kobietki
12-12-2016
Ocena:
Moj trwal 12 godzin z czego pol godziny bylo bee bo wtedy najgorzej bolalo hehe przez 10 godzin mialam skurcze, bolaly ale patrzac na to ze caly czas bylam w ruchu (nabilam kilometrow na szpitalnym korytarzu) raz tez bylam pod prysznixem i tym wlasnie usmierzalam sobie bol. Nogi mi juz do tylka wchodzily, ale kiedy mialam ochote sie polozyc iwtedy zaczynal sie skurcz to od razu wstawalam na nogi bo po prostu tak mbiej odczuwalam bol. Ta druga faza trwala u mnie pol godziny. I chce miec drugie i kolejne dzieci. Tak samo jak boli tak samo jest to cudowne przezycie kiedy rodzisz swoje wlasne dzieciatko. W ciazy duzo sie ruszalam. Nie cwiczylam. Po prostu spacerowalam, czasem wsiadlam na rower. Staralam sie jesc zdrowo. Owoce warzywa i te sprawy a staralam sie zrezygnowac z chipsow i slodkosvi choc te ostatnie zaczely mbie kusic w ostatnim miesiacu i nie powiem zebym potrafila sie nim oprzec hehe duzo daje nastawienie. Wiedzialam zelatwo nie bedzie ale skoro tyle kobiet urodzilo togorszanie bede no i prosilam Boga o sily
06-12-2016
Ocena:
Wiecie co, im więcej czytam tym mniej mam ochotę rodzić. Serio. Nic mnie nie uspakaja. Macie jakieś pomysły jak zmienić nastawienie??..
18-11-2016
Ocena:
Kochane porod to nic strasznego. Trzeba odpowiednio sie nastawic... wszystko siedzi w.naszej glowie. Piekny dzien i wspomnienia :) pozdrawiam
28-09-2016
Ocena:
Rodziłam pierwszy raz z lutym tego roku. Czwartek, godz. 9 rano. Badanie KTG - nic, badanie ogólne - nic. No to czwarty masaż szyjki (ciąża przenoszona). I wtedy już nie popuściłam. Chodziłam po klatce schodowej - góra, dół, góra, dół; przysiady, skłony itp. O 16 badanie KTG i mi mówią, że rodzę. A ja nic nie czuję. Mam się pakować i na porodówkę. O 17 jestem już na miejscu, robią lewatywę, potem huśtam się na piłce (kapitalna położna pokazała mi jak, bo oczywiście nie wiedziałam), o 18 przebijają mi pęcherz, bo rozwarcie ponoć na 5cm, a pęcherz cały (no i aby przyśpieszyć poród). I dopiero wtedy poczułam skurcze. Dzwonię do partnera, że ma się spieszyć, bo czuję, że nie zdąży. On rzuca wszystko i przyjeżdża o 19. Chce mi jakoś pomóc, ale proszę, aby siedział obok i po prostu był. Ból się wzmaga, ale do wytrzymania. W pewnym momencie chce mi się do toalety i proszę, aby mnie zaprowadził. I tu zonk, bo to parte się zaczynają. Nie umiałam już dojść do łóżka porodowego więc mnie zawlekli. Muszą mnie naciąć - nie boli. Robią to w chwili kiedy jest skurcz. Mój facet odlatuje, a ja widzę już główkę dziecka w szybie okna. O 20.07 mam dziecko na brzuchu :)
05-03-2016
Ocena:
ja miałam wywoływany poród i trwał tylko 4 godz....prawdą jest to że sie krzyczy ze koniec nie mogę nie chce ,,,,,zróbcie cesarkę itd...za 2 tyg mam termin drugiego porodu...i sie cholernie
21-02-2016
Ocena:
Sama prawda bo rodzilam 9 godzin i wszystko tak jest napisane
29-12-2015
Ocena:
