Data modyfikacji:

Alkohol w ciąży – wpływ alkoholu na dziecko

Autor: Katarzyna Moryc

Coraz częściej porusza się problem wpływu alkoholu na zdrowie płodu. I choć istnieją rozbieżne opinie co do negatywnego wpływu przysłowiowej lampki wina na rozwój i życie dziecka, nikt nie podważa rangi niebezpieczeństwa jakie wynika z picia przez kobietę ciężarną dużych ilości alkoholu. Co więcej, w świetle ostatnich badań, wiemy już, że alkohol w ciąży jest bardziej szkodliwy, niż inne używki, np. marihuana. Jednak, nawet mimo tych doniesień, wiele kobiet nie jest w stanie powstrzymać się przed sięgnięciem po tę „odrobinkę” wina, czy piwa. Bo dlaczego by nie, skoro nawet niektórzy lekarze twierdzą, że to nie zaszkodzi? Jakie mogą być tego konsekwencji i czy wszystko, co słyszymy o piciu w ciąży jest prawdą?

 

alkohol w ciąży spożywanie alkoholu w ciąży

 

Dlaczego alkohol w ciąży szkodzi dziecku?

Alkohol przepływa przez organizm płodu w tym samym stężeniu, w jakim występuje on we krwi matki. Przy czym, w organizmie dziecka jest o wiele dłużej spalany. W rozwijającym się płodzie alkohol czyni ogromne spustoszenie. Spożywany w ciąży może wywołać FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, który może skutkować, między innymi, niedorozwojem umysłowym, dysfunkcjami mózgu, obniżeniem zdolności percepcyjnych, obniżonym IQ, wrodzonymi wadami serca, deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem, problemami behawioralnymi. 

Czytaj również:

Co pić w ciąży. Wskazania i przeciwwskazania

Jakie są konsekwencje picia alkoholu w ciąży?

 • Pijące przyszłe mamy częściej rodzą przedwcześnie, a u wielu z nich dochodzi do poronień lub narodzin martwego dziecka.
 • Uszkodzenia mózgu dziecka, jako następstwo niedotlenienia i niedożywienia to problem, który może być spowodowany spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. A dzieje się tak, ponieważ alkohol może powodować skurcz naczyń pępowinowych, co zaburza przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu. Poza tym, alkohol zaburza migrację komórek mózgowych, przez co komórki nerwowe nie docierają tam, gdzie powinny i nie mogą podjąć swojej pracy. Dziecko może mieć wówczas trudności z zapamiętywaniem, myśleniem, czy przetwarzaniem informacji. Komórki mózgowe mogą także obumierać, co powoduje znaczne dysfunkcje mózgu.   
 • Obniżony poziom inteligencji to kolejna konsekwencja. Według amerykańskich naukowców, picie nawet niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży może negatywnie wpływać na rozwój poznawczy i iloraz inteligencji dziecka, a to przez toksyczny wpływ alkoholu na mózg płodu.
 • Jeśli kobieta spodziewa się syna, piciem w czasie ciąży naraża go na większe prawdopodobieństwo wystąpienia u niego problemów z płodnością (gorsza jakość spermy).

 


A co z tego co słyszymy na temat picia alkoholu w ciąży nie jest prawdą?

 • Okazjonalne wypicie kieliszka wina nie zaszkodzi – już jednorazowa, niewielka dawka alkoholu MOŻE mieć wpływ na nienarodzonego malca. Oczywiście, im jest ona większa, tym większe i poważniejsze ryzyko. Ale zapamiętaj: ŻADNA ILOŚĆ ALKOHOLU W CIĄŻY NIE JEST BEZPIECZNA!
 • Niebezpieczne są tylko mocne alkohole, wysokoprocentowe, a wino i piwo do nich nie należą. Podkreślmy jeszcze raz – NIE MA BEZPIECZNEGO ALKOHOLU W CIĄŻY. Piwo i wódka zawierają ten sam rodzaj alkoholu – alkohol etylowy, tylko stężenia są różne.  
 • Łożysko NIE CHRONI dziecka przed wypitym przez matkę alkoholem – cząsteczki etanolu przenikają przez łożysko, co oznacza, że dziecko niejako „pije razem z matką”. A najgorsze jest to, że nienarodzony maluszek nie wytwarza jeszcze enzymów eliminujących alkohol z krwi.
 • Nie tylko w I trymestrze dziecko jest narażone na negatywny wpływ alkoholu spożywanego przez matkę. Jest tak przez cała ciążę, przez cały czas, gdy maluch rozwija się w jej łonie!
 • Nawet niektórzy lekarze (!) uważają, że czerwone wino można, w niewielkich dawkach, pić w ciąży regularnie, ponieważ ma dobry wpływ na trawienie i pracę serca. To nie prawda! Czerwone, czy nie, wino to także alkohol, a ten może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka.  
 • Niektórzy mylnie uważają, że FAS to zjawisko dotyczące wyłącznie środowisk patologicznych, u matek biednych rodzin. Jednak to nie prawda – matki pijące alkohol w czasie ciąży zdarzają się w każdym środowisku. A skutki płodowego zespołu alkoholowego będą odczuwalne przez całe życie.
 • Piwo bezalkoholowe w ciąży - jest dozwolone pod warunkiem, że jest to piwo niezawierające alkoholu, a nie piwo niskoalkoholowe (popularne radlery zawierają 2% alkoholu, ale dostępne są piwa z zawartością 0,0% alkoholu)

Jaka ilość alkoholu szkodzi? Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Ale według opinii większości lekarzy, zasadne jest, aby kobieta ciężarna powstrzymała się całkowicie od spożywania alkoholu przez całe 9 miesięcy.

 


Dlaczego ciężarne matki piją alkohol?

Najczęściej, kobieta spodziewająca się dziecka pije alkohol z kilku powodów:

 1. nie wie jeszcze, że jest w ciąży,
 2. nie zdaje sobie sprawy z tego, że picie w ciąży może mieć tak negatywne konsekwencje,
 3. „Przecież lekarz pozwolił…”,
 4. jest uzależniona od alkoholu.

 

Jak pomóc kobiecie w ciąży wytrwać w abstynencji?

Prócz wiedzy na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży, na zachowanie abstynencji przez kobietę w tym czasie niewątpliwy wpływ ma jej bezpośrednie otoczenie. Niestety, nie zawsze zdaje sobie ono sprawę z powagi problemu. Bagatelizując problem i zachęcając kobietę do picia, to jej najbliższe otoczenie bierze częściową odpowiedzialność za zatruwanie płodu alkoholem.

Jeżeli mimo posiadania wiedzy na temat skutków picia w ciąży nadal ma ochotę by sięgnąć po alkohol, Bardzo duże znaczenie ma postawa osób w jej otoczeniu, z partnerem życiowym na czele. Sam pijąc alkohol, w zasadzie nie robi nic złego i nikomu nie szkodzi, ale z pewnością nie ułatwia tym zachowaniem wytrwania w abstynencji alkoholowej swojej partnerce. Natomiast, gdy powstrzymuje się przy niej od picia, jest niejako współtowarzyszem trudnej drogi wyrzeczeń, w imię zdrowia i szczęścia dziecka. Przecież swoim stosunkiem do picia alkoholu pokazujemy również swój stopień solidarności z żoną/partnerką oraz swoją zdolność do poświęceń w imię dobra, mającego się narodzić, Waszego wspólnego dziecka.

 

Pamiętaj, w naszym kraju nie ma przepisu, który zabroni Ci spożywać alkohol w czasie ciąży. Ale to do Ciebie należy ostateczna decyzja o tym, czy zdecydujesz się zaryzykować, czy jednak wytrzymasz te kilka miesięcy.

 

A czy Tobie zdarzyło się, że ktoś zaproponował Ci alkohol w czasie ciąży? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

 

Zdjęcie: Fotolia.com by doroguzenda


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
23-01-2019
Ocena:
Jestem w ciazy i zdarza mi sie czasem wypic jedno max 2 piwka, wiem ze tak nie wolno, jednak chodze do lekrza robie badania i wszystko jest ok. Zgadzam sie ze nie ma co wariowac, jednak trzeba zachowac umiar i uwazac na siebie. Co do rodzenia w polu :P kiedys ludzie byli silniejsi, dluzej zyli i nie bylo tyle trucizny w jedzeniu i powietrzu dlatego kobiety dawały rade
07-02-2018
Ocena:
Alkohol w ciąży to już zaawansowana patologia.
08-05-2017
Ocena:
Ja sie zgadzam z Asia. Kiedys naprawde rodzily na polu, kobiety nie patrzyly czy przeciag czy nagrzane, maluszki spaly na zwyklych materacykach. A teraz? Za przeproszeniem w d... sie poprzewracalo. Elektryczne nianie i inne. I patrzac na statystyki to coraz wiecej chorych dzieci. Zycze kazdej powodzenia, ale naprawde ciaza to nie choroba.
18-09-2016
Ocena:
Nie przepadam za alkoholem, bardzo rzadko go pijam wiec nie miałam z tym problemów. Jestem w 34 tc, od 2-3 dni mam ogromną ochotę na piwo, ale to tak wielką że sama jestem zszokowana. Jednak rozsądek nie pozwala mi sięgnąć nawet po lekki alkohol.
05-04-2016
Ocena:
Mam pytanie odnośnie alkoholu w takich produktach jak np, lody. Czy zjedzenie porcji takich lodów z polewa o smaku ajerkoniaku, gdzie w sklad wchodzi glownie woda, cukier i te wszystkie ulepszacze moze zaszkodzić?
24-03-2016
Ocena:
Asia nie zgadzam się z Toba. Może i kiedyś kobiety rodzily na polach ale o tym ile było poronień to juz nikt nie wspomina...
17-01-2016
Ocena:
Głupota , żyj normalnie nie wariuj ...... Też jestem w ciąży nie powiem uważam na siebie , ale bez przesady ja np. jem to na co mam ochotę a nie co ktoś mi każe i jak się okazuje z badań z moim maleństwem jest wszystko dobrze . Jak sie urodzi też bedziesz wariować , np. nie dasz nikomu na ręcę dziecka potrzymać czy nawet popatrzeć , czy jak bedzie troszke chłodniej to nie wyjdziesz z domu ludzie ciąża to nie choroba to etap w naszym życiu a później występują depresje po porodowe kiedyś nie było tak dobrze kobiety nie stosowały specjalnych diet specjalnie sie nie pilnowały do tego szły w pole na polu rodziły i do tego zdrowe dzieci a teraz ...? , chuchanie dmuchanie i jedna wielka głupota jakby wariowanie dobrze wpływało na ciąże trzeba żyć normalnie tak jak sie żyło a nie robić wielką chorobe z ciąży .... :)
14-08-2015
Ocena:
Każda ilość alkoholu może być niebezpieczna, więc ja wolę nie ryzykować. Ja jeszcze, żeby lepiej zadbać o siebie skorzystałam z diety dla kobiet w ciązy dostępnej na bellybestfriend.pl Robię wszystko, żeby zapewnić wszystko co najlepsze dla mojego Maleństwa. <3
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.