Data modyfikacji:

Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie

Autor: Katarzyna Moryc

Zauważyłaś, że obie, lub jedna z Twoich piersi nagle stały się bolesne, opuchnięte i pojawiły się w nich twarde zgrubienia? Nie lekceważ tych objawów. Mogą one świadczyć o zapaleniu piersi. Schorzenie to może  wystąpić już niedługo po porodzie. Jeśli szybko nie zareagujesz, może skończyć się gorączką, koniecznością podawania antybiotyków, a nawet zaprzestaniem karmienia. Pamiętaj, zapalenie piersi może wystąpić na każdym etapie laktacji, a więc nie tylko na początku przygody z karmieniem, ale nawet u mamy, która karmi roczne dziecko. Zobacz jak prawidłowo rozpoznać zapalenie piersi i jak go uniknąć.

 

Jak leczyć zapalenie piersi

 

Trochę o budowie piersi

Piersi zbudowane są z:

 • tkanki gruczołowej (głównie w pobliżu otoczki piersi),
 • tkanki  tłuszczowej (to ona wpływa na kształt i rozmiar biustu),
 • tkanki łącznej
 • sieci naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz nerwów.

Kobieca pierś składa się z 15 do 20 płatów, a każdy z nich zakończony jest przewodem mlecznym, który przed swym ujściem na brodawce sutkowej rozszerza się w zatokę mleczną.

 

Pierś, czyli gruczoł mlekowy jest największym gruczołem skórnym człowieka. 

 

Pierś, a zwłaszcza brodawka sutkowa, to miejsce bardzo wrażliwe. Sutek jest mocno unerwiony, ukrwiony oraz podatny na urazy i infekcje. Do zapalenia piersi dochodzi zazwyczaj na skutek zatkania kanału mlekowego, w wyniku infekcji lub alergii.

 

Rodzaje zapalenia piersi

Zapalenie gruczołu sutkowego najczęściej występuje podczas połogu. Dochodzi do niego, zazwyczaj, w wyniku zakażenia wstępującego po urazach (na przykład drobnych pęknięciach) w obrębie brodawki sutkowej, bądź też jako zapalenie zastoinowe, czyli zastój pokarmu. Przyjmuje się, że problem połogowego zapalenia piersi może dotykać około 20% karmiących matek. Ale zapalenie piersi może wystąpić na każdym etapie laktacji. Zdarza się też, że do zapalenia piersi dochodzi u kobiety, która akurat nie karmi. Ten rodzaj zapalenia występuje bardzo rzadko i może być wywołane przez: implanty w piersiach, gruźlicę, kiłę lub sarkoidozę. W takim niepołogowym zapaleniu piersi koniecznie trzeba wykonać badanie histopatologiczne, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.

 


Zapalenie piersi - dlaczego tak się dzieje?

Aby w piersi powstał stan zapalny, muszą się na siebie nałożyć 2 czynniki:

 • niedostateczne opróżnienie piersi prowadzące do zastoju pokarmu, który wywołuje ucisk na otaczające przewody mleczne naczynia włosowate. Uciskane naczynia nie mogą zaopatrywać otaczających je mięśni w oksytocynę, której niedobór dodatkowo wzmaga zastój pokarmu.
 • kontakt z bakteriami – najczęściej są to bakterie z buzi dziecka (jednym z głównych winowajców jest gronkowiec złocisty) poprzez mikrourazy powstałe podczas karmienia malucha.


Aby zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, warto dobrze przygotować się do karmienia piersią. Najważniejsze jest odpowiednie przystawianie dziecka i opróżnianie piersi.

 


Aby nie dopuścić do powstania zapalenia piersi unikaj:

 • nieregularnego karmienia, dokarmiania lub skracania karmień, co powoduje zaleganie mleka,
 • niewygodnej, zbyt obcisłej, nie przepuszczającej powietrza bielizny.

Uważaj na technikę przystawiania dziecka do piersi – zła powoduje nieskuteczne opróżnianie piersi. Pamiętaj też, że uszkodzone i krwawiące brodawki stanowią idealną pożywkę dla bakterii i grzybów, a te w połączenie z bakteriami obecnymi w nosogardzieli niemowlaka, mogą przyczynić się do powstania zapalenia piersi.

Dobre efekty daje także natłuszczanie brodawek, na przykład lanoliną. Dzięki temu brodawka będzie elastyczniejsza i mocniejsza. Jeśli masz małe, krótkie brodawki, warto je masować i delikatnie podciągać. Dzięki tym czynnościom uzyskają odpowiednią długość. Dobrze przygotowane piersi i prawidłowe karmienie dziecka, skutecznie chronią przed wystąpieniem zapalenia piersi.

 


Co powinno Ci zaniepokoić, czyli objawy zapalenia:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • bóle głowy,
 • ból i zaczerwienienie piersi,
 • stwardnienie i opuchlizna piersi.

