Data modyfikacji:

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego?

Autor: Katarzyna Moryc

Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest przerwą w pracy po urodzeniu dziecka, z zasiłkiem macierzyńskim, który jest świadczeniem pieniężnym. Różne są także osoby, które mogą korzystać z tych uprawnień. Zobacz, czym się od siebie różnią i komu będą przysługiwały w 2018 roku.

 

zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

 

Urlop macierzyński i zasiłek macierzyński różnią się od siebie charakterem. Choć oba przyznawane są w związku z urodzeniem dziecka, to pierwsze uprawnia do przerwy w pracy, drugie do otrzymywania świadczeń pieniężnych.

 

Komu przysługuje urlop macierzyński, a komu zasiłek macierzyński?

Z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać kobiety, które urodziły dziecko/dzieci, mamy adopcyjne lub zastępcze (prócz rodzin zastępczych zawodowych), a z jego części skorzystać mogą także tatusiowie. Jednak, prawo do tego rodzaju urlopu przysługuje jedynie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Inaczej jest w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Ten wypłacany jest przez ZUS i przysługuje wszystkim osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu. Oznacza to, że prócz osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zasiłek macierzyński przysługuje także tym, którzy dobrowolnie opłacają składkę chorobową, czy zatrudnionym na umowę zlecenie, lub prowadzącym własną działalność gospodarczą. Dodatkowo, od 2016 roku, także mamy nieodprowadzające składek chorobowych, zatrudnione na umowę o dzieło, studentki, czy kobiety bezrobotne mogą liczyć na zasiłek macierzyński przez pierwszy rok życia dziecka.

 

Jak oblicza się wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety w ciągu ostatniego roku, zanim przeszła ona na urlop macierzyński (i rodzicielski). W pozostałych przypadkach zasady są następujące:

  • Jeśli kobieta pracowała krócej, niż rok, wysokość zasiłki obliczona zostanie na podstawie całego okresu jej zatrudnienia.
  • Jeżeli kobieta zarabia miesięcznie mniej, niż 1 tysiąc złotych, to państwo dopłaci różnicę tak, by przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecka, matka otrzymywała co miesiąc minimum 1 tysiąc zł zasiłku macierzyńskiego.
  • Jeśli kobieta nie odprowadza składek chorobowych, jest bezrobotna, studiuje lub jest zatrudniona na podstawie umowy o dzieło, otrzyma miesięcznie 1 tysiąc zł zasiłku macierzyńskiego przez pierwszy rok życia dziecka.

 

 

Od czego jeszcze zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Nie tylko forma zatrudnienia i zarobki maj wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego. Liczy się także termin złożenia wniosku o urlop macierzyński. I tak:

  • Jeśli kobieta zawnioskuje o zasiłek razem z podaniem o urlop rodzicielski, a bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze, nie później, niż 21 dni po urodzeniu dziecka, zasiłek macierzyński wyniesie 80% podstawy wymiaru przez cały czas trwania urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego.
  • Jeżeli kobieta przekroczy termin 21 dni od porodu, otrzyma 100% podstawy wymiaru podczas urlopu macierzyńskiego i 60% podczas urlopu rodzicielskiego.
  • Jeśli kobieta nie złoży wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego, przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego będzie otrzymywała 100% podstawy wymiaru.

 

Pamiętaj, że do pobierania zasiłku macierzyńskiego uprawnione jest zawsze tylko jedno z rodziców (tak, tata dziecka też może go otrzymywać). Ale urlop macierzyński i zasiłek macierzyński to nie jedyne przywileje dla rodziców. Warto znać także zasady przyznawania urlopów rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego, okolicznościowego, czy dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.  

 

 Zdjęcie: Fotolia


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

co po urlopie macierzyńskim

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

2021-11-03
Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
rodzice z dzieckiem w łóżku, urlop rodzicielski, rodzaje url

Jakie urlopy przysługują rodzicom w 2017 roku? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-22
Urlop macierzyński, wychowawczy, a może rodzicielski? Jakie są rodzaje urlopów przysługujących rodzicom? Czym poszczególne urlopy się od siebie różnią? Komu prz...