Wizyty kontrolne po porodzie dla mamy

Data:

Gratulacje! Niedawno zostałaś mamą. Twój świat zapewne kręci się teraz wokół dziecka, które wydałaś na świat. Prawdą jest, że maluszek potrzebuje teraz wiele uwagi. Ale w tym całym zamieszaniu nie zapominaj o sobie i o tym, że Twoje ciało sporo ostatnio przeszło. Ciąża i poród to dla niego ogromny wysiłek. A Twoje zdrowie jest ważne, także z punktu widzenia maleństwa. I właśnie dlatego, tak ważne jest, byś pamiętała o wizycie kontrolnej po porodzie. Zobacz jakie badania i kiedy powinnaś wykonać.  

 

badania po porodzie, kontrolna wizyta po porodzie, kontrolne badanie po porodzie

 

Zapewne, jeszcze zanim zostaliście wypisani ze szpitala, lekarz Cię badał i sprawdzał Twój stan zdrowia. Pamiętaj jednak, że połóg trwa około 6 tygodni, a w tym czasie w Twoim ciele wiele się dzieje. 

 

Badanie ginekologiczne

Jeżeli w czasie połogu nie zaobserwujesz niepokojących objawów, na wizytę kontrolną powinnaś udać się po połogu, czyli mniej więcej po 6 tygodniach od porodu. Chodzi oczywiście o wizytę u ginekologa.

Głównym zadaniem organizmu kobiety w połogu jest regeneracja po ciąży. Zazwyczaj przebiega to całkiem sprawnie, co jednak nie zmienia faktu, że lepiej „zapobiegać niż leczyć”. Data pierwszej wizyty u ginekologa nie jest uzależniona od tego czy rodziłaś naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie.

 

Przebieg wizyty

Taka wizyta nie różni się specjalnie od standardowych badań. Lekarz powinien dokładnie wypytać o przebieg porodu, kondycję dziecka, połóg. Padną tez pytania o karmienie piersią, Twoje samopoczucie, czy wagę. Jest to też czas na rozmowę o ewentualnej antykoncepcji, jeśli taką planujesz.

Następnie, lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne. Sprawdzi stan blizny po nacięciu (jeśli takie miałaś) lub po cesarskim cięciu, lekko uciskając brzuch zbada, czy macica obkurczyła się prawidłowo. Powinien także zbadać Twoje piersi, by sprawdzić, czy nie ma zgrubień i stwardnień. Standardowo, podczas takiej wizyty zostaje także zmierzone ciśnienie.

Na pierwszej wizycie kontrolnej nie wykonuje się natomiast cytologii. Chyba, że nie miałaś jej wykonanej w czasie ciąży. Najlepiej zrobić to badanie od 4 do 6 miesięcy po porodzie, ponieważ wcześniej wyniki mogą być mniej wiarygodne.

Jeżeli wszystko jest w porządku, kolejne badanie czeka Cię za pół roku. A jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje Cię na dalsze badania, np. zaleci wykonanie morfologii, poziomu żelaza, etc.

 

 

Jeśli w ciąży były problemy

Jeżeli podczas ciąży leczyłaś się z powodu jakiejś choroby, to oczywiste, że po porodzie musisz skontrolować swój stan zdrowia.

  • Jeśli podczas ciąży stwierdzono u Ciebie cukrzycę ciążową koniecznie zgłoś się do diabetologa. Niezbędne jest skontrolowanie działania gospodarki węglowodanowej. Jest to bardzo ważne, gdyż kobiety, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa są bardziej narażone na powstawanie cukrzycy typu 2. Stąd też po porodzie nadal warto unikać słodyczy oraz dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi.
  • Jeśli podczas ciąży wystąpiły u Ciebie kłopoty z tarczycą, konieczna będzie wizyta u endokrynologa. Zleci on kontrolę poziomu hormonów tarczycy.
  • Chirurg naczyniowy to specjalista, którego powinny odwiedzić wszystkie kobiety, u których podczas ciąży wystąpiły żylaki. Zmniejszenie masy ciała oraz nacisku na naczynia krwionośne wprawdzie powodują, że żylaki mniej dokuczają, jednak warto dokładnie określić stopień niewydolności żylnej.
  • Jeśli podczas ciąży oraz po porodzie dokuczają Ci bóle kręgosłupa, możesz wybrać się do ortopedy lub rehabilitanta medycznego. Choć w ostatnim trymestrze i zaraz po porodzie nie są one niczym niepokojącym, jeśli nie ustępują warto się temu dokładniej przyjrzeć.
  • Jeżeli podczas ciąży wystąpiły u Ciebie problemy związane z krwią, czyli np. anemia, pomocne mogą być wizyty u internisty lub hematologa. Bardzo ważne jest, aby zrobić wszystkie podstawowe badania krwi i w razie konieczności rozpocząć leczenie.
  • Natomiast, jeśli po porodzie zamiast cieszyć się każdą chwilą z maluszkiem, masz wszystkiego dosyć i nic Ci się nie chce, warto poważnie rozważyć wizytę u psychologa bądź psychiatry. Wprawdzie baby blues to bolączka wielu kobiet w połogu, ale jeśli trwa dłużej może przejść w poważna depresję poporodową. Bywa, że staje się ona niebezpieczna dla matki i dziecka. Dlatego nie należy tego lekceważyć.

 

Daj sobie też czas na odpoczynek i regenerację. Pamiętaj, że najlepiej będziesz się mogła zająć swoim maleństwem, jeśli będziesz się czuła dobrze, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia.com 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-11-2018
Ocena:
Przydatne informacje, bo czesto po porodzie wszystko koncetruje sie wokol dziecka i zapomina sie o tych rzeczach.