Data publikacji:

Kontakt skóra do skóry po porodzie

Autor: Magdalena Setnikowska

Coraz więcej lekarzy i położnych zaleca, by bezpośrednio po porodzie, jeszcze przed ubraniem i zmierzeniem dziecka, umożliwić noworodkowi kontakt z nagą skórą jego matki. Tak zwany kontakt "skóra do skóry", bo o nim mowa, ma mnóstwo zalet i jest coraz chętniej stosowany w szpitalach położniczych. Dlaczego te pierwsze chwile są tak ważne, jak powinien wyglądać pierwszy kontakt i co daje w relacji mama - dziecko?

 

kontakt "skóra do skóry" po porodzie

 

Pierwszy kontakt skóra do skóry

Czasy, w których maluszek zaraz po urodzeniu był zabierany i oddawany matce dopiero po wykonaniu wszystkich procedur medycznych, na szczęście odchodzą w zapomnienie. W coraz większej ilości szpitali standardem, oczywiście jeśli stan zdrowia dziecka i matki nie budzi wątpliwości, jest kontakt skóra do skóry. Bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat nagie maleństwo kładzione jest na goły brzuch matki. To pierwsza, prawdziwie magiczna chwila w ich życiu. Matka i dziecko nie tylko się poznają (w końcu widzą się po raz pierwszy w życiu), ale także mogą się poczuć i cieszyć swoją bliskością. Im dłuższy będzie czas przebywania maluszka w ramionach mamy, tym lepiej. Dobrze, by ten pierwszy fizyczny, niezakłócany zbędnymi procedurami okres trwał minimum 1 - 2 godziny i łączył się z pierwszym karmieniem piersią.

Korzyści dla dziecka

Dlaczego to takie ważne? Kontakt “skóra do skóry” to same plusy dla nowo narodzonego dziecka. Postawmy się w pozycji noworodka - trudy porodu, nagłe opuszczenie jedynego bezpiecznego miejsca jakie zna - ciała matki, a później jeden wielki szok - oślepiające światło, zimno, ciężki dotyk cudzych rąk, konieczność samodzielnego oddychania? Ten niezbyt przyjemny początek zmienia właśnie kontakt z matką. W końcu następuje spokój: ciepło matki, znajomy zapach i tembr głosu, a jeszcze za chwilę kojący smak mleka i błogie ssanie. Nic zatem dziwnego, że kontakt skóra do skóry buduje relacje i zwiększa komfort maluszka. Dzięki niemu dziecko czuje się bezpieczniej i znacznie mniej płacze.

 

Jest jeszcze druga ważna kwestia już bardziej medyczna. Dzięki temu, że bezpośrednio po narodzinach noworodek trafia na brzuch mamy, już od pierwszych chwil jest "kolonizowany" przez ochronne bakterie mamy. To swoista pierwsza szczepionka dla maleństwa, budująca jego odporność również na szkodliwe bakterie szpitalne. Dodatkowo bliskość matki ułatwia termoregulację maluszka oraz sprawia, że szybciej i sprawniej nauczy się ssać jej pierś.

 

Dla matki to równie ważny moment

Kontakt “skóra do skóry" i kangurowanie noworodka są ważne nie tylko dla dziecka, ale również dla świeżo upieczonej mamy. Podstawowa sprawa to psychologia. 9 miesięcy oczekiwania zakończone, jakby nie było ciężkim momentem dla kobiety - porodem. Oddanie matce dziecka od razu po porodzie i tak szybki z nim kontakt to prawdziwa nagroda za jej trud. To ogromne szczęście i fala rodzącej się miłości do dziecka. Bezpośredni kontakt z noworodkiem ułatwia wejście w nową rolę i nawiązanie relacje ze swoim dzieckiem. Poza tym dotyk ciała matki z ciałem dziecka wpływa pozytywnie na  laktację oraz pobudza czynność skurczową macicy, co pomaga sprawnie urodzić łożysko. Kobiety, którym umożliwiono spędzenie czasu bezpośrednio po porodzie z maluszkiem rzadziej zapadają na depresję poporodową.

 

 

Kontakt “skóra do skóry” po cesarskim cięciu

W powszechnej opinii kontakt matki z dzieckiem po narodzinach przez cesarskie cięcie jest niemożliwy z powodu konieczności wykonania niezbędnych procedur medycznych, jednak coraz więcej lekarzy docenia dobroczynny wpływ kontaktu “skóra do skóry”. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by rozpoczynać budowanie bliskości między matką a dzieckiem już od pierwszych chwil, w których jest to możliwe. Niezwykle istotne jest, by kontakt “skóra do skóry” zaistniał w pierwszych dwóch godzinach od porodu. Jeśli z różnych przyczyn (np. medycznych) jest to niemożliwe, rozwiązaniem może być przekazanie dziecka ojcu, by on przez kontakt “ciało do ciała” zapewniał dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz komfort.

 

Zobacz również:

Późne odcięcie pępowiny >>>

Co się dzieje z ciałem kobiety w pierwszej dobie po porodzie? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © freepeoplea


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.