Data modyfikacji:

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu w ciąży – hemoroidy

Najczęstszą przyczyną bólu podczas oddawania stolca po porodzie są hemoroidy, czyli tzw. żylaki odbytu. Powstają one najczęściej jeszcze podczas trwania ciąży, najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, choć zdarza się, że kobiety oczekujące dziecka mają objawy hemoroidów wcześniej – w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży.
Hemoroidy powstają nie tylko u kobiet w ciąży, ale także u wszystkich innych osób – kobiet i mężczyzn. Rozwijają się na skutek nieprawidłowego stylu życia – nieprawidłowej diety i niskiej aktywności fizycznej. Spożywanie ciężkostrawnych potraw ubogich w błonnik zdecydowanie sprzyja zaparciom, a te z kolei sprzyjają powstawaniu bolesnych hemoroidów.
Ważnym czynnikiem, który predysponuje do wystąpienia hemoroidów, jest czynnik genetyczny. Jeśli ktoś w twojej rodzinie boryka się z hemoroidami, to prawdopodobieństwo, że ciebie też to spotka, jest o wiele większy.
Dlaczego hemoroidy dotykają częściej kobiet w ciąży lub w połogu? Ma to często związek z rozrostem naczyń krwionośnych wokół odbytu przez powiększającą się macicę, która uciska jelita i inne narządy wewnętrzne w dolnej części brzucha.

Hemoroidy – jakie dają objawy?

  • Ból odbytu podczas oddawania stolca.
  • Ból odbytu podczas siedzenia lub leżenia.
  • Pieczenie w okolicy odbytu.
  • Swędzenie odbytu.
  • Pojawienie się jasnej, żywoczerwonej krwi w okolicy odbytu np. podczas podcierania się.
Kobiety w ciąży mogą też odczuwać ból w okolicy odbytu podczas oddawania stolca na skutek zaparć. Koniecznie sprawdź, jakie domowe sposoby możesz stosować na zaparcia w ciąży. W pierwszej kolejności skorzystaj z domowych sposobów na zaparcia.

Ból odbytu przy oddawaniu stolca po porodzie – hemoroidy

Hemoroidy mogą pojawić się po porodzie, nawet jeśli przez całą ciążę nie miałaś żadnych niepokojących objawów z okolicy odbytu. W czasie trwania akcji porodowej siłami natury dochodzi do dużego nacisku naczyń krwionośnych w okolicy odbytowej, co później skutkuje rozwinięciem się hemoroidów. 
Bolesne żylaki odbytu po porodzie mogą też pojawiać się na skutek nieprawidłowej diety ubogiej w warzywa. Wrażliwa okolica odbytu i krocza jest predysponowana do wystąpienia żylaków po porodzie, w okresie połogu, dlatego tak ważne jest spożywanie zbilansowanych posiłków bogatych w błonnik.

Ból odbytu przy oddawaniu stolca po porodzie – zaparcia

Pierwsze wypróżnienia po porodzie mogą sprawiać świeżo upieczonej mamie duży dyskomfort. Kobiety w połogu mogą wręcz nie czuć potrzeby oddawania stolca w pierwszych dniach po porodzie. Mięśnie w okolicy krocza i odbytu zaraz po porodzie są osłabione i nie funkcjonują tak jak zawsze.
Za zaparcia w ciąży odpowiada też zwolniona perystaltyka jelit. Stąd, warto ją naturalnie pobudzić, dbając o nawodnienie organizmu i zdrową dietę.

Jakie są domowe sposoby na hemoroidy po porodzie?

  • Stosuj maści i czopki przepisywane przez lekarzy, które mają zmniejszyć bolesność związaną z żylakami odbytu.
  • Stosuj dietę zapobiegającą zaparciom.
  • Pij dużo wody w ciągu dnia.
  • Stosuj chłodne kompresy w okolicy odbytu.

Jak wykonać zimny kompres na hemoroidy?

  • Wstaw butelkę z wodą do lodówki na noc, następnie zawiń ją w pieluchę tetrową i po prostu przyłóż ją do okolicy odbytu i krocza w pozycji siedzącej lub leżącej. 
  • Rób nasiadówki z chłodną, ale nie lodowatą wodą kilka razy w ciągu dnia.

Ból odbytu przy oddawaniu stolca po porodzie – rozcięte krocze

Ciągnące szwy w okolicy krocza i odbytu po nacięciu krocza lub jego spontanicznym pęknięciu na pewno nie zachęcają kobiet w połogu do oddawania stolca, a to duży błąd. Zaparcia mogą doprowadzić do powstania hemoroidów, które ból odbytu będą tylko nasilać.
Ryzyko, że szwy rozejdą się podczas oddawania stolca, jest bardzo małe, dlatego nie powinnaś w ogóle się tym martwić.

Jakie są domowe sposoby na zaparcia po porodzie?

  • Pij bardzo dużo płynów w okresie całego połogu.
  • Stosuj pełnowartościową dietę bogatą w błonnik (pełnoziarniste pieczywo, otręby, suszone śliwki, jabłka, ananas, brązowy ryż).
  • Zadbaj o aktywność fizyczną po połogu. Nie musisz od razu iść na siłownię, wystarczy spacer po mieszkaniu czy sali porodowej kilka razy w ciągu dnia. Pamiętaj, że zgodę na wstanie z łóżka po porodzie zawsze musi wydać ci lekarz lub położna!
  • Środki przeczyszczające po porodzie powinny być stosowane tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jeśli z przyczyn medycznych musisz sięgnąć po taki środek, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie czopek doodbytniczy, np. czopek glicerynowy. 

Ból odbytu po cesarskim cięciu

Bolesne oddawanie stolca po cesarskim cięciu wiąże się zazwyczaj z zaparciami i hemoroidami. Siedzący lub leżący tryb życia po porodzie zakończonym cięciem cesarskim zdecydowanie sprzyja powstawaniu hemoroidów.
Nieprawdą jest, że tylko kobiety, które rodziły naturalnie, są narażone na ból podczas oddawania stolca. Dotyczy to także kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie.
Inne przyczyny bólu odbytu po porodzie:
  • uszkodzenie zwieraczy odbytu – mięśnie, które są odpowiedzialne za zwieranie odbytu, mogą zostać uszkodzone podczas porodu;
  • uszkodzenie krocza – pęknięcie lub nacięcie krocza podczas porodu zdarza się niestety niekiedy podczas porodu naturalnego;
  • uszkodzenie odbytu – pęknięcie lub nacięcie krocza może niestety wiązać się także z uszkodzeniem odbytu;
  • uszkodzenie struktur nerwowych w okolicy odbytu.
Zdjęcie: Envato Elements