Data modyfikacji:

Seks po porodzie

Autor: Katarzyna Moryc

Najpierw ciąża, potem poród, a teraz dodatkowe obowiązki w związku nowym członkiem rodziny. To sporo zmian w krótkim czasie. Zmian, które dotyczą bezpośrednio Ciebie i Twojego ciała. A także, Twojego związku. Kiedy połóg dobiega końca, teoretycznie końca dobiega także czas przymusowej abstynencji seksualnej. Jednak prawda jest taka, że kobiety często obawiają się seksu po porodzie. Dlaczego i jak sobie z tym radzić?

seks po porodzie

 

Niedawno urodziłaś dziecko. Twój partner chciałby wrócić do współżycia, ale Ty nie jesteś pewna czy nie jest na to za wcześnie? Boisz się bólu, dyskomfortu, czy tego, że tam na dole nie jest tak jak dawniej? Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas. Musisz tylko słuchać swojego ciała i nie robić nic wbrew sobie.

 

Lęk przed bólem

Jeżeli podczas porodu miałaś wykonane nacięcie krocza albo doszło do naturalnego pęknięcia i miałaś zakładane szwy, całkowicie naturalne jest, że odczuwasz dyskomfort na samą myśl o współżyciu. Jeśli wszystko goi się prawidłowo, po połogu sytuacja powinna wrócić do normy. Jednak zdarza się dość często, że owe 6 tygodni to dla niektórych kobiet zbyt mało, by poczuć się pewnie i całkowicie zdrowo, zwłaszcza jeśli chodzi o miejsca intymne.

Warto skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy gojenie przebiega prawidłowo i czy ból nie jest spowodowany jakimiś komplikacjami. Między innymi dlatego wizyty kontrolne po porodzie są tak istotne.

 

Libido po porodzie

Móc to jedno, a chcieć to drugie. Podniesiony poziom prolaktyny sprawia, że po porodzie następuje obniżenie kobiecego libido. Dodatkowo, niski stan estrogenów wywołuje suchość pochwy, która może powodować ból podczas współżycia. Ale to nie wszystko. Kobiety karmiące piersią, z powodu wyciekającego pokarmu, mogą czuć dodatkowy dyskomfort w czasie stosunku. Dodając do tego nadmiar obowiązków rodzicielskich i problemy z odnalezieniem się w nowej sytuacji, to wszystko sprawia, że niektóre kobiety odkładają decyzję o podjęciu współżycia, gdyż po prostu nie mają ochoty na seks. Nie jest on dla nich przyjemnością, tylko kolejnym obowiązkiem.

W takich sytuacjach bardzo ważna jest rola partnera. Nie powinnaś czuć się w żaden sposób przymuszana do podjęcia decyzji o wznowieniu współżycia. Partner powinien Cię wspierać i zapewniać o swoich uczuciach.

Jeżeli problem narasta i niezbyt dobrze się między Wami układa, pomocna może być wspólna wizyta u seksuologa.

 

 

Dlaczego czasem warto poczekać z seksem po porodzie?

Pierwsze tygodnie z małym dzieckiem nie sprzyjają intymności. Dyskomfort spowodowany zmianami jakie zachodzą w organizmie młodej mamy, burza hormonów, zmęczenie i obawy o zdrowie noworodka sprawiają, że seks po porodzie odchodzi gdzieś na dalszy plan. W tej sytuacji najlepszym lekarstwem jest cierpliwość i wzajemne zrozumienie partnerów.

Popracujcie nad lepszą organizacją domowego życia i podzielcie obowiązki. Jeśli to możliwe, pomyślcie o zorganizowaniu randki dla rodziców. Odrobina relaksu, odpoczynku i czas, aby o siebie zadbać na pewno pozytywnie wpłyną na Twoją kondycję, a co za tym idzie, także i na ochotę na seks. Nie zapomnij także o ćwiczeniach mięśni Kegla!

 

 

Zdjęcie: Fotolia.com all rights reserved


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
25-11-2015
Ocena:
bardzo dziękuje za te informacje związane z nacinaniem krocza bo tu mnie straszą, ze jestem wyrodna i ze to nie ja koncze medycynę a teraz dzieki wam wiem ze mam prawo sie ubiegac o ochrone krocza jeszcze ra bardzo dziekuje
Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

Połóg po CC. Ile trwa i jak wygląda?

2021-09-18
Połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu, wygląda nieco inaczej niż ten po porodzie naturalnym. Przeczytaj, na czym dokładnie polegają różnice, ile trwa połóg po CC i jak poradzić sobie z typowymi dolegliwościami.
Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

Krwawienie po porodzie. Jak długo trwa?

2021-08-19
Połóg to czas, w którym organizm powraca do równowagi po ciąży i porodzie. W tym wyjątkowym okresie dochodzi do różnych procesów, które mogą niepokoić młodą mamę – jednym z nich jest krwawienie po porodzie. Przeczytaj, jak długo może ono trwać, jak wyglądają odchody połogowe i kiedy warto skonsultować sprawę z lekarzem.
miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie

2021-02-26
W czasie ciąży kobieta nie miesiączkuje. A jak to jest po porodzie? Kiedy powinna wrócić miesiączka? Czy krwawienie jest tak samo mocne i bolesne? Dowiedz się więcej.
higiena krocza po porodzie

Jak dbać o higienę krocza w połogu?

2020-11-24
Połóg to okres cofania się zmian powstałych w czasie ciąży oraz w wyniku urodzenia dziecka. W tym czasie powinnaś szczególnie zadbać o higienę krocza. Zobacz, jak zrobić to najlepiej.
popuszczanie moczu po porodzie

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

2019-09-11
Nietrzymanie moczu to jedna z częstszych dolegliwości pojawiających się u kobiet po porodzie. Problem ten dość często dotyka także kobiety będące w ciąży. Wstyd...
pierwsza wizyta u noworodka

Pierwsza wizyta u młodej mamy-Dzidziusiowo.pl

2019-06-07
Młoda mama potrzebuje wsparcia i pomocy. Nie oczekuj, że upiecze ciasto i poda obiad, lepiej Ty przynieś jej coś do jedzenia....
depresja poporodowa

Depresja poporodowa - objawy, przyczyny, ile trwa? - Dzidziusiowo.pl

2018-08-16
Depresja poporodowa jest groźną chorobą,która sama nie minie. Nieleczenie depresji poporodowej może mieć groźne konsekwencje. Warto wiedzieć, że można skuteczni...