Data modyfikacji:

Alkohol w ciąży – wpływ alkoholu na dziecko

Autor: Katarzyna Moryc

Coraz częściej porusza się problem wpływu alkoholu na zdrowie płodu. I choć istnieją rozbieżne opinie co do negatywnego wpływu przysłowiowej lampki wina na rozwój i życie dziecka, nikt nie podważa rangi niebezpieczeństwa jakie wynika z picia przez kobietę ciężarną dużych ilości alkoholu. Co więcej, w świetle ostatnich badań, wiemy już, że alkohol w ciąży jest bardziej szkodliwy, niż inne używki, np. marihuana. Jednak, nawet mimo tych doniesień, wiele kobiet nie jest w stanie powstrzymać się przed sięgnięciem po tę „odrobinkę” wina, czy piwa. Bo dlaczego by nie, skoro nawet niektórzy lekarze twierdzą, że to nie zaszkodzi? Jakie mogą być tego konsekwencji i czy wszystko, co słyszymy o piciu w ciąży jest prawdą?

 

alkohol w ciąży spożywanie alkoholu w ciąży

 

Dlaczego alkohol w ciąży szkodzi dziecku?

Alkohol przepływa przez organizm płodu w tym samym stężeniu, w jakim występuje on we krwi matki. Przy czym, w organizmie dziecka jest o wiele dłużej spalany. W rozwijającym się płodzie alkohol czyni ogromne spustoszenie. Spożywany w ciąży może wywołać FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, który może skutkować, między innymi, niedorozwojem umysłowym, dysfunkcjami mózgu, obniżeniem zdolności percepcyjnych, obniżonym IQ, wrodzonymi wadami serca, deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem, problemami behawioralnymi. 

Czytaj również:

Co pić w ciąży. Wskazania i przeciwwskazania

Jakie są konsekwencje picia alkoholu w ciąży?

 • Pijące przyszłe mamy częściej rodzą przedwcześnie, a u wielu z nich dochodzi do poronień lub narodzin martwego dziecka.
 • Uszkodzenia mózgu dziecka, jako następstwo niedotlenienia i niedożywienia to problem, który może być spowodowany spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. A dzieje się tak, ponieważ alkohol może powodować skurcz naczyń pępowinowych, co zaburza przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu. Poza tym, alkohol zaburza migrację komórek mózgowych, przez co komórki nerwowe nie docierają tam, gdzie powinny i nie mogą podjąć swojej pracy. Dziecko może mieć wówczas trudności z zapamiętywaniem, myśleniem, czy przetwarzaniem informacji. Komórki mózgowe mogą także obumierać, co powoduje znaczne dysfunkcje mózgu.   
 • Obniżony poziom inteligencji to kolejna konsekwencja. Według amerykańskich naukowców, picie nawet niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży może negatywnie wpływać na rozwój poznawczy i iloraz inteligencji dziecka, a to przez toksyczny wpływ alkoholu na mózg płodu.
 • Jeśli kobieta spodziewa się syna, piciem w czasie ciąży naraża go na większe prawdopodobieństwo wystąpienia u niego problemów z płodnością (gorsza jakość spermy).

 


A co z tego co słyszymy na temat picia alkoholu w ciąży nie jest prawdą?

 • Okazjonalne wypicie kieliszka wina nie zaszkodzi – już jednorazowa, niewielka dawka alkoholu MOŻE mieć wpływ na nienarodzonego malca. Oczywiście, im jest ona większa, tym większe i poważniejsze ryzyko. Ale zapamiętaj: ŻADNA ILOŚĆ ALKOHOLU W CIĄŻY NIE JEST BEZPIECZNA!
 • Niebezpieczne są tylko mocne alkohole, wysokoprocentowe, a wino i piwo do nich nie należą. Podkreślmy jeszcze raz – NIE MA BEZPIECZNEGO ALKOHOLU W CIĄŻY. Piwo i wódka zawierają ten sam rodzaj alkoholu – alkohol etylowy, tylko stężenia są różne.  
 • Łożysko NIE CHRONI dziecka przed wypitym przez matkę alkoholem – cząsteczki etanolu przenikają przez łożysko, co oznacza, że dziecko niejako „pije razem z matką”. A najgorsze jest to, że nienarodzony maluszek nie wytwarza jeszcze enzymów eliminujących alkohol z krwi.
 • Nie tylko w I trymestrze dziecko jest narażone na negatywny wpływ alkoholu spożywanego przez matkę. Jest tak przez cała ciążę, przez cały czas, gdy maluch rozwija się w jej łonie!
 • Nawet niektórzy lekarze (!) uważają, że czerwone wino można, w niewielkich dawkach, pić w ciąży regularnie, ponieważ ma dobry wpływ na trawienie i pracę serca. To nie prawda! Czerwone, czy nie, wino to także alkohol, a ten może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka.  
 • Niektórzy mylnie uważają, że FAS to zjawisko dotyczące wyłącznie środowisk patologicznych, u matek biednych rodzin. Jednak to nie prawda – matki pijące alkohol w czasie ciąży zdarzają się w każdym środowisku. A skutki płodowego zespołu alkoholowego będą odczuwalne przez całe życie.
 • Piwo bezalkoholowe w ciąży - jest dozwolone pod warunkiem, że jest to piwo niezawierające alkoholu, a nie piwo niskoalkoholowe (popularne radlery zawierają 2% alkoholu, ale dostępne są piwa z zawartością 0,0% alkoholu)

Jaka ilość alkoholu szkodzi? Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Ale według opinii większości lekarzy, zasadne jest, aby kobieta ciężarna powstrzymała się całkowicie od spożywania alkoholu przez całe 9 miesięcy.

 


Dlaczego ciężarne matki piją alkohol?

Najczęściej, kobieta spodziewająca się dziecka pije alkohol z kilku powodów:

 1. nie wie jeszcze, że jest w ciąży,
 2. nie zdaje sobie sprawy z tego, że picie w ciąży może mieć tak negatywne konsekwencje,
 3. „Przecież lekarz pozwolił…”,
 4. jest uzależniona od alkoholu.

 

Jak pomóc kobiecie w ciąży wytrwać w abstynencji?

Prócz wiedzy na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży, na zachowanie abstynencji przez kobietę w tym czasie niewątpliwy wpływ ma jej bezpośrednie otoczenie. Niestety, nie zawsze zdaje sobie ono sprawę z powagi problemu. Bagatelizując problem i zachęcając kobietę do picia, to jej najbliższe otoczenie bierze częściową odpowiedzialność za zatruwanie płodu alkoholem.

Jeżeli mimo posiadania wiedzy na temat skutków picia w ciąży nadal ma ochotę by sięgnąć po alkohol, Bardzo duże znaczenie ma postawa osób w jej otoczeniu, z partnerem życiowym na czele. Sam pijąc alkohol, w zasadzie nie robi nic złego i nikomu nie szkodzi, ale z pewnością nie ułatwia tym zachowaniem wytrwania w abstynencji alkoholowej swojej partnerce. Natomiast, gdy powstrzymuje się przy niej od picia, jest niejako współtowarzyszem trudnej drogi wyrzeczeń, w imię zdrowia i szczęścia dziecka. Przecież swoim stosunkiem do picia alkoholu pokazujemy również swój stopień solidarności z żoną/partnerką oraz swoją zdolność do poświęceń w imię dobra, mającego się narodzić, Waszego wspólnego dziecka.

 

Pamiętaj, w naszym kraju nie ma przepisu, który zabroni Ci spożywać alkohol w czasie ciąży. Ale to do Ciebie należy ostateczna decyzja o tym, czy zdecydujesz się zaryzykować, czy jednak wytrzymasz te kilka miesięcy.

