Data modyfikacji:

Twardy brzuch w ciąży – czy to normalne?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Twardy, napięty brzuch w ciąży podczas chodzenia, wysiłku lub wieczorem po ciężkim dniu. To zdarza się wielu kobietom w ciąży. Sprawdź, kiedy twardy brzuch w ciąży to norma, a kiedy należy się skonsultować z lekarzem.

twardy brzuch w ciąży

fot.Unsplash.com

Macica jest zbudowana w dużej mierze z tkanki mięśniowej i właśnie dlatego możliwe jest jej kurczenie się i wydanie na świat dziecka. Jak każdy mięsień, a także inne narządy podlega zmianom, może twardnieć, rozluźniać cię, reagować na bodźce. Kobiety w ciąży są jednak przeczulone na odczucia płynące z brzucha i martwią się o dziecko.

Czytaj również:

10 rzeczy, których  nie wolno robić w ciąży

Twardy brzuch w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwszy trymestr ciąży może obfitować w różne odczucia ze strony ciężarnej macicy. Napinanie się wiązań macicy, rozciąganie się tkanek a do tego zmiany hormonalne – to wszystko powoduje bóle, dyskomfort, wzdęcia.

Twardy brzuch w pierwszym trymestrze ciąży zwykle związany jest ze wzdęciami i typowym dla tego okresu ciąży, zwolnionym pasażem jelitowym. Wzrost poziomu progesteronu wpływa na zaburzenia perystaltyki jelit – mówi lek. med. Krzysztof Kucharski z Centrum Medycznego Damiana.

Twardy brzuch w ciąży – drugi trymestr

Twardnienie brzucha w drugim trymestrze ciąży oznaczać może skurcze macicy. Warto jednak wiedzieć, że takie skurcze wcale nie muszą być oznaką przedwczesnego porodu czy komplikacji. Macica jest mięśniem, który kurczyć się nawet bez naszej woli i pod wpływem różnych czynników. Jeśli uczucie twardnienia jest sporadyczne, nieregularne i nie towarzyszy mu ból czy krwawienie z dróg rodnych, nie ma powodu do niepokoju. Warto wiedzieć, że po 20 tygodniu ciąży mogą już występować skurcze przepowiadające.

Z twardym brzuchem w drugim trymestrze ciąży można sobie z tym radzić przy pomocy popularnych leków rozkurczowych lub magnezu. Często wystarczy odpoczynek i zwolnienie tempa – mówi dr Kucharski.

Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży, kiedy zgłosić się do lekarza:

  • kiedy skurcze są bolesne
  • kiedy skurcze są regularne
  • kiedy towarzyszy im krwawienie lub kłucie w pochwie
  • kiedy kobieta podejrzewa, że sączą się wody płodowe

Czytaj również:

Poronienie, objawy i rodzaje poronienia


 


Skurcze przepowiadające i twardnienie brzucha w trzecim trymestrze ciąży

Za twardy brzuch w ciąży, w ostatnim jej okresie odpowiadają zwykle skurcze przepowiadające, nazywane również skurczami Braxtona-Hicksa lub nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy. Początkowo są one słabe, często ledwo wyczuwalne. Im bliżej terminu rozwiązania, ty mogą być dłuższe i przybierać na sile. Kilka skurczy może pojawić się nawet w regularnych odstępach czasu.  Skurcze przepowiadające mogą wywoływać ruchy dziecka, stosunek seksualny, wysiłek fizyczny lub zwykłe zmęczenie. Nie są one jednak bolesne i zwykle dają się łatwo złagodzić: wystarczy zmienić pozycję, odpocząć, zrelaksować się. Pomaga ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dodatkowe objawy, jak biegunka, bóle krzyża czy odchodzenie czopu śluzowego. Takie zjawiska połączone z regularnymi skurczami to już raczej symptomy porodu.  Jeśli twardnienie brzucha jest dokuczliwe i pojawia się często, warto skonsultować się z ginekologiem-położnikiem, który oceni czy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W ogromnej większości przypadków twardy brzuch w ciąży nie oznacza skracającej się szyjki macicy i porodu.

Za każdym razem, kiedy kobieta niepokoi się, czuje, że coś może być nie tak – powinna się skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym. A jeśli niema takiej możliwości, może udać się do szpitala na izbę przyjęć i tam będzie miała z pewnością wykonane ktg, a lekarz oceni, czy są powody do niepokoju. Może też zlecić przyjmowanie leków, które złagodzą skurcze – mówi dr Kucharski.

Czytaj również:

Ile kawy można pić w ciąży

Anemia, niedobór żelaza w ciąży

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
27-10-2018
Ocena:
Ja miałam troszkę ale nie bolało tylko tak właśnie twardnialo. Wszystko było ok. Dziecko urodziło się w terminie
25-10-2018
Ocena:
Wszyscy mi mówią, żeby odpoczywać. Mój brzuch tak jakby się spinać ale poza tym czuje6sue super i nic nie boli. Badania super
22-10-2018
Ocena:
Moim zdaniem zbyt wielu lekarzy daje leki niepotrzebnie na wszelki wypadke
17-10-2018
Ocena:
W pierwszej i drugiej ciąży brzuch twardniał mi b czesto. W pierwszej brałam luteinę, a w drugiej się już nie przejmowałam. Obie córki zdrowei urodzone w terminie.
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!