Data publikacji:

Obciążenie glukozą - cukrzyca ciążowa

Autor: Sylwia Wanowicz

Cukrzyca ciążowa jest dolegliwością charakteryzującą się wysokim poziomem glukozy (cukru) w surowicy krwi i jak wskazuje jej nazwa – pojawia się u kobiet, które właśnie spodziewają się dziecka. Statystycznie, zaburzenie to występuje u ok. 4% wszystkich ciężarnych, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.

 

obciążenie glukozą w ciąży

 

Czym jest cukrzyca  w ciąży?

Zmiany hormonalne, których doświadczają przyszłe matki, wpływają na złą tolerancję glukozy, co oznacza, że poziom cukru we krwi może być u nich wyższy, niż normalnie, co z kolei może powodować cukrzycę. Aby wspomóc regulację cukru, organizm kobiety wytwarza więcej insuliny, tak by glukoza przedostała się do komórek, gdzie następnie zostanie spożytkowana w postaci energii. Choć zazwyczaj trzustka jest w stanie produkować więcej insuliny, nie zawsze udaje się ominąć ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Cukrzyca może wpływać na rozwój dziecka przez cały okres ciąży. Jeśli pojawi się w pierwszym trymestrze, może prowadzić do wystąpienia wad wrodzonych i podwyższać ryzyko poronienia. Podczas drugiego i trzeciego trymestru, dolegliwość ta może spowodować zbytnie przekarmienie płodu i nadmierny wzrost dziecka. Efektem tego jest zwykle konieczność przeprowadzenia porodu przez cesarskie cięcie.

 

Mimo ryzyka, jakie niesie ze sobą obciążenie glukozą, przy odpowiednim leczeniu istnieje duża szansa na urodzenie zdrowego malucha.

 

Czy jesteś narażona na cukrzycę ciążową?

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej:

  • Nadwaga przed zajściem w ciążę (nadwaga występuje, jeśli masa ciała przekracza 20% lub więcej prawidłowego BMI);
  • Wysokie stężenie cukru w moczu;
  • Występowanie cukrzycy wśród członków rodziny (rodziców, rodzeństwa);
  • Wysokie stężenie cukru we krwi (poziom cukru we krwi może być wysoki, jednak nie zawsze musi powodować cukrzycę);
  • Wcześniejsze poronienie;
  • Cukrzyca w trakcie poprzedniej ciąży;
  • Nadmiar płynu owodniowego.

 

Wiele kobiet, u których rozwija się cukrzyca ciążowa, nie jest świadomych czynników ryzyka. Wszystkie natomiast, aby monitorować ryzyko jej wystąpienia, powinny wykonać odpowiednie badania krwi w kierunku sprawdzenia poziom cukru (obciążenie glukozą) zarówno już na samym początku ciąży, jak i w jej późniejszym okresie. W szczególności tyczy się to tych pań, które podejrzewają jej wystąpienie lub są w tak zwanej grupie podwyższonego ryzyka. W celu zdiagnozowania cukrzycy ciążowej wykonuje się właściwe testy przesiewowe.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni do porodu!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Igor Stepovik All right reserved


Autor

Komentarze
09-10-2017
Ocena:
ja tez musze uwazac, szperam w poszukiwaniu roznych jadlospisow dla ciezarnych, teraz masa tego w necie! fajne sa na stronce swiadome macierzynstwo :) maz slabo radzi sobie ze zdrowym jedzonkiem w domu ale wie ze to wazne dla dzidziusia wiec pichce zdrowe obiadki :D
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.