Obciążenie glukozą - cukrzyca ciążowa

Data:

Cukrzyca ciążowa jest dolegliwością charakteryzującą się wysokim poziomem glukozy (cukru) w surowicy krwi i jak wskazuje jej nazwa – pojawia się u kobiet, które właśnie spodziewają się dziecka. Statystycznie, zaburzenie to występuje u ok. 4% wszystkich ciężarnych, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

 

obciążenie glukozą w ciąży

 

Czym jest cukrzyca  w ciąży?

Zmiany hormonalne, których doświadczają przyszłe matki, wpływają na złą tolerancję glukozy, co oznacza, że poziom cukru we krwi może być u nich wyższy, niż normalnie, co z kolei może powodować cukrzycę. Aby wspomóc regulację cukru, organizm kobiety wytwarza więcej insuliny, tak by glukoza przedostała się do komórek, gdzie następnie zostanie spożytkowana w postaci energii. Choć zazwyczaj trzustka jest w stanie produkować więcej insuliny, nie zawsze udaje się ominąć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Cukrzyca może wpływać na rozwój dziecka przez cały okres ciąży. Jeśli pojawi się w pierwszym trymestrze, może prowadzić do wystąpienia wad wrodzonych i podwyższać ryzyko poronienia. Podczas drugiego i trzeciego trymestru, dolegliwość ta może spowodować zbytnie przekarmienie płodu i nadmierny wzrost dziecka. Efektem tego jest zwykle konieczność przeprowadzenia porodu przez cesarskie cięcie.

 

Mimo ryzyka, jakie niesie ze sobą obciążenie glukozą, przy odpowiednim leczeniu istnieje duża szansa na urodzenie zdrowego malucha.

 

Czy jesteś narażona na cukrzycę ciążową?

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej:

  • Nadwaga przed zajściem w ciążę (nadwaga występuje, jeśli masa ciała przekracza 20% lub więcej prawidłowego BMI);
  • Wysokie stężenie cukru w moczu;
  • Występowanie cukrzycy wśród członków rodziny (rodziców, rodzeństwa);
  • Wysokie stężenie cukru we krwi (poziom cukru we krwi może być wysoki, jednak nie zawsze musi powodować cukrzycę);
  • Wcześniejsze poronienie;
  • Cukrzyca w trakcie poprzedniej ciąży;
  • Nadmiar płynu owodniowego.

 

Wiele kobiet, u których rozwija się cukrzyca ciążowa, nie jest świadomych czynników ryzyka. Wszystkie natomiast, aby monitorować ryzyko jej wystąpienia, powinny wykonać odpowiednie badania krwi w kierunku sprawdzenia poziom cukru (obciążenie glukozą) zarówno już na samym początku ciąży, jak i w jej późniejszym okresie. W szczególności tyczy się to tych pań, które podejrzewają jej wystąpienie lub są w tak zwanej grupie podwyższonego ryzyka. W celu zdiagnozowania cukrzycy ciążowej wykonuje się właściwe testy przesiewowe.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Igor Stepovik All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
9-10-2017
Ocena:
ja tez musze uwazac, szperam w poszukiwaniu roznych jadlospisow dla ciezarnych, teraz masa tego w necie! fajne sa na stronce swiadome macierzynstwo :) maz slabo radzi sobie ze zdrowym jedzonkiem w domu ale wie ze to wazne dla dzidziusia wiec pichce zdrowe obiadki :D