Data modyfikacji:

Krwiak krocza po porodzie

Autor: Katarzyna Michniewska

Po porodzie naturalnym w okolicy krocza i sromu może pojawić się zasinienie lub krwiak. Te bolesne zmiany to nic innego, jak gromadząca się w tkance podskórnej wynaczyniona krew z naczyń włosowatych. Krwiaki powstają w wyniku nadmiernego ucisku główki dziecka na okoliczne tkanki krocza, do którego może dojść podczas porodu naturalnego.

 

krwiak krocza po porodzie

 

Czym jest krwiak krocza?

Krwiaki krocza najczęściej występują u kobiet, u których nacisk na tkanki krocza był nadmierny, a więc gdy poród przebiegał bardzo szybko lub gdy rodzące się dziecko było dużych rozmiarów. Na ich powstanie szczególnie podatne są ciężarne zmagające się z nadmierną kruchością naczyń krwionośnych, zaburzeniami krzepliwości krwi, chorobami hematologicznymi lub z żylakami w pochwie i na sromie.

Krwiakowi najczęściej towarzyszy obrzęk oraz ból, który znacznie utrudnia chodzenie. Zazwyczaj, w ciągu kilku dni od porodu, wchłania się on samoistnie i nie pozostawia trwałych śladów. W niektórych przypadkach może jednak dojść do zakażenia i wówczas niezbędne jest podanie antybiotyku. Zakażenie rany może wywołać podwyższoną temperaturę w połogu, jak również komplikować gojenie się rany po nacięciu krocza. W przypadku braku poprawy lub narastania krwiaka, konieczne może być jego chirurgiczne opróżnienie poprzez nacięcie i dokładne wyczyszczenie. Zabieg ten wiąże się z dłuższym pobytem młodej mamy w szpitalu.

Leczenie krwiaka na kroczu

Do powstania krwiaka na kroczu dochodzi najczęściej w pierwszych dniach po porodzie, a więc gdy mama przebywa jeszcze w szpitalu i jest pod kontrolą lekarza. Jeśli zauważy krwiak, powinna zgłosić to lekarzowi. Oceni stan i zaproponuje leczenie. Konsultacja lekarska jest szczególnie ważna gdy zmianom towarzyszy ból, wysoka temperatura, czy obrzęk. Mogą to być objawy rozwijającego się zakażenia.

Niezwykle istotna jest odpowiednia higiena krocza. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych powikłań. Należy także robić okłady. Zimne w znacznym stopniu łagodzą ból i zmniejszają obrzęk oraz hamują narastanie krwiaka. Ciepłe przyspieszają wchłanianie się krwiaka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © bociek666 All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
02-03-2021
Ocena:
Ja też kilka lat temu urodziłam syna ale po porodzie nie miałam siły nawet chodzić do tego pojawił się krwiak oraz miałam dawaną krew
17-04-2019
Ocena:
Miałam dokładnie to samo co kajka
04-11-2018
Ocena:
U mnie tez pojawil sie krwiak. Nikt mi nic o nim nie powiedzial a ja nie wiedzialam skad taki bol. Czulam jakby mi tylek mial spasc. Kazda pozycja sprawiala bol. Przez to nie moglam karmic piersia, bo nie umialam trzymac dziecka..plus wklesle zerowe brodawki. Dopiero jak kazalam mezowi przywiezc lusterko to zobaczylam ogromny krwiak na caly posladek. Niczym mi go nie zaopatrzono. Bol czulam przed 3 miesiace. Mialam pekniecie I stopnia. Na dodatek bardzo naciagnieto mi skore przy szyciu. Gdy zlozylam wniosek o wydanie dokumentacji medycznej to od razu zadzwonil do mnie ordynator i nagle sie przejal. Bede miala darmowa plastyke. Boje sie, trzymajcie kciuki.Moze to i glupie, ale pocieszajacy jest fakt, ze przy nacieciu tez moze sie takie cos wydarzyc.Nie wiadomo co lepsze... Naciece, pekniecie czy cesarka.Jeszcze chcialabym dwojke dzieci. Trzymajcie kciuki, zeby sie wszystko poukladalo :)
01-10-2018
Ocena:
Niestety mnie to spotkało 2 godziny po porodzie, ból jak dla mnie gorszy jak poród, wylądowałam na stole operacyjnym i miałam usuwany krwiak. Dziewczyny po cc chodziły a ja 2 dni w łóżku bez ruchu. Trauma do końca życia
14-05-2018
Ocena:
Współczuję. U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji.
Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

2021-09-18
Połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu, wygląda nieco inaczej niż ten po porodzie naturalnym. Przeczytaj, na czym dokładnie polegają różnice, ile trwa połóg po CC i jak poradzić sobie z typowymi dolegliwościami.
Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

2021-08-19
Połóg to czas, w którym organizm powraca do równowagi po ciąży i porodzie. W tym wyjątkowym okresie dochodzi do różnych procesów, które mogą niepokoić młodą mamę – jednym z nich jest krwawienie po porodzie. Przeczytaj, jak długo może ono trwać, jak wyglądają odchody połogowe i kiedy warto skonsultować sprawę z lekarzem.
miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie

2021-02-26
W czasie ciąży kobieta nie miesiączkuje. A jak to jest po porodzie? Kiedy powinna wrócić miesiączka? Czy krwawienie jest tak samo mocne i bolesne? Dowiedz się więcej.
higiena krocza po porodzie

Jak dbać o higienę krocza w połogu?

2020-11-24
Połóg to okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. W tym czasie powinnaś szczególnie zadbać o higienę krocza. Zobacz, jak zrobić to najlepiej.
popuszczanie moczu po porodzie

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

2019-09-11
Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości pojawiających się u kobiet po porodzie. Problem ten dość często dotyka także kobiety będące w ciąży. Wstyd...
pierwsza wizyta u noworodka

Pierwsza wizyta u młodej mamy-Dzidziusiowo.pl

2019-06-07
Młoda mama potrzebuje wsparcia i pomocy. Nie oczekuj, że upiecze ciasto i poda obiad, lepiej Ty przynieś jej coś do jedzenia....
depresja poporodowa

Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, ile trwa? - Dzidziusiowo.pl

2018-08-16
Depresja poporodowa jest groźną chorobą,która sama nie minie. Nieleczenie depresji poporodowej może mieć groźne konsekwencje. Warto wiedzieć, że można skuteczni...