kupa podczas porodu:po pierwszym porodzie wiem, że lepiej zrobić sobie lewatywe w domu albo jakiś czopek zapodać, bo w szpitalu może być za późno.Mnie się nagle zachcialo wymiotować i zrobic kupe na poroowce, co niby normalne jest, więc poprosilam o zestaw do lewatywy...poszłam z mężem do toalety i co się okazało.....dziecko tak pchalo się na swiat, że nie zdążyłam jej zrobić i ledwo mąż wyniosł mnie z toalety bo w niej bym urodziła....rodziłam tak szybko i w sumie tylko w obecności męża, że jak lelarz i położna wbiegli to w szoku byli.... wracając do kupy to jej w koncu nie zrobiłam, ae teraz wiem, że nawet gdybym ją zrobiła to jest fizjologia i szczerze mówiąc nie ma się co schizować, zwlaszcza, że to nie rodząca bedzie sprzątac ;) Niby na porodówce personel nie proponuje i nie robi lewatywy, bo to niby uwłaczające dla rodzącej, więc jak się chce to można samemu sobie zrobić....Ja już wiem, że dla wlasnego komfortu zrobie to przed wyjazdem na porodówkę z domu o ile zdążę :)
16-12-2015
Ocena:
Podczas mojego pierwszego porodu I faza trwała 6 godz, a II faza 20 min. Nic strasznego. Nie można się bać- to podstawa.
08-12-2015
Ocena:
Dlatego często a nawet chyba zawsze robi się lewatywe takie są procedury a strach przed porodem w niczym nie pomaga tyle kobiet już rodziło i jakoś żyją każda kobieta która chce mieć dziecko musi się z tym liczyć pozdrawiam ja czekam na mojego maluszka do marca :) jestem pierworodka a artykuł wcale mnie nie przestraszył Łucja brawo!!! To musiało być piękne przeżycie :)
03-12-2015
Ocena:
Ja rodziłam jak na razie tylko raz powiem wszystkim przyszłym mamą że każda z nas jest inna i każdy poród jest inny ja urodziłam dziecko sama w domu -naprawdę uwierzcie a 4 godziny wcześniej byłam u swojego ginekologa i nic nie wskazywało na tak szybki poród w ten sam dzień ja też nie wiedziałam jak to będzie czy będę umiała dotleniać dziecko w czasie porodu bałam się ale uwierzcie potrafiłam poradzić sobie z tym tak więc nie trzeba być mgr. medycyny by wiedzieć co robić natura nas tak stworzyła że potrafimy poradzić sobie nawet w zaskakujących nas sytuacjach nie bójcie się bądźcie odważne to my dajemy życie maluszkowi, ja też nie chodziłam do szkoły rodzenia to był mój pierwszy poród a sama w domu urodziłam oczywiście na odcięcie pępowiny przyjechało już pogotowie bo tego bym nie była odważna zrobić ale te chwile kiedy sięgasz swoimi rękoma jako pierwsza po noworodka i jak ono ze zawiniątka się rozwija są cudowne i nie do kupienia mojego porodu bym nie zamieniła na ten w sali porodowej dla tych cudownych chwil
25-11-2015
Ocena:
Poród wcale nie taki straszny jak opowiadaja? A ten artykul? Straszny! Tyle godzin, tyle krzyku i to naciecie. Wcale mi nie pomogl ten artykul. A i oczywiscie temat tabu czyli kupa podczas porodu. Pisze ktos o tym?
Czy poród zawsze musi być bolesny?

Poród jak po maśle: Na czym polega metoda Butter Birth i jak może ułatwić poród?

2024-12-20
Wiele kobiet marzy o tym, aby ich poród przebiegł szybko, sprawnie i bez komplikacji. Czy jest to możliwe? Metoda Butter Birth, określana jako „poród jak po maśle”, przyciąga uwagę przyszłych mam, oferując techniki, które mogą pomóc w łagodniejszym przejściu przez ten wyjątkowy moment. Na czym polega ta metoda i jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy!
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.