Data publikacji:

Nacięcie krocza

Autor: Tomasz Nęcki - Lekarz

Nacięcie krocza, czyli epizjotomia to zabieg, który jest przeprowadzany u części rodzących kobiet. Poleca na poszerzeniu wejścia do pochwy poprzez przecięcie tkanek.  Po co wykonuje się nacięcie krocza? Kiedy taki zabieg jest wskazany i czy nacięcia krocza można jakoś uniknąć?

 

jak uniknąć nacięcia krocza przy porodzie

fot. Pixabay.com

 

Nacięcie krocza powinno być wykonywane wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne.W żadnym wypadku nie powinien być to zabieg rutynowy. Wskazaniem do nacięcia krocza NIE jest pierwszy poród.

 

Wskazania do nacięcia krocza

Zabieg nacięcia krocza ten nie jest przeprowadzany w przypadku każdego porodu. Wykonuje się go wyłącznie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Wskazaniami do nacięcia krocza są:

 • stany zagrożenia zdrowia lub życia płodu w końcowym etapie porodu
 • groźba pęknięcia krocza (wynikająca np. ze słabej podatności tkanek okolic intymnych)
 • poród dziecka, którego główka jest w ułożeniu odgięciowym
 • poród przeprowadzany z wykorzystaniem kleszczy, wyciągacza próżniowego czy odbywający się przy ręcznej pomocy położnika

 

Jak przebiega nacięcie krocza?

Nacinanie krocza wykonywać można różnymi technikami, najczęściej jednak wykorzystywane są cięcia w linii środkowej oraz środkowo-bocznej ciała. Do zabiegu potrzebne są sterylne nożyczki, jego celem jest nacięcie ścian pochwy, mięśni opuszkowo-gąbczastego i poprzecznego powierzchownego krocza oraz skóry. 

. Linie cięcia przy nacinaniu krocza są istotne z tego względu, że dokonanie nacięcia w odpowiednim miejscu zmniejsza ilość uszkadzanych naczyń krwionośnych oraz nerwów. Istotne dla lekarzy jest nie tylko to, aby po nacięciu krocza dochodziło do jak najmniej obfitego krwawienia, ale i to, by pacjentka doświadczała jak najmniej dolegliwości bólowych. Z tego właśnie względu nacięcie krocza wykonuje się wtedy, kiedy występuje szczytowa faza skurczu, tkanki krocza są mocno napięte, a główka dziecka mocno na nie napiera i jednocześnie je rozciąga. Wykonanie zabiegu w takim właśnie momencie związane jest z najmniejszą ilością bólu.

 

 

Nacięcie krocza – i co dalej?

U pacjentki, u której nacięto krocze, już po urodzeniu płodu i popłodu należy zaopatrzyć powstałą ranę. Poszczególne elementy okolic intymnych (pochwa, mięśnie oraz skóra) są po kolei zaszywane – zamykane są one poprzez założenie szwów. Przez kilka dni wymagane jest szczególne dbanie o higienę rany, po około tygodniu od porodu wstępne gojenie krocza jest już zakończone i wtedy zwykle dochodzi do usunięcia założonych tam wcześniej szwów. Często zakładane są szwy rozpuszczalne, których nie trzeba usuwać.

Czytaj więcej na temat: Higiena krocza w połogu

 

Jakie są zalety zabiegu epizjotomii?

Dlaczego nacinanie krocza uznawane jest za korzystne w niektórych przypadkach:

 • zmniejszenie ryzyka, że dziecko – z powodu oporu tkanek matki – doświadczy jakiegoś urazu podczas porodu (np. złamania obojczyka, czy porażenia splotu ramiennego)
 • nacięcie krocza zapobiega pęknięciu krocza – nacięcie jest z kolei zszyć zdecydowanie łatwiej niż zaopatrzyć stan po pęknięciu krocza (choć nierzadko naturalne pęknięcia są płytsze i zdecydowanie łatwiej się goją)
 • zmniejszenie ryzyka pęknięcia mięśnia zwieracza odbytu i wystąpienia konsekwencji tego problemu (takich jak przetoki kałowe czy nietrzymanie stolca)
 • skrócenie czasu trwania porodu – szczególnie istotne jest to wtedy, kiedy zdrowiu płodu coś zagraża – krótszy poród w tym przypadku zmniejsza chociażby ryzyko niedotlenienia

 

Kontrowersje wokół zabiegu nacinania krocza

Nacinanie krocza ma swoich przeciwników. Swego czasu w Polsce funkcjonowała nawet kampania „Nie daj się naciąć”, której celem było przekonanie, że nacinanie krocza nie powinno stanowić rutynowego postępowania. Taka sytuacja wynika z tego, że niestety – nacięcie krocza ma swoje wady.