 

A czy Tobie zdarzyło się, że ktoś zaproponował Ci alkohol w czasie ciąży? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

 

Zdjęcie: Fotolia.com by doroguzenda


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
23-01-2019
Ocena:
Jestem w ciazy i zdarza mi sie czasem wypic jedno max 2 piwka, wiem ze tak nie wolno, jednak chodze do lekrza robie badania i wszystko jest ok. Zgadzam sie ze nie ma co wariowac, jednak trzeba zachowac umiar i uwazac na siebie. Co do rodzenia w polu :P kiedys ludzie byli silniejsi, dluzej zyli i nie bylo tyle trucizny w jedzeniu i powietrzu dlatego kobiety dawały rade
07-02-2018
Ocena:
Alkohol w ciąży to już zaawansowana patologia.
08-05-2017
Ocena:
Ja sie zgadzam z Asia. Kiedys naprawde rodzily na polu, kobiety nie patrzyly czy przeciag czy nagrzane, maluszki spaly na zwyklych materacykach. A teraz? Za przeproszeniem w d... sie poprzewracalo. Elektryczne nianie i inne. I patrzac na statystyki to coraz wiecej chorych dzieci. Zycze kazdej powodzenia, ale naprawde ciaza to nie choroba.
18-09-2016
Ocena:
Nie przepadam za alkoholem, bardzo rzadko go pijam wiec nie miałam z tym problemów. Jestem w 34 tc, od 2-3 dni mam ogromną ochotę na piwo, ale to tak wielką że sama jestem zszokowana. Jednak rozsądek nie pozwala mi sięgnąć nawet po lekki alkohol.
05-04-2016
Ocena:
Mam pytanie odnośnie alkoholu w takich produktach jak np, lody. Czy zjedzenie porcji takich lodów z polewa o smaku ajerkoniaku, gdzie w sklad wchodzi glownie woda, cukier i te wszystkie ulepszacze moze zaszkodzić?
24-03-2016
Ocena:
Asia nie zgadzam się z Toba. Może i kiedyś kobiety rodzily na polach ale o tym ile było poronień to juz nikt nie wspomina...
17-01-2016
Ocena:
Głupota , żyj normalnie nie wariuj ...... Też jestem w ciąży nie powiem uważam na siebie , ale bez przesady ja np. jem to na co mam ochotę a nie co ktoś mi każe i jak się okazuje z badań z moim maleństwem jest wszystko dobrze . Jak sie urodzi też bedziesz wariować , np. nie dasz nikomu na ręcę dziecka potrzymać czy nawet popatrzeć , czy jak bedzie troszke chłodniej to nie wyjdziesz z domu ludzie ciąża to nie choroba to etap w naszym życiu a później występują depresje po porodowe kiedyś nie było tak dobrze kobiety nie stosowały specjalnych diet specjalnie sie nie pilnowały do tego szły w pole na polu rodziły i do tego zdrowe dzieci a teraz ...? , chuchanie dmuchanie i jedna wielka głupota jakby wariowanie dobrze wpływało na ciąże trzeba żyć normalnie tak jak sie żyło a nie robić wielką chorobe z ciąży .... :)
14-08-2015
Ocena:
Każda ilość alkoholu może być niebezpieczna, więc ja wolę nie ryzykować. Ja jeszcze, żeby lepiej zadbać o siebie skorzystałam z diety dla kobiet w ciązy dostępnej na bellybestfriend.pl Robię wszystko, żeby zapewnić wszystko co najlepsze dla mojego Maleństwa. <3
baby shower

Gadżety na baby shower, czyli czego nie może zabraknąć na baby shower?

