W 4. tygodniu ciąży ma miejsce bardzo ważne wydarzenie - zagnieżdżenie zarodka w macicy. Od tego momentu liczony jest właściwy czas ciąży. A zatem gratulujemy, oficjalnie rozpoczęła się Twoja ciąża! Jeśli szukasz wiarygodnego potwierdzenia tej wiadomości, wykonaj test z krwi. Da on jednoznaczną odpowiedź czy jesteś w ciąży. W 4. tygodniu ciąży domowe testy ciążowe mogą dać zakłamany wynik. Z ich wykonaniem najlepiej wstrzymaj się jeszcze do kolejnego tygodnia.
W Twoim organizmie rozpoczyna się prawdziwa rewolucja. Około 4. tygodnia ciąży zarodek zaczyna wydzielać ludzką gonadotropinę kosmówkową - hormon hCG. To właśnie ten hormon wykrywają testy ciążowe. hCG to sygnał dla jajnika do podtrzymaniu produkcji progesteronu. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie ciąży i jej prawidłowy przebieg. Niestety to również hCG jest w znacznej mierze odpowiedzialny za poranne mdłości, których najprawdopodobniej doświadczysz w pierwszym trymestrze ciąży. Wiele kobiet już w 4. tygodniu skarży się na pierwsze objawy ciąży takie jak: bolesność piersi, drażliwość, senność, zmęczenie, huśtawki nastrojów. Dolegliwości ciążowe często przypominają objawy miesiączki, dlatego łatwo je pomylić.
Pierwsze tygodnie ciąży niosą najwięcej zagrożeń związanych z rozwojem Twojego maleństwa, dlatego szczególnie teraz powinnaś na siebie uważać. Badania potwierdzają, że pomiędzy 1. a 12. tygodniem ciąży występuje największa liczba poronień, dlatego lepiej dmuchać na zimne.
W 4. tygodniu ciąży może wystąpić krwawienie: tzw. plamienie implantacyjne. Jest ono związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy. Od typowej miesiączki różni się kolorem i jest znacznie mniej obfite. Często plamieniu towarzyszą bóle w podbrzuszu przypominające bóle menstruacyjne.
W 4. tygodniu ciąży dolegliwości ciążowe mogą obejmować:
Pierwsze objawy ciąży nie są łatwe do zdiagnozowania, gdyż do złudzenia przypominają symptomy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Niech Cię nie zdziwi, że możesz być wrażliwsza na zapachy, a ulubiona kawa nagle przestanie Ci smakować. Najbliższe 9 miesięcy to specyficzny czas, podczas którego organizm może płatać Ci różne figle, a niektóre objawy ciąży mogą być naprawdę co najmniej dziwne.
W 4. tygodniu ciąży rozwój dziecka postępuje dosłownie każdego godziny. Powstała w wyniku zapłodnienia zygota błyskawicznie się dzieli i wędruje w kierunku macicy, gdzie ostatecznie zagnieżdża się pod koniec 4. tygodnia ciąży. Ten moment fachowo nazywamy implantacją. Powstaje zarodek (a za kilka tygodni płód), worek owodniowy i woreczek żółtkowy, którego zadaniem jest dostarczanie dziecku pokarmu, zanim nie wykształci się łożysko. W czwartym tygodniu ciąży blastocysta dzieli się na 3 warstwy, z których w kolejnych etapach wyspecjalizują się organy wewnętrzne i zewnętrzne Twojego dziecka. Z najbardziej wewnętrznej (endodermy) wykształcają się płuca, wątroba i jelita. Z warstwy środkowej (mezodermy) powstają kości i mięśnie, serce i naczynia krwionośne, natomiast z najbardziej zewnętrznej (ektodermy) organizm zbuduje układ nerwowy, mózg, skórę, włosy i soczewki gałek ocznych.
Właśnie teraz zaczyna tworzyć się łożysko, które będzie pośredniczyć między mamą a dzieckiem! Po raz pierwszy dochodzi do kontaktu z krwią matczyną.
W większości przypadków bliźnięta jednojajowe są tej samej płci. Zdarza się jednak, że rodzi się monozygotyczna para: chłopczyk i dziewczynka. Powstaje ona z jajeczka, które zawiera bardzo rzadką kombinację chromosomów XXY.