Palenie tytoniu w ciąży - Nie ryzykuj i rzuć palenie!

Data:

Palenie w ciąży to temat bardzo kontrowersyjny. Szukając o nim informacji natykamy się na opinie o bezwzględnym nakazie rzucenia nałogu, jak najszybciej po zajściu w ciąże ale są też inne, odradzające rzucenie nałogu z dnia na dzień. Jakie są skutki palenia w ciąży i co robić jeśli jesteś w ciąży i palisz? 

 

palenie papierosów w ciąży


Niekorzystne skutki palenia przez kobiety ciężarne można mnożyć: upośledzenie sprawności ruchowej i umysłowej dziecka, zaburzenia rozwojowe, poronienia, zwiększenie ryzyka śmierci łóżeczkowej, zmniejszenie pojemności płuc i ograniczenie ich funkcji, większe ryzyko powikłań i nieprawidłowości okresu prenatalnego, niższa odporność dziecka. To zaledwie kilka z naprawdę długiej listy. Dla przyszłych matek są one groźbą spędzającą im sen z powiek. Co jeżeli jednak nie potrafimy rzucić nałogu? Odpowiedzi na to pytanie postanowiłam poszukać u specjalistów.

 

Skutki palenia w ciąży - fakty

Naukowcy z College of London obserwujący deformacje ciała u dzieci, potwierdzają niekorzystne skutki palenia w ciąży. Po przeanalizowaniu badań z ostatnich 50. lat dotyczących grupy 12. milionów urodzeń u matek palących, aż 174. tysiące dzieci urodziło się z różnego rodzaju deformacjami. Oczywiście inne negatywne skutki palenia również wystąpiły. Paląc, matka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia deformacji kończyn o 26%, a czaszki aż o 30%! „Teraz, kiedy mamy solidne dowody, ostrzeżenia przed paleniem w ciąży powinny wyraźniej informować o zagrożeniu wadami rozwojowymi, na które będą cierpieć dzieci kobiet palących podczas ciąży” — mówi sieci BBC prof. Allan Hackshaw, który zajmował się zbieraniem danych do badań.

Podobne badania prowadzone były również na gruncie polskim przez różne instytucje, w tym w 2010 roku przez Polski Główny Inspektorat Sanitarny. GIS podkreśla, że kontakt z dymem tytoniowym niekorzystnie wpływa na zdrowie dzieci: wśród kobiet palących w ciąży odsetek wcześniaków wynosi 11%, podczas gdy u tych, które nigdy nie paliły – 7%. Kobiety palące rodziły dzieci z niedowagą dwukrotnie częściej niż niepalące.

Palenie w ciąży to uzależnienie psychiczne

W internecie, na forach dla przyszłych matek, można spotkać się z opiniami, iż stopniowe rzucanie nałogu lub ograniczenie palenia jest lepsze niż odstawienie go od razu. Uzasadnieniem tej teorii miało być wyższe stężenie toksyn i szok związany z odstawieniem nałogu w organizmie dziecka (i matki) przy odtruwaniu niż przy stałym paleniu. Poprosiliśmy o konsultację w tej sprawie panią doktor ginekolog Monikę Przybyłkowską.

 

- „Jeżeli kobieta jest osobą palącą od dawna, i co warto podkreślić palącą dużo, natychmiastowe rzucenie nałogu może być dla niej trudne oraz spowodować stres. Aczkolwiek każdy papieros mniej jest wskazany ze względu na zdrowie rozwijającego się dziecka. Nie ma przeciwskazań medycznych dla natychmiastowego odstawienia papierosów, co więcej jest to zalecane. Palenie, jak każdy nałóg, jest kwestią uzależnienia psychicznego i to właśnie psychika palacza może stanowić problem.”

 

Palenie w ciąży jest szkodliwe, nikt temu nie zaprzeczy. Szkodzi zarówno matce, jak i nienarodzonemu jeszcze dziecku. Dlatego najlepiej jak najwcześniej zdecydować co jest dla nas naprawdę ważne ... i czy warto aż tak ryzykować. Odpowiedź zdaje się być oczywista. Przecież przez te 9. miesięcy odpowiadamy nie tylko za zdrowie własne ale również małego człowieka w naszym łonie. Spróbujmy zatem potraktować okres ciąży jako super motywację do walki z nałogiem. Powodzenia i trzymamy kciuki!

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Kirill Zdorov

Komentarze
Dodaj komentarz
2-6-2017
Ocena:
nie czaje jak to jest, ze niektore kobiety truja swoje dzieci a inne dbaja z calych sil zdrowa dieta, przestrzeganiem wszelkich zalecen... Ja nawet alkohol odstawilam na rok przed ciaza, zeby wszystko po mojej stronie bylo na tip top, wiele miesiecy folika przed poczeciem, zdrowsza dieta. Jakos nie wyobrazam sobie inaczej
5-2-2016
Ocena:
Kupiłam książkę, próbowałam plastrów, gum ale dopiero tabletki mi pomogły. Polecam przed zakupem porównać skuteczność środków w rankingu na: rzucam-to.pl
23-4-2015
Ocena:
Dzień dobry, jestem studentką pierwszego roku położnictwa. Przeprowadzam anonimową ankietę w ramach jednego z przedmiotów na temat skutków palenia papierosów w okresie ciąży. Chciałabym prosić o wypełnienie mojej ankiety.<br />Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)<br />http://www.survio.com/survey/d/Y7G1S6B2Z7N4K3P6P