Data publikacji:

Palenie tytoniu w ciąży - Nie ryzykuj i rzuć palenie!

Autor: Maria Szadkowska

Palenie w ciąży to temat bardzo kontrowersyjny. Szukając o nim informacji natykamy się na opinie o bezwzględnym nakazie rzucenia nałogu, jak najszybciej po zajściu w ciąże ale są też inne, odradzające rzucenie nałogu z dnia na dzień. Jakie są skutki palenia w ciąży i co robić jeśli jesteś w ciąży i palisz? 

 

palenie papierosów w ciąży


Niekorzystne skutki palenia przez kobiety ciężarne można mnożyć: upośledzenie sprawności ruchowej i umysłowej dziecka, zaburzenia rozwojowe, poronienia, zwiększenie ryzyka śmierci łóżeczkowej, zmniejszenie pojemności płuc i ograniczenie ich funkcji, większe ryzyko powikłań i nieprawidłowości okresu prenatalnego, niższa odporność dziecka. To zaledwie kilka z naprawdę długiej listy. Dla przyszłych matek są one groźbą spędzającą im sen z powiek. Co jeżeli jednak nie potrafimy rzucić nałogu? Odpowiedzi na to pytanie postanowiłam poszukać u specjalistów.

 

Skutki palenia w ciąży - fakty

Naukowcy z College of London obserwujący deformacje ciała u dzieci, potwierdzają niekorzystne skutki palenia w ciąży. Po przeanalizowaniu badań z ostatnich 50. lat dotyczących grupy 12. milionów urodzeń u matek palących, aż 174. tysiące dzieci urodziło się z różnego rodzaju deformacjami. Oczywiście inne negatywne skutki palenia również wystąpiły. Paląc, matka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia deformacji kończyn o 26%, a czaszki aż o 30%! „Teraz, kiedy mamy solidne dowody, ostrzeżenia przed paleniem w ciąży powinny wyraźniej informować o zagrożeniu wadami rozwojowymi, na które będą cierpieć dzieci kobiet palących podczas ciąży” — mówi sieci BBC prof. Allan Hackshaw, który zajmował się zbieraniem danych do badań.

Podobne badania prowadzone były również na gruncie polskim przez różne instytucje, w tym w 2010 roku przez Polski Główny Inspektorat Sanitarny. GIS podkreśla, że kontakt z dymem tytoniowym niekorzystnie wpływa na zdrowie dzieci: wśród kobiet palących w ciąży odsetek wcześniaków wynosi 11%, podczas gdy u tych, które nigdy nie paliły – 7%. Kobiety palące rodziły dzieci z niedowagą dwukrotnie częściej niż niepalące.

Palenie w ciąży to uzależnienie psychiczne

W internecie, na forach dla przyszłych matek, można spotkać się z opiniami, iż stopniowe rzucanie nałogu lub ograniczenie palenia jest lepsze niż odstawienie go od razu. Uzasadnieniem tej teorii miało być wyższe stężenie toksyn i szok związany z odstawieniem nałogu w organizmie dziecka (i matki) przy odtruwaniu niż przy stałym paleniu. Poprosiliśmy o konsultację w tej sprawie panią doktor ginekolog Monikę Przybyłkowską.

 

- „Jeżeli kobieta jest osobą palącą od dawna, i co warto podkreślić palącą dużo, natychmiastowe rzucenie nałogu może być dla niej trudne oraz spowodować stres. Aczkolwiek każdy papieros mniej jest wskazany ze względu na zdrowie rozwijającego się dziecka. Nie ma przeciwskazań medycznych dla natychmiastowego odstawienia papierosów, co więcej jest to zalecane. Palenie, jak każdy nałóg, jest kwestią uzależnienia psychicznego i to właśnie psychika palacza może stanowić problem.”

 

Palenie w ciąży jest szkodliwe, nikt temu nie zaprzeczy. Szkodzi zarówno matce, jak i nienarodzonemu jeszcze dziecku. Dlatego najlepiej jak najwcześniej zdecydować co jest dla nas naprawdę ważne ... i czy warto aż tak ryzykować. Odpowiedź zdaje się być oczywista. Przecież przez te 9. miesięcy odpowiadamy nie tylko za zdrowie własne ale również małego człowieka w naszym łonie. Spróbujmy zatem potraktować okres ciąży jako super motywację do walki z nałogiem. Powodzenia i trzymamy kciuki!

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Kirill Zdorov


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Komentarze
02-06-2017
Ocena:
nie czaje jak to jest, ze niektore kobiety truja swoje dzieci a inne dbaja z calych sil zdrowa dieta, przestrzeganiem wszelkich zalecen... Ja nawet alkohol odstawilam na rok przed ciaza, zeby wszystko po mojej stronie bylo na tip top, wiele miesiecy folika przed poczeciem, zdrowsza dieta. Jakos nie wyobrazam sobie inaczej
05-02-2016
Ocena:
Kupiłam książkę, próbowałam plastrów, gum ale dopiero tabletki mi pomogły. Polecam przed zakupem porównać skuteczność środków w rankingu na: rzucam-to.pl
23-04-2015
Ocena:
Dzień dobry, jestem studentką pierwszego roku położnictwa. Przeprowadzam anonimową ankietę w ramach jednego z przedmiotów na temat skutków palenia papierosów w okresie ciąży. Chciałabym prosić o wypełnienie mojej ankiety.<br />Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)<br />http://www.survio.com/survey/d/Y7G1S6B2Z7N4K3P6P
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!