Data modyfikacji:

Higiena krocza po porodzie

Autor: Katarzyna Moryc

Brawo! Najtrudniejsze za Tobą! Po trudach ciąży i porodu nadszedł czas na połóg. To okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. Niezależnie od tego, czy podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza, czy nie, w trakcie tych 6 tygodni niezwykle ważna będzie prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych. Zobacz, o czym powinnaś pamiętać.

higiena krocza po porodzie

 

Czy wiesz, że połóg można podzielić na 3 fazy? Pierwszy jest połóg bezpośredni, czyli pierwsze 24 godziny po porodzie. Dalej mamy połóg wczesny, przypadający na pierwszy dzień po urodzeniu maleństwa oraz połóg późny, trwający do około 6 tygodni od momentu narodzin dziecka. W tym czasie obkurcza się macica, rozpoczyna się laktacja, goją się rany poporodowe. To, jak będziesz dbała o higienę w tym czasie jest niezwykle ważne, gdyż zaniedbania mogą prowadzić do powikłań.

 


Pielęgnacja krocza po porodzie

  • Chroń i jak najczęściej wietrz krocze po porodzie (znacznie przyśpiesza to jego gojenie). Szczególnie jeśli podczas porodu zostałaś poddana nacięciu krocza.
  • Przemywaj krocze przy każdej zmianie wkładki lub podkładu. Możesz użyć do tego wody z szarym mydłem, delikatnego płynu antybakteryjnego używanego w trakcie ciąży lub leku przeciwzapalnego np. Tantum Rosa (dobrym pomysłem może być przelanie odpowiednio przygotowanego płynu do zraszacza i spryskiwanie rany).
  • Podmywaj krocze zawsze w kierunku od wzgórka łonowego do odbytu.
  • Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie. (W pierwszych chwilach po porodzie wiele kobiet obawia się wizyt w toalecie, dlatego spokojnie możesz próbować zrobić siusiu pod prysznicem.)
  • Dokładnie osuszaj krocze po porodzie (idealnie nadaje się do tego ręcznik papierowy).
  • Często zmieniaj wkładki lub podpaski.
  • Myj ręce przed i po każdej wymianie wkładki.
  • Na cały czas trwania połogu zrezygnuj z kąpieli na rzecz mycia się pod prysznicem.
  • Noś oddychającą, bawełnianą bieliznę (a na samym początku najlepiej specjalne, siateczkowe majtki).
  • Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań, jak najwcześniej rozpocznij ćwiczenia po porodzie.
  • Dbaj o regularne wypróżnienia, pij dużo wody i jedz produkty bogate w błonnik.
  • Jeśli wcześniej nie będzie takiej konieczności (nie wystąpią żadne niepokojące objawy), udaj się do ginekologa na wizytę kontrolną po 6 tygodniach od porodu.

No i staraj się odpoczywać, w miarę możliwości oczywiście. 

 

 

Krocze po porodzie - niepokojące objawy

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem gdy wystąpią u Ciebie niepokojące objawy, takie jak:

  • silny ból w dole brzucha,
  • zaczerwienie lub opuchnięcie krocza.

Wszelkie nieprawidłowości w gojeniu się rany mogą świadczyć o krwiaku krocza. Niepokojące są także zmiany wyglądu oraz zapachu odchodów popołogowych, obfite krwawienie z dróg rodnych lub podwyższona temperatura w połogu.

 

Zmęczenie, opieka nad noworodkiem, stres i dolegliwości fizyczne sprawiają, że połóg nie należy do najprzyjemniejszych chwil w życiu. Mimo to, postaraj się jak najlepiej zadbać o siebie. Poproś o pomoc najbliższych i odpocznij, wyśpij się, zrób maseczkę. Pamiętaj, że szczęśliwa kobieta łatwiej przechodzi okres połogu i z uśmiechem na ustach wchodzi w macierzyństwo.

 

Zdjęcie: Fotolia by Monkey Business 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
a moze spróbuj właśnie sprayu z motherlove? Mi pomógł i do kolejnego porodu do szpitala bez niego się nie kładę :)
27-07-2018
Ocena:
Wiadomo, ja po porodzie stosowałam te takie siateczkowe majteczki , potem dopiero przeszłam na bawełniane, podmywałam się. Stosowałam też potem Invag - żeby zadbać o florę bakteryjną pochwy no i o ph. Dość szybko się wszystko zagoiło i nie miałam problemu z żadnymi infekcjami na szczęście :)
04-01-2018
Ocena:
Po połogu to nie nadążałam z wymianą podpasek. Najgrubsze jakie były siostra mi kupowała. Tyle dobrego, że miałam w łazience biobidet i mogłam się umyć po skorzystaniu. Lało się ze mnie jak z kranu. Takie podmywanie też dobre było bo utrzymywałam higienę. A o infekcje w takim czasie to nietrudno.
08-11-2017
Ocena:
Na higiene miejsc intymnych po porodzie naturalnym sprawdza sie emulsja z mucovaginu. Regeneracja jest duzo szybsza.
29-01-2015
Ocena:
Nastepnym razem przy takich infekcjach na pewno juz wiem własnie o co mam pytac w aptece. Skoro Wam pomoglo to mnie na pewno tez.
29-01-2015
Ocena:
do bosonogiej - ja bym sugerowała zmianę na ten dla kobiet w ciąży, chyba że faktycznie jesteś przywiązana do swojego i jeśli do tej pory ci odpowiada ...to możesz zostać przy swoim. w końcu to ten sam producent. Ważne żeby dbać o higienę , robić badania profilaktyczne, zdrowo się odżywiać. Trzymam kciuki za ciebie i dzidziusia.
31-12-2014
Ocena:
A czy w czasie ciąży lepiej jednak zmienić na ten pregna czy można zostać przy zwykłym? Ja sobie bardzo go chwalę, ale może skoro w organizmie w ciąży zachodzą takie zmiany, to i płyn powinnam zmienić?
25-12-2014
Ocena:
ja jeszcze jestem w ciąży i używam lacibios pregna i jestem z niego bardzo zadowolona a po porodzie zastosuje to co ty Kasiu. Mam jeszcze dwa tygodnie i już się denerwuję.
12-11-2014
Ocena:
okres połogu jest faktycznie uciążliwy, trzeba naprawdę mocno dbać o higienę osobistą, żeby nie doprowadzić do żadnej infekcji. Ja początkowo używałam tantum rosa, a później lacibios femina, po którym nie miałam podrażnień ani uczulenia. Bardzo ważną rzeczą jest przewiewna bielizna osobista i zastosowanie prysznica a nie wanny.
11-11-2014
Ocena:
Sama wiem o co chodzi dziewczyny i z czym macie problem. Ja teraz dosyć długo walczyłam z opryszczką narządów płaciowych. I teraz zaczełam stosować zel Hexatiab. Wiec jesli i Wy macie takie problemy to warto w odpowiedni sposob sobie z tym poradzic. Zawsze sie sprawdzał.
blizna po porodzie

Blizna po porodzie – jak pielęgnować?

2024-06-03
Medycyna nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu duże, mocno odznaczające się blizny po porodzie – nie tylko przez cesarskie cięcie, ale także przez nacięcie lub pęknięcie krocza – powoli stają się już przeszłością. Możesz też wpłynąć na to, aby ślady były mniej widoczne. W jaki sposób? Podstawą jest dbanie o ranę już od pierwszych dni. Co robić i dlaczego jest to tak ważne? Blizna po porodzie nie ma przed nami tajemnic. Zobacz, jak ją pielęgnować.
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.