Gratulacje! Niedawno zostałaś mamą. Twój świat zapewne kręci się teraz wokół dziecka, które wydałaś na świat. Prawdą jest, że maluszek potrzebuje teraz wiele uwagi. Ale w tym całym zamieszaniu nie zapominaj o sobie i o tym, że Twoje ciało sporo ostatnio przeszło. Ciąża i poród to dla niego ogromny wysiłek. A Twoje zdrowie jest ważne, także z punktu widzenia maleństwa. I właśnie dlatego, tak ważne jest, byś pamiętała o wizycie kontrolnej po porodzie. Zobacz jakie badania i kiedy powinnaś wykonać.
Zapewne, jeszcze zanim zostaliście wypisani ze szpitala, lekarz Cię badał i sprawdzał Twój stan zdrowia. Pamiętaj jednak, że połóg trwa około 6 tygodni, a w tym czasie w Twoim ciele wiele się dzieje.
Jeżeli w czasie połogu nie zaobserwujesz niepokojących objawów, na wizytę kontrolną powinnaś udać się po połogu, czyli mniej więcej po 6 tygodniach od porodu. Chodzi oczywiście o wizytę u ginekologa.
Głównym zadaniem organizmu kobiety w połogu jest regeneracja po ciąży. Zazwyczaj przebiega to całkiem sprawnie, co jednak nie zmienia faktu, że lepiej „zapobiegać niż leczyć”. Data pierwszej wizyty u ginekologa nie jest uzależniona od tego czy rodziłaś naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie.
Taka wizyta nie różni się specjalnie od standardowych badań. Lekarz powinien dokładnie wypytać o przebieg porodu, kondycję dziecka, połóg. Padną tez pytania o karmienie piersią, Twoje samopoczucie, czy wagę. Jest to też czas na rozmowę o ewentualnej antykoncepcji, jeśli taką planujesz.
Następnie, lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne. Sprawdzi stan blizny po nacięciu (jeśli takie miałaś) lub po cesarskim cięciu, lekko uciskając brzuch zbada, czy macica obkurczyła się prawidłowo. Powinien także zbadać Twoje piersi, by sprawdzić, czy nie ma zgrubień i stwardnień. Standardowo, podczas takiej wizyty zostaje także zmierzone ciśnienie.
Na pierwszej wizycie kontrolnej nie wykonuje się natomiast cytologii. Chyba, że nie miałaś jej wykonanej w czasie ciąży. Najlepiej zrobić to badanie od 4 do 6 miesięcy po porodzie, ponieważ wcześniej wyniki mogą być mniej wiarygodne.
Jeżeli wszystko jest w porządku, kolejne badanie czeka Cię za pół roku. A jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje Cię na dalsze badania, np. zaleci wykonanie morfologii, poziomu żelaza, etc.
Jeżeli podczas ciąży leczyłaś się z powodu jakiejś choroby, to oczywiste, że po porodzie musisz skontrolować swój stan zdrowia.
Daj sobie też czas na odpoczynek i regenerację. Pamiętaj, że najlepiej będziesz się mogła zająć swoim maleństwem, jeśli będziesz się czuła dobrze, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Powodzenia!
Zdjęcie: Fotolia.com
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl