Istnieje szereg medycznych wskazań do zakupu i użytkowania monitora oddechu przy noworodku. Jak on właściwie działa i kiedy naprawdę warto go kupić?
Pierwszym i najważniejszym wskazaniem jest Twoja potrzeba jako rodzica. Tylko Ty jesteś w stanie określić, jak wiele da wam zastosowanie takiego urządzenia. Jeśli uznasz, że będziesz się zdecydowanie mniej denerwować, to wydatek jest uzasadniony, bo w końcu szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwe i spokojne dziecko.
Wśród medycznych wskazań, gdy monitor oddechu jest polecany rodzicom dla bezpieczeństwa dziecka, wymienia się:
Istnieje kilka rodzajów monitorów oddechu. Najbardziej klasyczne są takie przeznaczone do łóżeczka. Specjalne płytki sensoryczne umieszcza się wówczas pod materacem dziecka. Istnieją również nowocześniejsze, bezprzewodowe formy tego urządzenia, np. pieluszkowe, czy skarpetkowe. Te z kolei wykorzystują pulsoksymetrię. Istnieją również monitory dla bliźniaków. Warto pamiętać, że jedno urządzenie o przeznaczeniu dla jedynaka, nie będzie skuteczne przy dwójce dzieci jednocześnie.
Zasada działania jest podobna. Monitor ma nas informować, gdy oddech dziecka znacząco zwolni, stanie się słabszy, nieregularny lub nie pojawi się przez 20 sekund. Urządzenia przeznaczone do łóżeczka zwykle po około 15 sekundach dają pierwszy sygnał ostrzegawczy i jeśli oddech nie powróci do normy, to w 20 sekundzie włącza się głośny alarm. Urządzenia mające kontakt ze skórą dziecka wywołują niewielką wibrację, która ma pobudzić oddech i dopiero gdy to nie zadziała, wszczynają alarm.
Dzięki zastosowaniu monitorów bezprzewodowych do pieluszki lub skarpetki istnieje możliwość kontrolowania oddechu dziecka w czasie snu, gdziekolwiek się udamy. Mamy w ten sposób zdecydowanie większą kontrolę w czasie spaceru czy jazdy samochodem. Niektóre najnowsze modele są połączone ze specjalną aplikacją na smartfony, która pozwala sprawdzać parametry oddechowe.
Rodzice dzieci najsilniej zagrożonych wystąpieniem bezdechu lub innymi schorzeniami, często decydują się na zakup dwóch monitorów. Pierwszy jest na stałe zamontowany w łóżeczku dziecka, a drugi jest „mobilny”, zabieramy go zawsze ze sobą, mając dziecko pod kontrolą. Z pewnością jest to znaczny wydatek, jednak każdy rodzic, który choć raz usłyszał, nawet fałszywy alarm tego urządzenia i biegł do łóżeczka czy wózka, nie żałuje ani jednej złotówki wydanej na jego zakup.
Przede wszystkim należy starać się jak najszybciej przywrócić oddech. W pierwszej kolejności lekko nim potrząśnij i spróbuj wybudzić, niektóre dzieci w ten sposób nagle łapią głęboki oddech. Gdy stwierdzisz brak oddechu, zacznij od wykonania 5 wdechów ratowniczych. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy na przemian. Jeśli ktoś jeszcze jest w domu, zawołaj, aby wezwał pogotowie i kontynuuj reanimację. Jeśli jesteś sama, wykonuj masaż serca przez minutę, a następnie wezwij pomoc i wróć do udzielania pomocy.
Warto zostawić otwarte drzwi do mieszkania, aby ratownicy mogli samodzielnie do niego wejść. Od razu w czasie wybierania numeru przełącz telefon na głośnik, aby nie tracić czasu. W ten sposób w czasie uciśnięć klatki piersiowej będziesz mogła odpowiadać dyspozytorowi pogotowia.
Czytaj więcej na temat:
Pierwsza pomoc przy małym dziecku
Dziecko spadło z łóżka, co robić?
Do niedawna dość powszechne było montowanie elektronicznej niani w monitorach oddechu, co zwiększało ich użyteczność. Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia wyposażone w wideo nianię, kamerę, czy połączone ze smartfonem za pomocą aplikacji.
Z pewnością wielu „panikującym” rodzicom zakup monitora oddechu pozwoli spokojnie przespać noc. Ma to duże znaczenie szczególnie przy pierwszym dziecku, gdy jeszcze nie do końca odnajdujemy się w nowej roli i nie wiemy, czego dokładnie się spodziewać.
Medycznych wskazań do jego zakupu jest całkiem sporo i warto omówić tę kwestię z pediatrą. Czy jednak zakup monitora oddechu dla zdrowego i urodzonego o czasie dziecka ma sens, czy może są to pieniądze wyrzucone w błoto? Jeśli choć raz się włączy, będziemy się cieszyć, że wydaliśmy pieniądze, jeśli źle wybierzemy model i nie będzie się nam go dobrze użytkować i fałszywe alarmy będą częste, przestaniemy mu ufać. Jednak najważniejsze chyba jest to jaki spokój to urządzenie może zapewnić rodzicom tak, więc jeśli dzięki niemu mamy zyskać komfort psychiczny i stać nas na zakup to z pewnością warto.
Koszt monitora oddechu kształtuje się w granicach od 300 do 1000 zł. Jednak ceny mogą nieznacznie różnić się w zależności od sprzedawcy. Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego sprzętu, możemy wydać mniej, warto jednak zdecydować się na jego kalibrację w serwisie i uzyskanie nowej gwarancji. Wówczas koszty są różne i najlepiej sprawdzać je w konkretnym miejscu.
Czytaj również:
Gadżety na czas ciąży i nie tylko
Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.
Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/