Data modyfikacji:

Połóg - ćwiczenia po porodzie

Autor: Katarzyna Michniewska

Połóg to czas bardzo istotny dla zdrowia młodej mamy. Podczas tych sześciu tygodni organizm odpoczywa, regeneruje się i nabiera sił. To również czas cofania się zmian, które miały miejsce w okresie ciąży oraz porodu. Biorąc po uwagę różnorodność przemian połóg dzieli się na dwa okresy: wczesny (do 14. dni) i późny (do 6. tygodni po porodzie).

 

połóg ćwiczenia po porodzie

 

Ćwiczenia we wczesnym okresie połogu

Ćwiczenia po porodzieprowadzą do szybszego obkurczania się macicy i powrotu do jej prawidłowego położenia. Dzięki nim młoda mama znacznie szybciej wraca do formy sprzed ciąży i osiąga dobrą kondycję nie tylko fizyczną, ale i psychiczną. Ćwiczenia należy rozpocząć już w pierwszych dniach po narodzinach dziecka gdy zmiany połogowe przebiegają intensywniej. Odpowiednia gimnastyka usprawnia pracę układu krwionośnego i zapobiega zakrzepicy kończyn dolnych. Pobudza także czynność jelit i reguluje procesy wydalnicze. Ale pamiętajmy! Przeciwwskazaniem do wykonywania ćwiczeń po porodzie są: źle gojące się krocze, zakażenie połogowe i zapalenie żył.

 

Jak ćwiczyć w pierwszych godzinach po porodzie

Już kilka godzin po porodzie(o ile nie ma żadnych przeciwwskazań) powinnaś wykonać pierwsze, proste ćwiczenia. W celu pobudzenia krążenia krwi napinaj i rozluźniaj mięśnie nóg. Następnie obróć się na bok i opuść nogi na podłogę, opierając się przy tym na rękach. Wstając postaraj się uniknąć pozycji siedzącej, która nie jest wskazana po jakichkolwiek urazach i nacięciu krocza.

Na Twoje dobre samopoczucie wpłyną także ćwiczenia oddechowe. Wydychając powietrze i jednocześnie uciskając skrzydełka nosa i dolną część klatki piersiowej usprawnisz mięśnie międzyżebrowe oraz przeponę.

  • ćwiczenie 1 - Połóż się na plecach, wyprostuj nogi, ułóż ręce wzdłuż tułowia. Następnie unieś głowę, wykonaj skręt w lewą stronę i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie zmieniając kierunek skrętu głowy.
  • ćwiczenie 2 - Połóż się na prawym boku, ramiona w przód. Wdychając powietrze przenieś lewe ramię do tyłu skręcając tułów. Następnie wykonując wydech powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie leżąc na lewym boku.

 


Jak ćwiczyć w pierwszych dniach połogu

Między 3. a 5. dobą po porodzie powinnaś wykonywać ćwiczenia przywracające prawidłowe napięcie mięśni brzucha i dna miednicy. Przyspieszą one powrót do sylwetki i wagi sprzed ciąży.

  • ćwiczenie 1 - Połóż się na plecach, dłonie ułóż na brzuchu. Nabierz powietrze równocześnie uwypuklając brzuch. Następnie robiąc wydech unieś głowę, ręce wyciągnij do przodu. 
  • ćwiczenie 2 - Leżąc na plecach ugnij nogi w kolanach. Dłonie połóż pod głową, tak aby łokcie leżały na podłożu. Podnosząc biodra przenieś złączone kolana w prawo, a następnie w lewo.
  • ćwiczenie 3 -  Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Podnieś głowę i wykonaj skłon w prawo (następnie w lewo). Postaraj się sięgnąć dłonią jak najniżej. Jak ćwiczyć w drugim tygodniu po porodzie

Pomiędzy 6. a 14. dobą połogu możesz już przyjmować dowolne pozycje podczas gimnastyki. Pamiętaj jednak aby ćwiczenia po porodzie nie były zbyt intensywne. 

  • ćwiczenie 1 -  Wykonaj klęk podparty. Następnie zrób wymach lewej ręki  z równoczesnym skrętem tułowia w lewo. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę. 
  • ćwiczenie 2 -  Stań w lekkim rozkroku, dłonie oprzyj na karku. Wykonaj skłony tułowia w prawo i lewo.
  • ćwiczenie 3 -  Stojąc w rozkroku oprzyj dłonie na biodrach. Wykonaj krążenia bioder w prawą i lewą stronę.

 


Późny połóg

Ćwiczenia po porodzie należy wykonywać regularnie. Najlepiej dwa razy dziennie powtarzając każde ćwiczenie pięciokrotnie. Pamiętaj by się nie przeciążać. Do 6. tygodnia po porodzie unikaj też dźwigania i pracy fizycznej. Chcąc podnieść niemowlaka nie pochylaj się, ale zrób przysiad - ugnij nogi w kolanach, plecy trzymając prosto.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Hannes Eichinger All right reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
23-09-2017
Ocena:
Ja po ciąży próbowałam różnych „cudownych” diet i treningów, ale prawdziwe efekty przyniósł dopiero trening 36 – to trening który robi się tylko w 36 minut, ale działa na wszystkie partie ciała. Polecam mieszkankom Warszawy i okolic (niedługo rusza otwarcie nowego klubu w Łomiankach przy Warszawskiej 55)
07-08-2017
Ocena:
koniecznie muszę zacząć ćwiczyć, bo moje ciało wygląda fatalnie. Ale trochę się boję że to za wcześnie. Wiecie kiedy można bezpiecznie zacząć ćwiczenia?
18-07-2017
Ocena:
Wszystko zależy. Jak przebiegał poród, jak wygląda Twoje ciało, czy wróciło do normy po porodzie. Najlepiej, jeśli faktycznie chcesz ćwiczyć na poważnie, pójdź do fizjoterapeuty. Zrobi z tobą wywiad, obejrzy Cię, dopasuje ćwiczenia
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.