Data modyfikacji:

Masaż krocza i ćwiczenia mięśni Kegla

Autor: Katarzyna Moryc

Ćwiczenia mięśni Kegla oraz masaż krocza przed porodem pomogą uniknąć pęknięcia lub nacięcia podczas porodu. Nie wymaga to tajemnej wiedzy, ani skomplikowanych przyrządów. Wystarczy chwila czasu w samotności i wprowadzenie codziennej rutyny. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla podczas ciąży, jak masować krocze? Podpowiadamy.

ćwiczenia mięśni kegla

fot.Pixabay.com

 


 

Masaż krocza w ciąży

Masaż krocza przed porodem to bardzo skuteczny sposób przygotowania się do tego wyjątkowego wydarzenia. Wykonywany regularnie zmiękcza tkankę miejsc intymnych, poprawia jej zdolności do rozciągania się i skutecznie zmniejsza ryzyko samoistnego pęknięcia oraz wykonania nacięcia krocza

Aby masaż krocza był skuteczny, należy wykonywać go:

Do masażu dobrze jest użyć specjalnego olejku do masażu krocza, olejku migdałowego z dziurawca lub z kiełków pszenicy.

 

Jak prawidłowo wykonać masaż krocza?

 • umyj ręce i połóż się wygodnie,
 • ogrzej w dłoniach odrobinę olejku do masażu krocza,
 • palcem nanieś olejek na obszar wejścia do pochwy,
 • wykonaj delikatne ruchy okrężne wokół pochwy,
 • wprowadź kciuk z olejkiem do pochwy (na około 2 cm),
 • delikatnie rozciągaj pochwę w kierunku odbytu,
 • wykonując ruch zgodny z wskazówkami zegara (od godziny 3 do 9, a następnie od 9 do  godziny 3) uciskaj ściankę pochwy,
 • na koniec masuj z zewnątrz i od wewnątrz  obszar między odbytem, a wejściem do pochwy.

 

 


Ćwiczenia mięśni Kegla

Mięśnie Kegla (inaczej zwane mięśniami dna miednicy, czy mięśniem łonowo-guzicznym)  znajdują się u ujścia pęcherza moczowego, pochwy i odbytu. Ich ćwiczenia także wzmacniają mięśnie pochwy oraz krocza, a tym samym przygotowują je do porodu.

Elastyczność mięśni oraz tkanek pochwy zmniejsza ryzyko pęknięcia, czy nacięcia krocza. Wyćwiczone mięśnie zdecydowanie lepiej pracują podczas przeciskania się dziecka przez kanał rodny. Kobiecie łatwiej je świadomie rozluźniać i napinać, co znacznie ułatwia wyparcie dziecka. Dodatkowo, wyćwiczone i elastyczne mięśnie sprawdzą się także zaraz po porodzie, kiedy  ciało będzie się regenerowało, a kobieta będzie wracałą do formy. Mięśnie Kegla warto ćwiczyć w każdym czasie, nie tylko podczas ciąży, czy połogu. I w każdym wieku. Dzięki temu uniknąć można wielu problemów kobiecej natury, m.in. nietrzymania moczu, jego mimowolnego popuszczania, wypadania macicy, czy pęcherza. 

Mówiąc obrazowo, to właśnie te mięśnie, rozpięte jak hamak od kości łonowej do guzicznej, podtrzymują narządy jamy brzusznej od dołu. 

Kiedy są mocne – "hamak" jest dobrze napięty, a narządy podtrzymywane we właściwym położeniu. Jeśli mięśnie są rozluźnione, czy zwiotczałe, zaczyna działać grawitacja – "hamak" opada i zaczynają się kłopoty. Niestety, ciąża i poród działają negatywnie na mięśnie dna macicy, rozciągając je jak w żadnym innym okresie życia kobiety i naturalnie narażając ją na urazy. Dlatego ćwiczenie mięśni tej partii ciała jest tak istotne!


Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

 • napnij mięśnie krocza i odbytu dokładnie tak, jakbyś chciała wstrzymać strumień moczu,
 • wytrzymaj tak przez 10 sekund,
 • rozluźnij mięśnie, a po chwili napnij je ponownie,
 • ćwiczenie powtarzaj kilkadziesiąt razy dziennie.

Nie ćwicz podczas siusiania - możesz się nabawić zapalenia dróg moczowych w związku z utratą zdolności do pełnego rozluźnienia i całkowitego opróżnienia pęcherza.

Masażu oraz ćwiczeń nie należy też wykonywać podczas infekcji pochwy oraz w przypadku wystąpienia przedwczesnych skurczów. Jeśli ciąża jest zagrożona (np. zbyt wcześnie rozwiera się szyjka macicy), należy skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy możesz wykonywać ćwiczenia mięśni dna macicy. Mięśnie Kegla można ćwiczyć zawsze i wszędzie, gdyż ich napinanie i rozluźnianie jest niewidoczne dla osób postronnych. W kolejce na poczcie, w pracy, siedząc przed komputerem czy przygotowując kanapki na śniadanie. Stojąc, leżąc czy siedząc. A ćwiczyć warto jeszcze z jednego powodu:

Dobrze wyćwiczone mięśnie dna macicy mogą zapewnić bogatsze doznania seksualne. I to dla obojga partnerów!

Pamiętaj, że im bardziej elastyczne krocze, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nacięcie podczas porodu będzie potrzebne. To głównie dzięki rozpowszechnieniu masażu krocza oraz ćwiczeń mięśni Kegla, w krajach Europy Zachodniej praktycznie nie stosuje się nacięć. A pojawiające się ewentualne samoistne pęknięcia są mniejsze i  goją się znacznie szybciej.

Czytaj także:

Plan porodu - jak go napisać

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
21-05-2018
Ocena:
Mnie taki masaż krocza bardzo pomógł. Przypuszczam, że to dzięki temu mój poród był szybki, niezbyt bolesny i bez żadnych komplikacji. A do masażu używałam specjalnego olejku z matherlove, który później zabrałam ze sobą do szpitala.
28-10-2016
Ocena:
Myślę, że warto zwrócić w tym miejscu uwagę na sprzęt przydatny w ćwiczeniu mięśni kegla. Kulki gejszy są tutaj niezastąpione, bo dzięki nim treningi są efektywniejsze. Ważny jest dobór odpowiednich kulek – estetycznych, wykonanych z dobrej jakości materiałów i wytrzymałych, tak aby służyły nam długo. Takie są np. kulki PlumBum które dodatkowo sprzedawane są w dwóch rozmiarach, tak aby były odpowiednie dla każdej kobiety. Warto ćwiczyć!
19-03-2016
Ocena:
Mięśnie dna miednicy dobrze jest zacząć ćwiczyć jeszcze PRZED ciążą, aby je wzmocnić i przygotować tkanki krocza do naturalnego porodu. W tym czasie można się wspomóc kulkami waginalnymi: plumbum.com.pl/pl/p/KULKI-PROGRESYWNE-KOMPLET/100 które zwiększą efektywność ćwiczeń (w trakcie ciąży kulek NIE NALEŻY już używać). Kuleczki PlumBum wykonane są z najlepszej jakości silikonu medycznego i jako jedyne w Polsce są testowane dermatologiczne. Silikonem obleczony jest nawet sznureczek służący do wyciągania kulek, co znacząco zmniejsza ryzyko infekcji. Narządy kobiece są na tyle wrażliwe, że najlepiej postawić na najwyższą jakość.
27-08-2015
Ocena:
Ja tu znalazłam bardzo wyczerpująco i zarazem prosty opis jak masować krocze :) u mnie się sprawdziło: http://bellybestfriend.pl/baza-wiedzy/pytania-i-odpowiedzi/iii-trymestr,4.html#75
20-08-2015
Ocena:
hej, ja ostatnio ogloadalam fajny filmik o tym jak wykonac masaz krocza i uniknac naciecia. wkleje wam linka moze komus sie przyda. ja na ewno bede probowac https://www.youtube.com/watch?v=BUoND5oE2Ms
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.