 


Leczenie zachowawcze

Jeśli nie masz gorączki, a Twoje problemy dotyczą jedynie piersi, możesz próbować „ratować się” w następujące sposoby:

 • gdy dziecko słabo ssie, opróżniaj pierś odciągając pokarm laktatorem,
 • często przystawiaj niemowlę do chorej piersi,
 • dziecko przystawiaj w pozycji do karmienia „spod pachy” lub „brzuch do brzucha”,
 • między karmieniami stosuj zimne okłady,
 • stosuj okłady ze schłodzonych i lekko rozbitych (na przykład tłuczkiem do mięsa) liści białej kapusty,
 • noś luźniejszą, przepuszczającą powietrze bieliznę.

Staraj się nie masować i nie uciskać piersi, ponieważ może to pogorszyć sytuację i doprowadzić do zatkania przewodu mlecznego.

 


Leczenie farmakologiczne

Niestety, czasami domowe sposoby nie wystarczają, a stan zdrowia mamy jest na tyle poważny, że wymagane jest włączenie leczenia farmakologicznego. Lekarz może wówczas zalecić środki przeciwgorączkowe, a nawet antybiotyk. Spokojnie, nie musisz na ten czas rezygnować z karmienia - są antybiotyki, które można przyjmować podczas karmienia piersią, a które nie szkodzą dziecku.

 


Leczenie chirurgiczne

Zdarzają się też niestety sytuacje, w których konieczne leczenie chirurgiczne, bo powstaje ropień.

Pamiętaj, że odpowiednia profilaktyka piersi i właściwe postępowanie w początkowej fazie choroby pozwala na zahamowanie rozwoju zapalenia i uniknięcie powikłań, takich jak utworzenie ropnia, czy przejście choroby w stan przewlekły.
Zdjęcia: Fotolia fot. by © Forgiss


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
18-12-2019
Ocena:
Cieszę się, że ktoś skorzystał z podpowiedzi. Mi też pomógł i wiem ile stresu może mieć kobieta, jeśli bardzo chce karmić piersią a nie wiadomo dlaczego organizm produkuje za mało pokarmu. Warto stosować takie rozwiązania i czerpać radość z macierzyństwa.
01-11-2019
Ocena:
Eliza, ja dopiero zaczynam go pić. Chciałabym mieć mleka pod dostatkiem i móc mrozić pokarm. Naturalne mleko jest doskonałe i bardzo zdrowe, to wielki szczęście karmić piersią.
27-10-2019
Ocena:
Najpierw miałam kłopoty z laktacją i musiałam pić lactosan, żeby mieć odpowiednią ilość pokarmu. Później piersi były tak pełne, że trzeba było zmieniać staniki, ponieważ uciskały pierś i sprawiały ból. Raz, tak jak i wy przykładałam kapustę i robiłam ciepły prysznic, żeby nie było zastoju pokarmu i gorączki. Nawet nie wiedziałam, że tak szybko można mieć kłopot ze źle ściągniętym mlekiem. Wtedy przydaje się laktator.
23-11-2018
Ocena:
leczyłam kremem z motherlove, bo pomagał mi natychmiast, a przeciez nie moglam sobie pozwolić na odstawienie dziecka, które było głodne
13-04-2018
Ocena:
nie wystarczy sama kapusta.Przed karmieniem trzeba rozgrzac chore miejsce,maly termoforek lub cieply prysznic, po karmieniu dopiero chlodnyrozgnieciony lisc kapusty. Rozgrzanie ma na celu "ruszyć" mleko,które spowodowało zastój, a chłód kapusty trochę zahamować produkcję w chorej piersi. Polecam zmieniać pozycje karmienia,kombinować,żeby dziecko mogło wszystkie kanaliki opróżniać,raz spod pachy,raz klasycznie,na leżąco, miałam wiele zastojów, trwały od 1-4 dni,żaden nie skończył się zapaleniem. Karmimy się 9 mcy i chcemy nadal.
07-07-2017
Ocena:
U mnie ewidentnie stan zapalny wywołany uciskiem bielizny. Padłam usypiając synka w całym "umindurowaniu". Dopiero kiedy wybudził się w nocy na karmienie zrobiłam wieczorną (nocną) toaletę i ubrałam wygodną odzież. Od tej chwili szczypanie, kłócie, zaczerwienienie, ból głowy. Nie gorączkuję, nie ma tragefii, mam nadzieję, że minie...Chciałam tylko przestrzec-należy unikać ucisku- zbyt ciasnej bielizny. Zwłaszcza kiedy właścicielka stołóweczki i ssak śpią, a piersi "rosną" od mleka!
25-01-2017
Ocena:
Kapusta - musi byc tylko umyta, nie gotujemy jej, nie parzymy...wkladamy ja do lodowki, aby byla zimna :) odrywamy liscie pluczemy i rozgniatamy aby wydala soki i taki listek przykladamy do piersi :)Oklady- musza byc tylko zimne, nie mroz w zamrazalce
09-01-2017
Ocena:
@ewelon Zmrozić to ma być zimny okład
09-11-2016
Ocena:
Ta kapustę trzeba namoczyć? Ugotować?
25-09-2016
Ocena:
WitamNie mam dzieci i nie karmieMam 22 lata i od 2 lat co miesiac przed okresem zapalenie jednej piersi.Miesiac temu zrobil mi sie ropien.Byl usuniety.Po zabiegu sie pieprzylo,leciala ropa i mialam wyciskana przez lelarza przynajmniej przez tydz.Wkoncu zrobil posiew z ropy.Wyszedl gronkowiec ropny.Myslicie ze to moglo powodowac zapalenie czy moze po zabiegu jakos sie zarazilam? Prosze o odp.
19-09-2016
Ocena:
Ja karmie 5 miesiąc A nadal mam co chwila te przypadłość. .. jestem czasem wykończona już 4 raxy antybiotyk brałam Ale nie poddaje się żaden lekarz do końca nie umie powiedzieć dlaczego... może mam małe brodawki. Może mala zle ssie, może.... może.... A ból jak wraca tak wraca ... nagle w ciągu jednego dnia pierś albo twardnieke i mala nie umie z niej ssać albo czerwienieje wzdłuż kanału mlecznego.... chirurg jeszcze po za kapustą zalecił okłady z wody borówek i tyle. Dalej walczę....
02-07-2016
Ocena:
Ja to właśnie przechodzę. Mieszkam w Niemczech i tu stosuje się okłady z twarożku. Musi być chudy i taki mazisty- tu dostępny jest tylko coś jakby homogenizowany. Też pomaga. Chłodzi i obkurcza tkanki. A na sutki dostałam plastry żelowe Medela. Bardzo dobre, może i w Polsce można dostać.
07-06-2016
Ocena:
Ja również to przechodziłam w dwa tygodnie po porodzie. Niestety za względu na bakterie i ich odpodrność na antybiotyki musiałąm przerwać karmienie piersią. Dziś syn ma pół roku a ja czuję ból lewej piersi dokładnie taki jak przy stanie zapalnym kapusta nie pomaga. Mam nadzieję, że to jakieś chwilowe , hormonalne. :(
20-07-2015
Ocena:
Zapalenie piersi jest podstępne- u mnie (aktualnie!) pojawiło się w ciągu jednej nocy! Zmęczenie spowodowało, że podawałam pierś bez świadomości, drzemiąc jednocześnie - prawdopodobnie tą samą przez całą noc, no i druga pierś tego nie wytrzymała. Rano ból i obrzęk, potem gorączka 38,8, dreszcze, osłabienie. Jeszcze próbowałam się leczyć kapustą ale gorączka nie dała za wygraną i następnego dnia wylądowałam u lekarza. Teraz biorę antybiotyk i doprowadzam pierś do ładu! Syn znosi to dzielnie!
13-10-2014
Ocena:
Święta racja dziewczyny. Kapusta jest zdecydowanie niedoceniana. Mnie kilka razy życie uratowała, a wykarmiłam 2 dzieci. Śmierdzi strasznie, ale jest naprawdę skuteczna
Laktacja. Jak powstaje mleko - Dzidziusiowo.pl

