Nietypowe objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży można recytować z pamięci: mdłości, pobolewania w dole brzucha, tkliwe piersi. Ale o wiele rzadziej mówi się o tym, że ciąży towarzyszą bardzo często także nietypowe objawy ciąży: katar, upławy, chrapanie i zmiany na skórze.
fot.Pixabay.com
Upławy w ciąży
Hormony szaleją, a w efekcie organizm działa zupełnie inaczej niż przed ciążą. Jednym z rzadkich objawów ciąży, które mogą, choć nie muszą, towarzyszyć ciąży są białe bądź bladożółte upławy. Nie ma się czego obawiać, dopóki upławy nie mają nieprzyjemnego zapachu i nie towarzyszy im świąd lub pieczenie okolic intymnych (wtedy należy zgłosić się do lekarza, bo mogą być to objawy infekcji). Warto wiedzieć, że stosowanie płynów do higieny intymnej oraz wkładek higienicznych może tylko pogłębiać problem i zaburzać naturalną florę bakteryjną okolic pochwy. Dlatego najlepiej myć się ciepłą wodą, nawet kilka razy dziennie, jeśli zachodzi taka potrzeba, nosić bawełnianą przewiewną bieliznę, a w nocy spać bez majtek i w nocnej koszuli.
Czytaj więcej na temat: Spanie bez bielizny jest zdrowe, a płyny do higieny intymnej szkodzą
Nietrzymanie moczu w ciąży
Nietrzymanie moczu to również dość częsty objaw ciąży, aczkolwiek niezwykle rzadko wspominany. Ten problem ma dwie przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne, drugą jest nacisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Podobnie jak większość objawów ciąży, tej dolegliwości również się nie leczy, ale można pomóc sobie przez ćwiczenie mięśni Kegla oraz częste korzystanie z toalety.
Bóle brzucha i wzdęcia w ciąży
Bóle czy częste gazy to również nietypowe objawy ciąży. Duże ilości progesteronu, które znajdują się w twoim organizmie, powodują zwolnienie pracy jelit. Jeśli masz problemy ze wzdęciami oraz częstymi gazami warto z diety wykluczyć lub ograniczyć spożycie takich produktów jak: kapusta, kalafior, brukselka, cebula czy napoje gazowane.
Katar i zapchany nos w ciąży
Podczas ciąży znacznie zwiększa się ilość płynów w organizmie przyszłej mamy, przez co między innymi puchnie błona śluzowa w nosie. Skutkiem tego jest właśnie zapchany nos i katar. Zwiększona ilość krwi w organizmie może dodatkowo spowodować, że pękają naczynka w nosie, co może wywoływać krwotoki. Jeśli pojawiają się sporadycznie, wystarczy ucisnąć nasadę nosa oraz przyłożyć zimny okład, dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ilość naturalnych źródeł witaminy C w diecie. Jeżeli natomiast krwawienia z nosa pojawiają się często, powinnaś zgłosić się do lekarza. Przekrwienie śluzówek może się objawiać także problemami z dziąsłami, drapaniem w gardle.
Chrapanie w ciąży
Zatkany nos, a do tego brzuch znacznie ograniczający możliwości poruszania się podczas snu oraz mogący uciskać przeponę są głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Aby pomóc sobie i pozostałym domownikom w przetrwaniu okresu ciąży warto nabyć specjalną poduszkę, która umożliwia wygodne ułożenie się do snu. Ma kształt litery C i skutecznie podpiera kręgosłup oraz pozwala ustabilizować miednicę.
Przebarwienia i pajączki w ciąży
Na twarzy i dłoniach pojawić się mogą się ciemne plamy, a na brzuchu pionowa linia. Do tego jeszcze pajączki i teleangiektazje. Te wszystkie zmiany na skórze powodowane są również ciążą. W tym czasie organizm zwiększa produkcję melatoniny, a co za tym idzie, powstają przebarwienia na skórze. Za pajączki odpowiedzialna jest natomiast zwiększona ilość krwi w krwiobiegu.
Czytaj również:
Twardy brzuch w ciąży - czy to normalne?
Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli kiedy będzie widać ciążę