2022-05-03
Baby shower to impreza, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Przyjęcie organizują najczęściej kobiety z najbliższego otoczenia przyszłej mamy i jej dzidziusia, a więc siostry, kuzynki czy po prostu bliskie przyjaciółki i koleżanki. Moda na tego typu spotkania w damskim gronie wcale nie przyszła do nas z Zachodu – dziś jedynie anglojęzyczna nazwa zastąpiła jej polskie, nieużywane odpowiedniki. Jeśli i ty planujesz zorganizować taką imprezę, w poniższym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym z łatwością uporasz się z tym zadaniem! Jakie gadżety na baby shower wybrać? Czym obdarować przyszłą mamę? Czego nie może zabraknąć na przyjęciu? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule, sprawdź!
detektor tętna płodu

Jak działa detektor tętna płodu?

2022-04-08
Gdy wkrótce masz zostać rodzicem, naturalnym jest, że chcesz kupić wszystko, co może się przydać maluchowi. Może zamiast kolejnej kołderki czy ubranka bardziej jednak przyda się detektor tętna płodu, który pomoże monitorować stan zdrowia maluszka, gdy jeszcze jest w brzuchu u mamy. Współczesna medycyna potrafi wykryć bardzo szybko wszelkie zmiany w organizmie dziecka, nawet gdy jest jeszcze w łonie matki. Pozwala to na wcześniejsze podjęcie działań, by maluch cieszył się jak najlepszym zdrowiem.
jak wywolac ruchy dziecka w brzuchu

Jak wywołać ruchy dziecka w brzuchu?

2022-02-28
Marzy ci się, aby po raz pierwszy poczuć ruchy dziecka w brzuchu i zastanawiasz się, jak przyspieszyć ten moment? A może już dawno tego doświadczyłaś, ale akurat dziś maluch wydaje się trochę ospały i chcesz go nieco „pobudzić”? Podpowiemy ci, co możesz zrobić i kiedy należy udać się do lekarza na kontrolę.
basen w ciazy

Basen a ciąża. Czy to bezpieczne? O czym pamiętać?

2022-02-03
Wiele przyszłych mam boi się korzystać z basenu z obawy przed „złapaniem” groźnej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Czy to słuszne obawy? Sprawdź, czy basen w ciąży to dobry pomysł i jakie środki ostrożności należy zachować, udając się na pływalnię.
gadżety dla ciężarnej

Jakie gadżety dla ciężarnej?

2022-01-31
Gdy tylko dowiadujesz się, że bliska ci znajoma czy przyjaciółka zachodzi w ciążę, instynktownie obdarowujesz ją kolorowymi śpioszkami, kocami do kołyski i grającymi zabawkami, które mają umilić sen niemowlęcia. Okres ciąży to jednak czas wyjątkowy przede wszystkim dla przyszłej mamy. To jej potrzeby powinny znaleźć się w centrum zainteresowania. Podpowiadamy, na jakie gadżety dla ciężarnej warto zwrócić uwagę, poszukując dla przyszłej mamy prezentu na baby shower, urodziny czy Gwiazdkę.
prezent dla ciężarnej

Jaki prezent dla ciężarnej?

2021-12-11
Bliska Ci osoba właśnie dowiedziała się, że niedługo zostanie mamą? Chcesz podarować jej upominek, ale nie wiesz, jaki prezent dla ciężarnej wybrać? W tym artykule podpowiadamy co kupić żonie, przyjaciółce czy koleżance. Nie musisz już się zastanawiać. Przejrzyj nasze propozycje i wybierz upominek, który zamówisz bez konieczności wychodzenia z domu. Możesz zdecydować się na coś praktycznego, co przyda się podczas porodu lub przygotuje przyszłą mamę na narodziny dziecka. Miłym podarunkiem będzie także prezent, który pozwoli ciężarnej zrelaksować się i odpocząć.
co kupić kobiecie w ciąży

Co kupić kobiecie w ciąży? Propozycje prezentów dla kobiety w ciąży

2021-10-25
Wybierasz się w odwiedziny do ciężarnej? Świetnie, pamiętaj jednak, że nie wypada przyjść z pustymi rękoma, ponadto nie wszystkie upominki będą mile widziane. Sprawdź, co kupić kobiecie w ciąży, aby nie sprawić jej zawodu i nie wprawić… w zakłopotanie.