Infekcje intymne w lecie

Data:

Długo wyczekiwane lato i wakacyjny wyjazd to niestety nie zawsze tylko beztroskie i pozytywne momenty - czasem zdarza się, że z urlopu przywozimy coś więcej niż opaleniznę. Wysokie temperatury, częste kąpiele w miejscach publicznych, korzystanie ze wspólnych toalet i natrysków - to wszystko sprawia, że w miesiącach letnich jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje układu moczowo-płciowego. Najczęściej na takie dolegliwości cierpią kobiety - poznajmy objawy i sposoby walki z letnimi infekcjami!

 

infekcje-intymne-w-lecie-550x350

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy występuje wręcz masowo - aż 75 proc. kobiet choć raz w życiu musi przez nią przejść, przy czym u prawie połowy z nich dolegliwość powraca. Do objawów grzybicy zalicza się: świąd, pieczenie, bolesność przy oddawaniu moczu i współżyciu płciowym oraz charakterystyczne grudkowate upławy. Za taką infekcję pochwy odpowiedzialny jest grzyb Candida Albicans, dlatego kuracja polega na podaniu leków przeciwgrzybiczych. Zazwyczaj wystarczy tygodniowa lub krótsza kuracja przypisanymi przez ginekologa lekami, jednak w wielu przypadkach infekcja może powracać i  w tym celu warto poprosić o przypisanie dodatkowych dawek leku. Przyjmuje się je w momencie gdy zauważone zostaną ponownie objawy infekcji, aby szybciej ją zwalczyć warto przyjąć je od razu.

 

Bakteryjne zapalenie pochwy

Wiele kobiet cierpi latem także na bakteryjne zapalenie pochwy, czyli waginozę bakteryjną, którą najczęściej sygnalizują upławy o rybim zapachu. To zaburzenie równowagi ekosystemu pochwy często nie jest w ogóle zauważane przez kobietę - w 50 proc. przypadków przebiega bezobjawowo i ustępuje bez leczenia. Rozpoznanie waginozy jest jednak bardzo ważne - nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, m.in. zapalenia dróg moczowych czy przedwczesnego porodu. W kuracji stosuje się leki miejscowe i antybiotyki.

Zdjęcie: Fotolia fot. by © yellowj

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-9-2015
Ocena:
Ja mam nawracające zapalenie pęcherza po ciąży bez względu na porę roku