Krwiak krocza po porodzie

Data:

Po porodzie naturalnym w okolicy krocza i sromu może pojawić się zasinienie lub krwiak. Te bolesne zmiany to nic innego, jak gromadząca się w tkance podskórnej wynaczyniona krew z naczyń włosowatych. Krwiaki powstają w wyniku nadmiernego ucisku główki dziecka na okoliczne tkanki krocza, do którego może dojść podczas porodu naturalnego.

 

krwiak krocza po porodzie

 

Czym jest krwiak krocza?

Krwiaki krocza najczęściej występują u kobiet, u których nacisk na tkanki krocza był nadmierny, a więc gdy poród przebiegał bardzo szybko lub gdy rodzące się dziecko było dużych rozmiarów. Na ich powstanie szczególnie podatne są ciężarne zmagające się z nadmierną kruchością naczyń krwionośnych, zaburzeniami krzepliwości krwi, chorobami hematologicznymi lub z żylakami w pochwie i na sromie.

Krwiakowi najczęściej towarzyszy obrzęk oraz ból, który znacznie utrudnia chodzenie. Zazwyczaj, w ciągu kilku dni od porodu, wchłania się on samoistnie i nie pozostawia trwałych śladów. W niektórych przypadkach może jednak dojść do zakażenia i wówczas niezbędne jest podanie antybiotyku. Zakażenie rany może wywołać podwyższoną temperaturę w połogu, jak również komplikować gojenie się rany po nacięciu krocza. W przypadku braku poprawy lub narastania krwiaka, konieczne może być jego chirurgiczne opróżnienie poprzez nacięcie i dokładne wyczyszczenie. Zabieg ten wiąże się z dłuższym pobytem młodej mamy w szpitalu.

Leczenie krwiaka na kroczu

Do powstania krwiaka na kroczu dochodzi najczęściej w pierwszych dniach po porodzie, a więc gdy mama przebywa jeszcze w szpitalu i jest pod kontrolą lekarza. Jeśli zauważy krwiak, powinna zgłosić to lekarzowi. Oceni stan i zaproponuje leczenie. Konsultacja lekarska jest szczególnie ważna gdy zmianom towarzyszy ból, wysoka temperatura, czy obrzęk. Mogą to być objawy rozwijającego się zakażenia.

Niezwykle istotna jest odpowiednia higiena krocza. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych powikłań. Należy także robić okłady. Zimne w znacznym stopniu łagodzą ból i zmniejszają obrzęk oraz hamują narastanie krwiaka. Ciepłe przyspieszają wchłanianie się krwiaka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © bociek666 All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
17-4-2019
Ocena:
Miałam dokładnie to samo co kajka
4-11-2018
Ocena:
U mnie tez pojawil sie krwiak. Nikt mi nic o nim nie powiedzial a ja nie wiedzialam skad taki bol. Czulam jakby mi tylek mial spasc. Kazda pozycja sprawiala bol. Przez to nie moglam karmic piersia, bo nie umialam trzymac dziecka..plus wklesle zerowe brodawki. Dopiero jak kazalam mezowi przywiezc lusterko to zobaczylam ogromny krwiak na caly posladek. Niczym mi go nie zaopatrzono. Bol czulam przed 3 miesiace.
Mialam pekniecie I stopnia. Na dodatek bardzo naciagnieto mi skore przy szyciu.
Gdy zlozylam wniosek o wydanie dokumentacji medycznej to od razu zadzwonil do mnie ordynator i nagle sie przejal. Bede miala darmowa plastyke. Boje sie, trzymajcie kciuki.
Moze to i glupie, ale pocieszajacy jest fakt, ze przy nacieciu tez moze sie takie cos wydarzyc.
Nie wiadomo co lepsze... Naciece, pekniecie czy cesarka.
Jeszcze chcialabym dwojke dzieci. Trzymajcie kciuki, zeby sie wszystko poukladalo :)
1-10-2018
Ocena:
Niestety mnie to spotkało 2 godziny po porodzie, ból jak dla mnie gorszy jak poród, wylądowałam na stole operacyjnym i miałam usuwany krwiak. Dziewczyny po cc chodziły a ja 2 dni w łóżku bez ruchu. Trauma do końca życia
14-5-2018
Ocena:
Współczuję. U mnie na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji.