Aż 3 do 4 dzieci na 1000 urodzeń w Polsce rodzi się z zespołem FAS. Płodowy Zespół Alkoholowy powoduje szereg zaburzeń psychologicznych oraz po - ważne problemy zdrowotne. Wciąż zbyt wiele ciężarnych pije alkohol. Jego toksyczny wpływ odczuwany jest przez ich dzieci do końca życia. 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS. Województwo Łódzkie wsparło kampanię "Zapal czerwoną lampkę - stop FASD". Do kampanii zaproszono topowych blogerów parentingowych m.in. Michalinę Grzesiak z "Krystyno nie denerwuj matki", Podziaranego Tatę, Aleksandrę Radomską z Mam wątpliwość oraz rodzinę z "Dwa plus Cztery".
Unsplash.com
FAS, to płodowy zespól alkoholowy, a FASD, to całe nazwa dla całego spektrum wrodzonych zaburzeń będących skutkiem spożywania alkoholu w ciąży. Nie można jednoznacznie określić jaka ilość alkoholu szkodzi dziecku. Zatem należy przyjąć, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w czasie ciąży. Każda jego ilość może negatywnie wpłynąć na płód, bez względu na to, na jakim etapie ciąży jest mama.Dzieci, które rodzą się z zaburzeniami ze spektrum FAS mają problemy o różnym nasileniu: od silnego upośledzenia i trudnych wad wrodzonych narządów wewnętrznych po zaburzenia niewidoczne gołym okiem. Te ostatnie są najtrudniejsze, bo uszkodzenia mózgu powodują trudności w rozwoju, nauce, kontaktach społecznych. Dzieci te traktowane są jak zdrowe i przez to napiętnowane w środowisku szkolnym lub przedszkolnym, jako te niegrzeczne, agresywne, złośliwe.
Warto wiedzieć, że trudności te nie przemijają. Dorosły z FAS to często osoba agresywna,mająca kłopoty z pamięcią, łatwo popadająca w uzależnienia, nierzadko wchodząca w konflikty z prawem.
Czytaj również: 10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikać
Maluchy cierpiące na płodowy zespół alkoholowy mają charakterystyczne rysy twarzy:
Cechy te są najlepiej widoczne między 2., a 10. rokiem życia. Później w okresie dorastania proporcje twarzy zmieniają się, a charakterystyczne dla FAS rysy zacierają.
W naszym kraju każdego roku u około 9.000 noworodków występują zaburzenia rozwojowe wywołane kontaktem z alkoholem w okresie płodowym.
Prawidłowa diagnoza oraz leczenie i rehabilitacja dają szansę osobom dotkniętym FAS na normalne życie. Im wcześniej postawi się diagnozę i zapewni dziecku oraz jego rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym) wsparcie, tym większe szanse na skuteczną pomoc. Wsparcia szukać można w regionalnych centrach polityki społecznej, miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej - to zwykle przy nich działają regionalne centra diagnozy i terapii FASD.
FAS występuje nie tylko u dzieci kobiet uzależnionych od alkoholu. Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować FAS u dziecka. Najbardziej rozległe uszkodzenia mózgu oraz całego układu nerwowego wywołuje alkohol wypity w pierwszym trymestrze ciąży. Spożywanie alkoholu przez matkę w trzecim trymestrze ciąży może spowolnić rozwój dziecka oraz przyczynić się do przedwczesnego porodu. Większość dzieci z FAS to wcześniaki. Niestety wcześniak urodzony na skutek zaburzeń poalkoholowych nie nadrobi braków rozwojowych.
W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż z Zespołem Downa. Niestety w bardzo wielu przypadkach płodowy zespół alkoholowy nie jest poprawnie diagnozowany.
Czytaj również:
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.