Twardy, napięty brzuch w ciąży podczas chodzenia, wysiłku lub wieczorem po ciężkim dniu. To zdarza się wielu kobietom w ciąży. Sprawdź, kiedy twardy brzuch w ciąży to norma, a kiedy należy się skonsultować z lekarzem.
fot.Unsplash.com
Macica jest zbudowana w dużej mierze z tkanki mięśniowej i właśnie dlatego możliwe jest jej kurczenie się i wydanie na świat dziecka. Jak każdy mięsień, a także inne narządy podlega zmianom, może twardnieć, rozluźniać cię, reagować na bodźce. Kobiety w ciąży są jednak przeczulone na odczucia płynące z brzucha i martwią się o dziecko.
Czytaj również:
10 rzeczy, których nie wolno robić w ciąży
Pierwszy trymestr ciąży może obfitować w różne odczucia ze strony ciężarnej macicy. Napinanie się wiązań macicy, rozciąganie się tkanek a do tego zmiany hormonalne – to wszystko powoduje bóle, dyskomfort, wzdęcia.
Twardy brzuch w pierwszym trymestrze ciąży zwykle związany jest ze wzdęciami i typowym dla tego okresu ciąży, zwolnionym pasażem jelitowym. Wzrost poziomu progesteronu wpływa na zaburzenia perystaltyki jelit – mówi lek. med. Krzysztof Kucharski z Centrum Medycznego Damiana.
Twardnienie brzucha w drugim trymestrze ciąży oznaczać może skurcze macicy. Warto jednak wiedzieć, że takie skurcze wcale nie muszą być oznaką przedwczesnego porodu czy komplikacji. Macica jest mięśniem, który kurczyć się nawet bez naszej woli i pod wpływem różnych czynników. Jeśli uczucie twardnienia jest sporadyczne, nieregularne i nie towarzyszy mu ból czy krwawienie z dróg rodnych, nie ma powodu do niepokoju. Warto wiedzieć, że po 20 tygodniu ciąży mogą już występować skurcze przepowiadające.
Z twardym brzuchem w drugim trymestrze ciąży można sobie z tym radzić przy pomocy popularnych leków rozkurczowych lub magnezu. Często wystarczy odpoczynek i zwolnienie tempa – mówi dr Kucharski.
Czytaj również:
Poronienie, objawy i rodzaje poronienia
Za twardy brzuch w ciąży, w ostatnim jej okresie odpowiadają zwykle skurcze przepowiadające, nazywane również skurczami Braxtona-Hicksa lub nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy. Początkowo są one słabe, często ledwo wyczuwalne. Im bliżej terminu rozwiązania, ty mogą być dłuższe i przybierać na sile. Kilka skurczy może pojawić się nawet w regularnych odstępach czasu. Skurcze przepowiadające mogą wywoływać ruchy dziecka, stosunek seksualny, wysiłek fizyczny lub zwykłe zmęczenie. Nie są one jednak bolesne i zwykle dają się łatwo złagodzić: wystarczy zmienić pozycję, odpocząć, zrelaksować się. Pomaga ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dodatkowe objawy, jak biegunka, bóle krzyża czy odchodzenie czopu śluzowego. Takie zjawiska połączone z regularnymi skurczami to już raczej symptomy porodu. Jeśli twardnienie brzucha jest dokuczliwe i pojawia się często, warto skonsultować się z ginekologiem-położnikiem, który oceni czy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W ogromnej większości przypadków twardy brzuch w ciąży nie oznacza skracającej się szyjki macicy i porodu.
Za każdym razem, kiedy kobieta niepokoi się, czuje, że coś może być nie tak – powinna się skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym. A jeśli niema takiej możliwości, może udać się do szpitala na izbę przyjęć i tam będzie miała z pewnością wykonane ktg, a lekarz oceni, czy są powody do niepokoju. Może też zlecić przyjmowanie leków, które złagodzą skurcze – mówi dr Kucharski.
Czytaj również:
Anemia, niedobór żelaza w ciąży
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.