Data modyfikacji:

Wczesne oddzielenie matki od dziecka

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Nawet w otoczeniu, które nie narzuca interwencji, bardzo nietypowe jest, aby dziecko pozostało w ramionach matki przez pierwszą godzinę lub dwie po porodzie. A przecież ten czas zaplanowany jest przez naturę - obejmuje specyficzne, genetycznie zakodowane aktywowanie mózgu i systemu nerwowego obojga. Nie ma nic gorszego niż oddzielenie matki od dziecka zaraz po porodzie.

 

wczesne oddzielenie matki od dziecka

 

Kobieca intuicja

Poród i poprzedzający go okres ciąży to czas, w którym u matki pobudzana jest znaczna część uśpionej inteligencji. Dzięki niej matka dokładnie wie, co robić i jak porozumiewać się ze swym dzieckiem na poziomie intuicyjnym. To obudzenie matczynych możliwości jest dobrze znane wśród naukowców obserwujących świat zwierząt. Matczyną intuicję łączą oni z wpływem hormonów ciążowych i porodowych na mózg matek, które właśnie urodziły. Przyszłe mamy muszą nauczyć się zatem słuchać "głosu intuicji" i przede wszystkim egzekwować prawa kobiet podczas pobytu w szpitalu i w czasie samego porodu.

 

Stres dla noworodka

Jeśli taka aktywizacja nie pojawi się w ciągu 45. minut od porodu, to odcięty od troskliwości swojej matki, pozbawiony możliwości zaspokojenia wrodzonych oczekiwań noworodek przeżywa maksymalny lęk i opuszczenie. Jego nadnercza kontynuują produkcję steroidów. Noworodek krzyczy przez krótki czas, po czym zapada cisza.

Według naukowców zniszczenia wywołane separacją są ogromne i nie do naprawienia. Współczesne praktyki separacji poporodowej są psychologicznie okaleczające dla dzieci, matek i społeczeństwa jako takiego.

 

Pozwólcie nam się przywitać

Poród jest aktem miłości i unikalnym doświadczeniem dla matki i dziecka. Kobiety posiadają wspólną kobiecą fizjologię i tę samą, wyjątkową kompozycję hormonów biorących udział w porodzie. Kobieca zdolność do przeżywania ekstazy podczas porodu jest zarazem unikalna i uniwersalna. Powinniśmy dbać o ochronę aktu narodzin zgodnie z naszym instynktem i potrzebami.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Kati Molin

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Niestety czasami nie ma wyjścia i do także dzieje sie dla dobra dziecka.
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.