Podwyższona temperatura w połogu

Data:

Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona.

 

podwyższona temperatura w połogu

 

Zapalenie piersi

Gorączka w następnych dobach połogu może świadczyć o pojawieniu się powikłań. Najczęściej wzrost temperatury wywołany jest prowadzącym do zapalenia piersi zastojem pokarmu i (o ile szybko go wyeliminujemy) nie stanowi zagrożenia. Jeżeli temperatura nadal się utrzymuje i występuje ból oraz obrzęk piersi, może to świadczyć o początku ropnia gruczołu piersiowego.

 

Wysoka gorączka

Wysoka gorączka po porodzie jest również jednym z objawów zapalenie błony śluzowej macicy. W przypadku nieprawidłowego gojenia się rany po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza również może wystąpić wysoka temperatura ciała. Nie zapominajmy, że gorączka jest najczęściej objawem wielu infekcji, które mogą pojawić się także w czasie połogu np. grypy, zapalenie oskrzeli lub płuc.

 

 

Wysoka temperatura w połogu – co robić?

Wystąpienie znacznego wzrostu temperatury ciała w czasie połogu zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Postawienie odpowiedniej diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia pozwoli na ograniczenie ryzyka rozwoju powikłania.

Leczyć należy nie samą gorączkę, ale jej przyczynę. Rodzaj walki z wysoką temperaturą uzależniony jest od tego co ją wywołuje i w jaki sposób karmione jest dziecko. Jeżeli kobieta karmi piersią, powinna unikać przyjmowania na własną rękę leków przeciwgorączkowych ze względu na to, iż mogą one przenikać wraz z pokarmem matki do układu pokarmowego dziecka.

Najlepiej wykorzystać wówczas naturalne metody obniżenia gorączki jak np. zimne okłady oraz picie dużej ilości płynów. Pamiętajmy także, że w przypadku podwyższonej temperatury, kobieta nie powinna rezygnować z karmienia piersią. Jeśli odstawi dziecko, a przyczyną podwyższonej temperatury okaże się np. grypa, działa jedynie na niekorzyść dziecka. W jej mleku maluszek dostaje niezbędne przeciwciała (produkowane teraz w zwiększonej ilości przez organizm matki) do walki z ewentualną infekcją.

 

 

Domowe sposoby nie skutkują

Jeżeli gorączka w połogu utrzymuje się, pomimo korzystania z „domowych” metod, a kobieta karmi dziecko piersią, to stosowanie paracetamolu wydaje się bezpieczne (lek ten można podawać również w ciąży i u małych dzieci, oczywiście przy wyraźnych wskazaniach). Jeśli zostanie podjęta decyzja o włączeniu antybiotyku to należy dobrać taki, który może być stosowany u kobiety karmiącej (korzyści z utrzymania laktacji przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami związanymi z działaniami niepożądanymi antybiotykoterapii).

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
1-6-2020
Ocena:
Hey very nice blog!

угловые шкафы купе wardrobe in the hallway
built-in
14-5-2018
Ocena:
Z tym zastojem pokarmu trzeba uważać. Dziewczyna, która leżała obok mnie po porodzie na sali prawie się przekręciła. Od razu trzeba sygnalizować takie rzeczy, bo później może być problem...