Data modyfikacji:

Poród w szpitalu - prawa rodzącej kobiety

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Każda pacjentka ma prawo do intymności i godności osobistej, a personel medyczny powinien uszanować jej indywidualne poczucie wstydu. Podczas hospitalizacji z powodu problemów z ciążą, poronienia czy porodu kobieta ma prawo odmówić rozbierania się przed nieznanymi jej osobami, bycia badaną przez studentów czy opowiadania o swoich sprawach intymnych.

 

poród w szpitalu, sala porodowa, porodówka

 

Poród w szpitalu – prawa kobiety rodzącej

W dużej części polskich szpitali położniczych przyszła mama traktowana jest jak kolejny przypadek medyczny, a nie ludzka istota. A przecież sprawy związane z ciążą oraz poród głęboko angażują nie tylko ciało kobiety, ale także jej psychikę.

 

Przestrzeganie prawa kobiety do poszanowania jej godności oraz intymności polega przede wszystkim na odpowiedniej organizacji pracy oddziału położniczego. W wielu szpitalach wciąż brakuje pojedynczych sal porodowych, intymnej izby przyjęć, dobrze izolujących ścianek we wspólnych salach porodowych, czy parawanów w salach poporodowych. Personel medyczny nie ma w zwyczaju zamykania drzwi, przedstawiania się i pilnowania, aby przy zabiegach i badaniach obecne były tylko niezbędne osoby.

 

Niestety w dalszym ciągu większość rodzących kobiet nie jest pytana o to, czy wyraża zgodę na obecność studentów. Tymczasem wszędzie poza położnictwem, gdy student ma udzielić świadczenia medycznego, zgoda pacjentki jest absolutnie konieczna. Co więcej osoba nadzorującą praktyki powinna zadbać o to, by udział studentów nie naruszał praw pacjentki do prywatności, godności osobistej i intymności.

 

Najczęstsze łamanie praw pacjentki dotyczy

 • mało intymnych warunków w izbie przyjęć;
 • wielokrotnych badań wykonywanych przez różne osoby z personelu;
 • naruszających godność osobistą uwag dotyczących przebiegu porodu, zachowań rodzącej kobiety;
 • zwracania się do rodzącej krzykiem i z pogardą;
 • niezamykania drzwi;
 • sposóbu przeprowadzania obchodów;
 • badania w obecności innych pacjentek, braku parawanów gwarantujących poszanowanie intymności, głośnych komentarzy;
 • obecności wielu obcych osób przy badaniach lub porodzie;
 • wspólnych sal porodowych;
 • pobierania opłat za pojedyncze sale porodowe;
 • zadawania zbędnego bólu.

 

Prawo do poszanowania godności - Podstawa prawna

 • art. 23 Kodeksu Cywilnego - intymność oraz godność osobista stanowią dobra osobiste człowieka;
 • art. 20 - 22 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - zobowiązują osoby wykonujące zawód medyczny do zapewnia pacjentowi poszanowania godności i intymności;
 • art. 36 ust. 1 Ustawy o zawodzie lekarza - każdy lekarz ma obowiązek poszanowania godności osób korzystających z usług medycznych;
 • art. 36 ust. 2 Ustawy o zawodzie lekarza - przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych uczestniczyć może tylko niezbędny personel medyczny. Uczestnictwo innych osób wymaga zgody pacjentki i lekarza;
 • art. 3 pkt a Kodeksu etyki zawodowej pielęgniarki i położnej Rzeczpospolitej Polskiej oraz art. 12 Kodeksu etyki lekarskiej - lekarz oraz położna powinni życzliwie i kulturalnie traktować pacjentów, szanując ich godność osobistą i prawo do intymności.

 

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Dobrze wiedzieć :)
28-10-2015
Ocena:
Prawa muszą być przestrzegane, bo w tym przypadku istota jest bardzo duża, a mianowicie ludzkie życie. Każde zaniedbanie praw może prowadzić do złych skutków.
co po urlopie macierzyńskim

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

2021-11-03
Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
urlop tacierzyński, urlop ojcowski

Urlop tacierzyński, czy ojcowski? Czy to dwa rożne urlopy? - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Niekiedy pojęcia urlop tacierzyński i ojcowski stosowane są zamiennie. Okazuje się jednak, że jest to błąd. Zobacz czym różnią się od siebie oba rodzaje urlopów...