Data publikacji:

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) - Skutki picia alkoholu w ciąży

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Aż 3 do 4 dzieci na 1000 urodzeń w Polsce rodzi się z zespołem FAS. Płodowy Zespół Alkoholowy powoduje szereg zaburzeń psychologicznych oraz po - ważne problemy zdrowotne. Wciąż zbyt wiele ciężarnych pije alkohol. Jego toksyczny wpływ odczuwany jest przez ich dzieci do końca życia. 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS. Województwo Łódzkie wsparło kampanię "Zapal czerwoną lampkę - stop FASD". Do kampanii zaproszono topowych blogerów parentingowych m.in. Michalinę Grzesiak z "Krystyno nie denerwuj matki", Podziaranego Tatę, Aleksandrę Radomską z Mam wątpliwość oraz rodzinę z "Dwa plus Cztery".

picie alkoholu w ciąży

Unsplash.com

 

FAS – płodowy zespół alkoholowy

FAS, to płodowy zespól alkoholowy, a FASD, to całe nazwa dla całego spektrum wrodzonych zaburzeń będących skutkiem spożywania alkoholu w ciąży. Nie można jednoznacznie określić jaka ilość alkoholu szkodzi dziecku. Zatem należy przyjąć, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożyć w czasie ciąży. Każda jego ilość może negatywnie wpłynąć na płód, bez względu na to, na jakim etapie ciąży jest mama.Dzieci, które rodzą się z zaburzeniami ze spektrum FAS mają problemy o różnym nasileniu: od silnego upośledzenia i trudnych wad wrodzonych narządów wewnętrznych po zaburzenia niewidoczne gołym okiem. Te ostatnie są najtrudniejsze, bo uszkodzenia mózgu powodują trudności w rozwoju, nauce, kontaktach społecznych. Dzieci te traktowane są jak zdrowe i przez to napiętnowane w środowisku szkolnym lub przedszkolnym, jako te niegrzeczne, agresywne, złośliwe.

Warto wiedzieć, że trudności te nie przemijają. Dorosły z FAS to często osoba agresywna,mająca kłopoty z pamięcią, łatwo popadająca w uzależnienia, nierzadko wchodząca w konflikty z prawem.

Czytaj również: 10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikać

Wygląd dzieci z FAS (płodowym zespołem alkoholowym)

Maluchy cierpiące na płodowy zespół alkoholowy mają charakterystyczne rysy twarzy:

  • małe, szeroko rozstawione oczy
  • skrócone szpary powiekowe
  • krótki, zadarty nos o szerokiej nasadzie
  • wygładzoną rynienkę podnosową (pionowe wgłębienie między nosem, a górną wargą)
  • wąską górną wargę

Cechy te są najlepiej widoczne między 2., a 10. rokiem życia. Później w okresie dorastania proporcje twarzy zmieniają się, a charakterystyczne dla FAS rysy zacierają.

 

W naszym kraju każdego roku u około 9.000 noworodków występują zaburzenia rozwojowe wywołane kontaktem z alkoholem w okresie płodowym. 

 

FAS - diagnoza i leczenie

Prawidłowa diagnoza oraz leczenie i rehabilitacja dają szansę osobom dotkniętym FAS na normalne życie. Im wcześniej postawi się diagnozę i zapewni dziecku oraz jego rodzicom (biologicznym lub adopcyjnym) wsparcie, tym większe szanse na skuteczną pomoc. Wsparcia szukać można w regionalnych centrach polityki społecznej, miejskich i gminnych ośrodkach pomocy społecznej - to zwykle przy nich działają regionalne centra diagnozy i terapii FASD.


FAS występuje nie tylko u dzieci kobiet uzależnionych od alkoholu. Nawet sporadyczne picie alkoholu w ciąży może skutkować FAS u dziecka. Najbardziej rozległe  uszkodzenia mózgu oraz całego układu nerwowego wywołuje alkohol wypity w pierwszym trymestrze ciąży. Spożywanie alkoholu przez matkę w trzecim trymestrze ciąży może spowolnić rozwój dziecka oraz przyczynić się do przedwczesnego porodu. Większość dzieci z FAS to wcześniaki. Niestety wcześniak urodzony na skutek zaburzeń poalkoholowych nie nadrobi braków rozwojowych.

W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż z Zespołem Downa. Niestety w bardzo wielu przypadkach płodowy zespół alkoholowy nie jest poprawnie diagnozowany.

 

Blogerzy edukują: Zapal czerwoną lampkę: STOP FASD. Zobacz film:

 

Czytaj również:

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli kiedy będzie widać ciążę

Masaż krocza i ćwiczenia mięśni Kegla


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
09-10-2017
Ocena:
nie czaje jak tak mozna ryzykowac zdrowie swojego dziecka... w glowie mi sie to nie miesci, niekotrzy robia wszystko zeby miec zdrowe dziecko a niektorzy w taki sposob traktuja ciaze... ja dbalam o coreczke jeszcze przed poczeciem, zmienilam diete bralam folika przez wiele miesiecy
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.