Data modyfikacji:

Wizyty kontrolne po porodzie dla mamy

Autor: Katarzyna Moryc

Gratulacje! Niedawno zostałaś mamą. Twój świat zapewne kręci się teraz wokół dziecka, które wydałaś na świat. Prawdą jest, że maluszek potrzebuje teraz wiele uwagi. Ale w tym całym zamieszaniu nie zapominaj o sobie i o tym, że Twoje ciało sporo ostatnio przeszło. Ciąża i poród to dla niego ogromny wysiłek. A Twoje zdrowie jest ważne, także z punktu widzenia maleństwa. I właśnie dlatego, tak ważne jest, byś pamiętała o wizycie kontrolnej po porodzie. Zobacz jakie badania i kiedy powinnaś wykonać.  

 

badania po porodzie, kontrolna wizyta po porodzie, kontrolne

 

Zapewne, jeszcze zanim zostaliście wypisani ze szpitala, lekarz Cię badał i sprawdzał Twój stan zdrowia. Pamiętaj jednak, że połóg trwa około 6 tygodni, a w tym czasie w Twoim ciele wiele się dzieje. 

 

Badanie ginekologiczne

Jeżeli w czasie połogu nie zaobserwujesz niepokojących objawów, na wizytę kontrolną powinnaś udać się po połogu, czyli mniej więcej po 6 tygodniach od porodu. Chodzi oczywiście o wizytę u ginekologa.

Głównym zadaniem organizmu kobiety w połogu jest regeneracja po ciąży. Zazwyczaj przebiega to całkiem sprawnie, co jednak nie zmienia faktu, że lepiej „zapobiegać niż leczyć”. Data pierwszej wizyty u ginekologa nie jest uzależniona od tego czy rodziłaś naturalnie, czy też przez cesarskie cięcie.

 

Przebieg wizyty

Taka wizyta nie różni się specjalnie od standardowych badań. Lekarz powinien dokładnie wypytać o przebieg porodu, kondycję dziecka, połóg. Padną tez pytania o karmienie piersią, Twoje samopoczucie, czy wagę. Jest to też czas na rozmowę o ewentualnej antykoncepcji, jeśli taką planujesz.

Następnie, lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne. Sprawdzi stan blizny po nacięciu (jeśli takie miałaś) lub po cesarskim cięciu, lekko uciskając brzuch zbada, czy macica obkurczyła się prawidłowo. Powinien także zbadać Twoje piersi, by sprawdzić, czy nie ma zgrubień i stwardnień. Standardowo, podczas takiej wizyty zostaje także zmierzone ciśnienie.

Na pierwszej wizycie kontrolnej nie wykonuje się natomiast cytologii. Chyba, że nie miałaś jej wykonanej w czasie ciąży. Najlepiej zrobić to badanie od 4 do 6 miesięcy po porodzie, ponieważ wcześniej wyniki mogą być mniej wiarygodne.

Jeżeli wszystko jest w porządku, kolejne badanie czeka Cię za pół roku. A jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje Cię na dalsze badania, np. zaleci wykonanie morfologii, poziomu żelaza, etc.

 


Jeśli w ciąży były problemy

Jeżeli podczas ciąży leczyłaś się z powodu jakiejś choroby, to oczywiste, że po porodzie musisz skontrolować swój stan zdrowia.

  • Jeśli podczas ciąży stwierdzono u Ciebie cukrzycę ciążową koniecznie zgłoś się do diabetologa. Niezbędne jest skontrolowanie działania gospodarki węglowodanowej. Jest to bardzo ważne, gdyż kobiety, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa są bardziej narażone na powstawanie cukrzycy typu 2. Stąd też po porodzie nadal warto unikać słodyczy oraz dbać o utrzymanie odpowiedniej wagi.
  • Jeśli podczas ciąży wystąpiły u Ciebie kłopoty z tarczycą, konieczna będzie wizyta u endokrynologa. Zleci on kontrolę poziomu hormonów tarczycy.
  • Chirurg naczyniowy to specjalista, którego powinny odwiedzić wszystkie kobiety, u których podczas ciąży wystąpiły żylaki. Zmniejszenie masy ciała oraz nacisku na naczynia krwionośne wprawdzie powodują, że żylaki mniej dokuczają, jednak warto dokładnie określić stopień niewydolności żylnej.
  • Jeśli podczas ciąży oraz po porodzie dokuczają Ci bóle kręgosłupa, możesz wybrać się do ortopedy lub rehabilitanta medycznego. Choć w ostatnim trymestrze i zaraz po porodzie nie są one niczym niepokojącym, jeśli nie ustępują warto się temu dokładniej przyjrzeć.
  • Jeżeli podczas ciąży wystąpiły u Ciebie problemy związane z krwią, czyli np. anemia, pomocne mogą być wizyty u internisty lub hematologa. Bardzo ważne jest, aby zrobić wszystkie podstawowe badania krwi i w razie konieczności rozpocząć leczenie.
  • Natomiast, jeśli po porodzie zamiast cieszyć się każdą chwilą z maluszkiem, masz wszystkiego dosyć i nic Ci się nie chce, warto poważnie rozważyć wizytę u psychologa bądź psychiatry. Wprawdzie baby blues to bolączka wielu kobiet w połogu, ale jeśli trwa dłużej może przejść w poważna depresję poporodową. Bywa, że staje się ona niebezpieczna dla matki i dziecka. Dlatego nie należy tego lekceważyć.

 

Daj sobie też czas na odpoczynek i regenerację. Pamiętaj, że najlepiej będziesz się mogła zająć swoim maleństwem, jeśli będziesz się czuła dobrze, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia.com 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
16-11-2018
Ocena:
Przydatne informacje, bo czesto po porodzie wszystko koncetruje sie wokol dziecka i zapomina sie o tych rzeczach.
pasy bezpieczeństwa w ciąży

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy bezpieczeństwa? Oto, co musisz wiedzieć!

2024-11-11
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży jest bezpieczne. Czy może lepiej ich unikać, aby chronić rosnące dziecko? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i wyjaśnimy, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda autem w ciąży. Dowiesz się także, jak adapter do pasów w ciąży może zwiększyć komfort podróży.
strój kąpielowy ciążowy

Jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży?

2024-08-30
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości, ale także wyzwań związanych z dostosowaniem się do zmieniającego się ciała. Wybór odpowiedniego stroju kąpielowego może być jednym z tych wyzwań, szczególnie gdy planujesz spędzać czas na plaży czy basenie. Komfort i wsparcie są kluczowe, ale równie ważne jest to, aby czuć się pewnie i pięknie. W tym artykule podpowiemy, jakie stroje kąpielowe są najwygodniejsze dla kobiet w ciąży, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz jakie trendy warto wziąć pod uwagę.
pas ciążowy wygoda czy konieczność

Pas ciążowy. Wygoda czy konieczność?

2024-05-15
Nie można ukryć, że ciąża już sama w sobie jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego ciała. Burza hormonów, zgaga, mdłości, żylaki, a do tego ból pleców spowodowany rosnących brzuszkiem. Na szczęście z tą ostatnią dolegliwością można sobie poradzić. W tym celu stworzono pas ciążowy podtrzymujący brzuch. Co to takiego, czy jest bezpieczny dla zdrowia i czy powinnaś w niego zainwestować? Sprawdzamy.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!