Data modyfikacji:

Monitor oddechu

Autor: Marta Podgórska

Istnieje szereg medycznych wskazań do zakupu i użytkowania monitora oddechu przy noworodku. Jak on właściwie działa i kiedy naprawdę warto go kupić?

czy warto kupić monitor oddechu

 

Wskazania do stosowania monitora oddechu

Pierwszym i najważniejszym wskazaniem jest Twoja potrzeba jako rodzica. Tylko Ty jesteś w stanie określić, jak wiele da wam zastosowanie takiego urządzenia. Jeśli uznasz, że będziesz się zdecydowanie mniej denerwować, to wydatek jest uzasadniony, bo w końcu szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwe i spokojne dziecko.

Wśród medycznych wskazań, gdy monitor oddechu jest polecany rodzicom dla bezpieczeństwa dziecka, wymienia się:

  • Wady serca,
  • Kłopoty z oddechem,
  • Przedwcześnie zakończona ciąża – mowa przede wszystkim o wcześniakach z bardzo niską wagą urodzeniową, około 1 kilograma,
  • Palenie papierosów w czasie trwania ciąży przez kobietę lub silne narażenie na bierne palenie,
  • Stwierdzenie podwyższonego ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS),
  • Przypadki bezdechu w rodzinie,
  • Stwierdzenie bezdechu u dziecka w czasie obserwacji po porodzie,
  • Ataki padaczkowe,
  • Niska punktacja Apgar



Jak działa działa monitor oddechu?

Istnieje kilka rodzajów monitorów oddechu. Najbardziej klasyczne są takie przeznaczone do łóżeczka. Specjalne płytki sensoryczne umieszcza się wówczas pod materacem dziecka. Istnieją również nowocześniejsze, bezprzewodowe formy tego urządzenia, np. pieluszkowe, czy skarpetkowe. Te z kolei wykorzystują pulsoksymetrię. Istnieją również monitory dla bliźniaków. Warto pamiętać, że jedno urządzenie o przeznaczeniu dla jedynaka, nie będzie skuteczne przy dwójce dzieci jednocześnie.

Zasada działania jest podobna. Monitor ma nas informować, gdy oddech dziecka znacząco zwolni, stanie się słabszy, nieregularny lub nie pojawi się przez 20 sekund. Urządzenia przeznaczone do łóżeczka zwykle po około 15 sekundach dają pierwszy sygnał ostrzegawczy i jeśli oddech nie powróci do normy, to w 20 sekundzie włącza się głośny alarm. Urządzenia mające kontakt ze skórą dziecka wywołują niewielką wibrację, która ma pobudzić oddech i dopiero gdy to nie zadziała, wszczynają alarm.

Dzięki zastosowaniu monitorów bezprzewodowych do pieluszki lub skarpetki istnieje możliwość kontrolowania oddechu dziecka w czasie snu, gdziekolwiek się udamy. Mamy w ten sposób zdecydowanie większą kontrolę w czasie spaceru czy jazdy samochodem. Niektóre najnowsze modele są połączone ze specjalną aplikacją na smartfony, która pozwala sprawdzać parametry oddechowe.

Jak wybrać monitor oddechu?

Rodzice dzieci najsilniej zagrożonych wystąpieniem bezdechu lub innymi schorzeniami, często decydują się na zakup dwóch monitorów. Pierwszy jest na stałe zamontowany w łóżeczku dziecka, a drugi jest „mobilny”, zabieramy go zawsze ze sobą, mając dziecko pod kontrolą. Z pewnością jest to znaczny wydatek, jednak każdy rodzic, który choć raz usłyszał, nawet fałszywy alarm tego urządzenia i biegł do łóżeczka czy wózka, nie żałuje ani jednej złotówki wydanej na jego zakup.

  1. Sprawdź, gdzie kupujesz – zakupu monitora oddechu najlepiej dokonać w sprawdzonym sklepie lub bezpośrednio od producenta, i to takiego, który jest dłużej na rynku. Warto zyskać pewność, że w razie potrzeby nie będzie problemów z gwarancją lub serwisem.
  2. Sprawdź atesty sprzętu – najważniejszy i zarazem podstawowy to CE, czyli oświadczenie, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej.
  3. Gwarancja – warto dokonać zakupu nowego, a nie używanego urządzenia. W ten sposób mamy pewność, że posiadamy na nie gwarancję, w razie, gdyby coś nie działało. Nabycie używanego sprzętu jest realne, jednak najlepiej, aby został sprawdzony przez autoryzowany serwis, który po przeglądzie wydaje ponowną gwarancję.
  4. Rodzaj monitora – najlepszym rozwiązaniem jest zakup monitora, który jest dostosowany do potrzeb silnie ruchliwego dziecka. Oznacza to, że jest zdecydowanie bardziej czuły, niż konkurencja, gdyż potrafi zidentyfikować oddech u wiecznie wiercącego się malucha.



Co robić, gdy dziecko przestanie oddychać?