Laktacja. Jak powstaje mleko?

2021-03-02
Kiedy zaczyna się produkcja mleka? Już w ciąży! Odpowiadają za to m.in. laktocyty, pęcherzyki i kanaliki mleczne. Mleko powstaje z krwi, a nie z treści żołądka i to dziecko reguluje jego ilość.
pobudzenie laktacji

Sposoby na pobudzenie laktacji

2021-03-02
Początki karmienia piersią? A może kryzys laktacyjny? Laktację można skutecznie pobudzić. Sprawdź jak na Dziudziusiowo.pl
co jeść po porodzie

Co jeść po porodzie, a czego unikać karmiąc piersią?

2021-03-02
Zastanawiasz się co wolno Ci jeść podczas karmienia piersią, a czego powinnaś unikać żeby nie zaszkodzić dziecku? Zobacz jak to naprawdę jest z przenikaniem składników pokarmu do kobiecego mleka.
oznaki głodu u noworodka

Oznaki głodu u noworodka i niemowlaka

2021-02-01
Czy dziecko sygnalizuje głód wyłącznie płaczem? Sprawdź, jak odczytywać "język" noworodków i niemowląt i jak rozpoznać pierwsze oznaki głodu u tak małego dziecka.
leki antydepresyjne a karmienie piersią

Leki antydepresyjne i inne leki psychotropowe a karmienie piersią

2020-07-02
Mama karmiąca dziecko piersią może stosować leki psychotropowe, sprawdź jakie i jak dobrać prawidłowe leczenie depresji lub lęków w czasie karmienia piersią.
herbatki dla karmiącej mamy

Co pić karmiąc piersią. Sprawdź! - Dzidziusiowo.pl

2019-07-19
Jakie napoje są najzdrowsze w czasie laktacji, co i ile pić, a czego unikać karmiąc piersią. Sprawdź, jakie napoje mogą wspomóc laktację....
czy można karmić piersią w ciąży

Karmienie piersią w ciąży - czy to bezpieczne? - Dzidziusiowo.pl

2019-02-08
Karmienie piersią w ciąży było całkiem normalne w czasach, gdy człowiek żył bliżej natury. Dzisiaj spotyka się to zjawisko stosunkowo rzadko, choć w zdrowej cią...