Data publikacji:

Kontakt skóra do skóry po porodzie

Autor: Magdalena Setnikowska

Coraz więcej lekarzy i położnych zaleca, by bezpośrednio po porodzie, jeszcze przed ubraniem i zmierzeniem dziecka, umożliwić noworodkowi kontakt z nagą skórą jego matki. Tak zwany kontakt "skóra do skóry", bo o nim mowa, ma mnóstwo zalet i jest coraz chętniej stosowany w szpitalach położniczych. Dlaczego te pierwsze chwile są tak ważne, jak powinien wyglądać pierwszy kontakt i co daje w relacji mama - dziecko?

 

kontakt "skóra do skóry" po porodzie

 

Pierwszy kontakt skóra do skóry

Czasy, w których maluszek zaraz po urodzeniu był zabierany i oddawany matce dopiero po wykonaniu wszystkich procedur medycznych, na szczęście odchodzą w zapomnienie. W coraz większej ilości szpitali standardem, oczywiście jeśli stan zdrowia dziecka i matki nie budzi wątpliwości, jest kontakt skóra do skóry. Bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat nagie maleństwo kładzione jest na goły brzuch matki. To pierwsza, prawdziwie magiczna chwila w ich życiu. Matka i dziecko nie tylko się poznają (w końcu widzą się po raz pierwszy w życiu), ale także mogą się poczuć i cieszyć swoją bliskością. Im dłuższy będzie czas przebywania maluszka w ramionach mamy, tym lepiej. Dobrze, by ten pierwszy fizyczny, niezakłócany zbędnymi procedurami okres trwał minimum 1 - 2 godziny i łączył się z pierwszym karmieniem piersią.

Korzyści dla dziecka

Dlaczego to takie ważne? Kontakt “skóra do skóry” to same plusy dla nowo narodzonego dziecka. Postawmy się w pozycji noworodka - trudy porodu, nagłe opuszczenie jedynego bezpiecznego miejsca jakie zna - ciała matki, a później jeden wielki szok - oślepiające światło, zimno, ciężki dotyk cudzych rąk, konieczność samodzielnego oddychania? Ten niezbyt przyjemny początek zmienia właśnie kontakt z matką. W końcu następuje spokój: ciepło matki, znajomy zapach i tembr głosu, a jeszcze za chwilę kojący smak mleka i błogie ssanie. Nic zatem dziwnego, że kontakt skóra do skóry buduje relacje i zwiększa komfort maluszka. Dzięki niemu dziecko czuje się bezpieczniej i znacznie mniej płacze.

 

Jest jeszcze druga ważna kwestia już bardziej medyczna. Dzięki temu, że bezpośrednio po narodzinach noworodek trafia na brzuch mamy, już od pierwszych chwil jest "kolonizowany" przez ochronne bakterie mamy. To swoista pierwsza szczepionka dla maleństwa, budująca jego odporność również na szkodliwe bakterie szpitalne. Dodatkowo bliskość matki ułatwia termoregulację maluszka oraz sprawia, że szybciej i sprawniej nauczy się ssać jej pierś.

 

Dla matki to równie ważny moment

Kontakt “skóra do skóry" i kangurowanie noworodka są ważne nie tylko dla dziecka, ale również dla świeżo upieczonej mamy. Podstawowa sprawa to psychologia. 9 miesięcy oczekiwania zakończone, jakby nie było ciężkim momentem dla kobiety - porodem. Oddanie matce dziecka od razu po porodzie i tak szybki z nim kontakt to prawdziwa nagroda za jej trud. To ogromne szczęście i fala rodzącej się miłości do dziecka. Bezpośredni kontakt z noworodkiem ułatwia wejście w nową rolę i nawiązanie relacje ze swoim dzieckiem. Poza tym dotyk ciała matki z ciałem dziecka wpływa pozytywnie na  laktację oraz pobudza czynność skurczową macicy, co pomaga sprawnie urodzić łożysko. Kobiety, którym umożliwiono spędzenie czasu bezpośrednio po porodzie z maluszkiem rzadziej zapadają na depresję poporodową.

 

 

Kontakt “skóra do skóry” po cesarskim cięciu

W powszechnej opinii kontakt matki z dzieckiem po narodzinach przez cesarskie cięcie jest niemożliwy z powodu konieczności wykonania niezbędnych procedur medycznych, jednak coraz więcej lekarzy docenia dobroczynny wpływ kontaktu “skóra do skóry”. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by rozpoczynać budowanie bliskości między matką a dzieckiem już od pierwszych chwil, w których jest to możliwe. Niezwykle istotne jest, by kontakt “skóra do skóry” zaistniał w pierwszych dwóch godzinach od porodu. Jeśli z różnych przyczyn (np. medycznych) jest to niemożliwe, rozwiązaniem może być przekazanie dziecka ojcu, by on przez kontakt “ciało do ciała” zapewniał dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz komfort.

 

Zobacz również:

Późne odcięcie pępowiny >>>

Co się dzieje z ciałem kobiety w pierwszej dobie po porodzie? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © freepeoplea


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.