Higiena krocza po porodzie

Data:

Brawo! Najtrudniejsze za Tobą! Po trudach ciąży i porodu nadszedł czas na połóg. To okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. Niezależnie od tego, czy podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza, czy nie, w trakcie tych 6 tygodni niezwykle ważna będzie prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych. Zobacz, o czym powinnaś pamiętać.higiena krocza po porodzie

 

Czy wiesz, że połóg można podzielić na 3 fazy? Pierwszy jest połóg bezpośredni, czyli pierwsze 24 godziny po porodzie. Dalej mamy połóg wczesny, przypadający na pierwszy dzień po urodzeniu maleństwa oraz połóg późny, trwający do około 6 tygodni od momentu narodzin dziecka. W tym czasie obkurcza się macica, rozpoczyna się laktacja, goją się rany poporodowe. To, jak będziesz dbała o higienę w tym czasie jest niezwykle ważne, gdyż zaniedbania mogą prowadzić do powikłań.

 

Pielęgnacja krocza po porodzie

 • Chroń i jak najczęściej wietrz krocze po porodzie (znacznie przyśpiesza to jego gojenie). Szczególnie jeśli podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza.
 • Przemywaj krocze przy każdej zmianie wkładki lub podkładu. Możesz użyć do tego wody z szarym mydłem, delikatnego płynu antybakteryjnego używanego w trakcie ciąży lub leku przeciwzapalnego np. Tantum Rosa (dobrym pomysłem może być przelanie odpowiednio przygotowanego płynu do zraszacza i spryskiwanie rany).
 • Podmywaj krocze zawsze w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu.
 • Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie. (W pierwszych chwilach po porodzie wiele kobiet obawia się wizyt w toalecie, dlatego spokojnie możesz próbować zrobić siusiu pod prysznicem.)
 • Dokładnie osuszaj krocze po porodzie (idealnie nadaje się do tego ręcznik papierowy).
 • Często zmieniaj wkładki lub podpaski.
 • Myj ręce przed i po każdej wymianie wkładki.
 • Na cały czas trwania połogu zrezygnuj z kąpieli na rzecz mycia się pod prysznicem.
 • Noś oddychającą, bawełnianą bieliznę (a na samym początku najlepiej specjalne, siateczkowe majtki).
 • Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, jak najwcześniej rozpocznij ćwiczenia po porodzie.
 • Dbaj o regularne wypróżnienia, pij dużo wody i jedz produkty bogate w błonnik.
 • Jeśli wcześniej nie będzie takiej konieczności (nie wystąpią żadne niepokojące objawy), udaj się do ginekologa na wizytę kontrolną po 6 tygodniach od porodu.

No i staraj się odpoczywać, w miarę możliwości oczywiście. 

 

 

Krocze po porodzie - niepokojące objawy

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem gdy wystąpią u Ciebie niepokojące objawy, takie jak:

 • silny ból w dole brzucha,
 • zaczerwienie lub opuchnięcie krocza.

Wszelkie nieprawidłowości w gojeniu się rany mogą świadczyć o krwiaku krocza. Niepokojące są także zmiany wyglądu oraz zapachu odchodów popołogowych, obfite krwawienie z dróg rodnych lub podwyższona temperatura w połogu.

 

Zmęczenie, opieka nad noworodkiem, stres i dolegliwości fizyczne sprawiają, że połóg nie należy do najprzyjemniejszych chwil w życiu. Mimo to, postaraj się jak najlepiej zadbać o siebie. Poproś o pomoc najbliższych i odpocznij, wyśpij się, zrób maseczkę. Pamiętaj, że szczęśliwa kobieta łatwiej przechodzi okres połogu i z uśmiechem na ustach wchodzi w macierzyństwo.

 

Zdjęcie: Fotolia by Monkey Business 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
19-10-2018
Ocena:
a moze spróbuj właśnie sprayu z motherlove? Mi pomógł i do kolejnego porodu do szpitala bez niego się nie kładę :)
27-7-2018
Ocena:
Wiadomo, ja po porodzie stosowałam te takie siateczkowe majteczki , potem dopiero przeszłam na bawełniane, podmywałam się. Stosowałam też potem Invag - żeby zadbać o florę bakteryjną pochwy no i o ph. Dość szybko się wszystko zagoiło i nie miałam problemu z żadnymi infekcjami na szczęście :)
4-1-2018
Ocena:
Po połogu to nie nadążałam z wymianą podpasek. Najgrubsze jakie były siostra mi kupowała. Tyle dobrego, że miałam w łazience biobidet i mogłam się umyć po skorzystaniu. Lało się ze mnie jak z kranu. Takie podmywanie też dobre było bo utrzymywałam higienę. A o infekcje w takim czasie to nietrudno.
8-11-2017
Ocena:
Na higiene miejsc intymnych po porodzie naturalnym sprawdza sie emulsja z mucovaginu. Regeneracja jest duzo szybsza.
29-1-2015
Ocena:
Nastepnym razem przy takich infekcjach na pewno juz wiem własnie o co mam pytac w aptece. Skoro Wam pomoglo to mnie na pewno tez.
29-1-2015
Ocena:
do bosonogiej - ja bym sugerowała zmianę na ten dla kobiet w ciąży, chyba że faktycznie jesteś przywiązana do swojego i jeśli do tej pory ci odpowiada ...to możesz zostać przy swoim. w końcu to ten sam producent. Ważne żeby dbać o higienę , robić badania profilaktyczne, zdrowo się odżywiać. Trzymam kciuki za ciebie i dzidziusia.
31-12-2014
Ocena:
A czy w czasie ciąży lepiej jednak zmienić na ten pregna czy można zostać przy zwykłym? Ja sobie bardzo go chwalę, ale może skoro w organizmie w ciąży zachodzą takie zmiany, to i płyn powinnam zmienić?
25-12-2014
Ocena:
ja jeszcze jestem w ciąży i używam lacibios pregna i jestem z niego bardzo zadowolona a po porodzie zastosuje to co ty Kasiu. Mam jeszcze dwa tygodnie i już się denerwuję.
12-11-2014
Ocena:
okres połogu jest faktycznie uciążliwy, trzeba naprawdę mocno dbać o higienę osobistą, żeby nie doprowadzić do żadnej infekcji. Ja początkowo używałam tantum rosa, a później lacibios femina, po którym nie miałam podrażnień ani uczulenia. Bardzo ważną rzeczą jest przewiewna bielizna osobista i zastosowanie prysznica a nie wanny.
11-11-2014
Ocena:
Sama wiem o co chodzi dziewczyny i z czym macie problem. Ja teraz dosyć długo walczyłam z opryszczką narządów płaciowych. I teraz zaczełam stosować zel Hexatiab. Wiec jesli i Wy macie takie problemy to warto w odpowiedni sposob sobie z tym poradzic. Zawsze sie sprawdzał.