. Jak w przypadku każdej medycznej procedury, tak i w przypadku nacinania krocza po zabiegu mogą pojawić się komplikacje. Jako możliwe powikłania wymieniane są:

 • zakażenie,
 • nadmierne krwawienie,
 • uszkodzenie pochwy, odbytu lub odbytnicy,
 • znaczny ból.

Powyższe problemy stanowią wczesne powikłania nacinania krocza. Po zabiegu pojawiać się mogą również i późne komplikacje, takie jak endometrioza, nietrzymanie moczu i stolca, czy przetoki.

Przeciwnicy nacinania krocza wspominają także o tym, że skutkiem zabiegu mogą być problemy dotyczące aktywności seksualnej. Zdarza się bowiem, że pacjentki po nacięciu krocza doświadczają dolegliwości bólowych podczas stosunków, czasami dochodzi również do tego, że zmniejszeniu ulega stopień nawilżenia wnętrza pochwy.

 

Czy nacięcia krocza można uniknąć?

Pacjentka, która nie chciałaby mieć nacinanego krocza, powinna o tym rozmawiać z lekarzem jeszcze przed porodem. Ciężarna będzie mogła wtedy dowiedzieć się, w jakich sytuacjach zachodzi potrzeba nacięcia krocza, oprócz tego lekarz – jeżeli tylko będzie w stanie – będzie mógł uwzględnić oczekiwania pacjentki co do tego, jak przebiegać ma jej poród. Brak zgody na nacięcie krocza można zapisać w planie porodu. Warto wybrać także taki szpital, gdzie pacjentki nie są zmuszane do rodzenia w pozycji na plecach i gdzie epizjotomii nie wykonuje się rutynowo.

Czytaj więcej na temat: Plan porodu - jak go napisać

Warto też wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla już na kilka miesięcy przed porodem. Kilka tygodni przed terminem masować krocze. Ćwiczenia i regularne masaże wzmocnią krocze i przygotują je do wysiłku. W czasie porodu zaleca się ciepłe kompresy, masaż oraz niektóre pozycje np. stojącą lub kuczną. Metody te mogą zmniejszyć ryzyko pęknięć i konieczności wykonywania nacięcia krocza.

 

jak wygląda nacięcie krocza

Jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia krocza w trakcie porodu:

 • masować krocze w ciąży
 • poprosić położną o ochronę krocza
 • nie stosować sztucznej indukcji porodu
 • wybierać do parcia pozycje wertykalne (pionowe)
 • nie przeć z całej siły
 • oddychać w trakcie skurczu
 • stosować żel położniczy

Tutaj znajdziesz: Stanowisko Fundacji Rodzić po Ludzki w kwestii nacięcia krocza

 

Nacięcie krocza powinno być stosowane ze względu na wskazania, a nie rutynowo.

 

Warto wiedzieć, że dolegliwości poporodowe związane z pęknięciem lub nacięciem krocza rehabilitować można przy pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego. 

 

Czytaj również:

 

Poród naturalny - przebieg krok po kroku

Pozycje porodowe


Autor

Tomasz Nęcki - Lekarz

Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spośród wszystkich medycznych specjalności najbardziej interesują mnie aspekty związane z pediatrią i psychiatrią – planuję specjalizować się w psychiatrii dzieci i młodzieży. Wolne chwile spędzam na czytaniu (nie tylko medycznych pozycji ) oraz staram się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – jazda na rowerze czy spacery najlepiej mnie relaksują.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
05-11-2018
Ocena:
Podoba mi się rzetelne podejście do tematu
21-04-2017
Ocena:
Gdybym nie była nacięta, to moje dziecko by nie przeżyło porodu. Oczywiście długo próbowałam sama wyprzeć dziecko, ale niestety zawinięte pępowiną, które miało zablokowaną rączkę przy główce po prostu nie mogło wyjść. Masaże przed porodem totalnie odpadały, ponieważ ostatnie 3 mce ciąży walczyłam o każdy dzień, by jak najdłużej moje dziecko pozostało w brzuszku.Po nacięciu mój Cud wyszedł w moment, od razu. Szybkie odwijanie z pępowiny przez lekarzy i moja radość, że moje dziecko daje oznaki życia.To jest przykład na to, że są przypadki, że NIE MA INNEJ MOŻLIWOŚCI TRZEBA NACIĄĆ!
05-01-2017
Ocena:
Paweł nie pisz głupot.Najlepszy poród to taki przebiegający w pełni naturalnie czyli w pozycji pionowej.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?