Nietypowe objawy ciąży

Data:

Pierwsze objawy ciąży można recytować z pamięci: mdłości, pobolewania w dole brzucha, tkliwe piersi. Ale o wiele rzadziej mówi się o tym, że ciąży towarzyszą bardzo często także nietypowe objawy ciąży: katar, upławy, chrapanie i zmiany na skórze.

 

nietypowe objawy ciąży

 

fot.Pixabay.com

Upławy w ciąży

Hormony szaleją, a w efekcie organizm działa zupełnie inaczej niż przed ciążą. Jednym z rzadkich objawów ciąży, które mogą, choć nie muszą, towarzyszyć ciąży są białe bądź bladożółte upławy. Nie ma się czego obawiać, dopóki upławy nie mają nieprzyjemnego zapachu i nie towarzyszy im świąd lub pieczenie okolic intymnych (wtedy należy zgłosić się do lekarza, bo mogą być to objawy infekcji). Warto wiedzieć, że stosowanie płynów do higieny intymnej oraz wkładek higienicznych może tylko pogłębiać problem i zaburzać naturalną florę bakteryjną okolic pochwy. Dlatego najlepiej myć się ciepłą wodą, nawet kilka razy dziennie, jeśli zachodzi taka potrzeba, nosić bawełnianą przewiewną bieliznę, a w nocy spać bez majtek i w nocnej koszuli.

Czytaj więcej na temat: Spanie bez bielizny jest zdrowe, a płyny do higieny intymnej szkodzą

 

Nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu to również dość częsty objaw ciąży, aczkolwiek niezwykle rzadko wspominany. Ten problem ma dwie przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne, drugą jest nacisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Podobnie jak większość objawów ciąży, tej dolegliwości również się nie leczy, ale można pomóc sobie przez ćwiczenie mięśni Kegla oraz częste korzystanie z toalety.

Bóle brzucha i wzdęcia w ciąży

Bóle czy częste gazy to również nietypowe objawy ciąży. Duże ilości progesteronu, które znajdują się w twoim organizmie, powodują zwolnienie pracy jelit. Jeśli masz problemy ze wzdęciami oraz częstymi gazami warto z diety wykluczyć lub ograniczyć spożycie takich produktów jak: kapusta, kalafior, brukselka, cebula czy napoje gazowane.

 

Katar i zapchany nos w ciąży

Podczas ciąży znacznie zwiększa się ilość płynów w organizmie przyszłej mamy, przez co między innymi puchnie błona śluzowa w nosie. Skutkiem tego jest właśnie zapchany nos i katar. Zwiększona ilość krwi w organizmie może dodatkowo spowodować, że pękają naczynka w nosie, co może wywoływać krwotoki. Jeśli pojawiają się sporadycznie, wystarczy ucisnąć nasadę nosa oraz przyłożyć zimny okład, dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ilość naturalnych źródeł witaminy C w diecie. Jeżeli natomiast krwawienia z nosa pojawiają się często, powinnaś zgłosić się do lekarza. Przekrwienie śluzówek może się objawiać także problemami z dziąsłami, drapaniem w gardle.

 

Chrapanie w ciąży

Zatkany nos, a do tego brzuch znacznie ograniczający możliwości poruszania się podczas snu oraz mogący uciskać przeponę są głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Aby pomóc sobie i pozostałym domownikom w przetrwaniu okresu ciąży warto nabyć specjalną poduszkę, która umożliwia wygodne ułożenie się do snu. Ma kształt litery C i skutecznie podpiera kręgosłup oraz pozwala ustabilizować miednicę.

 

Przebarwienia i pajączki w ciąży

Na twarzy i dłoniach pojawić się mogą się ciemne plamy, a na brzuchu pionowa linia. Do tego jeszcze pajączki i teleangiektazje. Te wszystkie zmiany na skórze powodowane są również ciążą. W tym czasie organizm zwiększa produkcję melatoniny, a co za tym idzie, powstają przebarwienia na skórze. Za pajączki odpowiedzialna jest natomiast zwiększona ilość krwi w krwiobiegu. 

Czytaj również:

Twardy brzuch w ciąży - czy to normalne?

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli kiedy będzie widać ciążę

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
10-5-2016
Ocena:
Ja też mam katar, który mnie zastanawiał.W nocy i codziennie rano. W ciągu dnia ustępował, po to, by pojawić się kolejnego ranka. Dobrze wiedzieć, że to przez hormony. Bo już byłam gotowa sądzić,że coś ze mną nie tak - ten wiecznie zapchany nos - sądziłam,że jestem przeziębiona - ale jak - tak cały czas? Wyniki jednak miałam dobre, więc uznałam,że to taka alergia ciążowa :) Generalnie nie miałam żądnych wymiotów czy mdłości. Lekkie zawroty głowy, ogólne osłabienie + zadyszka, bóle podbrzusza i piersi w pierwszym trymestrze i zdaje się,że to wszystko. Ale na razie jestem na etapie drugiego trymestru , zatem wszystko jeszcze przede mną :)
3-12-2015
Ocena:
Nie mam żadnych z opisanych objawów - mam piękną cerę, o Katarze wręcz marzę bo nos mam ciągle wyschnie przez ogrzewanie. O tym że jestem w ciąży dowiedziałam się po namowie przyjaciółki żebym zrobiła test, gdyż nie miałam żadnych sygnałów ze str organizmu - brak mdłości, dobre samopoczucie. Brak miesiączki mnie nie zastanowił bo często nie miałam okresu po 2-3 miesiące, a tym bardziej po każdych wakacjach były długie opóźnienia. Jedynie przeszkadzał mi zapach kawy, wręcz mi śmierdzi ala i miałam ochotę na dziwne połączenia smaków np. Na śniadanie twaróg z truskawkami + kiełbasa krakowska :)
1-10-2015
Ocena:
u mnie skracala sie szyjka macicy, ale to byl problem.. a nie objaw ciazy, przez to musialam spac na supermami ortopedycznej poduszce. aby jak najmniej naciskac na brzuch
14-8-2015
Ocena:
Ja nigdy nie miałam takiego kataru jak w ciąży... Ratowałam się domowymi sposobami z bellybestfriend.pl- prowadzilam super kalendarz przez caaałą ciążę