Przede wszystkim należy starać się jak najszybciej przywrócić oddech. W pierwszej kolejności lekko nim potrząśnij i spróbuj wybudzić, niektóre dzieci w ten sposób nagle łapią głęboki oddech. Gdy stwierdzisz brak oddechu, zacznij od wykonania 5 wdechów ratowniczych. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wykonuj 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy na przemian. Jeśli ktoś jeszcze jest w domu, zawołaj, aby wezwał pogotowie i kontynuuj reanimację. Jeśli jesteś sama, wykonuj masaż serca przez minutę, a następnie wezwij pomoc i wróć do udzielania pomocy.

Warto zostawić otwarte drzwi do mieszkania, aby ratownicy mogli samodzielnie do niego wejść. Od razu w czasie wybierania numeru przełącz telefon na głośnik, aby nie tracić czasu. W ten sposób w czasie uciśnięć klatki piersiowej będziesz mogła odpowiadać dyspozytorowi pogotowia.

Czytaj więcej na temat:

Pierwsza pomoc przy małym dziecku

Dziecko spadło z łóżka, co robić?

 

Dodatkowe funkcje 

Do niedawna dość powszechne było montowanie elektronicznej niani w monitorach oddechu, co zwiększało ich użyteczność. Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia wyposażone w wideo nianię, kamerę, czy połączone ze smartfonem za pomocą aplikacji.



Czy monitor zapewnia ochronę?

Z pewnością wielu „panikującym” rodzicom zakup monitora oddechu pozwoli spokojnie przespać noc. Ma to duże znaczenie szczególnie przy pierwszym dziecku, gdy jeszcze nie do końca odnajdujemy się w nowej roli i nie wiemy, czego dokładnie się spodziewać.

Medycznych wskazań do jego zakupu jest całkiem sporo i warto omówić tę kwestię z pediatrą. Czy jednak zakup monitora oddechu dla zdrowego i urodzonego o czasie dziecka ma sens, czy może są to pieniądze wyrzucone w błoto? Jeśli choć raz się włączy, będziemy się cieszyć, że wydaliśmy pieniądze, jeśli źle wybierzemy model i nie będzie się nam go dobrze użytkować i fałszywe alarmy będą częste, przestaniemy mu ufać. Jednak najważniejsze chyba jest to jaki spokój to urządzenie może zapewnić rodzicom tak, więc jeśli dzięki niemu mamy zyskać komfort psychiczny i stać nas na zakup to z pewnością warto.

Ile kosztuje monitor oddechu?

Koszt monitora oddechu kształtuje się w granicach od 300 do 1000 zł. Jednak ceny mogą nieznacznie różnić się w zależności od sprzedawcy. Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego sprzętu, możemy wydać mniej, warto jednak zdecydować się na jego kalibrację w serwisie i uzyskanie nowej gwarancji. Wówczas koszty są różne i najlepiej sprawdzać je w konkretnym miejscu.

Czytaj również:

Gadżety na czas ciąży i nie tylko

Wyprawka dla noworodka


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

Komentarze
28-09-2020
Ocena:
Jak byłem na kursie pierwszej pomocy przed urodzeniem się dziecka, ratownik medyczny mocno nas zachęcał do takiego zakupu. Wachałem się, ale jednak kupiłem.Wczoraj zadziałał baby sense 7 (ten pod materac) - i trzeba było dziecko pobudzić do oddechu. Sprawna reakcja i przećwiczone tematy na kursie pierwszej pomocy i moje dziecko to przeżyło.Zakup monitora oddechu i kurs w tej firmie - kursypierwszejpomocy.com.pl to były najlepiej wydane pieniądze w życiu!!!Bardzo dobry artykuł. Dziękuję
24-12-2018
Ocena:
Najbezpieczniej chyba wybrać monitor oddechu który posiada certyfikat wyrobu medycznego, położna powiedziała że to jedyne urządzenia sprawdzone i przetestowane klinicznie. Zastanawialiśmy się czy wybrać Babysense 7 czy ten przenośny do pieluszki Snuza, wynraliśmy w końcu my ten bezdotykowy pod materac.
20-11-2018
Ocena:
Bardzo wyczerpujący artykuł!
17-05-2018
Ocena:
Polecam przenośny monitor MonBaby. Monitoruje nie tylko ruchy oddechowe ale też pozycje snu dziecka co jest niezwykle ważne w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Dzięki temu, że jest przenośny mogliśmy monitorować sen dziecka nie tylko w Jego pokoju :) Niezwykle wygodny , prosty w obsłudze ( wszystkie alarmy przychodza na telefon) no i bezpieczny.
21-07-2017
Ocena:
Dlugo zastanawialismy sie z mezem czy warto inwestowac w to urzadzenie. Nie chodzilo nawet o koszt ale o przydatnosc, przeciez my wszyscy wychowalismy sie bez tego.Po przeczytaniu wielu artykulow zdecydowalismy sie kupic monitor oddechu. I teraz po roku uzytkowania wszystkim polecam. Alarm wlaczyl sie kilkakrotnie, czasami dlatego, ze synek przesunal sie w lozeczku ale czasami dlatego ze rzeczywiscie mial spowolniony oddech. I w momencie gdy podchodzilam przerazona do dziecka ono wlasnie lapalo gleboki oddech. Moze nic by sie nie stalo ale moze bez tego urzadzenie bym tego nie zauwazyla. Ach nie chce myslec co mogloby sie wydarzyc. Dlatego drodzy rodzice jezeli rozwazacie zakup monitora, skupcie sie tylko na wyborze modelu bo sama sie przekonalam ze nie warto oszczedzac jesli chodzi o zdrowie lub zycie waszego dziecka. Pozdrawiam i mam nadzieje ze pomoglam :)
25-04-2016
Ocena:
Też mamy Baby Control 230i :)Sprawdza się i faktycznie to chyba jedyny monitor dla bliźniaków na rynku
07-06-2015
Ocena:
Lepiej mieć pewność.
chodzik dla dziecka

