Data publikacji:

Palenie tytoniu w ciąży - Nie ryzykuj i rzuć palenie!

Autor: Maria Szadkowska

Palenie w ciąży to temat bardzo kontrowersyjny. Szukając o nim informacji natykamy się na opinie o bezwzględnym nakazie rzucenia nałogu, jak najszybciej po zajściu w ciąże ale są też inne, odradzające rzucenie nałogu z dnia na dzień. Jakie są skutki palenia w ciąży i co robić jeśli jesteś w ciąży i palisz? 

 

palenie papierosów w ciąży


Niekorzystne skutki palenia przez kobiety ciężarne można mnożyć: upośledzenie sprawności ruchowej i umysłowej dziecka, zaburzenia rozwojowe, poronienia, zwiększenie ryzyka śmierci łóżeczkowej, zmniejszenie pojemności płuc i ograniczenie ich funkcji, większe ryzyko powikłań i nieprawidłowości okresu prenatalnego, niższa odporność dziecka. To zaledwie kilka z naprawdę długiej listy. Dla przyszłych matek są one groźbą spędzającą im sen z powiek. Co jeżeli jednak nie potrafimy rzucić nałogu? Odpowiedzi na to pytanie postanowiłam poszukać u specjalistów.

 

Skutki palenia w ciąży - fakty

Naukowcy z College of London obserwujący deformacje ciała u dzieci, potwierdzają niekorzystne skutki palenia w ciąży. Po przeanalizowaniu badań z ostatnich 50. lat dotyczących grupy 12. milionów urodzeń u matek palących, aż 174. tysiące dzieci urodziło się z różnego rodzaju deformacjami. Oczywiście inne negatywne skutki palenia również wystąpiły. Paląc, matka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia deformacji kończyn o 26%, a czaszki aż o 30%! „Teraz, kiedy mamy solidne dowody, ostrzeżenia przed paleniem w ciąży powinny wyraźniej informować o zagrożeniu wadami rozwojowymi, na które będą cierpieć dzieci kobiet palących podczas ciąży” — mówi sieci BBC prof. Allan Hackshaw, który zajmował się zbieraniem danych do badań.

Podobne badania prowadzone były również na gruncie polskim przez różne instytucje, w tym w 2010 roku przez Polski Główny Inspektorat Sanitarny. GIS podkreśla, że kontakt z dymem tytoniowym niekorzystnie wpływa na zdrowie dzieci: wśród kobiet palących w ciąży odsetek wcześniaków wynosi 11%, podczas gdy u tych, które nigdy nie paliły – 7%. Kobiety palące rodziły dzieci z niedowagą dwukrotnie częściej niż niepalące.

Palenie w ciąży to uzależnienie psychiczne

W internecie, na forach dla przyszłych matek, można spotkać się z opiniami, iż stopniowe rzucanie nałogu lub ograniczenie palenia jest lepsze niż odstawienie go od razu. Uzasadnieniem tej teorii miało być wyższe stężenie toksyn i szok związany z odstawieniem nałogu w organizmie dziecka (i matki) przy odtruwaniu niż przy stałym paleniu. Poprosiliśmy o konsultację w tej sprawie panią doktor ginekolog Monikę Przybyłkowską.

 

- „Jeżeli kobieta jest osobą palącą od dawna, i co warto podkreślić palącą dużo, natychmiastowe rzucenie nałogu może być dla niej trudne oraz spowodować stres. Aczkolwiek każdy papieros mniej jest wskazany ze względu na zdrowie rozwijającego się dziecka. Nie ma przeciwskazań medycznych dla natychmiastowego odstawienia papierosów, co więcej jest to zalecane. Palenie, jak każdy nałóg, jest kwestią uzależnienia psychicznego i to właśnie psychika palacza może stanowić problem.”

 

Palenie w ciąży jest szkodliwe, nikt temu nie zaprzeczy. Szkodzi zarówno matce, jak i nienarodzonemu jeszcze dziecku. Dlatego najlepiej jak najwcześniej zdecydować co jest dla nas naprawdę ważne ... i czy warto aż tak ryzykować. Odpowiedź zdaje się być oczywista. Przecież przez te 9. miesięcy odpowiadamy nie tylko za zdrowie własne ale również małego człowieka w naszym łonie. Spróbujmy zatem potraktować okres ciąży jako super motywację do walki z nałogiem. Powodzenia i trzymamy kciuki!

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Kirill Zdorov


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
02-06-2017
Ocena:
nie czaje jak to jest, ze niektore kobiety truja swoje dzieci a inne dbaja z calych sil zdrowa dieta, przestrzeganiem wszelkich zalecen... Ja nawet alkohol odstawilam na rok przed ciaza, zeby wszystko po mojej stronie bylo na tip top, wiele miesiecy folika przed poczeciem, zdrowsza dieta. Jakos nie wyobrazam sobie inaczej
05-02-2016
Ocena:
Kupiłam książkę, próbowałam plastrów, gum ale dopiero tabletki mi pomogły. Polecam przed zakupem porównać skuteczność środków w rankingu na: rzucam-to.pl
23-04-2015
Ocena:
Dzień dobry, jestem studentką pierwszego roku położnictwa. Przeprowadzam anonimową ankietę w ramach jednego z przedmiotów na temat skutków palenia papierosów w okresie ciąży. Chciałabym prosić o wypełnienie mojej ankiety.<br />Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)<br />http://www.survio.com/survey/d/Y7G1S6B2Z7N4K3P6P
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.