Data publikacji:

Przyczyny porodów przedwczesnych

Autor: Maciej Pawłowski - Lekarz

Porodem przedwczesnym nazywa się urodzenie dziecka przed 37 tygodniem życia dziecka. Częstotliwość występowania porodu przedwczesnego na świecie jest różna. Waha się od około 12% w krajach Afryki i Azji, do około 6% w Europie. W Polsce ma niecałe 7%. W ostatnich latach wzrosła liczba porodów przed terminem, głównie w krajach rozwiniętych. Dlaczego? Przeważnie z uwagi na częste wskazania medyczne do ukończenia ciąży, większą liczbę ciąż mnogich oraz zwiększający się odsetek kobiet rodzących po 35. roku życia. 

 

przedwczesny poród

 

Poród przed czasem to nadal zagrożenie 

Pomimo tego, że medycyna cały czas rozwija się, lekarze wiedzą coraz więcej o człowieku, jak również o jego pojawianiu się na świecie, to poród przedwczesny nadal stanowi duże zagrożenie. Bo nie można konkretnie powiedzieć z jakiego powodu dochodzi do przedterminowych porodów. Nie ma też skutecznej, jednej metody, dzięki której możemy rozpoznać, leczyć i zapobiec ryzyku wcześniejszego porodu w 100%. Jaki ma to wpływ na dzieci przedwcześnie urodzone? Badania dowodzą, że wcześniaki częściej chorują, są hospitalizowane i narażone na występowanie chorób przewlekłych, wymagających długotrwałego leczenia. Im maleństwo urodzi się wcześniej, tym to ryzyko jest większe.

 

Jaka jest przyczyna wcześniejszego porodu?

Nie zawsze udaje się ustalić przyczynę i mechanizm wcześniejszego porodu. Najczęściej występującymi zaburzeniami, które go powodują to:

 • stany zapalne i zakażenia, 
 • niedokrwienia łożyska i macicy, 
 • nadmierne rozciągnięcia macicy, 
 • stres, 
 • niedotlenienia płodu, 
 • ograniczenie wewnątrzmacicznego wzrastania płodu,
 • oddzielenie się łożyska oraz procesów immunologicznych.

 

Przyszła mama również może się przyczynić do wystąpienia objawów porodu przed czasem. Najczęstsze czynniki wpływające na wzrost ryzyka urodzenia wcześniaka to:

 

 

Czy można leczyć poród przedwczesny?

Tak, stosuje się wówczas leczenie tokolityczne. Polega ono na hamowaniu przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Tokolizę stosuje się wyłącznie wtedy, gdy jest ona korzystna i bezpieczna dla dziecka. Podaje się najczęściej kortykosteroidy (betametazon lub deksametazon), beta – mimetyki (fenoterol), atozyban, nifedypina, antybiotyki (głównie amoksycylina i erytromycyna).  Przeciwwskazaniem do tokolizy są:

 • wada letalna płodu,
 • rzucawka,
 • zapalenie błon płodowych,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • zagrożenie wewnątrzmaciczne płodu.

 

Można też starać się zapobiegać porodowi przedwczesnemu. Robi się to za pomocą:

 • założenia szwu okrężnego w górnej części szyjki macicy,
 • założenia pessaria szyjkowego (wymodelowanej kształtki założonej na szyjkę macicy),
 • ultrasonograficznego monitorowania szyjki macicy, podawania progesteronu (drogą dopochwową lub domięśniową).

 

Podsumowując, pomimo postępu medycy nie możemy zapomnieć, że poród przedwczesny jest zagrożeniem dla dziecka. Organizmy maluszków urodzonych przedwcześnie nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a co za tym idzie wyjątkowo narażone na urazy oraz niedotlenienie przy porodzie. Niestety pomimo dużego postępu w opiece neonatologicznej, nie udało się wyeliminować częstotliwości występowania porodów przed czasem. Należy zatem zwrócić uwagę na zapobieganie takim porodom oraz selekcję kobiet najbardziej narażonych na tego rodzaju porody. 


Zdjęcie: Fotolia fot by © Martin Valigursky


Autor

Maciej Pawłowski - Lekarz

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii w Łodzi. Oprócz zagadnień związanych z medycyną interesuję się sportem i językami obcymi.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Nie wiem czy da się do tego do końca przygotować, ale jakieś sygnały na pewno są. Lekarz ginekolog powinien na to zwracać większą uwagę, bo później jest zaskoczenie i spore ryzyko dla dziecka...
13-11-2017
Ocena:
A nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy? To także może mieć wpływ na przedwczesny poród.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.