Data modyfikacji:

Skurcze macicy

Autor: Katarzyna Moryc

Myślisz, że masz ciężko? To pomyśl o swojej macicy. Ciąża to dla macicy nie lada wyzwanie. Ten narząd, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, z wielkości gruszki rozciąga się do rozmiaru dorodnego arbuza, a wszystko to żeby móc pomieścić kilkudziesięciocentymetrowego bobasa. Aby sprostać temu zadaniu macica intensywnie ćwiczy. Kurczy się i rozciąga, by już za kilka miesięcy móc wypchnąć malucha na zewnątrz. Jakie są rodzaje skurczy?

 

Ciężarna w ostatnim okresie ciąży może odczuwać skurcze maci

 

Choć macica kurczy się już od pierwszego trymestru ciąży, to skurcze te są dla kobiety praktycznie nieodczuwalne. Wiele kobiet zauważa jedynie, że  po stosunku ich brzuch napina się i twardnieje.  To zupełnie naturalne i nie ma powodów do obaw. W trakcie orgazmu uwalnia się oksytocyna, która powoduje właśnie skurcze macicy.

 

Skurcze Braxtona-Hicksa - skurcze przepowiadające

Im bliżej porodu, tym skurcze stają się bardziej odczuwalne. Dziecko jest coraz większe, macica znacznie zwiększyła swoją objętość, a aktywność fizyczna mamy, głaskanie po brzuchu i radosne harce dziecka stymulują ją do pracy.

Pod koniec ciąży pojawią się, tak zwane skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Nasilają się głównie wieczorem lub po wzmożonym wysiłku. Dla niektórych kobiet są one bolesne, dla innych wręcz nieodczuwalne. Ale są bardzo ważne, ponieważ sprawiają, że włókna mięśniowe macicy przesuwają się ku górze, a tkanki  jej dolnej części rozluźniają się. Dzięki temu, w  odpowiednim momencie, szyjce macicy będzie łatwiej rozewrzeć się.

 

Czy wiesz, że:

Jeśli czujesz tępy ból w dolnych partiach brzucha, czujesz, że macica ciąży ku dołowi i bolą Cię plecy w okolicy lędźwiowej, koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub położną.

 


Kilka dni przed porodem skurcze mogą być odczuwalne nie tylko w dole brzucha, ale także w okolicy lędźwiowej. Występują regularnie co kilka minut i przepowiadają zbliżający się poród.


Weź ciepły prysznic, połóż się wygodnie i oddychaj spokojnie. Jeśli skurcze miną, możesz być pewna, że godzina zero jeszcze nie nadeszła.

Natomiast, jeśli pomimo odpoczynku skurcze nie ustąpią, a wręcz przeciwnie nasilą się, przerwy między nimi będą coraz krótsze, a czas ich trwania zacznie się wydłużać, prawdopodobnie właśnie zaczęłaś rodzić. Sprawdź, czy wszystko masz już spakowane do szpitala.

 

Czy wiesz, że: 

Jeśli istnieje u Ciebie ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, nie powinnaś dotykać i głaskać brzucha, ponieważ może to wywołać skurcze macicy.

 

Poród - pierwsza faza

W początkowej fazie porodu szyjka macicy  skraca się i rozwiera, a skurcze są odczuwalne głównie nad spojeniem łonowym. Kurcząca się macica pociąga więzadła, przez co niektóre kobiety mogą odczuwać dość silne bóle w okolicy lędźwiowej.
W miarę postępu porodu skurcze wydłużają się i stają się mocniejsze. Ulgę przynoszą masaż, zmiana pozycji lub ciepły prysznic. Ponieważ skurcze zużywają bardzo dużo energii, warto wtedy przekąsić coś słodkiego np.  kawałek czekolady.

 

Skurcze parte

W II fazie porodu pojawiają się skurcze parte. Wydzielająca się adrenalina powoduje, że rodząca kobieta nabiera sił do działania. Skurcze są bardzo silne, nie da się nad nimi zapanować, ponieważ są całkowicie niezależne od woli rodzącej kobiety. Takie skurcze trwają zazwyczaj od 60 do 90 sekund, a pojawiają się co około 2 minuty. Wiele kobiet boi się tego rodzaju skurczy. Fakt, to nic przyjemnego, ale spójrz na to z inne strony - każdy kolejny skurcz przybliża Cię do chwili, w której powitasz swoje maleństwo na świecie!

 

Czy wiesz, że:

Podczas skurczy partych ważne jest prawidłowe oddychanie. Zatrzymując powietrze w płucach sprawisz, że Twoja przepona zadziała jak tłok, który pomoże wypchnąć Ci dziecko na zewnątrz.

 


Macica po porodzie

Ciąża i poród to jednak nie wszystko, a macica nadal ma przed sobą sporo pracy do wykonania. Musi pozamykać naczynia krwionośne, do których przytwierdzone było łożysko i obkurczyć się, żeby wrócić do początkowego, znacznie mniejszego rozmiaru. Jej skurcze powodują, że organ ten oczyszcza się z resztek zbędnych tkanek i po kilku tygodniach połogu wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. To obkurczanie może być różnie odczuwane przez kobiety, a u wieloródek zazwyczaj silniej daje o sobie znać. wynika to z tego, że po kolejnej ciązy macica może być bardzij rozciągnięta, a co za tym idzie, musi się bardziej skurczyć. Niekiedy skurcze te są tak silne, że kobieta może mieć wrażenie, że poród jeszcze się nie skończył. Ale spokojnie, to zupełnie normalne i krótkotrwałe. 

Ufff. Koniec. Po wielu miesiącach ciężkiej pracy macica wreszcie może odpocząć.

 

Nie możesz się już doczekać rozwiązania, ale nie do końca wiesz, kiedy może ono nastąpić? Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Dzięki za merytoryczny artykuł
Czy poród zawsze musi być bolesny?

Poród jak po maśle: Na czym polega metoda Butter Birth i jak może ułatwić poród?

2024-12-20
Wiele kobiet marzy o tym, aby ich poród przebiegł szybko, sprawnie i bez komplikacji. Czy jest to możliwe? Metoda Butter Birth, określana jako „poród jak po maśle”, przyciąga uwagę przyszłych mam, oferując techniki, które mogą pomóc w łagodniejszym przejściu przez ten wyjątkowy moment. Na czym polega ta metoda i jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy!
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.