Data modyfikacji:

Anemia - niedobór żelaza w ciąży

Autor: Tamara Rosłoń

Anemia w ciąży zdarza się często i w pewnym stopniu jest to zjawisko fizjologiczne. Anemia to inaczej niedokrwistość. Przypadłość ta polega na spadku stężenia hemoglobiny oraz liczby krwinek czerwonych (erytrocytów). Pojawia się ona w sytuacji, kiedy wytwarzanie erytrocytów jest niewystarczające lub gdy następuje obumarcie albo zniszczenie znacznej ich ilości. Czy anemia u kobiety ciąży stwarza zagrożenie dla dziecka?

 

anemia w ciąży

fot. Pixabay

Anemia w ciąży - Objawy

Podstawowe i najczęściej występujące objawy anemii to:

  • bladość;
  • przyspieszenie czynności serca oraz oddechu;
  • szybkie męczenie się;
  • bóle i zawroty głowy;
  • szum w uszach;
  • mroczki przed oczyma;
  • osłabienie mięśni;
  • trudność skupienia uwagi i koncentracji;
  • drażliwość;
  • zbyt częsta senność;
  • stany podgorączkowe.

Niedokrwistość może być następstwem niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.

Anemia ciążowa

Niedokrwistość to także problem wielu przyszłych mam - dochodzi do niej zwykle na początku trzeciego trymestru ciąży. W czasie ciąży, najczęściej mamy do czynienia z anemią wywołaną niedoborem żelaza. Dzieje się tak, gdyż w tym czasie zapotrzebowanie przyszłej mamy na ten pierwiastek wzrasta do co najmniej o 30 mg dziennie a jego zapasy szybko są „zużywane”  zarówno przez nią samą, jak i przez płód. O anemii w ciąży mówi się zwykle, gdy poziom hemoglobiny spada poniżej 11 g/dl. O tym, czy potrzebna jest dodatkowa suplementacja, czy wystarczy zmiana diety - decyduje lekarz prowadzący ciąży. Warto jednak wiedzieć, że dzięki diecie bogatej w żelazo udaje się zwykle utrzymać anemię w ciąży w ryzach.

Inne objawy anemii u kobiet ciężarnych:

Poza wynikami badania krwi niepokojącymi objawami anemii w ciąży mogą być:

  • osłabienie
  • duszności
  • bladość skóry
  • kołatanie serca
  • omdlenia

Anemia w ciąży - skutki

Jeśli tylko, przyszła mama zauważy u siebie któryś z wymienionych objawów anemii, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczona lub zlekceważona anemia w ciąży może przyczynić się do późniejszych powikłań: doprowadzić do przedwczesnego porodu lub urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową. Poza tym, nieleczona anemia w ciąży, to także zwiększenie ryzyka wystąpienia tego schorzenia u niemowląt.



Niedokrwistość w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Walka z anemią w ciąży, polega przede wszystkim na zmianie diety. Przyszła mama, której utrapieniem jest anemia w ciąży, powinna włączyć do swojej diety produkty bogate w żelazo, ale także pamiętać, by łączyć je z pokarmami zawierającymi witaminę C. Obecność witaminy C zwiększa wchłanianie żelaza. Natomiast polifenole (kawa i herbata) a także fityniany (otręby, fasola) blokują jego wchłanianie. Dlatego tylko umiejętne łączenie ze sobą produktów  może wspomóc walkę z anemią w ciąży:

Anemia w ciąży - co jeść?

  • czerwone mięso
  • ryby
  • nasiona: dyni i słonecznika
  • suszone owoce
  • żółtko jaja
  • orzechy
  • zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, szczaw)
  • natka pietruszki
  • buraki, boćwina
  • brokuły
  • brukselka
  • dodatkowo razem z tymi produktami spożywać należy surowe owoce i warzywa bogate w witaminę c : porzeczki, maliny, cytrusy, papryka, truskawki,kiwi

Przy anemii w ciąży warto ograniczyć spożycie kawy i herbaty, bo utrudniają one wchłanianie żelaza z pożywienia.

 

Czytaj także:

Późne odcięcie pępowiny

 


Autor

Komentarze
17-12-2018
Ocena:
@kima na dobrych suplementach nie na sensu oszczędzać
15-12-2018
Ocena:
@ania chyba wszystkie suplementy nie są na receptę, jeszcze tego by brakowało!@tuła 20-25 zł wiec wydaje mi się to rozsądna cena za dobre jakościowo suplementyy :)
11-12-2018
Ocena:
@ania a cenowo jak wychodzi na tle innych suplementów?
11-12-2018
Ocena:
@tuła, nie! własnie bardzo fajnie,że nie jest na recepte, wręcz dostępna w rossmanie nawet
11-12-2018
Ocena:
co do żelaza to się zgadzam, co prawda troche potrwało zanim zorientowałam się,że to o to chodzi ale ciesze się ,że pregna unormowała stan żelaza
10-12-2018
Ocena:
@blika miałam okropne zaparcia, nie dało się wytrzymać :/ @blika biorę teraz pregnę. cieszę się, że trafiłam na ten suplement, bo po zaparciach ani śladu i mogę spokojnie czekać do momentu rozwiązania
05-12-2018
Ocena:
@blika to jest na receptę?
05-12-2018
Ocena:
@tuła tak pregna ma żelazo ale w dawce którą rekomenduje ptg :) Także nie ma się czego obawiać.@ewka a na jaki preparat zamieniłaś swój stary? Co teraz bierzesz ??
04-12-2018
Ocena:
@ewka ale zmieniłaś na coś innego też z żelazem?@blika pregna ma żelazo?
04-12-2018
Ocena:
@ewka o kurcze, to tez niedobrze. A mialas jakies skutki uboczne za dużej ilości zelaza??@tuła ja biorę pregnę plus, ale nie wiem czy w przypadku anemii te suple są takie same jak u kobiet bez anemii
03-12-2018
Ocena:
tuła ja kiedyś brałam suplement, który miał o dwa razy za dużą dawkę żelaza, teraz zmieniłam i na całe szczęście to minęło
30-11-2018
Ocena:
jestem w ciąży i po zrobionych wynikach lekarz stwierdził u mnie anemię, preparaty które mają dużo żelaza powodują z kolei u mnie zaparcia, napiszcie co brałyście w ciąży
09-10-2017
Ocena:
tylko ze zelaza bez szczegolnego wskazania nie powinno sie od tak przyjmowac, PTG zaleca tylko jod, dha, kwas foliowy a od drugiego trymestru jeszcze wit D i magnez
27-07-2016
Ocena:
Też mogę polecić Chela Ferr bio complex. Po miesiącu brania morfologia była znacznie lepsza, a po dłuższym czasie wyzbyłam się anemii. Co najważniejsze nie odczułam żadnych skutków ubocznych jak w przypadku brania innego żelaza.
16-03-2016
Ocena:
Polecam bardzo dobry suplement diety Chela-ferr. Brałam podczas swojej ciąży i trochę po niej :) Bardzo pozytywnie wpływa na niedobory żelaza we krwi, z tego co się dowiedziałam w aptece bardzo dużo dziewczyn kupuje go do walki z anemią :)
18-02-2015
Ocena:
Wiadomo, ze juz starajac sie o malenstwo trzeba dbac o siebie - czyli kwas foliowy trzeba juz brac pare miesiecy przed staraniem sie o zajscie w ciaze.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.