1 trymestr ciąży co warto wiedzieć: objawy, ile trwa i kiedy się kończy?

Wybierz swój tydzień ciąży:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Zobacz jak będzie rozwijać się dziecko w pierwszym trymestrze ciąży

 

Sprawdź jak będzie rozwijać się dziecko w pierwszym trymestr

 

Ile trwa pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do końca 12. tygodnia ciąży. Wewnątrz ciała kobiety dokonują się niezwykłe zmiany. To czas, w którym kształtują się najważniejsze organy dziecka. Do końca 12 tygodnia znajdująca się w macicy malutka bryłka komórek przekształci się w dziecko mające bijące serce, funkcjonujący mózg, ręce i nogi. W tym czasie istnieje najwyższe ryzyko poronienia. Także dlatego, że właśnie w tym momencie mogą wystąpić wady rozwojowe płodu. Organizm kobiety jest w stanie rozpoznać, gdy rozwój płodu jest nieprawidłowy i czasem go odrzuca. 

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze ciąży

Na koniec pierwszego trymestru ciąży wykonuje się najważniejsze badanie USG - na jego podstawie można precyzyjnie określić wiek ciąży, a także jej prawidłowy rozwój. Lekarz jest stanie sprawdzić, czy wykształciły się wszystkie organy oraz czy ich ogólna budowa jest prawidłowa. Szczegóły budowy poszczególnych narządów będą jeszcze oceniane na tzw. USG połówkowym, czyli w okolicach 20 tygodnia ciąży. Badanie USG w 12 tygodniu ciąży może wykonywane zarówno przez powłoki brzuszne jak przez pochwę. Płód jest jeszcze na tyle mały, że lekarz może chcieć go "podglądać" z obydwóch stron. Dodatkowo, warto wiedzieć, że pod koniec pierwszego trymestru jest wyjątkowo ruchliwe. Ma już wykształcone wszystkie kończyny, a jest na tyle małe, że swobodnie może pływać w macicy wykonując fikołki. Podczas badania USG z całą pewnością da się usłyszeń bicie serca dziecka. W niektórych przypadkach lekarz może dojrzeć nawet płeć.



Samopoczucie na początku ciąży

Zmiany zachodzące w ciele kobiety w tym czasie to prawdziwa rewolucja: hormony szaleją, piersi nabierają kształtów i są obolałe, zmienia się smak i powonienie. Kobieta może odczuwać wahania nastroju lub nabrać wstrętu do niektórych potraw. Wiele kobiet zaczyna częściej oddawać mocz, a nagłe skoki ciśnienia powodują omdlenia lub zawroty głowy. Bardzo powszechne są mdłości, szczególnie rano, kiedy stężenie hormonów ciążowych jest najwyższe. Wiele przyszłych mam w pierwszym trymestrze ma ochotę na określone produkty, podczas, gdy inne wywołują odrazę. Dość często zdarza się, że na początku ciąży przyszła mama nie ma ochoty na mięso. Na mdłości dobrze działa napar z imbiru, migały i częste podjadanie oraz cukierki do ssania.

Dieta na początku ciąży

Istotne jest, aby na początku ciąży przyjmować kwas foliowy, bo jego niedobory mogą skutkować wadami cewy nerwowej. Dieta wbrew pozorom nie jest jeszcze tak bardzo istotna, bo na tym etapie ciąży nie zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne, a płód czerpie zasoby z organizmu matki, a łożysko nie jest jeszcze w pełni wykształcone. Dlatego nie należy się obawiać, jeśli mdłości i wymioty powodują,że dieta jest uboga. Może się nawet zdarzyć, że przyszła mama schudnie w tym czasie ze względu na te dolegliwości. Oczywiście bezwzględnie zabroniony jest alkohol oraz papierosy. To właśnie w tym czasie te używki mogą siać największe spustoszenie w organizmie płodu. 

Pierwszy trymestr - na co uważać

Ponieważ ryzyko poronienia w pierwszych 12 tygodniach ciąży jest największe nie zaleca się intensywnego uprawiania sportu, dalekich podróży, zmiany klimatu, zażywania leków,które nie są absolutnie konieczne. Niebezpieczne dla płodu może być zakażenie chorobami wirusowymi. Choć zagrożeń jest sporo, nie warto martwić się złym samopoczuciem, bo ono towarzyszy wielu przyszłym mamom w tym czasie. Niepokoić powinno plamienie, intensywne bóle brzucha lub bardzo silne i długotrwałe bóle głowy. Choć ten czas nie należy do najłatwiejszych można pocieszać się tym, że nadchodzący wielkimi krokami drugi trymestr uważany jest za najlepszy okres ciąży. Przyszyła mama czuje się świetnie, ma dużo energii, a brzuszek nie jest jeszcze duży nie przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu. W drugim trymetrze mama poczuje również upragnione ruchy maleństwa.

Komentarze
23-01-2020
Ocena:
Witajcie mialam okres 24 grudnia mam nieregularne miesiaczki jest 23 styczeń i nadal nie mam a staramy się z mężem o dziecko zrobiłam test wyszedł negatywnie
09-10-2019
Ocena:
4.09 miałam ostatni okres.Do dzisiaj tj. 09.10 nic. Zrobiłam test i wyszedł pozytywny. Mam 41 lat i pełno obaw.
05-10-2019
Ocena:
Rybunia liczysz od 1 dnia ostatniej miesiączki czyli od czerwca.
19-09-2019
Ocena:
Ostatnia miesiączka była 10 czerwca pierwszy dzień okresu . Cykl trwa 28 dni . W lipcu powinnam mieć okres i nie było czyli ciążę liczy się od czerwca czy lipca bo nie wiem.
28-11-2016
Ocena:
Witam . Jestem w 6 tygodniu ciąży i bardzo się martwię o moje maleństwo .Mam 2 synów i 2 poronienia mieszkam w Norwegi i tutaj ciąża liczy się od 12 tygodnia . Moja praca jest praca fizyczna czy mam szanse na zwolnienie lekarskie i od którego tygodnia ? Prosze o szybka odpowiedz .
15-08-2016
Ocena:
Dołaczam sie do pytania
01-04-2015
Ocena:
Dziękujemy, poprawione :)
30-03-2015
Ocena:
Witam,bardzo fajny portal oraz artykuł, pomocny. Jednak chciałabym zasugerować poprawienie błędu bądź wytłumaczenie mi, co to jest "miesisączka"? Pozdrawiam
21-11-2014
Ocena:
Witamy.