Czy chodzik pomaga, czy przeszkadza? Fakty i mity o chodzikach dla dzieci

2024-11-18
Wielu rodziców zastanawia się, czy warto kupić chodzik dla swojego dziecka. Czy to narzędzie naprawdę pomaga maluchom w nauce chodzenia, czy może raczej przeszkadza? W tym artykule omówimy zalety i wady chodzików oraz pchaczy, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.
zabawka-dla-niemowlaka

Najlepsze zabawki dla niemowlaka

2024-10-21
Odpowiednia zabawka dla niemowlaka powinna być dostosowana do danego etapu rozwoju dziecka. Inne zabawki będą odpowiednie w pierwszych 3 miesiącach życia, inne między 3 a 6 miesiącem, a jeszcze inne między 6–12 miesiącem. Przedstawiamy najbardziej popularne i funkcjonalne zabawki dla niemowlaka, które pomogą mu angażować wszystkie zmysły i ułatwią szybszą naukę nowych umiejętności.
babybjorn bujaczek

Ranking bujaczków Babybjorn

2024-10-16
Świeżo upieczeni rodzice lub bliscy, którzy chcą podarować im prezent, mają do wyboru setki produktów zaprojektowanych specjalnie z myślą o wygodzie, bezpieczeństwie i prawidłowym rozwoju dziecka. Wśród nich czekają artykuły szwedzkiej rodzinnej firmy Babybjorn, której innowacyjne artykuły szturmem podbiły media społecznościowe. Co warto kupić? Jednym z hitów marki Babybjorn jest bujaczek. Sprawdź, jaki model jest najlepszym wyborem!
co kupuje chrzestny na chrzest

Co kupuje chrzestny na chrzest dziecka? Przegląd najciekawszych propozycji

2024-10-14
Jeżeli znajomy lub ktoś z rodziny poprosił Cię o zostanie chrzestnym, to na pewno nie raz zastanawiałeś się, co kupuje chrzestny na chrzest. Wybór jest bardzo duży. Może to być bardziej tradycyjny prezent nawiązujący do wiary, może to być również nowoczesna zabawka czy po prostu wsparcie finansowe. Zapraszamy na krótki przegląd najciekawszych pomysłów na prezent dla dziecka na chrzest.
otulacz do fotelika na wiosnę

Stylowo i komfortowo: nowoczesne otulacze do fotelików, które sprawdzą się doskonale wiosną

2024-03-22
Wybór otulacza do fotelika na wiosnę to inwestycja w komfort malucha i spokój rodziców. Różnorodność dostępnych modeli pozwala dostosować wybór do indywidualnych preferencji, zapewniając zarówno ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jak i dodatkowy element designu w codziennych spacerach.
Wyprawka do łóżeczka

Wyprawka do łóżeczka – co powinno się w niej znaleźć?

2024-02-28
Łóżeczko wraz z odpowiednim wyposażeniem to najistotniejsze elementy wyprawki noworodka. Przez pierwsze tygodnie maluch będzie przesypiał większość doby – zadaniem rodziców jest zapewnienie mu wygodnych i bezpiecznych warunków do wypoczynku. Podpowiadamy, co powinien zawierać dobrze skomponowany komplet do łóżeczka. Warto przygotować go jeszcze przed porodem.
inhalator dla dziecka

Jaki inhalator dla dzieci wybrać? Ranking polecanych produktów

2024-02-12
Inhalacja to terapia, która polega na podaniu substancji leczniczej bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu leczenie zapalenia płuc, oskrzeli czy krtani jest szybkie i skuteczne. Aby zastosować tę terapię, niezbędny jest inhalator, zwany również nebulizatorem. Wybierając go, zwróć uwagę na jego rodzaj, głośność pracy czy czas trwania zabiegu. Możesz też sięgnąć po najbardziej polecany inhalator dla dzieci – ranking, który stworzyliśmy, pozwoli ci szybko wybrać idealny sprzęt.